Справа № 500/2674/21
04 червня 2021 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В. за участю:
секретаря судового засідання Куриляк М.Г.
позивача ОСОБА_1
представника позивача Прислопський В.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (надалі, позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Західного міжрегіонального управління виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (надалі, відповідач), в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення Західного міжрегіонального управління виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України №5к/вих./7.2/2020 від 02.04.2021 щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії по інвалідності відповідно до п.б, ч.1 ст.20 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зобов'язати Західне міжрегіональне управління виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області заяву ОСОБА_1 , про призначення пенсії по інвалідності, як особі, звільненої зі служби, яка право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач не погоджується з відмовою відповідача у призначенні пенсії по інвалідності відповідності до п. б. ч.1 ст.20 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Позивач вважає такі дії Західного міжрегіонального управління виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України протиправними та просить задовольнити даний позов повністю.
Ухвалою суду від 19.05.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання у справі призначено на 04.06.2021 о 10:00 год. Даною ухвалою відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
Представник відповідача подав до суду відзив на адміністративний позов, в якому не погоджується з вимогами, викладеними у позовній заяві, вважає їх безпідставними та заперечує проти них, у задоволенні позову просить відмовити повністю.
04.06.2021 у відкритому судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали, просили позов задовольнити повністю з мотивів, наведених у позовній заяві.
Представник відповідача у відкрите судове засідання не прибув, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, причин неприбуття суду не повідомив.
Судом встановлено, що 12.01.2021 у відповідності до Наказу Державної установи "Чортківська установа виконання покарань (№26)" №2/ОС -21 позивача звільнено зі служби в Державній кримінально - виконавчій службі України 12.01.2021 за пунктом 2 частини першої статті 77 (через хворобу) Закону України "Про Національну поліцію" та частини п'ятої статті 23 Закону України "Про Державну кримінально - виконавчу службу України".
Згідно довідки до Акта огляду медико-соціальної експертної комісії №207778 від 11.02.2021 позивачу встановлено третю групу інвалідності, загальне захворювання.
04.03.2021 позивач звернувся до Начальника ДУ "Чортківської установи виконання покарань (№26)" із заявою, в якій просив направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії по інвалідності, як особі, звільненої зі служби, яка має право на пенсію згідно із Законом (2262-12).
У відповідь на вказану заяву Державною установою "Чортківська установа виконання покарань (№26)" направлено лист від 24.03.2021 №3ВГ/5/7/21/М-4, яким повідомлено, що подані позивачем матеріали направлено до Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції.
Після цього, у листі Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції" від 02.04.2021 №5к/вих./7.2/2020 направленому на адресу Державної установи "Чортківська установа виконання покарань (№26)", зазначено, що підстав для скерування матеріалів для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" немає, тому документи повертаються без виконання.
В подальшому, листом Державної установи "Чортківська установа виконання покарань (№26)" від 15.04.2021 №5/1558 позивача повідомлено про те, що Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції повернено матеріали для призначення пенсії по інвалідності, які були направлені УВП (№26) до ЗМУ МЮ за вих.№5/1230 від 24.03.2021 на виконання звернення позивача.
Не погоджуючись з відмовою відповідача, викладеною у листі від 02.04.2021, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Відповідно до частини другої ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у даній справі є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
У відповідності до ст.18 вказаного Закону, пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.
Згідно ст.19 Закону №2262-ХІІ, групи і причини інвалідності, а також час її настання встановлюються медико-соціальними експертними комісіями, які діють на підставі положення про них, що затверджується Кабінетом Міністрів України. Залежно від ступеня втрати працездатності особи з інвалідністю поділяються на три групи.
Статтею 20 Закону №2262-ХІІ передбачено, що залежно від причини інвалідності особи з інвалідністю з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом поділяються на такі категорії: а) особи з інвалідністю внаслідок війни - при настанні інвалідності внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків) чи пов'язаних з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, визнаних такими законодавством України, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Другої світової воєн або з участю у бойових діях у мирний час, а також інші особи, зазначені у статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; б) інші особи з інвалідністю з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом - при настанні інвалідності внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби.
Пунктом 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за №135/13402 встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Згідно з пунктом 12 вказаного Порядку уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що чинним законодавством на відповідача покладено обов'язок підготувати і направити документи для призначення пенсії, який відповідачем належним чином не виконано.
При цьому, суд вважає, що до компетенції відповідача не належить вирішення питання про наявність підстав для призначення чи перерахунку пенсії позивачу. Таким органом є відповідний орган Пенсійного фонду України.
Отже, за наведених вище обставин, суд вважає, що у спірному випадку належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача сформувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області пакет документів для вирішення питання призначення пенсії по інвалідності ОСОБА_1 .
Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що даний позов підлягає до часткового задоволення. Сплачений судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень в порядку, передбаченому частиною третьою ст.139 КАС України.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1.Позовні вимоги задовольнити частково.
2.Зобов'язати Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України сформувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області пакет документів для вирішення питання призначення пенсії по інвалідності ОСОБА_1 .
3.У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
4.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн. 00 коп., сплачений у відповідності до квитанції №N1CH45019М від 14.05.2021 на суму 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено та підписано 08 червня 2021 року.
Копію рішення надіслати відповідачу.
Реквізити учасників справи:
позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач - Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України (місцезнаходження: вул. Архипенка, 1, м. Львів,79005 код ЄДРПОУ: 40867243).
Головуюча суддя Дерех Н.В.