08 червня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/3009/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Костенко Г.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Скороходівської селищної ради про визнання дій протиправними,
30 березня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Скороходівської селищної ради про визнання протиправними дій Скороходівської селищної ради щодо несвоєчасного оприлюднення у формі відкритих даних на офіційному веб-сайті https://skorohodivska-gromada.gov.ua/ Скороходівської селищної ради рішення виконавчого комітету Скороходівської селищної ради №142 від 18 грудня 2020 року "Про внесення змін до показників бюджету Скороходівської територіальної громади на 2020 рік".
Позов обґрунтований тим, що 18 грудня 2020 року відбулося засідання виконавчого комітету Скороходівської селищної ради, проте всупереч діючому законодавству України відповідачем лише 29 січня 2021 року оприлюднено у формі відкритих даних на своєму офіційному веб-сайті https://skorohodivska-gromada.gov.ua/ рішення виконавчого комітету Скороходівської селищної ради №142 від 18 грудня 2020 року "Про внесення змін до показників бюджету Скороходівської територіальної громади на 2020 рік", тобто на 42 день після його затвердження, в результаті чого порушено права позивача на своєчасне ознайомлення з публічною інформацією.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 05 квітня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 14-18/ зазначив, що 18 грудня 2020 року відбулося засідання Виконавчого комітету Скороходівської сільської ради, на якому було прийнято рішення №142 від 18 грудня 2020 року "Про внесення змін до показників бюджету Скороходівської територіальної громади на 2020 рік". При цьому у період формування організаційно-правової структури Скороходівської об'єднаної територіальної громади офіційний веб-сайт https://skorohodivska-gromada.gov.ua/ працював не в повній мірі, а тому оприлюднення відбувалося на інформаційному стенді. У позовній заяві позивачем не наведено які його права були порушені внаслідок оскаржуваних дій відповідача.
У відповіді на відзив /а.с.28-30/ позивач зазначив про безпідставність доводів відповідача щодо роботи сайту ради не в повній мірі, оскільки такі доводи не підтверджені будь-якими доказами. Відповідачем порушено його право на доступ до публічної інформації.
До суду через систему "Електронний суд" надійшла заява позивача про уточнення позовних вимог від 12 травня 2021 року /а.с. 37-38/, в якій позивач виклав позовні вимоги в наступній редакції: визнати протиправною бездіяльність Скороходівської селищної ради щодо несвоєчасного оприлюднення у формі відкритих даних на офіційному веб-сайті https://skorohodivska-gromada.gov.ua/ Скороходівської селищної ради рішення виконавчого комітету Скороходівської селищної ради №142 від 18 грудня 2020 року "Про внесення змін до показників бюджету Скороходівської територіальної громади на 2020 рік".
Згідно з частиною першою статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідно до частини сьомої вказаної статті у разі подання будь-якої заяви, визначеної частиною першою або третьою цієї статті, до суду подаються докази направлення копії такої заяви та доданих до неї документів іншим учасникам справи. У разі неподання таких доказів суд не приймає до розгляду та повертає заявнику відповідну заяву, про що зазначає у судовому рішенні.
З огляду на відповідність такої заяви наведеним вимогам суд вважає за можливе прийняти до розгляду заяву позивача про уточнення позовних вимог від 12 травня 2021 року та розглядати справу в межах уточнених позовних вимог.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи відповідно до пункту 10 частини шостої статті 12, статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі приписів частини четвертої статті 229 КАС України.
Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
18 грудня 2020 року Виконавчим комітетом Скороходівської сільської ради прийнято рішення №142 від 18 грудня 2020 року "Про внесення змін до показників бюджету Скороходівської територіальної громади на 2020 рік", яким внесено зміни до рішення 32 сесії 8 скликання від 12.12.2019 "Про затвердження бюджету об'єднаної територіальної громади на 2020 рік" /а.с.23-24/.
Вказане рішення оприлюднено на офіційному веб-сайті https://skorohodivska-gromada.gov.ua/ - 29 січня 2021 року, про що свідчить графа "дата" документу № 05/01/21 в розділі "Скороходівська громада - Офіційні документи - Рішення виконавчого комітету Скороходівської селищної ради 18 грудня 2020 року" /а.с.9/.
Не погодившись із бездіяльністю Скороходівської селищної ради щодо своєчасного оприлюднення у формі відкритих даних на офіційному веб-сайті https://skorohodivska-gromada.gov.ua/ Скороходівської селищної ради рішення виконавчого комітету Скороходівської селищної ради №142 від 18 грудня 2020 року "Про внесення змін до показників бюджету Скороходівської територіальної громади на 2020 рік", позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та аргументам учасників справи, вказаним у заявах по суті, суд виходить з такого.
Положенням статті 57 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом. Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є не чинними.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Аналогічна правова норма щодо органів місцевого самоврядування закріплена у статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно частини 11 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України Про доступ до публічної інформації. Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.
Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України "Про доступ до публічної інформації" право на доступ до публічної інформації гарантується: обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.
Згідно з частини 1 статті 5 Закону України "Про доступ до публічної інформації" доступ до інформації забезпечується шляхом: 1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; 2) надання інформації за запитами на інформацію.
Згідно з статті 12 Закону України "Про доступ до публічної інформації" суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13цього Закону.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 14 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами.
Пункт 2 частини 1 статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" передбачає, що розпорядники публічної інформації зобов'язані оприлюднювати, зокрема, нормативно-правові акти та акти індивідуальної дії (крім внутрішньо організаційних), прийняті розпорядником, а частина 2 зазначеної правової норми передбачає, що ці акти підлягають обов'язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше 5 робочих днів з дня затвердження документу. У разі наявності у розпорядника інформації офіційного веб-сайту така інформація оприлюднюється на веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації.
Таким чином, Закон України "Про доступ до публічної інформації" чітко встановлює строки оприлюднення нормативно-правових актів та актів індивідуальної дії, до яких відносяться і рішення місцевих рад, та передбачає, що такі рішення підлягають оприлюдненню, в тому числі на сайті, невідкладно, але не пізніше 5 робочих днів з моменту їх затвердження.
Згідно з частиною другою статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
У цій справі предметом спору є бездіяльність Скороходівської селищної ради щодо несвоєчасного оприлюднення у формі відкритих даних на офіційному веб-сайті https://skorohodivska-gromada.gov.ua/ Скороходівської селищної ради рішення виконавчого комітету Скороходівської селищної ради №142 від 18 грудня 2020 року "Про внесення змін до показників бюджету Скороходівської територіальної громади на 2020 рік".
Частиною другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Судом встановлено та учасниками справи не заперечується наявність у Скороходівської громади офіційного веб-сайту за адресою https://skorohodivska-gromada.gov.ua/, на якому здійснюється відповідне оприлюдення інформації, зокрема рішень виконавчого комітету Скороходівської селищної ради в графах "Скороходівська громада - Офіційні документи".
Як вже зазначалося судом вище, 18.12.2020, відбулося засідання Скороходівської селищної ради на якому було прийнято рішення №142 від 18 грудня 2020 року "Про внесення змін до показників бюджету Скороходівської територіальної громади на 2020 рік".
29 січня 2021 року на офіційному веб-сайті Скороходівської громади https://skorohodivska-gromada.gov.ua/ оприлюднено рішення виконавчого комітету Скороходівської сільської ради №142 від 18 грудня 2020 року "Про внесення змін до показників бюджету Скороходівської територіальної громади на 2020 рік".
Таким чином, рішення виконавчого комітету Скороходівської сільської ради від 18.12.2020 року №142 було оприлюднено на офіційному веб-сайті Скороходівської громади https://skorohodivska-gromada.gov.ua/ пізніше п'яти робочих днів з дня прийняття такого документа.
Положеннями статті 16 Регламенту роботи Скороходівської селищної ради VІІІ скликання, затвердженого рішенням 2 позачергової сесії Скороходівської селищної ради VІІІ скликання від 27.11.2020 №14, унормовано порядок доведення рішень селищної ради та її виконавчого комітету до відома населення. Зокрема, пунктом 2 Регламенту передбачено, що рішення селищної ради та її виконавчого комітету нормативно-правового характеру набирають чинності з дня розміщення інформації на дошці оголошень та/або на офіційному сайті селищної ради, якщо не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію.
Згідно розпорядження Скороходівської селищної ради від 12.11.2020 №31 "Про розміщення інформації на інформаційних стендах Скороходівської селищної ради" виконавчим комітетам Скороходівської селищної ради зобов'язано забезпечити своєчасне наповнення стендів, перелік, яких вказаний у додатку та своєчасне, систематичне і оперативне оновлення інформації про діяльність селищної ради.
Відповідно до додатку до розпорядження Скороходівської селищної ради від 12.11.2020 №31, до переліку інформаційних стендів, віднесено: Скороходівська селищна рада, інформація (3 шт.); військовий облік; графік прийому громадян; дошка оголошення (2 шт.); інформація землевпорядника.
Відповідно до частини другої статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" інформація, передбачена частиною першою цієї статті, підлягає обов'язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше п'яти робочих днів з дня затвердження документа. У разі наявності у розпорядника інформації офіційного веб-сайту така інформація оприлюднюється на веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації.
Як вбачається відзиву на позовну заяву та з письмових пояснень на час виникнення спірних правовідносин офіційний веб-сайт Скороходівської селищної ради працював не в повній мірі.
Суд зауважує, що обов'язок щодо оприлюднення інформації на офіційному веб-сайті не залежить від якості роботи офіційного веб-сайту ради. Така обставина не звільняє розпорядника інформації від виконання обов'язку, передбаченого частиною другою статті 15 Закону № 2939-VI щодо оприлюднення інформації на офіційному веб-сайті за його наявності.
Разом з тим, згідно зі статтею 5 Закону України "Про доступ до публічної інформації" доступ до інформації забезпечується шляхом: 1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; 2) надання інформації за запитами на інформацію.
Таким чином, оприлюднити інформацію можна не лише шляхом її розміщення на офіційному веб-сайті в мережі Інтернет, а й зокрема, шляхом розміщення на інформаційних стендах, надання інформації на запити зацікавлених осіб.
Так, оскаржуване рішення відповідачем було розміщене на інформаційному стенді Скороходівської селищної ради, тобто у визначений законом спосіб.
Крім того в подальшому, 29.01.2021 року відповідачем оприлюднено рішення виконавчого комітету Скороходівської сільської ради від 18.12.2020 року № 142 на офіційному веб-сайті Скороходівської громади https://skorohodivska-gromada.gov.ua/.
Таким чином, порушень законодавства щодо порядку, способу та строку оприлюднення рішення від 18.12.2020 №142 судом не встановлено.
Щодо доводів позивача, щодо його порушеного права на своєчасне копіювання, публікування, поширювання, використання, у тому числі в комерційних цілях , у поєднанні з іншою інформацією або шляхом включення до складу власного продукту, публічну інформацію у формі відкритих даних з обов'язковим посиланням на джерело отримання інформації, що міститься у документі, суд зазначає наступне.
Рішення чи дії суб'єкта владних повноважень мають бути законними та обґрунтованими, прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, мати під собою конкретні об'єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, а суд, відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, перевіряє чи прийнято такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації, пропорційна, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Тобто, умовою для звернення особи до адміністративного суду з позовом щодо оскарження рішення, дії чи бездіяльності будь-якого органу державної влади, органу місцевого самоврядування, посадових і службових осіб таких органів є наявність у позивача суб'єктивного переконання в порушенні його прав або свобод чи в існуванні перешкод у здійсненні цих прав.
У свою чергу, порушенням суб'єктивного права особи є створення будь-яких перепон у реалізації нею такого права, що унеможливлюють одержання особою того, на що вона може розраховувати в разі належної поведінки зобов'язаної особи.
Отже, неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану суб'єктивних прав та обов'язків такої особи, тобто припинення чи неможливість реалізації її права та/або виникнення додаткового обов'язку.
При цьому, виходячи з наведених вище положень частини другої статті 55 Конституції України, особа-позивач на власний розсуд визначає, чи порушені її права рішеннями, дією або бездіяльністю суб'єкта владних повноважень.
Водночас задоволення відповідних позовних вимог особи можливе лише в разі наявності порушення, тобто встановлення, що рішення, дія або бездіяльність протиправно породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин, при цьому така зміна відбувається з порушенням критеріїв правомірності рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, встановлених частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Отже, правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів і осіб, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні та суспільні інтереси.
Суд зазначає, що за результатами розгляду справи фактів порушення прав позивачем не доведено, а позивач посилається на формальне порушення закону.
Навіть у разі задоволення позовних вимог позивача про визнання бездіяльності відповідача протиправною не відбудеться будь яких змін щодо його прав та законних інтересів, а отже і не відбудеться їх поновлення.
Крім того, суд зазначає, що прийняте відповідачем рішення не стосуються особистих прав та інтересів позивача.
Таким чином, позивач не надав доказів про порушення своїх прав та законних інтересів. В будь якому разі, саме по собі порушення процедури при розміщення інформації не є порушенням прав та законних інтересів позивача.
Суд зазначає, що гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб порушення, про яке стверджує позивач, було обґрунтованим. Таке порушення прав має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав або інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позивачем не надано обґрунтованих доказів виникнення певних публічно-правових відносини у зв'язку з прийняттям чи виконанням рішень відповідача, що є предметом спору.
Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частин першої та другої 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин
З врахуванням наведених вище норм законодавства та фактичних обставин справи, суд приходить до висновку, про недоведеність порушення прав та законних інтересів позивача, тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
З огляду на те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню судові витрати відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України стягненню не підлягають.
З огляду на ухвалення судом рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, за відсутності доказів понесення відповідачами судових витрат, підстав для їх розподілу немає.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Скороходівської селищної ради Полтавського району Полтавської області про визнання протиправною бездіяльності відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, з урахуванням положень пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Г.В. Костенко