про повернення позовної заяви
07 червня 2021 рокум. ПолтаваСправа № 440/5710/21
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Сич С.С., розглянувши матеріали адміністративного позову Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області до Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
02 червня 2021 року позивач Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), у якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), яка полягає у невжитті заходів для повернення надміру зарахованих до бюджету коштів, що були сплачені Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області платіжним дорученням від 27.05.2020 №1849 на виконання скасованої у подальшому постанови про накладення штрафу;
- зобов'язати Північно-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Суми) подати до Головного управління Державної казначейської служби у Сумській області подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджету, заяву про повернення коштів з бюджету та оригінал документа на переказ або паперовою копією електронного розрахункового документа, що підтверджує перерахування до бюджету коштів, які були сплачені Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області згідно із платіжним дорученням від 27.05.2020 №1849 на виконання скасованої у подальшому постанови про накладення штрафу.
Частиною 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частини 3 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Спосіб подання позовної заяви визначено частиною 2 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Судом встановлено, що позовна заява надійшла на адресу Полтавського окружного адміністративного суду в паперовому вигляді та не скріплена власноручним підписом учасника справи.
Зокрема, позовна заява містить факсиміле підпису від імені ОСОБА_1 як в.о. начальника.
Чинне законодавство України нормативно не визначає поняття факсиміле, однак частина третя статті 207 Цивільного кодексу України встановлює, що використання при вчиненні правочинів факсимільного відтворення підпису за допомогою засобів механічного, електронного або іншого копіювання, електронного підпису або іншого аналога власноручного підпису допускається у випадках, встановлених законом, іншими актами цивільного законодавства, або за письмовою згодою сторін, у якій мають міститися зразки відповідного аналога їхніх власноручних підписів.
Нормами Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено випадків, коли допускається подання позовних заяв із факсимільним підписом.
Подання відповідних заяв з використанням факсимільного відтворення підпису певної особи, який є фактично штампом із зображенням певного підпису фізичної особи, не відповідає вимогам Кодексу адміністративного судочинства України та не може бути доказом волевиявлення певної особи на підписання документа.
Аналогічний висновок щодо застосування норм права висловлено у постанові Верховного Суду від 16.03.2020 у справі №640/5124/19.
Пунктом 3 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
З огляду на те, що позов подано у паперовому вигляді та не підписаний особою, позовна заява підлягає поверненню позивачу згідно з пунктом 3 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частиною 8 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
На підставі викладеного, керуючись статтями 169, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Повернути позовну заяву Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області до Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії позивачеві.
Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали направити особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та доданими до неї документами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення цієї ухвали до Другого апеляційного адміністративного суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Суддя С.С. Сич