Справа № 420/5179/21
07 червня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ТанцюриК.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “БЕТОН -СЕРВІС ГРУП” до ДПС України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “БЕТОН -СЕРВІС ГРУП” до ДПС України про визнання протиправним та скасування рішення комісії Державної податкової служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у такій реєстрації №10232/43171862/2 від 02.03.2021 р. та зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №34 від 04.02.2021р., подану Товариством з обмеженою відповідальністю “БЕТОН-СЕРВІС ГРУП”, код ЄДРПОУ 43171862 днем її фактичного подання - 04.02.2021р.
Ухвалою суду від 06.04.2021р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначив, що 04.02.2021 р. TOB “БЕТОН-СЕРВІС ГРУП” за результатами фінансово - господарської діяльності було виписано на покупця TOB «КС СТРОЙ СЕРВІС» податкову накладну за № 34 від 04.02.2021р. на загальну суму 109335,23 грн., в т.ч. податку на додану вартість (далі - ПДВ) на суму 18222,54 грн., яку було направлено до ДПС для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних. За результатами обробки вказаних накладних «ДОКУМЕНТ ПРИЙНЯТО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА». Відповідно до п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 04.02.2021 №34 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТ ЗЕД/ДКПП товару/послуги 3824 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість як товари/послуги, що на постійній основі постачаються(виготовляються) та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам п.1 «Критеріїв ризиковості здійснення операцій» та запропоновано надати пояснення та копії документів. Позивач вказав, що на виконання пп. 56.23 ст. 56 Податкового кодексу України ТОВ “БЕТОН-СЕРВІС ГРУП”засобами телекомунікаційного зв'язку було направлено до органу ДПС повідомлення з письмовим поясненням та документами, що підтверджують реальність виробничої діяльності товариства, зокрема: копії договорів, що підтверджують наявність основних засобів, копії договорів поставок матеріалів від контрагентів-продавців та копію договору поставки готових виробів контрагенту- покупцю, документи, що підтверджують якість товару; документи про надання послуг, видаткові накладні, товарно-транспортні накладні, копії розрахункових документів, тощо, однак, рішенням Комісії ДПС №2411928/43171862 від 18.02.2021 року відмовлено в реєстрації податкової накладної №34 від 04.02.2021р. Позивач вказав, що не погодившись з вказаним рішенням ТОВ “БЕТОН-СЕРВІС ГРУП” в порядку п.56.23. ст. 56 ПК України подало скаргу (реєстраційний номер скарги 9033164964 від 23.02.2021 р.) на останнє, однак за результатами розгляду Комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податків копій розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків. Позивач вказав, що у контролюючого органу не було достатніх правових підстав для відмови у реєстрації поданої позивачем податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскыльки у разі зупинення реєстрації податкової накладної контролюючий орган мав зазначити у квитанції, які саме документи слід надати платнику податків та чого мають стосуватися пояснення такого платника податків для того, аби реєстрація податкової накладної стала можливою. Відтак, як зазначив позивач, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обгрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
12.05.2021р. до суду від ДПС України надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог товариства, вказавши, що наказом № 520 передбачено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС. Поряд з цим, як заначив відповідач, вказане рішення ДПС від 02.03.2021 № 10232/43171862/2 саме по собі не є юридично значимим для позивача, адже не має безпосереднього впливу на його суб'єктивні права та обов'язки шляхом позбавлення можливості реалізувати належне йому право або шляхом покладення на нього будь-якого обов'язку, а лише залишає чинним (таким, що має обтяжувальну дію щодо позивача) винесене раніше рішення про відмову в реєстрації податкових накладних
До суду надійшла відповідь на відзив у якій позивач вказав, що рішення Комісії ГУ ДПС в Одеській області від №2411928/43171862 від 18.02.2021 року та рішення Комісії ДПС України №10232/43171862/2 від 02.03.2021 року є індивідуальними актами у розумінні п. 19 ч. 1 статті 4 КАС України. Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість. В свою чергу, як вказав позивач, оскаржувані рішення не відповідають цим вимогам, оскільки в останніх не наведено переконливих і зрозумілих мотивів та конкретних підстав їх прийняття, відтак, рішення є протиправними.
Дослідивши письмові докази по справі, судом встановлено наступне.
Згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань до видів діяльності ТОВ “БЕТОН -СЕРВІС ГРУП” відносяться: 23.63 Виробництво бетонних розчинів, готових для використання (основний); 96.09 Надання інших індивідуальних послуг, н.в.і.у.; 47.99 Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами; 47.91 Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет; 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням; 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту; 52.24 Транспортне оброблення вантажів; 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; 23.69 Виробництво інших виробів із бетону, гіпсу та цементу; 23.61 Виготовлення виробів із бетону для будівництва.
23.10.2019р. між ТОВ “БЕТОН -СЕРВІС ГРУП” та ТОВ «КС СТРОЙ СЕРВІС» укладено договір поставки продукції №6 від 23.10.2019р., згідно п.1.1. якого постачальник зобов'язується передати у встановений строк товарний бетон та/або розчинну суміш у власність покупця, а покупець прийняти продукцію і сплатити за нього грошову суму на умовах, викладених у договорі(а.с.55-57).
ТОВ “БЕТОН -СЕРВІС ГРУП” склало податкову накладну №34 від 04.02.2021р. та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних(а.с.89).
За результатами обробки податкової накладної №34 від 04.02.2021р. документ доставлено до ДПС України, реєстрація зупинена із зазначенням підстави «відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК №34 від 04.02.2021р. в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТ ЗЕД/ДКПП товару/послуги 3824 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість як товари/послуги, що на постійній основі постачаються(виготовляються) та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам п.1 «Критеріїв ризиковості здійснення операцій» та запропоновано надати пояснення та копії документів(а.с.90).
ТОВ “БЕТОН -СЕРВІС ГРУП” подав до контролюючого органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких було зупинено №21 від 16.02.2021р. в якому зазначено, про надання пояснень та додатків(первинних документів)(а.с.92).
Рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН №2411928/43171862 від 18.02.2021р. відмовлено у реєстрації податкової накладної №34 від 04.02.2020р. в Єдиному реєстрі податкових накладних, з підстав ««ненадання платником податків копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків- фактури інвойсів, актів приймання- передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити)»(а.с.93).
Не погоджуючись із прийняттям вказного рішення №2411928/43171862 від 18.02.2021р. ТОВ “БЕТОН -СЕРВІС ГРУП” звернувся до ДПС України зі скаргою від 23.02.2021р. №1(а.с.94-97).
Рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН №10232/43171862/2 від 02.03.2021р. залишено скаргу товарства без задоволення(а.с.98).
Не погоджуючись із прийняттям рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН №10232/43171862/2 від 02.03.2021р., позивач звернувся до суду із цим позовом.
Положеннями п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Відповідно до п. 187.1 ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до п. 201.7 ст. 201 ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс). У разі якщо частка товарів/послуг, послуг не містить відокремленої вартості, перелік (номенклатура) частково поставлених товарів/послуг зазначається в додатку до податкової накладної у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, та враховується при визначенні загальних податкових зобов'язань.
Згідно п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначений Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165.
Згідно із п.5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Пунктом 6 Порядку №1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України визначено Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520.
Так, п. 11 Порядку №520 визначено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
В свою чергу п.5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати.
Пунктом 56.1. ст.56 Податкового кодексу України встановлено, що рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до п.п. 56.23.3 п. 56.23 ст.56 Податкового кодексу України скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних розглядається протягом 10 календарних днів з дня отримання такої скарги центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику. Термін розгляду скарги не може бути продовженим;
Пунктом 12 Порядку №1165 встановлено, що за результатами розгляду скарги комісія центрального рівня у строк, визначений пунктом 56.23 статті 56 Кодексу, приймає одне з таких рішень:
-задовольняє скаргу та скасовує рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі;
-залишає скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі без змін.
Звертаючись до суду з адміністративним позовом та обґрунтовуючи позовні вимоги, Товариство фактично не погоджувалось з рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН №2411928/43171862 від 18.02.2021р. про відмову у реєстрації податкової накладної №34 від 04.02.2021р., вважаючи, що відмова в реєстрації податкової накладної позбавляє його права на податковий кредит.
Разом з тим, позивач в цій адміністративній справі не оскаржує рішення Комісії регіонального рівня №2411928/43171862 від 18.02.2021р., а просить скасувати рішення комісії центрального рівня №10232/43171862/2 від 02.03.2021р. про результати розгляду його скарги на рішення №2411928/43171862 від 18.02.2021р.
Разом з тим, суд зазначає, що підстави для скасування №10232/43171862/2 від 02.03.2021 р. за результатами розгляду скарги позивача немає, оскільки це рішення не є таким, що прийняте у зв'язку з реалізацією управлінських повноважень, а є актом вирішення спору в досудовому порядку, не створює юридичного наслідку для позивача, а визнання цього рішення протиправним та його скасування не призведе до відновлення порушеного права.
Поряд з цим, позовні вимоги про зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №34 від 04.02.2021р., подану Товариством з обмеженою відповідальністю “БЕТОН-СЕРВІС ГРУП”, код ЄДРПОУ 43171862 днем її фактичного подання - 04.02.2021р., суд зазначає, що вказані вимоги є похідні та відповідно можуть бути задоволені після визнання неправомірним рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, тоді як позивач таку вимогу не заявив.
Згідно ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов позивача задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295,382 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю “БЕТОН -СЕРВІС ГРУП” - відмовити.
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.О. Танцюра
.