Справа № 420/7742/19
07 червня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Цховребової М.Г., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому (з урахуванням уточненої позовної заяви та заяви про зміну предмета позову) позивач просить:
- визнати протиправною відмову в обчисленні пенсії без урахування заробітної плати згідно двох архівних довідок від 18 березня 2015 року;
- зобов'язати відповідача врахувати при обчисленні пенсії заробітну плату позивача за період з січня 1986 року по грудень 1992 року згідно архівної довідки від 18 березня 2015 року і за період з січня 1993 року по грудень 1997 року згідно архівної довідки від 18 березня 2015 року, виданих структурним підрозділом - шахтою «Булавинська» Державного підприємства «Орджонікідзевугілля».
Ухвалами суду від 22.01.2020 року: відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін; від 17.03.2020 року: зупинено провадження у справі; від 26.08.2020 року: поновлено провадження у справі; від 11.09.2020 року: вирішено розгляд справи проводити в порядку загального позовного провадження; витребувано у позивача докази подання позивачем заяви про перерахунок пенсії та подання до органів Пенсійного фонду України довідок від 18.05.2015 року № 140 та № 141; витребувано у відповідача: належним чином завірену копію звернення позивача, на яке відповідач відповів позивачу листом від 27.06.2019 року № 1350/Б-11, та додатків до нього (якщо вони були додані); оригінали пенсійної справи позивача для огляду в судовому засіданні; від 05.10.2020 року: продовжено строк підготовчого провадження у справі на тридцять днів; від 26.10.2020 року: зупинено провадження у справі; від 23.11.2020 року: продовжено зупинення провадження у справі; від 09.12.2020 року: поновлено провадження у справі.
Сторони належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, призначеного на 17.03.2021 року. (т.2 а.с.199, 201)
Від представника позивача до суду електронною поштою надійшла заява, вхід. № ЕП/13635/20 від 03.09.2020 року, в якій останній просить продовжити розгляд справи в порядку письмового провадження без повідомлення сторін.
Від представника відповідача до суду електронною поштою надійшло клопотання, вхід. № ЕП/6682/21 від 15.03.2021 року, в якому останній просить розглядати справу без участі представника Головного управління.
Виходячи з наведеного, керуючись положеннями ч. 3 ст. 194, ч.ч. 1, 3, 9 ст. 205 КАС України, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Згідно зі змістом адміністративного позову (з урахуванням уточненої позовної заяви та заяви про зміну предмета позову) та відповіді на відзив, позивач просить суд задовольнити адміністративний позов в повному обсязі, із зазначенням таких фактичних обставин:
- позивач є внутрішньо переміщеною особою та перебуває на обліку відповідача. 18 серпня 2016 року позивачу на підставі постанови суду № 316/3296/16-а, була нарахована пенсія. При її нарахуванні були враховані довідки по заробітній платі з 1985 року по 2000 рік;
- позивач працював на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці в період з 21.11.1985 р. по 24.12.1997 р. та із 30.08.1999 р. по 31.10.2000 р., що загалом становить 13 років 3 місяці 3 дні. Відтак позивач із 21.11.1985 р. по 20.04.1986 р. працював у структурному підрозділі «Шахта Булавинська» Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» учнем гірноробочого очисного забою в шахті з повним робочим днем, отримуючи тарифну ставку гірноробочого очисного забою І-го розряду, а з 21.04.1986 р. по 11.09.1994 р. працював гірноробочим очисного забою в шахті, із 30.08.1999 року по 31.10.2000 р. - на посаді забійника в шахті з повним робочим днем. Вказані записи про трудову діяльність позивача у структурному підрозділі «Шахта Булавинська» Державного підприємства «Орджінікідзевугілля» записані у трудовій книжці;
- рішенням від 18 серпня 2016 року Броварського міськрайонного суду Київської області позовні вимоги ОСОБА_1 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково. Визнано дії Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах на підставі п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» неправомірними та скасувати рішення Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 3 лютого 2016 року про відмову у призначенні пенсії. Зобов'язано Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області зарахувати ОСОБА_1 трудовий стаж роботи за період із 21 листопада 1985 року по 24 грудня 1997 року та з 30 серпня 1999 року по 31 жовтня 2000 року до спеціального стажу, що дає право на пенсію на пільгових умовах згідно п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», призначено йому пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. «а» ч. 1 з 26 січня 2016 року та виплатити нараховану суму пенсії;
- позивач вважає, що мінімальний розмір пенсії було встановлено тому, що на час звернення із заявою про перерахунок пенсії, відповідач відмовився врахувати стаж та заробітну плату за період 21.11.1985 р. по 31.10.2000 р. Позивача листом від 27.06.2019 р. № 1350/Б-11 повідомлено про відмову в перерахунку пенсії, передбаченому пунктом 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до законодавства, що регулює питання пенсійного забезпечення, передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв;
- обчислення пенсії здійснюється із заробітку особи за період роботи після 1 липня 2000 року за даними персоніфікованого обліку, а у разі виявлення бажання особи про надання довідки для обчислення пенсії за період до 1 липня 2000 року, а також якщо у особи страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, то пенсія обраховується на підставі наданої довідки про заробіток за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв;
- починаючи з 1 січня 1998 року, заробітна плата для обчислення пенсії за період страхового стажу особи за кожний місяць страхового стажу визначається за даними Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів та Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Разом з цим, слід зазначити, що за період до 1 січня 1998 року та у разі відсутності даних у Державного реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів, заробітна плата (дохід) особи за кожний місяця страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається у наступному порядку: за наявності підприємства, установи організації, де працювала особа, або їх правонаступника - виходячи з розміру середньої заробітної плати за відповідною професією (посадою) на такому підприємстві, в установі, організації, що склалася у кожному місяці роботи, за який втрачено документи про нарахування та виплату заробітної плати (доходу); за відсутності на підприємстві, в установі, організації або в їх правонаступника відповідної професії (посади) заробітна плата визначається виходячи з розміру середньої заробітної плати за аналогічною професією (посадою) на зазначеному підприємстві, в установі, організації або в їх правонаступника, що склалася у кожному місяці роботи, за який втрачено документи: у випадку повної втрати первинних документів про нарахування та виплату підприємствами, установами, організаціями заробітної плані (доходу) за відповідний період заробітна плата визначається за відповідною професією (посадою) на зазначеному підприємстві, в установі, організації за календарний рік, що передує року, з якого призначається пенсія;
- при цьому довідка про заробітну плату у вищевказаних випадках надається підприємством, установою, організацією, де працює (працювала) особа, або їх правонаступником. Разом з тим, у разі коли підприємство, установу, організацію ліквідовано, а документи до органу вищого рівня або архівним установам не передано, то дані про заробітну плату визначаються, виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченою відповідною галузевою угодою, за календарний рік, що передує року, з якого призначено пенсію;
- довідка про заробітну плату, виходячи з місячної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), видається місцевим органом з питань праці та соціального захисту населення, а у разі відсутності в такому органі зазначених відомостей - Міністерством праці та соціальної політики. Водночас відсутність на підприємстві, в установі, організації або в їх правонаступника документів про нарахування та виплату заробітної плати (доходу), а також час та причини, що призвели до втрати таких документів, підтверджується довідкою роботодавця, правонаступника органу вищого рівня або відповідної архівної установи. Довідково варто вказати, що згідні із Законом України «Про Національний архівний фонд та архівні установи» передбачено, що у разі ліквідації або реорганізації органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних і комунальних підприємств, установ та організацій, документи передаються ліквідаційною комісією (ліквідатором), а у випадку відсутності правонаступника, то підприємство, установа, організація, що ліквідується до відповідних державних архівних установ або іншим місцевим архівним установам;
- при передачі документів до архівних установ має бути забезпечено упорядкування та збереженість документів, у тому числі документів з кадрових питань (особового складу), регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахуванням і виплатою заробітної плати працівникам. Проте можливі випадки, коли до архівних установ не передаються документи, в яких міститься інформація про заробітну плату за певний період роботи особи, то особі видається довідка про заробітну плату, як вже зазначалось, на підставі даних про заробітну плату, виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою);
- ні Порядком визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату, ні іншим чинним нормативним документом не зазначено вичерпного переліку первинних документів, якими повинна підтверджуватись довідка про заробітну плату, а також не передбачено, порядок підтвердження довідки про заробіток первинними документами, якщо відомості про заробітну плату відсутні в архівній установі. За таких обставин, у разі не включення та відмови органу Пенсійного фонду при розрахунку пенсії даних про пенсії даних про заробіток, що зазначаються в довідках про заробітну плату за період до 1 липня 2000 року з підстав, що довідка не підтверджується первинними документами, слід звертатися до судових органів про визнання дій органів Пенсійного фонду протиправними га зобов'язанням вчинити дії;
- зазначеною постановою від 18 серпня 2016 року вже було встановлено що ОСОБА_1 має трудовий стаж роботи за період із 21 листопада 1985 року по 24 грудня 1997 року та з 30 серпня 1999 року по 31 жовтня 2000 року спеціального стажу. Позивач, вважає, що відповідач зобов'язаний врахувати при обчисленні пенсії заробітну плату, зазначену у довідці;
- позивач, подаючи заяву про перерахунок пенсії, діяв відповідно до порядку та вимог, що встановлені правовими нормами та подав до органів Пенсійного фонду України довідку про нараховану заробітну плату за період 1986 по 1942 рік та за період з 1993 р. по 1997 р., що підтверджується довідками від 18.05.2015 року № за період з 1986 по 1992 рік та від 18.05.2015 року № 140 за період з 1993 р. по 1997 р., які видані структурним підрозділом «Шахта Булавинська» Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» за формою, встановленою законодавством;
- ігнорування права позивача на перерахунок пенсії з підстав проведення антитерористичної операції грубо порушує конституційне право громадянина на отримання належних соціальних виплат та може становити втручання у право власності, що є неприпустимим з огляду на судову практику Європейського суду з прав людини;
- заперечуючи проти позовних вимог, відповідач посилається на ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року № 1207-VII, згідно якої будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Натомість диспозицією ч. 2 ст. 9 згаданого Закону передбачено наступне. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом;
- із змісту Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, держателем якого є Міністерство юстиції України, вбачається, що шахта «Булавинська», розташована за адресою: вулиця, 1 КВ-Л, будинок 12 в селищі міського типу Булавинське Бахмутського району Донецької області, поштовий індекс 86487, код ЄДРПОУ 26351725, 3 березня 2003 року зареєстрована в якості відокремленого структурного підрозділу державного підприємства «Орджонікідзевугілля», про що свідчить дата реєстраційного запису від 7 вересня 2004 року і номер запису 1 268 120 0000 000052. Будь-яких інших відомостей щодо проведення державної реєстрації вищезгаданого відокремленого структурного підрозділу державного підприємства «Орджонікідзевугілля», починаючи з 15 квітня 2014 року, даний державний реєстр не містить;
- із змісту отриманого 14 лютого 2020 року відзиву вбачається, що конкретні докази, які б переконливо свідчили про те, що шахта «Булавинська», зареєстрована 3 березня 2003 року в якості відокремленого структурного підрозділу державного підприємства «Орджонікідзевугілля» є органом на тимчасово окупованій території України, який був би створеним, обраним чи призначеним у порядку, не передбаченому законом, відсутні. Із змісту наявної в матеріалах справи постанови Броварського міськрайонного суду Київської області від 18 серпня 2016 року по справі № 361/3296/16-а вбачається наступне. На дату звернення позивача до відповідача із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах вік позивача становив 50 років, загальний стаж його роботи складав більше 25 років та пільговий стаж становить 13 років 3 місяці і 3 дні, зокрема в період з 21 листопада 1985 року по 24 грудня 1997 року та з 30 серпня 1999 року по 31 жовтня 2000 року. В зв'язку з наведеними обставинами судом прийнята постанова про зобов'язання відповідача призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах і виплатити нараховану суму пенсії. Оскільки видані позивачу 18 травня 2015 року відокремленим структурним підрозділом «Шахта Булавинська» державного підприємства «Орджонікідзевугілля» архівні довідки № 140 і № 141 про заробітну плату охоплюють періоди відповідно з 1993 по 1997 рік та з 1986 по 1992 рік, що дорівнює встановленому постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 18 серпня 2016 року по справі № 361/3296/16-а періоду пільгового стажу позивача з 21 листопада 1985 року по 24 грудня 1997 року для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, то представник позивача вважає, що наявні в них відомості повинні бути врахованими відповідачем при призначенні та виплаті позивачу пенсії за віком на пільгових умовах;
- оскільки внаслідок відмови відповідача щодо врахування відомостей про заробітну плату позивача, відображених в архівних довідках № 140 і № 141 від 18 травня 2015 року під час обчислення пенсії за віком на пільгових умовах право позивача на отримання такої пенсії виявилось порушеним, то воно підлягає судовому захисту шляхом зобов'язання відповідача врахувати ці відомості при обчисленні пенсії позивачу.
Згідно зі змістом відзиву на позовну заяву, відповідач вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, із зазначенням таких фактичних обставин:
- Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 595 з 01.12.2014 на територіях, які тимчасово не контролюються українською владою, органи державної влади, в тому числі Пенсійного фонду України, не функціонують. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р визначено перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. До вищезазначеного переліку входить м. Єнакієво;
- згідно п. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 № 1207-VII будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Враховуючи вищезазначене, будь-які запити, звернення, довідки чи інші документи, підготовлені або видані органами з територій, які непідконтрольні українській владі, не підлягають реєстрації та виконанню;
- позивач перебуває на обліку в Управлінні фонду як внутрішньо переміщена особа згідно ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та на підставі наданої довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України № 0000627393 від 03.10.2018;
- відповідно до ч. 4 ст. 42 Закон України, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Тобто перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислено пенсію. Починаючи з 01.04.2018 органи Пенсійного фонду щороку без додаткового звернення проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення цього перерахунку. Враховуючи вищевикладене пенсію позивачу було перераховано в автоматичному режимі по стажу за період з 01.11.2018 по 28.02.2019, який склав 27 років 06 місяців 10 днів (з них робота за списком № 1 - 13 років 03 місяці 06 днів);
- згідно з п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 5 листопада 2014 р. № 637 призначення та продовження виплати пенсій, довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 81, ст. 2296; 2015 р., № 70, ст. 2312). Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення (далі - соціальні виплати), що призначені зазначеним особам, здійснюється виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України". Такі виплати можуть здійснюватися за бажанням особи з доставкою додому, з компенсацією витрат за надання таких послуг, передбачених укладеним відповідно до пункту 3 цієї постанови тристороннім договором. Згідно з ч. 1 ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством. Відповідно до п. 43 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію;
- згідно з п. 38 даного Порядку, при прийманні документів орган, що призначає пенсію: а) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; б) здійснює попередню правову експертизу змісту і належного оформлення представлених документів; в) перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження;
- положення частини 1 статті 40 Закону України № 1058 законодавець передбачив, що довідка про заробіток до 1 липня 2000 року має бути підтверджена первинними документами. При цьому довідка про заробітну плату у вищевказаних випадках надається підприємством, установою, організацією де працює особа. Разом з тим, у разі коли підприємство, установу, організацію ліквідовано, а документи до органу вищого рівня або архівним установам не передано, то дані про заробітну плату визначаються, виходячи з мінімальної тарифної ставки за відповідною посадою, передбаченою відповідною галузевою угодою, за календарний рік, що передує року, з якого призначено пенсію. Оскільки підтвердити довідку про заробітну плату первинними документами не має можливості, то відсутні підстави для врахування зазначеної довідки при розрахунку пенсії.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши пояснення, надані сторонами справи, а також докази в їх сукупності, суд встановив таке.
13.06.2019 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії (т.2 а.с.86), в якій просив зробити позивачу перерахунок пенсії з 2015 року, з таких підстав:
- позивач отримує пільгову пенсію за І списком. На теперішній час позивач працює в ТОВ «Єкарс». Пенсію просить виплачувати на номер рахунку в «Ощадбанк»;
- позивачу відомо, що відповідно до діючого законодавства громадянин, який має право на різні види пенсій, може отримувати лише одну, за його вибором. Про зміну місця проживання, виїзд за кордон на постійне місце проживання та інші обставини, що можуть вплинути на його пенсійне забезпечення, зобов'язується своєчасно повідомляти органи, що призначають та виплачують пенсію.
Відповідно до цієї заяви, до неї були додані (т.2 а.с.88-93): 1) копія паспорта, 2) РНОКПП, 3) копія пенсійного посвідчення, 4) копія довідки ВПО.
Листом від 27.06.2019 року № 1350/Б-11 (т.2 а.с.87) відповідач на звернення позивача повідомив, зокрема, що:
- відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія;
- починаючи з 1 квітня 2018 року органи Пенсійного фонду щороку без додаткового звернення проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення цього перерахунку;
- враховуючи зазначене пенсія позивача з 01.04.2019 перерахована в автоматичному режимі по стажу за період роботи з 01.11.2018 по 28.02.2019, який склав 27 років 6 місяців 10 днів (з них робота за списком № 1 - 13 років 3 місяця 6 днів) та середньомісячного заробітку 4364,98 грн. та її розмір становить 1915,76 грн. у тому числі: 1767,82 грн - основний розмір пенсії: 65,60 грн. - доплата за 5 років понаднормативного стажу; 82,34 грн - доплата згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році»;
- пунктом 10 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2016 № 662 «Деякі питання виплати пенсій, грошової допомоги та заробітної плати працівникам бюджетних установ» передбачено, що заява про виплату пенсії або грошової допомоги подається одержувачем особисто до органу Пенсійного фонду за місцем проживання або приймається органом Пенсійного фонду від установи уповноваженого банку;
- отже, питання щодо виплати пенсії через банківську установу ПАТ «Державний Ощадний банк України» на рахунок, зазначений у зверненні позивача, можливо розглянути після надходження відповідної заяви.
Не погоджуючись із відмовою відповідача в обчисленні пенсії без урахування заробітної плати згідно двох архівних довідок від 18 березня 2015 року, позивач звернувся до суду із вищенаведеними вимогами.
На доведення обставин, на яких ґрунтуються заперечення, та на виконання ухвали суду відповідачем суду надано пенсійну справу позивача, з матеріалів якої судом виготовлено копії (т.2 а.с.94-181), та яка містить, зокрема:
- довідки Структурного підрозділу «Шахта Булавинська» від 18.03.2015 року: № 01/155, № 01/138, № 01/153, № 01/139, № 01/154, № 01/137, № 01/140, № 01/141;
- копію постанови Броварського міськрайонного суду Київської області від 18.08.2016 року у справі № 361/3296/16-а, яка набрала законної сили 30.08.2016 року, та якою, зокрема:
- визнано дії Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_3 пенсії на пільгових умовах на підставі п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» неправомірними та скасовано рішення Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 03 лютого 2016 року про відмову у призначенні пенсії;
- зобовязано Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області зарахувати ОСОБА_3 трудовий стаж роботи за період із 21 листопада 1985 року по 24 грудня 1997 року та з 30 серпня 1999 року по 31 жовтня 2000 року до спеціального стажу, що дає йому право на пенсію на пільгових умовах згідно п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. «а» ч. 1 з 26 січня 2016 року та виплатити нараховану суму пенсії;
- копію Довідки від 03 жовтня 2018 р. № 0000627393 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи - позивача.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В частині 2 статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до абз. 1, 2 ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Частиною 1 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин): законами України: «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII), «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).
Згідно з ч. 1, абз. 1 ч. 2 ст. 24 Закону № 1058-IV, зокрема, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до ст. 56 Закону № 1788-XII, зокрема, до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Згідно з ст. 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Також, відповідно до п. 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Згідно з п. 24 Порядку № 637 для підтвердження трудового стажу приймаються лише ті відомості про період роботи, які внесені в довідки на підставі документів.
Відповідно до абз. 3 п. 4.1 Порядку № 22-1 заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Згідно з ч. 3 ст. 44 ЗУ № 1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Відповідно до п. 2.10 Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.
Згідно з ч. 5 ст. 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до абз.абз. 1, 6 п. 4.3 Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу начальника управління щодо розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління.
В абз. 1 пункту п. 4.7 Порядку № 22-1 встановлено, право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Також, в абз. 2 п. 4.7 Порядку № 22-1 встановлено, що орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Виходячи з аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, та на підставі встановлених судом обставин, а саме:
1. Щодо позовних вимог: визнати протиправною відмову в обчисленні пенсії без урахування заробітної плати згідно двох архівних довідок від 18 березня 2015 року, - слід зазначити таке.
13.06.2019 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії (т.2 а.с.86), в якій просив зробити позивачу перерахунок пенсії з 2015 року.
Листом від 27.06.2019 року № 1350/Б-11 (т.2 а.с.87) відповідач на звернення позивача повідомив позивача, зокрема, що:
- відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія;
- починаючи з 1 квітня 2018 року органи Пенсійного фонду щороку без додаткового звернення проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення цього перерахунку;
- враховуючи зазначене пенсія позивача з 01.04.2019 перерахована в автоматичному режимі по стажу за період роботи з 01.11.2018 по 28.02.2019, який склав 27 років 6 місяців 10 днів (з них робота за списком № 1 - 13 років 3 місяця 6 днів) та середньомісячного заробітку 4364,98 грн. та її розмір становить 1915,76 грн. у тому числі: 1767,82 грн - основний розмір пенсії: 65,60 грн. - доплата за 5 років понаднормативного стажу; 82,34 грн - доплата згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році»;
- пунктом 10 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2016 № 662 «Деякі питання виплати пенсій, грошової допомоги та заробітної плати працівникам бюджетних установ» передбачено, що заява про виплату пенсії або грошової допомоги подається одержувачем особисто до органу Пенсійного фонду за місцем проживання або приймається органом Пенсійного фонду від установи уповноваженого банку;
- отже, питання щодо виплати пенсії через банківську установу ПАТ «Державний Ощадний банк України» на рахунок, зазначений у зверненні позивача, можливо розглянути після надходження відповідної заяви.
Проте, системний аналіз вищезазначених норм права дозволяє дійти висновку, що за результатами розгляду заяви та доданих до неї документів пенсійний орган ухвалює рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку пенсії.
Враховуючи наведене, суд вважає, що підставою для повідомлення про відмову у перерахунку пенсії може бути виключно рішення, прийняте з цього питання.
На виконання ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд врахував висновки щодо застосування норм права, викладені, зокрема, в постанові Верховного Суду: від 6 березня 2018 року у справі № 753/12809/14 (адміністративне провадження № К/9901/1578/18).
На підставі наявних у суду матеріалів судом встановлено, що відповідач на підставі поданої позивачем заяви рішення щодо (з питання) перерахунку пенсії не приймав.
Відповідно, за відсутності рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії, прийнятого у законодавчо визначеному порядку, позиція позивача щодо необхідності та наявності підстав визнати протиправною відмову в обчисленні пенсії без урахування заробітної плати згідно двох архівних довідок від 18 березня 2015 року, в даному випадку, - є помилковою.
Суд також звертає увагу сторін на те, що відповідно до абз.абз. 1, 2 ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Отже, саме рішення суб'єкта владних повноважень повинно містити вичерпний перелік підстав його прийняття, а не лист (відповідь / повідомлення), який надано в даному випадку.
Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування заявлених позовних вимог та заперечень проти них, які могли б потягнути зміну висновків суду щодо спірних правовідносин, сторонами суду не наведено та не надано.
При цьому щодо решти доводів сторін у зазначеній частині позовних вимог слід зазначити, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п. 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р.).
Однак, ст. 6 п. 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін (див. п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 р.), відповідно
суд дійшов висновків, що:
- виходячи із встановлених судом обставин, керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України, для ефективного захисту прав та інтересів позивача у спірних публічно-правових відносинах від порушень з боку відповідача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неприйняття рішення за заявою позивача про перерахунок пенсії, вхід. № 1350/Б-11 від 13.06.2019 року.
2. Щодо позовних вимог: зобов'язати відповідача врахувати при обчисленні пенсії заробітну плату позивача за період з січня 1986 року по грудень 1992 року згідно архівної довідки від 18 березня 2015 року і за період з січня 1993 року по грудень 1997 року згідно архівної довідки від 18 березня 2015 року, виданих структурним підрозділом - шахтою «Булавинська» Державного підприємства «Орджонікідзевугілля», - слід зазначити таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Тобто, діяльність органів державної влади регулюють закони та підзаконні акти, які дають суб'єктам владних повноважень можливість користування певною свободою розсуду при вирішенні питань і встановлюють лише межі такої свободи, тобто наділяють їх дискреційними повноваженнями.
Як вбачається зі змісту Рекомендації №R (80) 2 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо виконання дискреційних повноважень адміністративними органами від 11 березня 1980 року під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, наділений дискреційними повноваженнями, тобто повноваженнями з певним ступенем свободи адміністративного органу при прийнятті рішення, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення. А суди не мають право втручатися в дискреційні функції органів владних повноважень. Завдання правосуддя полягає в гарантуванні дотримання вимог права та контролю за легітимністю прийняття рішень.
При цьому суд звертає увагу позивача, по-перше, що згідно зі змістом заяви позивача про перерахунок пенсії, вхід. № 1350/Б-11 від 13.06.2019 року, її подано з таких підстав:
- позивач отримує пільгову пенсію за І списком. На теперішній час позивач працює в ТОВ «Єкарс». Пенсію просить виплачувати на номер рахунку в «Ощадбанк»;
- позивачу відомо, що відповідно до діючого законодавства громадянин, який має право на різні види пенсій, може отримувати лише одну, за його вибором. Про зміну місця проживання, виїзд за кордон на постійне місце проживання та інші обставини, що можуть вплинути на його пенсійне забезпечення, зобов'язується своєчасно повідомляти органи, що призначають та виплачують пенсію.
Також, відповідно до цієї заяви, до неї були додані: 1) копія паспорта, 2) РНОКПП, 3) копія пенсійного посвідчення, 4) копія довідки ВПО.
З встановленого вбачається, що подана позивачем заява не містить обґрунтування заявленого позивачем перерахунку пенсії саме згідно двох архівних довідок від 18 березня 2015 року за період з січня 1986 року по грудень 1992 року і за період з січня 1993 року по грудень 1997 року, виданих структурним підрозділом - шахтою «Булавинська» Державного підприємства «Орджонікідзевугілля».
Крім того, згідно з матеріалами пенсійної справи позивача, вона містить вісім довідок Структурного підрозділу «Шахта Булавинська» від 18.03.2015 року: № 01/155, № 01/138, № 01/153, № 01/139, № 01/154, № 01/137, № 01/140, № 01/141.
По-друге, згідно зі змістом листа від 27.06.2019 року № 1350/Б-11, відповідач на звернення позивача повідомив, зокрема, що:
- відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія;
- починаючи з 1 квітня 2018 року органи Пенсійного фонду щороку без додаткового звернення проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення цього перерахунку;
- враховуючи зазначене пенсія позивача з 01.04.2019 перерахована в автоматичному режимі по стажу за період роботи з 01.11.2018 по 28.02.2019, який склав 27 років 6 місяців 10 днів (з них робота за списком № 1 - 13 років 3 місяця 6 днів) та середньомісячного заробітку 4364,98 грн. та її розмір становить 1915,76 грн. у тому числі: 1767,82 грн - основний розмір пенсії: 65,60 грн. - доплата за 5 років понаднормативного стажу; 82,34 грн - доплата згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році»;
- пунктом 10 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2016 № 662 «Деякі питання виплати пенсій, грошової допомоги та заробітної плати працівникам бюджетних установ» передбачено, що заява про виплату пенсії або грошової допомоги подається одержувачем особисто до органу Пенсійного фонду за місцем проживання або приймається органом Пенсійного фонду від установи уповноваженого банку;
- отже, питання щодо виплати пенсії через банківську установу ПАТ «Державний Ощадний банк України» на рахунок, зазначений у зверненні позивача, можливо розглянути після надходження відповідної заяви.
З встановленого вбачається, що надана відповідачем відповідь на подану позивачем заяву також не містить повідомлення щодо врахування або підстав неврахування відповідачем при перерахунку пенсії позивача архівних довідок від 18 березня 2015 року за період з січня 1986 року по грудень 1992 року і за період з січня 1993 року по грудень 1997 року, виданих структурним підрозділом - шахтою «Булавинська» Державного підприємства «Орджонікідзевугілля».
Виходячи з встановленого та висновків суду про протиправність бездіяльності відповідача щодо неприйняття рішення за заявою позивача про перерахунок пенсії, вхід. № 1350/Б-11 від 13.06.2019 року, суд вважає, що вимога позивача про зобов'язання відповідача врахувати при обчисленні пенсії заробітну плату позивача за період з січня 1986 року по грудень 1992 року згідно архівної довідки від 18 березня 2015 року і за період з січня 1993 року по грудень 1997 року згідно архівної довідки від 18 березня 2015 року, виданих структурним підрозділом - шахтою «Булавинська» Державного підприємства «Орджонікідзевугілля», - є передчасною та такою, що не підлягає задоволенню у заявлений позивачем спосіб.
При цьому, згідно з п. 4 ч. 1 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, відповідно
суд дійшов висновків, що:
- виходячи із встановлених судом обставин та висновків суду про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неприйняття рішення за заявою позивача про перерахунок пенсії, вхід. № 1350/Б-11 від 13.06.2019 року, керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України, для ефективного захисту прав та інтересів позивача у спірних публічно-правових відносинах від порушень з боку відповідача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача про перерахунок пенсії, вхід. № 1350/Б-11 від 13.06.2019 року, та прийняти відповідне рішення.
З вищенаведеного вбачається, що часткове задоволення позовних вимог позивача полягає у захисті прав та інтересів позивача у спірних правовідносинах в іншій ніж заявлено позивачем спосіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем до позовної заяви додано квитанцію від 11.01.2020 року про сплату судового збору за подання даного адміністративного позову у сумі 768,40 грн., яка є належною за подання цього адміністративного позову. (т.1 а.с.116)
Відповідно, стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача підлягає сума судового збору в розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).
Згідно з п. 3 Розділу VI Прикінцевих положень КАС України (в редакції, чинній до 17.07.2020 року) під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), зокрема, процесуальні строки щодо розгляду адміністративної справи продовжуються на строк дії такого карантину.
Згідно з п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 18.06.2020 року № 731-ІХ, який набрав чинності 17.07.2020 року, зокрема, процесуальні строки, які були продовжені відповідно до пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 540-IX від 30 березня 2020 року, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 року № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.04.2021 р. № 405) до 30 червня 2021 р. на території України продовжено дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 78, 120, 139, 194, 205, 241-246, 250, 255, 295, Прикінцевими та Перехідними положеннями КАС України, суд -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107; ідентифікаційний код юридичної особи: 20987385) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо неприйняття рішення за заявою ОСОБА_1 про перерахунок пенсії, вхід. № 1350/Б-11 від 13.06.2019 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії, вхід. № 1350/Б-11 від 13.06.2019 року, та за результатами її розгляду прийняти відповідне рішення, з урахуванням правової оцінки питання, щодо якого звернувся позивач, наданої судом у рішенні.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 суму судового збору в розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).
Апеляційні скарги на рішення суду подаються учасниками справи до або через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Г. Цховребова