Справа № 420/7700/21
07 червня 2021 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Корой С.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Чорноморського міського відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), третя особа: державне підприємство «Адміністрація морських портів України» про визнання протиправною та скасування постанови від 05.04.2020 року ВП №58830642, -
11.05.2021 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Чорноморського міського відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), третя особа: державне підприємство «Адміністрація морських портів України» про визнання протиправною та скасування постанови від 05.04.2020 року ВП №58830642.
Ухвалою суду від 17.05.2021 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Чорноморського міського відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), третя особа: державне підприємство «Адміністрація морських портів України» про визнання протиправною та скасування постанови від 05.04.2020 року ВП №58830642 - залишено без руху.
В ухвалі роз'яснено, що виявлені недоліки повинні бути усунені, шляхом надання до суду доказів, визначених судом (з копіями для учасників процесу) та пояснень щодо того на боці кого та з якими вимогами виступає - державне підприємство «Адміністрація морських портів України».
26.05.2021 року (вх.№27023/21) від позивача до суду надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви разом із додатками, згідно переліку, які у ній вказано.
Так, разом із вказаною заявою позивачем надано уточнену позовну заяву ОСОБА_1 до Чорноморського міського відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача: державне підприємство «Адміністрація морських портів України» про визнання протиправною та скасування постанови від 05.04.2020 року ВП №58830642 і відкрити провадження в адміністративній справі.
Також, позивачем надано до суду уточнену заяву про поновлення строку звернення до суду.
Позивач вказує, що про існування оскарженої постанови йому стало відомо в результаті отримання 07.05.2021 року заробітної плати за квітень місяць 2021 року не в повному обсязі. Як зазначено у заяві, згідно п. 3.3.12 колективного договору роботодавця, затвердженого Конференцією трудового колективу 10.12.2019 року, роботодавець зобов'язався заробітну плату виплачувати 22 числа за першу половину поточного місяця та 7 числа наступного місяця за другу половину місяця, за який здійснюється виплата. У випадку, коли день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні. Таким чином, заробітна плата мала бути виплачена в п'ятницю 07.05.2021 року. Тобто, останнім днем строку для подання позовної заяви є 17.05.2021 року, отже позовна заява подається із дотриманням строків на її подання. Позивач вказує, що навіть у разі розрахунку строку для подання позовної заяви з дня отримання оскаржуваної постанови ЧФ ДП «АМПУ» - 29.04.2021 року - останній день строку для подання позовної заяви припадає на 09.05.2021 року, який є святковим днем, 10.05.2021 року є вихідним днем, отже останнім днем строку в такому випадку є наступний робочий день - 11.05.2021 року.
Згідно приписів ч. 1ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч.2 ст.287 КАС України позовну заяву може бути подано до суду:
1) у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів;
2) у триденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів, у разі оскарження постанови про відкладення провадження виконавчих дій.
Частина перша статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (надалі - Конвенція) передбачає, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
У своїй практиці Європейський суд з прав людини звертав увагу, що «стаття 6 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права» (рішення від 4 грудня 1995 року у справі «Белле проти Франції» (Bellet v. France), Series A № 333-B, crop.42, пункт 36).
Зважаючи на повідомлені позивачем обставини та надані до суду докази, суддя вважає за необхідне відмовити у поновлені ОСОБА_1 строку звернення до суду з даною позовною заявою, оскільки він не є пропущеним.
Підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі суддею не встановлено. З наведених підстав, суддя вважає за можливе прийняти даний адміністративний позов до розгляду та відкрити провадження у справі.
Так, відповідно до ч. 4 ст. 287 КАС України адміністративна справа з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця вирішується судом протягом десяти днів після відкриття провадження у справі.
Отже, дана справа підлягає розгляду з урахуванням особливостей, визначених вказаною статтею.
Так, предметом позову у даній справі є правомірність постанови від 05.04.2020 року ВП №58830642.
Стягувачем у вказаному виконавчому провадженні є Головне управління ДФС в Одеській області.
Таким чином, рішення по даній справі може вплинути на права та обов'язки Головного управління ДФС в Одеській області.
Відповідно до ч.2 ст.49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Згідно ч.5 ст.49 КАС України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Зважаючи на вищевикладене, оскільки рішення по даній справі може вплинути на права та обов'язки Головного управління ДФС в Одеській області, суд дійшов висновку про необхідність залучення Головного управління ДФС в Одеській області до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
При цьому суд зазначає, що відповідно до ч.11 ст.171 КАС України, якщо при відкритті провадження у справі було вирішено питання про залучення третіх осіб, позивач не пізніше двох днів з дня вручення копії ухвали про відкриття провадження у справі повинен направити таким третім особам копії позовної заяви з додатками, а докази такого направлення надати суду до початку підготовчого засідання або до початку розгляду справи по суті, якщо справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до ч.4 ст.9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи
Згідно з ч.ч.1,2 ст.94 КАС України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Відповідно до ч.6 ст. 80 КАС України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами:1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно з ч.1 та 2 ст.73 КАС України встановлено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч. 2 ст.77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч.4 ст.77 КАС України суд не може витребовувати докази у позивача в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, окрім доказів на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів.
Частиною 1 статті 73 КАС України визначено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Відповідно до ч. 2 ст.73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
З метою повного та всебічного з'ясування обставин у справі, суд вважає за необхідне доручити Чорноморському міському відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) надати до Одеського окружного адміністративного суду у п'ятиденний строк від дати отримання даної ухвали належним чином засвідчені копії матеріалів ВП №58830642.
Відповідно до висновків, викладених у постанові Верховного суду від 826/3403/16 по справі №826/3403/16 суди не повинні обмежуватись лише тими доказами, які були надані позивачем під час розгляду справи.
Згідно із ч.4 ст.236 КАС України про зупинення провадження у справі суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про зупинення провадження у справі може бути оскаржена.
Зважаючи на направлення доручення про збирання доказів, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі до надходження відповіді на доручення.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 77, 79, 80, 83, 122, 268, 269, 287 КАС України, суддя, -
Відмовити у поновленні ОСОБА_1 строку звернення до суду із позовом до Чорноморського міського відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача: державне підприємство «Адміністрація морських портів України» про визнання протиправною та скасування постанови від 05.04.2020 року ВП №58830642, оскільки він не є пропущеним.
Прийняти до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Чорноморського міського відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) (вул.Віталія Шума, 21, м.Чорноморськ, Одеська обл., 68000), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача: державне підприємство «Адміністрація морських портів України» (вул.Праці, 6, м.Чорноморськ, Одеська обл., 68001) про визнання протиправною та скасування постанови від 05.04.2020 року ВП №58830642 (в редакції уточнень за вх.№27023/21) і відкрити провадження в адміністративній справі.
Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління ДФС в Одеській області (вул. Скмінарська, 5, м.Одеса, 65044).
Справа розглядатиметься суддею одноособово з особливостями провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця.
Встановити відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'яти днів від дати отримання узвали.
Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Про дату і час підготовчого судового засідання призначене судом, сторони будуть повідомлені повістками про виклик у суд.
Судовий розгляд справи відбудеться в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду за адресою м. Одеса вул. Фонтанська дорога, 14, в залі судових засідань №23.
Про дату, час і місце розгляду справи негайно повідомити учасників справи шляхом направлення тексту повістки на офіційну електронну адресу, а за її відсутності - за відомими суду номером телефону, факсу, електронною поштою чи іншим технічним засобом зв'язку. Веб-адреса сторінки Одеського окружного адміністративного суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://adm.od.court.gov.ua.
Доручити Чорноморському міському відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) надати до Одеського окружного адміністративного суду у п'ятиденний строк від дати отримання даної ухвали належним чином засвідчені копії матеріалів ВП №58830642.
Зупинити провадження по справі №420/7700/21 за позовом ОСОБА_1 до Чорноморського міського відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача: державне підприємство «Адміністрація морських портів України», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: Головне управління ДФС в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови від 05.04.2020 року ВП №58830642 до надходження відповіді на доручення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя С.М. Корой