Рішення від 07.06.2021 по справі 280/2970/21

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

07 червня 2021 року Справа № 280/2970/21 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сацького Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за правилами спрощеного провадження

за позовом ОСОБА_1

до - Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

12 квітня 2021 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району (далі по тексту - відповідач), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення від 24.03.2021 Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району (ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 37573822) про відмову у призначенні ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) допомоги при народжені дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

- зобов'язати Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району (ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 37573822) призначити та здійснити виплату ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстрацій ний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) державної допомоги при народжені дітей на дочку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та на сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

В обґрунтування позовної заяви позивач зазначила, що вона є вимушено переміщеною особою та має неповнолітніх дітей. Позивачкою було невчасне отримано свідоцтво про народження дітей, оскільки діти народжені на території непідконтрольній Україні, у зв'язку з чим, позивачка зверталася до Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя про встановлення фактів народження дітей. Після отримання зазначених документів, позивач у березні 2021 року звернулась до відповідача із заявою та відповідним пакетом документів щодо призначення державної допомоги при народженні дитини. Відповідач було направлено на адресу позивача повідомлення про відмову у призначенні державної соціальної допомоги при народженні дитини у зв'язку з тим, що відповідна заява була подана позивачем до органу соціального захисту населення пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини. Вважаючи таке рішення відповідача протиправними, позивач звернулась до суду з даним позовом задля захисту своїх порушених прав.

Ухвалою суд від 15.04.2021 позовну заяву залишено без руху та надано 10-ти денний строк для усунення недоліків.

У встановлений ухвалою суду строк, позивачем усунуто недоліки.

Ухвалою суду від 05.05.2020 відкрито спрощене позовне провадження без виклику (повідомлення) сторін в адміністративній справі № 280/2970/21. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

02.06.2021 від представника відповідача через канцелярію суду (вх. №31653) поданий відзив на позовну заяву з огляду на його необґрунтованість та недоведеність. Просить суд у задоволенні позову відмовити.

Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для розгляду справи в порядку письмового провадження, фіксація судового засідання за допомогою технічного засобу, відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України не здійснювалось.

Суд, оцінивши обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наступне.

ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується Довідкою від 26.02.2021 №2304-5000343830, виданою Управлінням соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському районі м. Запоріжжя.

ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Макіївка Донецької області позивач народила дитину ОСОБА_2 , про що свідчить свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 , видане Вознесенівським районним у місті Запоріжжі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) 04.03.2021, актовий запис № 02.

ІНФОРМАЦІЯ_3 в місті Макіївка Донецької області позивач народила дитину ОСОБА_3 , про що свідчить свідоцтво про народження серії НОМЕР_3 , видане Вознесенівським районним у місті Запоріжжі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) 04.03.2021, актовий запис № 01.

Позивачем зазначено, що у зв'язку із тим, що народження дітей відбулося на території України, яка не знаходиться під контролем офіційної влади, вона була вимушена звернутися до Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя із заявою про встановлення факту народження дітей.

Рішенням Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя по справі №335/2138/21 від 25.02.2021 встановлено факт народження ОСОБА_3 , дитини чоловічої статі, місце народження - м. Макіївка, Донецька область, Україна, стать -чоловіча, мати - громадянка України ОСОБА_1 , батько - громадянин України ОСОБА_4 .

Рішенням Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя по справі №335/2140/21від 25.02.2021 встановлено факт народження ОСОБА_2 , дитини жіночої статі, місце народження - м. Макіївка, Донецька область, Україна, стать -жіноча, мати - громадянка України ОСОБА_1 , батько - громадянин України ОСОБА_4 .

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Управлінням соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району були видані довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб від 05.03.2021 № 2304-5000345322 та № 2304-5000345329 про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .

На підставі рішення Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя по справі №335/2138/21 від 25.02.2021 Вознесенівським районним у місті Запоріжжя відділом ДРАЦС Південно - Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) було видано свідоцтво про народження серії НОМЕР_3 від 04.03.2021 про народження ОСОБА_3 .

На підставі рішення Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя по справі №335/2140/21 від 25.02.2021 Вознесенівським районним у місті Запоріжжя відділом ДРАЦС Південно - Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) було видано свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 від 04.03.2021 про народження ОСОБА_2 .

У березні 2021 року Позивач звернулась до відповідача із заявою про надання їй державної соціальної допомоги при народженні дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .

24.03.2021 позивачем отримано рішення у вигляді листа від відповідача, в якому відповідачем зазначено, що відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 п. 12 «Допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини».Звернення за призначенням допомоги надійшло пізніше ніж 12 календарних місяців після народження дитини.

Позивач, вважаючи вищевказане рішення протиправним, звернулася до суду із відповідним позовом.

Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам та запереченням проти них, суд зазначає наступне.

Як передбачено положеннями ч.1 ст.13 Закону України "Про охорону дитинства" від 26 квітня 2001 року №2402-III з метою створення належних матеріальних умов для виховання дітей у сім'ях держава надає батькам або особам, які їх замінюють, соціальну допомогу, передбачену Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та іншими законами України.

Положеннями ст.3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" визначені види державної допомоги сім'ям з дітьми, зокрема, допомога при народженні дитини.

Згідно із ст.10 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.

Статтею 11 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" визначені умови призначення допомоги при народженні. Так, для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків (опікуном), з яким постійно проживає дитина, заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та копія свідоцтва про народження дитини. Даний перелік документів є вичерпним.

Орган праці та соціального захисту населення за місцем проживання одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, має право отримувати від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій відомості, необхідні для призначення допомоги при народженні дитини.

При цьому, приписами ч.7 ст.11 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" визначено, що допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.

Кабінетом Міністрів України постановою від 27.12.2001 № 1751 затверджено Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, відповідно до пункту 11 якого, для призначення допомоги при народженні дитини органу соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подається, зокрема: 1) заява одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики; 2) копія свідоцтва про народження дитини (з пред'явленням оригіналу).

Відповідно до положень п.12 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.

Як передбачено положеннями п.43 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, особисто.

За наявності письмової заяви особи, яка претендує на призначення зазначеної допомоги, але за станом здоров'я або з інших поважних причин (догляд за особою з інвалідністю I групи, дитиною з інвалідністю віком до 16 років тощо) не може особисто зібрати необхідні документи, збір зазначених документів покладається на органи, що призначають допомогу.

Документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, розглядаються органом, що призначає і виплачує державну допомогу, протягом десяти днів з дня подання заяви.

Про призначення державної допомоги сім'ям з дітьми чи про відмову в її призначенні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган, що призначає і виплачує зазначену допомогу, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом п'яти днів після прийняття відповідного рішення.

З аналізу вищевикладених норм вбачається, що у випадку дотримання порядку звернення до відповідного органу допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.

Також, суд зазначає, що згідно із ч.ч. 2, 3 ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважається незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ) виданий зазначеними органами та/або особами є недійсними і не створює правових наслідків.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 5 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території. Україна зобов'язується підтримувати і забезпечувати економічні, фінансові, політичні, соціальні, інформаційні, культурні та інші зв'язки з громадянами України, які проживають на тимчасово окупованій території.

Відповідно до ст.18 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними окупованої території.

З матеріалів справи та зі змісту позову вбачається, що ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується Довідкою від 26.02.2021 №2304-5000343830, виданою Управлінням соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському районі м. Запоріжжя.

ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Макіївка Донецької області позивач народила дитину ОСОБА_2 , про що свідчить свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 , видане Вознесенівським районним у місті Запоріжжі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) 04.03.2021, актовий запис № 02.

ІНФОРМАЦІЯ_3 в місті Макіївка Донецької області позивач народила дитину ОСОБА_3 , про що свідчить свідоцтво про народження серії НОМЕР_3 , видане Вознесенівським районним у місті Запоріжжі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) 04.03.2021, актовий запис № 01.

Позивачем зазначено, що у зв'язку із тим, що народження дітей відбулося на території України, яка не знаходиться під контролем офіційної влади, вона була вимушена звернутися до Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя із заявою про встановлення факту народження дітей.

Рішенням Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя по справі №335/2138/21 від 25.02.2021 встановлено факт народження ОСОБА_3 , дитини чоловічої статі, місце народження - м. Макіївка, Донецька область, Україна, стать -чоловіча, мати - громадянка України ОСОБА_1 , батько - громадянин України ОСОБА_4 .

Рішенням Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя по справі №335/2140/21від 25.02.2021 встановлено факт народження ОСОБА_2 , дитини жіночої статі, місце народження - м. Макіївка, Донецька область, Україна, стать -жіноча, мати - громадянка України ОСОБА_1 , батько - громадянин України ОСОБА_4 .

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Управлінням соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району були видані довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб від 05.03.2021 № 2304-5000345322 та № 2304-5000345329 про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .

Як встановлено судом зі змісту наявних в матеріалах справи доказів, відмова відповідача у призначенні позивачу допомоги при народженні дитини обумовлена обставинами того, що позивачем було пропущено дванадцятимісячний строк звернення із відповідною заявою.

Суд зазначає, що первинне звернення позивача із відповідною заявою відбулось у визначені законодавством строки.

При цьому, враховуючи обставини, викладені позивачем стосовно неможливості своєчасного звернення до відповідача та подальші судові розгляди, суд приходить до висновку, що у даному випадку наявні в матеріалах справи докази та доводи позивача підтверджують поважність причин пропуску позивачем встановленого законодавством дванадцятимісячного строку на звернення за отриманням допомоги.

Як встановлено під час розгляду справи, відмова відповідача у призначенні позивачу допомоги при народженні дитини обґрунтована лише пропущенням строку на звернення із відповідною заявою.

Тим більше, суд зазначає, що реалізація позивачем права на вільний вибір місця проживання в України, гарантованого Законом України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", не може позбавляти її права на отримання допомоги при народженні дитини.

Отже, наявні підстави вважати, що відмова у призначенні позивачу допомоги при народженні дитини та прийняте за результатами такої відмови рішення є такими, що порушують права позивача.

Таким чином, враховуючи встановлені обставини та з огляду на наявність порушеного права позивача, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно із положеннями частин 1 та 3 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Суд зазначає, що положеннями ч. 1, 3 ст.143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З матеріалів справи видно, що за подання позову позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1816,00 грн, що підтверджується квитанціями № 1032866821, № 022534.01.163.21041 від 27.04.2021.

Керуючись ст. ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодекса адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (фактична адреса проживання: АДРЕСА_1 , іпн НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району (69035, м. Запоріжжя, вул. Лермонтова, буд. 14, код ЄДРПОУ 37573822) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати Повідомлення про відмову у наданні державної допомоги сім'ям з дітьми від 24.03.2021 Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району про відмову у призначенні ОСОБА_1 допомоги при народжені дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району призначити та здійснити виплату ОСОБА_1 державну допомогу при народжені дітей на дочку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району призначити та здійснити виплату ОСОБА_1 державну допомогу при народжені дітей на сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району (69035, м. Запоріжжя, вул. Лермонтова, буд. 14, код ЄДРПОУ 37573822) на користь ОСОБА_1 (фактична адреса проживання: АДРЕСА_1 , іпн НОМЕР_1 ) витрати по судовому збору у розмірі 1816 (одна тисяча вісімсот шістнадцять) грн 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписане суддею 07.06.2021.

Суддя Р.В. Сацький