Україна
Донецький окружний адміністративний суд
07 червня 2021 р. Справа№200/3180/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаш Г.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у порядку письмового провадження) в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області(ЄДРПОУ: 42170475, Донецька область, м. Торецьк, вул. Дружби, б. 22) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якій просив:
- рішення відповідача №652 про перегляд рішення №99 від 29.01.2020 року про відмову в переведенні на пенсію за віком скасувати;
- зобов'язати відповідача зарахувати до пільгового трудового стажу позивача періоди роботи з 18.06.1984 року по 13.07.1984 року та з 16.05.1985 року по 04.07.1985 року на посаді дільничного гірничого нормувальника на «Шахті «Советська» Радянського виробничого об'єднання по видобутку вугілля «Советськвугілля» та призначити пенсію за віком на пільгових умовах з 24.01.2020 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на час звернення до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з заявою про переведення з одного виду пенсії на інший позивач досяг 55-річного віку та має визначений нормами ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» стаж роботи, тобто, понад 35 років страхового стажу та понад 05 років пільгового стажу на підземних роботах і позивачем були надані всі необхідні документи для призначення пенсії.
Після розгляду поданих документів позивачу було відмовлено в переведенні на пенсію за віком у зв'язку з недостатністю пільгового трудового стажу необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, а саме, відсутністю документів у відповідності з п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, про що свідчить рішення №99 про відмову в переведенні на пенсію за віком від 29 січня 2020 року
Позивачем оскаржено відповідне рішення в судовому порядку. Рішення Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №99 від 29.01.2020 року про відмову в переведенні на пенсію за віком визнано протиправним та скасовано і зобов'язано повторно розглянути заяву про перехід на пенсію за віком.
При цьому, суд зробив висновок, що пенсійний орган передчасно ухвалив оскаржуване рішення, так як останній в порушення вимог п. 4.2. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 24 листопада 2005 року № 22-1 не витребував у позивача додаткові докази що підтверджують пільговий характер робіт. Позивач зазначає, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06.04.2020 року отримав довідки, які підтверджують пільговий характер праці у період роботи на «Шахті «Советська» Радянського виробничого об'єднання по видобутку вугілля «Советськвугілля» з 18.06.1984 року по 13.07.1984 року та з 16.05.1985 року по 04.07.1985 року на посаді дільничного гірничого нормувальника і 01 лютого 2021 року подав їх на розгляд пенсійному органу для прийняття рішення про переведення на пенсію за віком від 24.01.2020 року.
На своє звернення позивач 01.03.2021 року отримав лист Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, в якому зазначено, що повторно розглядати його заяву про переведення на пенсію за віком від 24.01.2020 року на підставі наданих довідок про пільговий характер роботи не має законних підстав, так як довідка про пільговий характер роботи № 843 від 06.11.2020 року, довідка про реорганізацію підприємства № 845 від 06.11.2020 року та довідка про заробітну плату № 608 від 06.11.2020 року видані архівом Відокремленого підрозділу «ВОК ЛШ імені Максима Горького» який підпорядковується «Міністерству вугілля та енергетики» так званої «Донецької народної республіки».
Крім того, Торецьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області позивачу було вручено рішення № 652 від 11.09.2020 року про перегляд рішення № 99 від 29.01.2020 року про відмову в переведенні на пенсію за віком, відповідно до якого, позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до п.1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», так як на момент звернення я не маю необхідного пільгового стажу за Списком 1.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29.03.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі, за правилами спрощеного судового провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Представник відповідача, надав відзив на адміністративний позов та просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
У відзиві відповідач зазначив, що рішенням № 99 від 29.01.2020 року ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні пенсії за віком, оскільки у нього відсутній необхідний пільговий стаж за Списком 1.
Не погодившись з рішенням відповідача ОСОБА_1 звернувся з позовом до Донецького окружного адміністративного суду. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 06.04.2020 року, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 20.10.2020 року по справі № 200/2256/20-а позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені частково, зокрема, Суд погодився з позицією Торецького ОУПФУ стосовно не зарахування періодів роботи з 18.06.1984 року по 13.07.1984 року та з 16.05.1985 року по 04.07.1985 року до пільгового стажу позивача за відсутності уточнюючих довідок підприємства, де позивач працював у вказані періоди. Стосовно позовних вимог у частині зобов'язання Торецького ОУПФУ зарахувати спірні періоди роботи до пільгового стажу. Суд зазначив, що вони є передчасними, тому що заява про перехід на пенсію за віком розглянута пенсійним органом без повного з'ясування усіх обставин.
Рішенням від 11.09.2020 року № 652 «Про перегляд рішення № 99 від 29.01.2020 року про відмову в переведенні на пенсію за віком» позивачу знову відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 не має необхідного пільгового стажу за Списком № 1 - 5 років.
Періоди роботи позивача з 18.06.1984 року по 13.07.1984 року та з 16.05.1985 року по 04.07.1985 року на посаді дільничного гірничого нормувальника на шахті «Советська» Радянського виробничого об'єднання по видобутку вугілля «Советськвугілля» не зараховані до пільгового стаж у зв'язку відсутністю документів, які підтверджують пільговий характер виконуваної позивачем роботи у відповідності до п. 20 Порядку № 637.
Витребувати підтверджуючі довідки відповідно до Порядку не має можливості, оскільки місцезнаходження підприємства (шахта «Советська» Советського виробничого об'єднання по видобутку вугілля «Советськвугілля») невідоме.
Довідки № 843, 608, 845 від 06.11.2020 року, які долучені позивачем до позовної заяви на підтвердження спірних періодів роботи на шахті «Советська» Радянського виробничого об'єднання по видобутку вугілля «Советськвугілля», ймовірно видані відокремленим підрозділом ВОК ЛШ ім. Горького. Тобто підприємством, діяльність якого не здійснюється у межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та Законами України. Приналежність вказаних довідок встановити неможливо у зв'язку з поганою якістю копій, які долучені Позивачем до позовної заяви. До того ж у довідці № 843 від 06.11.2020 року вказано, що ОСОБА_1 у спірні періоди виконував підземні роботи на дільниці відділу нормування та був пов'язаний з підземними роботами по видобутку вугілля, тобто у довідці відсутні дані про те, чи виконував Позивач підземні роботи повний робочий день, як того вимагає Порядок застосування Списків №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах,- затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року № 383, зареєстрованого в МЮУ від 01.12.2005 року за № 1451/11731.
Таким чином, у відповідача відсутні законні підставі для зарахування періодів роботи позивача з 18.06.1984 року по 13.07.1984 року та з 16.05.1985 року по 04.07.1985 року на посаді дільничного гірничого нормувальника на шахті «Советська» Советського виробничого об'єднання по видобутку вугілля «Советськвугілля».
Відповідно статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Торецькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію по інвалідності з 20.03.2003 року.
Позивач звернувся до управляння із заявою № 372 від 24.01.2021 року про призначення пенсії за віком відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України від 09.07.2003 року № 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Торецького об'єднаного управліннія Пенсійного фонду України в Донецькій області від 29.01.2020 року №99 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до п. 1 ч. 2 ст.114 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» так як на момент звернення заявник не має необхідного пільгового стажу за Списком №1.
Згідно відповідного рішення до пільгового стажу позивача не зараховано період роботи в Радянському виробничому об'єднані по видобутку вугілля «Советськвугілля» шахта «Совтеська» з 18.06.1984 року по 13.07.1984 року, з 16.05.1985 року по 04.07.1985 року на посаді дільничого гірничого нормувальника, у зв'язку з відсутністю документів у відповідності з п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабунету Міністрів України від 12.08.1993 року №637. Документи у відповідності з Порялком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду Украхни від 10.11.2006 №18-1 не надавались.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 06.04.2020 року по справі №200/2256/20-а Адміністративний позов задовольнити частково. Визнати протиправним та скасувати рішення Торецькогооб'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №99 від 29 січня 2020 року про відмову ОСОБА_1 в переведенні на пенсію за віком. Зобов'язати Торецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24 січня 2020 року про перехід на пенсію за віком, з урахуванням висновків суду. В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 20.10.2020 року по справі №200/2256/20-а апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06 квітня 2020 р. у справі № 200/2256/20-а залишено без змін.
Рішенням Торецького об'єднаного управліннія Пенсійного фонду України в Донецькій області від 11.09.2020 року №652 про перегляд рішення №99 від 29.01.2020 року про відмову в переведенні на пенсію за віком позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», так як на момент звернення заявник не має необхідного пільгового стажу за Списком №1.
До пільгового стажу позивача не зараховано до надання документів, що підтверджують пільговий характер робіт періоди роботи в Советському виробничому об'єднанні по видобутку вугілля «Советськвукгілля» з 18.06.1984 року по 13.07.1984 року, з 16.05.1985 року по 04.07.1985 року на посаді дільничого гірничого нормувальника, у зв'язку з відсутністю документів у відповідності з п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабунету Міністрів України від 12.08.1993 року №637. Документи у відповідності з Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду Украхни від 10.11.2006 №18-1 не надавались.
Витребувати довідки про вищезазначений період роботи, відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудового стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, в Радянському виробничому об'єднанні по видобутку вугілля «Советськвугілля» шахта «Советська» не має можливості, так як місцезнаходження підприємства невідоме.
01.02.2021 року позивач звернувся до відповідача з заявою про прийняття копій довідок підприємства, підтверджуючих спеціальний (пільговий) трудовий стаж для розгляду та прийняття рішення по суті.
Листом від 16.02.2021 року №76-38/С-02/8-0582/21 на заяву позивача від 01.02.201 року Торецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило, що копія довідки про заробітну плату №608 від 06.11.2020 року, видана архівом ВП «ВОК ЛШ ІМЕНІ Максима Горького», не відповідає Додатку 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1.
У відповідному листі управлінням зазначено, що позивачем надано копії довідок №843 від 06.11.2020 року про пільговий характер роботи та №843 від 06.11.2020 року про реорганізацію підприємства, видані архівом ВП «ВОК ЛШ імені Максима Горького. Проте зі штампа на довідках вбачається, що відокремлений підрозділ «ВОК ЛШ імені Максима Горького ДП «Добасвуглереструктуризація» підпорядковується «Міністерству вугілля та енергетики» так званої «Донецької народної республіки».
Предметом спору у даній справі є оцінка наявності у позивача необхідного стажу роботи у шкідливих умовах праці для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, правомірності рішень відповідачів щодо відмови позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються види пенсійного забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно- правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.
Згідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди призначення пільгових пенсій провадиться за нормами зазначеного закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Згідно з нормами ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
За правилами встановленими нормами ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Згідно пункту 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затв. наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005р. №383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992р. та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992р.
Списки №1, 2 затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956р. №1173 застосовуються до пільгової роботи до 31.12.1991р.; якщо пільгова робота продовжується після 01.01.1992р. (або тільки почалася після цієї дати), але не більше як до 11.03.1994р., - застосовуються Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991р. №10; якщо пільгова робота продовжується після 11.03.1994р. (або тільки почалась після цієї дати), але не більше як до 16.01.2003р., - застосовуються Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994р. №162.
Пунктом 10 Порядку №383 передбачено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993р. №637.
Згідно статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України
Пунктами 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993р. (далі - Порядок №637), передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до пункту 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Отже, за змістом вказаних норм, для встановлення права особи на пенсію за віком на пільгових умовах необхідним є, крім іншого, встановлення досягнення особою передбаченого законом віку, та відповідна кількість років стажу роботи, в тому числі на відповідних посадах.
При цьому, основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка.
Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Як свідчать матеріали справи, підставою для відмови позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах стала відсутність у нього необхідного пільгового стажу. При цьому відповідачем не враховано надані позивачем уточнюючі довідки, оскільки такі видані підприємствами, які знаходяться на тимчасово непідконтрольній Україні території.
Що стосується доводів відповідача про те, що довідки, видані на тимчасово окупованій території не може бути взята до уваги, то на думку суду такі є безпідставними, оскільки, документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян, оскільки вказана обставина не може слугувати підставою порушення прав громадян України на пенсійне забезпечення, що відповідає правозастосовній практиці в частині застосування так званих "намібійських винятків" Міжнародного суду ООН.
При цьому, у виняткових випадках, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.
В свою чергу, відсутність у відповідача можливості здійснити перевірку відомостей на підприємстві, яке знаходиться на непідконтрольній українській владі території, не може бути підставою для відмови особі у реалізації наявного у нього права на пенсійне забезпечення.
Соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.
Тобто в розрізі даної справи та за умови підтвердження трудового стажу, як громадянин України, позивач наділений правом на відповідний соціальний захист з боку держави, яка в особі своїх органів не може відмовляти у його наданні з формальних підстав.
Подібна правова позиція викладена Верховним Судом, зокрема, у постановах від 28.08.2018 року (справа №175/4336/16-а), від 25.09.2018 року (справа №242/65/17), від 11.07.2019 року (справа №423/1156/17), від 08.04.2020 року (справа №428/4816/17 (К/9901/21576/18).
Судом встановлено, що відповідно до записів з трудової книжки ОСОБА_1 Серії НОМЕР_2 позивач в період з 18.06.1984 року по 13.07.1984 року та з 16.05.1985 року по 04.07.1985 року працював на посаді дільничого гірничого нормувальника на «Шахті «Советська» Радянського виробничого об'єднання по видобутку вугілля «Советськвугілля».
Записи в трудовій книжці позивача виконані без перекреслень, виправлень, чітким правописом, у чіткій послідовності та відповідності дати, номеру запису з посиланням на відповідний наказ, на підставі якого внесено відповідний запис, і завірені печаткою роботодавця, тобто здійснені відповідно до Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженої постановою Держкомпраці СРСР від 20.07.74 № 162 та Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.93 № 58.
Відповідно довідки від 06.11.2020 року №843 виданої ВП «№ВОК ЛШ імені Максима Горького» про підтвердження наявного трудового стажу позивач в період з 18.06.1984 року по 13.07.1984 року та з 16.05.1985 року по 04.07.1985 року працював дільничим гірський нормувальник
Довідкою №608 від 06.11.2020 року виданою ВП «№ВОК ЛШ імені Максима Горького» підтверджено нарахування позивачу заробітної плати за спірний період.
Відповідачем зазначено про те, що заявник надав довідку, яка не відповідає Додатку 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1.
На підставі п.4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005, в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 №13-1, при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж.
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Згідно з п.4.7 Порядку право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Саме органи пенсійного фонду визначають правильність та повноту наданих документів для призначення (перерахунку) пенсії.
Суд відхиляє посилання відповідача на те, що позивачем не надано первинних документів на підтвердження пільгового характеру роботи, надані копії довідок, неможливо здійснити перевірку наданих відомостей у зв'язку із знаходженням документації підприємства на тимчасово непідконтрольній території України. Є вочевидь зрозумілим, що надання нових довідок, виправлення недоліків у наявних та можливість перевірки не залежить від волі позивача, оскільки підприємство ліквідоване, було розташоване на тимчасово непідконтрольній території України, де наразі відбуваються бойові дії. Отже, вимога відповідачів про надання довідок встановленого зразку завідомо є такою, що об'єктивно не може бути виконана позивачем, цю вимогу виконати неможливо , у зв'язку з чим суд вважає дії відповідачів явно непропорційними, тобто вчиненими без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), тому їх не можна вважати вчиненими обґрунтовано, добросовісно та розсудливо, адже відповідачами не враховані всі обставини, що мають значення для прийняття рішення, зокрема, той факт, що первинні документи, які можуть підтвердити пільговий стаж позивача, залишилися на тимчасово непідконтрольній території і, навіть будучі наданими на вимогу позивача або відповідачів, за законом будуть вважатися недійсними та такими, що не створюють правових наслідків.
З урахуванням того, що надані позивачем документи щодо підтвердження пільгового стажу відповідають записам в трудовій книжці позивача, суд бере до уваги відомості, які зазначені у вказаних документах, враховуючи, що вони не спростовані відповідачем, з огляду на фактичну неможливість позивачу в інший спосіб отримати відомості, зазначені в них.
Разом з цим суд вважає, що рішення відповідача не є в повній мірі обґрунтованим, тобто таким, що прийняті з урахуванням усіх обставин, які мають значення для прийняття рішення або вчинення дії. Крім того в даному рішенні не дотримано принципу пропорційності, тобто дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване ці рішення.
Відповідно до ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не наведено належного обґрунтування правомірності прийнятого рішення.
Відтак суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом зобов'язання Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.01.2020 року із зарахування до пільгового стажу періодів роботи з 18.06.1984 року по 13.07.1984 року та з 16.05.1985 року по 04.07.1985 року.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 7, 8, 10, 139, 242, 244-250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ: 42170475, Донецька область, м. Торецьк, вул. Дружби, б. 22) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №652 від 11.09.2020 року про перегляд рішення №99 від 29.01.2020 року про відмову ОСОБА_1 в переведенні на пенсію за віком.
Зобов'язати Торецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.01.2020 року із зарахування до пільгового стажу періодів роботи з 18.06.1984 року по 13.07.1984 року та з 16.05.1985 року по 04.07.1985 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Торецького об'єднаного управління Пенсійногофонду України Донецької області(ЄДРПОУ: 42170475, Донецька область, м. Торецьк, вул. Дружби, б. 22) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 908,00 грн.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Г.П. Бабаш