Україна
Донецький окружний адміністративний суд
07 червня 2021 р. Справа№200/3661/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаш Г.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у порядку письмового провадження) в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце: АДРЕСА_1 ) до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ: 37755477, Донецька область, м. Добропілля, вул. Незалежності, 28А про визнання протиправним рішення про відмову в перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якій просив:
- визнати протиправними та скасувати рішення відповідача №388 від 28.01.2021 року та рішення б/н від 22.02.2021 року про відмову в перерахунку пенсії з додаванням пільгового стажу згідно ч. 3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву від 25.01.2021 року про перерахунок пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування»;
- зобов'язання перерахувати пенсію з додаванням пільгового стажу за Списком 31 за період з 21.11.2018 року по 25.01.2021 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач звернувся до відповідача з заявами про перерахунок пенсії з зарахуванням до пільгового стажу за Списком №1 періоду роботи з 21.11.2018 року по 25.01.2021 року в ВСП «Шахтоуправління Білозерське» ТОВ «ДТЕК «Добропіллявугілля» з відповідним пакетом документів.
Управлінням 28.01.2021 року та 22.02.2021 року винесено два тотожних рішення про відмову позивачу у перерахунку пенсії з додаванням пільгового стажу згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, так як з наданого позивачем наказу від 22.01.2015 року №26-ОТ по підприємству шахта «Новодонецька» вбачається, що професія заступника начальника з прогнозу та контролю з ГДЛ не атестована, отже до пільгового стажу за Списком №1 не зараховано період роботи з 21.11.2018 року по 17.03.2020 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05.04.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі, за правилами спрощеного судового провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29.04.2021 року у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження відмовлено.
Відповідач надав до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначив, що для підтвердження роботи у тяжких умовах, що дає право на пенсії на пільгових умовах та на виконання п. 20 Порядку №637 позивачем була надана довідка від 25.01.2021 року №251 видана ВСП «Шахтоуправління «Білозерське» ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля», в якій зазначено, що посада заступник начальника з прогнозу та контролю з ГДЛ передбачена Списком 1 розподілу 1 код КП.
Управління звернуло увагу, що відповідно до Розподілу 1 Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 року №461 «Гірничні роботи» Працівники: зайняті повний робочий день на підземних роботах; які обслуговують працівників, зайнятих а підземних роботах (медперсоналу підземних пунктів охорони здоров'я, працівники підземного телефонного зв'язку тощо).
Також, позивачем були надані накази від 22.01.2015 №26-ОТ та від 20.01.2020 №21-ОП про проведення атестації робочих місяців, однак з вказаних документів вбачається, що посада заступника начальника з прогнозу та контролю з ГДЛ не була атестована. Інших наказів про результати атестації робочих місць на ВСП «Шахтоуправління «Білозерське» ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» в матеріалах пенсійної справи не міститься.
На момент прийняття управлінням ПФУ рішень про відмову в перерахунку пенсії від 28.01.2021 року №388 та від 22.02.2021 року №922 у позивача відсутні відомості про проведення атестації посади заступника начальника з прогнозу та контролю з ГДЛ. Отже, відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах відповідач вважає, що він діяв у межах та у спосіб визначений законом. Відтак оскаржувані рішення є обґрунтованими та відповідають вимогам закону.
Щодо не зарахування періоду простою з 01.04.2020 року по 12.07.2020 року на ТОВ «ДТЕК «Добропіллявугілля» управлінням зазначено, що час простою та період відпусток без збереження заробітної плати, якщо вони були пов'язані з виробничою необхідністю, працівникам, які працюють в шкідливих умовах праці, можуть бути зараховані до пільгового стажу, але не більше 1 місяця в календарному році.
З урахуванням того, що час простою за період з 01.04.2020 року по 12.07.2020 року складає 3 місяці 12 днів, що більше 1 календарного місяця в календарному році, управління вважає, що відповідні позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Відповідно статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 з 10.06.2011 року отримує пенсію за віком відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
25.01.2021 року позивач звернувся до управління з заявою про перерахунок пенсії щодо зарахування до пільгового стажу за Списком №1 періоду роботи з 21.11.2018 року по 25.01.2021 року.
Рішенням Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 28.01.2021 року №388 позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю атестації професії заступник начальника з прогнозу та контролю з ГДЛ. До пільгового стажу за Списком №1 не зараховано період роботи позивача з 21.11.2018 року по 17.03.2020 року.
18.02.2021 року ОСОБА_1 звернувся до управління з заявою про перерахунок пенсії з додаванням пільгового стажу згідно п. 1 ч. 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 22.02.2021 року позивачу відмовлено у перерахунку пенсії з додаванням пільгового стажу згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з відсутністю атестації професії заступник начальника з прогнозу та контролю з ГДЛ. До пільгового стажу за Списком №1 не зараховано період роботи позивача з 21.11.2018 року по 17.03.2020 року.
Не погодившись з рішеннями відповідача про відмову у перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до пункту 1 розділу І Гірничі роботи Списку №1 виробництв, цехів, професій і посад на підземних роботах, на роботах з шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР №1173 від 22.08.1956 року, за вказані роботи передбачено пільгове пенсійне забезпечення за Списком №1, а саме: всі робітники, інженерно-технічні працівники і службовці, зайняті повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, руди, сланцю, нафти, озокериту, газу, графіту, азбесту, солі, слюди і інших рудних і нерудних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників і інших підземних споруд, а також всі працівники, зайняті повний робочий день під землею на обслуговуванні зазначених вище робітників і службовців (медперсонал підземних (здоровпунктів, працівники підземної телефонного зв'язку і т. д.).
Статтею 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” врегульовано питання пенсій за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Відповідно до ч. 1 ст. 114 вказаного Закону право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 114 вказаного Закону на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Таким чином необхідними умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” є, зокрема зайнятість особи на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2, які затверджені Кабінетом Міністрів України, така зайнятість повний робочий день, та наявність атестації робочих місць.
За відсутності стажу роботи, встановленого абз.1 цього пункту, у період до 01.04.2024 пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи: з 01.04.2018 року по 31.03.2019 року - не менше 27 років у чоловіків.
Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбачено абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: чоловікам - на 1 рік за кожні 6 місяців такої роботи.
Відповідно до ст.100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» особам, які працювали до введення в дію цього Закону (до 01.01.1992) на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії призначаються на таких умовах: особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством.
Застосування Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах відповідно до п. «а» ст.13 та ст.100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», регулюється Порядком, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383.
Згідно з цим Порядком під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що були чинними на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 (п.3 Порядку).
Під повним робочим днем слід вважати виконання робіт в умовах, передбачених Списком, не менш як 80% робочого часу, встановленого для працівників цього виробництва, професій чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням певних трудових обов'язків (п.2 Порядку).
Стаття 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачає, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення” Кабінет Міністрів України постановою від 12.08.1993 року № 637 затвердив Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Згідно з п.п. 1 та 2 вказаного Порядку за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Пунктом 3 Порядку визначено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Пунктом 20 Порядку визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно зі ст. 101 Закону України “Про пенсійне забезпечення” органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Відповідно до постанови Верховного Суду від 30.05.2018 року в справі №174/658/16-а (провадження №К/9901/201/17) оцінюватися судом мають саме підстави відмови у призначенні пенсії, тобто, мотиви, з яких виходив відповідач, розглядаючи заяву про її призначення.
У відповідності до трудової книжки НОМЕР_2 позивач у період з 21.11.2018 року по 17.03.2020 року працював заступником начальника з прогнозу та контролю ГДЛ з повним робочим днем та з 18.03.2020 року по 25.01.2021 року - гірничим майстром підземним з повним робочим днем.
Відповідно довідки, виданої ВСП «Шахтоуправління Білозерське» ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» від 25.01.2021 року №251 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній позивач в період з 21.11.2018 року по 17.03.2020 року працював повний робочий день в ВСП «Шахтоуправління Білозерське» ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля», виконував гірничі роботи за професією заступник начальника з прогнозу та контролю з ГДЛ на дільниці ВТБ, що передбачено Списком 1 розділу 1 підрозділу 1. Підстава: Постанова Радміну СРСР № 1173 22.08.56, Постанова КМ СРСР 310 26.01.91р, КМУ №162 11.03.94Р, №36 16.01.2003 р, №461 24.06.16 р. З 01.04.2020 року по 12.07.2020 року знаходився у простої за виробничою необхідністю.
З довідки від 26.03.2021 року №176 про роз'яснення атестації робочих місць щодо посади заступника начальника з прогнозу та контролю з ГДЛ підземного дільниці ВТБ, виданої ДП «Добропіллявігілля-видобуток» вбачається, що ОСОБА_1 працював повний робочий день на підземних роботах шахта «Новодонецька» зараз ВП «Шахтоуправління «Новодонецьке» ДП «Добропіллявугілля - видобуток» на посаді заступника начальника з прогнозу та контролю з ГДЯ (запис №43 стор. 48-49 від 21.11.2018 р. у трудовій книжці НОМЕР_2 ), зазначена посада відноситься до п. 109 (Заступник начальника дільниці) 1.1б у Додатку № 1 до наказу №26-ОТ від 22 січня 2015 року «Про результати атестації робочих місць за умови праці для визначення права на пільги і компенсації за роботу із шкідливими і важкими умовами праці».
Згідно довідки виданої ДП «Добропіллявігілля- видобуток» від 22.03.2021 року №131 позивач в період з 21.11.2018 року по 17.03.2020 року та з 18.03.2020 року по 25.01.2021 року працював повний робочий день на підземних роботах шахта «Новодонецька» зараз ВП «Шахтоуправління «Новодонецьке» ДП «Добропіллявугілля - видобуток»:
В період з 21.11.2018 року по 17.03.2020 року виконував гірничі роботи за професією заступник начальника з прогнозу та контролю ГДЛ дільниці ВТБ та з 18.03.2020 року по 25.01.2021 рік виконував гірничі роботи за професією гірничий майстер підземний дільниці ВТБ. Підстава: (Постанова КМУ №461 від 24.06.2016 р.), що передбачено Списком 1 розділу 1.
Підстава для видачі довідки: особова картка ф. П-2, накази по шахтоуправлінню, розрахункові відомості, контрольні табеля спуску-виїзду.
Атестація робочих місць за Списком №1: №26 від 22.01.2015 року. №21-ОП від 20.01.2020 року.
У період з 01.04.2020 року по 12.07.2020 року знаходився в простої у зв'язку з виробничою необхідністю.
Довідкою від 12.01.2021 року №4 виданої ВСП «Шахтоуправління Білозерське» ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» підтверджено факт роботи позивача в ВСП «Шахтоуправління Білозерське» ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» в якості майстра гірничого з 01.07.2012 рік по теперішній час.
Загальний стаж роботи на підземних умовах з повним робочим днем у шахті згідно ст. 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» №345 на 11.01.2021 року становить 15 років 02 місяці.
При цьому записи в трудовій книжці позивача, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, відповідають вимогам п. 10 Порядку застосування Списків №1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383.
Вказаним пунктом визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи.
При цьому суд враховує, що трудова книжка, відповідно до положень ст.48 КЗпП України, ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та згідно з п.1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у них, затвердженого Кабінетом Міністрів України №637 від 12.08.1993 року, є основним документом, що підтверджує пільговий стаж роботи працівника.
Водночас, п. 4.7 Порядку подання та оформлення документів для призначень (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1 гарантується, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Приймаючи такий висновок, суд враховує також думку Вищого адміністративного суду України, який при розгляді аналогічної справи за №К/800/27262/13 від 19 червня 2014 року (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/39405124) зазначив, що відсутність у позивача уточнюючої довідки про характер роботи та характеристики виконуваної роботи за наявності належним чином оформленої трудової книжки та усіх додаткових документів не спростовує наявності у працівника пільгового стажу роботи, що дає право виходу на пенсію на пільгових умовах.
Крім того, суд зауважує, що відповідач мав можливість витребувати у позивача додаткові докази що підтверджують пільговий характер робіт, однак суду не надано інформації щодо витребування таких доказів, чим, на думку суду, відповідач порушив права позивача на перерахунок пенсії.
Таким чином, відповідачем не подано належного обґрунтування не включення періоду роботи позивача з 21.11.2018 року 25.01.2021 року до пільгового стажу.
Відповідно до вищенаведених доказів, які надав позивач, та відсутності спростування вищенаведених фактів відповідачем переконливими доказами у відповідності із ст. 77 КАС України, якою обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, слід вважати доведеним, що ОСОБА_1 з 21.11.2018 року по 17.06.2020 року працював заступником начальника з прогнозу та контролю з ГДЛ з повним робочим днем в шахті та з 18.03.2020 року по 25.01.2021 року виконував роботи на посаді гірничого майстру підземного з повним робочим днем в шахті із шкідливими умовами праці по Списку № 1, тому вказані періоди підлягає зарахуванню до пільгового стажу з особливо шкідливими умовами праці за Списком № 1.
В оскаржуваних рішеннях відповідачем зазначено про не зарахування до пільгового стажу періоду роботи позивача з 21.11.2018 року по 17.03.2020 року, проте відповідачем не зазначено щодо зарахування або не зарахування період роботи з 18.03.2020 року по 25.01.2021 року.
Більш того, в оскаржуваних рішеннях відповідач взагалі не визначився саме який період роботи позивача він відмовляється зарахувати, про що свідчать розбіжності у зазначених періодах у рішеннях про відмову в перерахунку пенсії. А саме, в рішення відповідача від 28.01.2021 року №388 управлінням зазначено, що заявник претендує на зарахування до пільгового стажу за Списком №1 період роботи з 21.11.2018 року по 25.01.2021 року, а в рішенні від 22.02.2021 року зазначено період з 21.11.2018 року по 31.12.2020 рік.
Таким чином, рішення Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 28.01.2021 року №388 та рішення від 22.02.2021 року про відмову у перерахунку пенсії є протиправними та підлягають скасуванню.
Стосовно вимоги позивача про зобов'язання відповідача перерахувати пенсію з додаванням пільгового стажу за Списком №1, суд зазначає наступне.
Реалізація суб'єктами публічної адміністрації своїх повноважень, які є законодавчо визначеними, що випливає з положень частини другої статті 19 Конституції України, здійснюється в межах відповідної законної дискреції.
У свою чергу, під дискреційними повноваженнями слід розуміти надання органу або посадовій особі повноважень діяти на власний розсуд в межах закону. Зокрема, дискреційні повноваження полягають у тому, що суб'єкт владних повноважень може обирати у конкретній ситуації альтернативне рішення, яке є законним.
Дискреційні повноваження - це комплекс прав і зобов'язань представників влади як на державному, так і на регіональному рівнях, у тому числі представників суспільства, яких уповноважили діяти від імені держави чи будь-якого органу місцевого самоврядування, що мають можливість надати повного або часткового визначення і змісту, і виду прийнятого управлінського рішення.
Обмежуючим фактором для рішень представників влади згідно з визначенням владних дискреційних повноважень є закон і справедливість.
Суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що правовідносини щодо призначення пенсії та здійснення нарахування та виплати пенсії позивачу відносяться до виключної компетенції працівників Пенсійного фонду України, та є їх дискреційними повноваженнями і суд, захищаючи права та свободи особи, не може перебирати на себе функції інших органів державної влади, та втручатися в делеговані повноваження.
Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Фактично суд зв'язаний предметом і розміром заявлених особою вимог, проте може вийти за межі вимог адміністративного позову у випадках, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Вихід за межі позовних вимог можливий у випадку помилкового обрання особою неналежного способу захисту порушеного права, у цьому випадку можливо на підставі частини другої статті 9 КАС України вийти за межі позовних вимог та застосувати той спосіб захисту порушеного права позивача, який відповідає фактичним обставинам справи і відновлює порушене право особи. Фактично, необхідною передумовою застосування частини другої статті 9 КАС України є саме порушення прав позивача та необхідність захисту порушеного права шляхом його відновлення.
Отже, суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного суб'єктами владних повноважень, а вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення.
Таким чином, позовна вимога у цій частині підлягає задоволенню шляхом зобов'язання Добропільського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 25.01.2021 року з урахуванням висновків суду.
Щодо не зарахування до пільгового стажу роботи періоду роботи з 01.04.2020 року по 12.07.2020 року на ТОВ «ДТЕК «Добропіллявугілля» за час простою підприємства, який пов'язаний з виробничою необхідністю, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 34 Кодексу законів про працю України простій - це призупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами. У разі простою працівники можуть бути переведені за їх згодою з урахуванням спеціальності і кваліфікації на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації на весь час простою або на інше підприємство, в установу, організацію, але в тій самій місцевості на строк до одного місяця.
Згідно з статтею 26 Закону України «Про відпустки» за сімейними обставинами та з інших причин працівнику може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на термін, обумовлений угодою між працівником та власником або уповноваженим ним органом, але не більше 15 календарних днів на рік.
Час простою та періоди відпусток без збереження заробітної плати, якщо вони були пов'язані з виробничою необхідністю, працівникам, які працюють в шкідливих і важких умовах праці, можуть бути зараховані до пільгового стажу, але не більше 1 місяця в календарному році.
Відповідно до листа Міністерства соціальної політики України від 08.02.2016 року №713/039/161-16 періоди, зокрема відпусток без збереження заробітної плати, якщо вони були пов'язані з виробничою необхідністю, працівникам, які працюють в шкідливих і важких умовах праці, можуть бути зараховані до пільгового стажу, але не більше 1 місяця в календарному році.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 19.03.2019 року у справі № 295/8979/16-а.
Суд звертає увагу на те, що у наведених вище довідках є відомості про час простою саме у зв'язку з виробничою необхідністю.
У зв'язку з вищевикладеним суд наголошує про необхідність зарахувати до пільгового стажу роботи позивача за період роботи з 01.04.2020 року по 12.07.2020 року за час простою підприємства, який пов'язаний з виробничою необхідністю один календарний місяць.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі вищевикладеного та керуючись статями 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 122, 123, 132,159-161,164,192-194,224-228,241-247, 255,253-263,293-295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце: АДРЕСА_1 ) до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ: 37755477, Донецька область, м. Добропілля, вул. Незалежності, 28А) про визнання протиправним рішення про відмову в перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати рішення Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 28.01.2021 року №388 та від 22.02.2021 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії.
Зобов'язати Добропільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 25.01.2021 року про перерахунок пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування» з урахуванням висновків суду.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ: 37755477, Донецька область, м. Добропілля, вул. Незалежності, 28А) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце: АДРЕСА_1 ) суму судового збору у розмірі 908,00 грн.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Г.П. Бабаш