Україна
Донецький окружний адміністративний суд
08 червня 2021 р. Справа №200/5134/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Молочної І. С., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №200/5134/20-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
27.05.2020 ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ), позивач, звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (відповідач-1) (юридична адреса: вул. Машинобудівників, буд. 64, м. Дружківка, Донецька область, 84206; ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 26010987), Державної казначейської служби України (відповідач-2) (юридична адреса: вул. Бастионна, буд. 6, м. Київ, 01601, ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 37567646) про:
- визнання бездіяльності відповідача - Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради в частині відмови ОСОБА_1 у донарахуванні недоплаченої суми матеріальної допомоги, як учаснику бойових дій до 5 травня 2020 року у сумі 8056 гривень 00 копійок, відповідно до частини п'ятої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у діючій редакції норми закону відповідно до Закону України № 367-ХІV від 25.12.1998 протиправною;
- зобов'язання Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради виплатити ОСОБА_1 недоплачену суму у розмірі 8056 гривень 00 копійок матеріальної допомоги до 05 травня 2020 року відповідно до частини п'ятої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у діючій редакції норми закону відповідно до Закону України № 367-ХІV від 25.12.1998;
- стягнути з Держави Україна в особі Державної казначейської служби України відповідно до п.п. 4, 35, 38 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою КМУ №845 від 03.08.2011 зі спеціального відповідного рахунку Державного бюджету завдану ОСОБА_1 матеріальну шкоду у вигляді упущеної вигоди, котра завдана дією неконституційного акта, а саме окремого положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» протягом 2017-2019 років у розмірі 17220 гривень 00 копійок.
Ухвалою суду від 29.07.2020 закрито провадження в адміністративній справі №200/5134/20 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради, Державної казначейської служби України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії в частині позовних вимог про стягнення з Держави Україна в особі Державної казначейської служби України відповідно до п.п. 4, 35, 38 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою КМУ №845 від 03 серпня 2011 року зі спеціального відповідного рахунку Державного бюджету завдану ОСОБА_1 матеріальної шкоди у вигляді упущеної вигоди, котра завдана дією неконституційного акта, а саме окремого положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» протягом 2017-2019 років у розмірі 17220 гривень 00 копійок .
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 29.07.2020 адміністративний позов ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (юридична адреса: вул. Машинобудівників, буд. 64, м. Дружківка, Донецька область, 84206; ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 26010987), про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено повністю.
Визнано протиправними дії Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради в частині відмови ОСОБА_1 у донарахуванні недоплаченої суми щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року відповідно до частини п'ятої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції після 27.12.2020.
Зобов'язано Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради виплатити ОСОБА_1 недоплачену частину щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року відповідно до частини п'ятої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції після 27.02.2020.
Стягнуто з Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради на користь ОСОБА_1 понесені витрати, пов'язані з розглядом справи, у сумі 60 (шістдесят) гривень 20 копійок.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.07.2020 у справі №200/5134/20-а набрало законної сили 15.02.2021 відповідно до постанови Першого апеляційного адміністративного суду.
23.02.2021 на виконання рішення у справі №200/5134/20-а судом видані виконавчі листи.
02.06.2021 позивач звернувся до суду із заявою, якою просить встановити судовий контроль за виконанням рішення суду у справі №200/5134/20-а шляхом зобов'язання Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради подати у визначений судом строк звіт про виконання рішення суду.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 07.06.2021 заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №200/5134/20-а, прийнято до розгляду.
Судом встановлено, що 03.03.2021 з метою примусового виконання рішення у справі №200/5134/20-а було відкрите виконавче провадження №64697942.
Позивач зазначає, що станом на день подачі цієї заяви рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.07.2020 у справі №200/5134/20-а належним чином в повному обсязі не виконано, а саме: не виплачено ОСОБА_1 недоплачену частину щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року відповідно до частини п'ятої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції після 27.02.2020.
Ознайомившись з поданою представником позивача заявою, суд зазначає наступне.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
У Рішенні від 30.06.2009 №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).
Судовий контроль є спеціальним видом провадження в адміністративному судочинстві, відмінним від позовного. Головна мета судового контролю за виконанням рішень в адміністративних справах полягає, насамперед, у реалізації основних завдань адміністративного судочинства при здійсненні адміністративними судами правосуддя, оскільки воно не обмежується винесенням судового рішення, а також передбачає його виконання.
За приписами частин першої та другої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
З аналізу зазначених норм вбачається, що КАС України регламентовано право суду застосовувати інститут судового контролю шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду, визнання протиправними рішень, дій. Для застосування наведених процесуальних заходів мають бути наявні відповідні правові умови.
Законодавець фактично наділив суд повноваженнями контролю за виконанням того, що для суб'єкта владних повноважень передбачив у своєму рішенні адміністративний суд.
Правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.
Крім того, в постанові Великої Палати Верховного Суду від 14.05.2020 у справі №800/320/17 сформульовано правовий висновок про можливість встановлення судового контролю, передбаченого статтею 382 КАС України, після прийняття кінцевого рішення у справі.
Станом на дату звернення позивача з клопотанням про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №200/5134/20-а, так і на дату розгляду клопотання, рішення суду не було виконано.
Враховуючи вищезазначене, суддя при розгляді цієї справи вважає за необхідне керуватися правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, а як наслідок - задовольнити заяву про встановлення судового контролю.
Керуючись статтями 246, 322, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ухвалив:
Заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 29.07.2020 у справі №200/5134/20-а - задовольнити.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради протягом 10 днів з дня отримання копії даної ухвали подати до суду звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.07.2020 у справі №200/5134/20-а.
Попередити керівника Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради про можливість накладення штрафу у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб за наслідками розгляду звіту або у разі неподання звіту про виконання рішення суду.
Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку визначеному статтею 256 КАС України, і може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Донецького окружного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.
Суддя І.С. Молочна