Україна
Донецький окружний адміністративний суд
07 червня 2021 р. Справа№200/2918/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазарєва В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області про визнання бездіяльності протиправною, -
У березні 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області, в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо несвоєчасного оприлюднення у формі відкритих даних на веб-сторінці http://andriivska.gromada.org.ua/news/1611585967/ офіційного веб-сайту http://andriivska.gromada.org.ua/ Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області розпорядження сільського голови Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області № 119 від 16.11.2020 року «Про тимчасове призупинення прийому дітей до Андріївського закладу дошкільної освіти «Сонечко».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що всупереч Закону України «Про місцеве самоврядування» та Закону України «Про доступ до публічної інформації» відповідачем опублікувано розпорядження сільського голови Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області № 119 від 16.11.2020 року «Про тимчасове призупинення прийому дітей до Андріївського закладу дошкільної освіти «Сонечко» на веб-сторінці http://andriivska.gromada.org.ua/news/1611585967/ офіційного веб-сайту http://andriivska.gromada.org.ua/ Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області через 69 днів після його видачі, що підтверджується інформацією в електронній (цифровій) формі, яка міститься в розділі властивостей документа, згідно якої розпорядження № 119 було створено та розміщено на зазначеній веб-сторінці за допомогою сервісу Google Drive 25 січня 2021 року о 16:24 год. У зв'язку з чим, позивач звернувся до суду із даним позовом.
05 квітня 2021 року відкрито провадження у справі, керуючись статті 12, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та виклику (повідомлення) учасників справи, про що постановлена відповідна ухвала. В ухвалі було запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.
12 травня 2021 року від представника відповідача надійшов відзив на позов, в якому останній зазначив, що розпорядження сільського голови Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області було оприлюднено на офіційному веб-сайті Андріївської сільської ради 16.11.2020. На думку позивача, інформація, що міститься у розділі «Властивості», на яку посилається позивач, не вказує на дату створення документа.
Крім того, представник відповідача звертає увагу, що розпорядження сільського голови Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області від 16.11.2020 року №119 «Про тимчасове призупинення прийому дітей до Андріївського закладу дошкільної освіти «Сонечко» не підлягає опублікуванню на сайті сільської ради, так як голова не є розпорядником публічної інформації відповідно до ЗУ «Про доступ до публічної інформації».
З урахуванням наведеного, представник відповідача вважає позовні вимоги ОСОБА_1 необґрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, про що свідчить копія паспорту (а.с. 9-11).
16 листопада 2020 року сільським головою Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області прийнято розпорядження від 16 листопада 2020 року № 119 «Про тимчасове призупинення прийому дітей до Андріївського закладу дошкільної освіти «Сонечко».
Вказаним розпорядженням призупинено тимчасово прийом дітей до Андріївського закладу дошкільної освіти «Сонечко» 16.11.2020 року (а.с. 69).
16 листопада 2020 року на офіційному веб-сайті Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області http://andriivska.gromada.org.ua/ в підрозділі «Розпорядження сільського голови з основної діяльності 2020 рік» підрозділу «Розпорядження сільського голови» розділу «Доступ до публічної інформації» за посиланням: http://andriivska.gromada.org.ua/news/1611585967/ опубліковано заголовок: «Розпорядження № 119 від 16.11.2020 року "Про тимчасове призупинення прийому дітей до Андріївського закладу дошкільної освіти «Сонечко"», під яким написано: «Дата: 16.11.2020 11:34» (без додавання до нього тексту розпорядження).
25 січня 2021 року о 14 год. 40 хв. вказане розпорядження від 16.11.2020 року № 119 (з додатком №1 до нього, тобто текст розпорядження та цього додатку до нього) оприлюднено у формі відкритих даних на офіційному веб-сайті Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області http://andriivska.gromada.org.ua/ в підрозділі «Розпорядження сільського голови з основної діяльності 2020 рік» підрозділу «Розпорядження сільського голови» розділу «Доступ до публічної інформації» за посиланням: http://andriivska.gromada.org.ua/news/1611585967/.
Повний текст розпорядження (з додатком №1 до нього) на вказаній веб-сторінці відкривається в форматі файлу .pdf за допомогою сервісу Google Drive за посиланням https://drive.google.com/file/d/1mxc_OJbc5B_MdYib0mv4XXVO__DYb-9P/view, де у розділі властивостей документа (розділ «Свойства» (російською мовою)) відображено, що його створено 25 січня 2021 року о 16 год. 37 хв., змінено 25 січня 2021 року о 16 год. 37 хв.
Вказані обставини додатково підтверджені відео-файлом, що наданий позивачем.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 34 Конституції України кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань.
Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.
Здійснення цих прав може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про інформацію» кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, та до інформації, що становить суспільний інтерес, визначено Законом України «Про доступ до публічної інформації».
Згідно зі ст. 1, п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Доступ до інформації забезпечується шляхом:
1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації:
в офіційних друкованих виданнях;
на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет;
на єдиному державному веб-порталі відкритих даних;
на інформаційних стендах;
будь-яким іншим способом;
2) надання інформації за запитами на інформацію.
Розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються, зокрема суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання (п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 вказаного Закону право на доступ до публічної інформації гарантується обов'язком розпорядників інформації надавати і оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до ч.ч. 8. та 11 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» сільський, селищний, міський голова, голова районної у місті, районної, обласної ради в межах своїх повноважень видає розпорядження.
Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Питання публічної інформації у формі відкритих даних врегульовано ст. 101 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 101 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація у формі відкритих даних - це публічна інформація у форматі, що дозволяє її автоматизоване оброблення електронними засобами, вільний та безоплатний доступ до неї, а також її подальше використання.
Розпорядники інформації зобов'язані надавати публічну інформацію у формі відкритих даних на запит, оприлюднювати і регулярно оновлювати її на єдиному державному веб-порталі відкритих даних та на своїх веб-сайтах.
Публічна інформація у формі відкритих даних є дозволеною для її подальшого вільного використання та поширення.
Будь-яка особа може вільно копіювати, публікувати, поширювати, використовувати, у тому числі в комерційних цілях, у поєднанні з іншою інформацією або шляхом включення до складу власного продукту, публічну інформацію у формі відкритих даних з обов'язковим посиланням на джерело отримання такої інформації.
Згідно з ч. 4 ст. 101 цього Закону перелік наборів даних, що підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, вимоги до формату і структури таких наборів даних, періодичність їх оновлення визначаються Кабінетом Міністрів України. При цьому до такого переліку Кабінет Міністрів України обов'язково включає інформацію, доступ до якої у формі відкритих даних передбачено законом.
Створення та забезпечення функціонування єдиного державного веб-порталу відкритих даних здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері електронного урядування.
Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 835.
Відповідно до п. 3 цього Положення розпорядники інформації згідно з цим Положенням завантажують у формі відкритих даних набір даних, визначений у переліку наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, згідно з додатком, та будь-які інші наявні дані, що відповідають визначенню публічної інформації у формі відкритих даних.
Додатком до вказаного Положення є Перелік наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, де в розділі «Усі розпорядники інформації (у межах компетенції)» зазначений певний набор даних.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами.
Відповідно до п.п. 2, 51, 12 ч. 1 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати:
- нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності;
- перелік наборів даних, що оприлюднюються у формі відкритих даних;
- іншу інформацію про діяльність суб'єктів владних повноважень, порядок обов'язкового оприлюднення якої встановлений законом.
Як вже зазначалося акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» (ч. 11 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування»).
З огляду на наведені положення законодавства неприйнятними є посилання відповідача про необов'язковість оприлюднення розпорядження міського голови на сайті сільської ради.
Відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» інформація, передбачена частиною першою цієї статті, підлягає обов'язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше п'яти робочих днів з дня затвердження документа. У разі наявності у розпорядника інформації офіційного веб-сайту така інформація оприлюднюється на веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації.
Розпорядження сільського голови Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області від 16 листопада 2020 року № 119 «Про тимчасове призупинення прийому дітей до Андріївського закладу дошкільної освіти «Сонечко» не передбачено додатком до Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, що затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 835.
Разом з цим воно відповідає визначенню публічної інформації у формі відкритих даних (п. 3 вказаного Положення: «будь-які інші наявні дані, що відповідають визначенню публічної інформації у формі відкритих даних») та відноситься до іншої інформації про діяльність суб'єктів владних повноважень, обов'язкове оприлюднення якої встановлено законом - в даному випадку Законом України «Про місцеве самоврядування», ч. 2 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Отже, на вказане розпорядження поширюються вимоги законодавства щодо його обов'язкового оприлюднення у формі відкритих даних (в електронній формі) відповідачем як розпорядником інформації та щодо строків такого оприлюднення.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи розпорядження від 16 листопада 2020 року № 119 «Про тимчасове призупинення прийому дітей до Андріївського закладу дошкільної освіти «Сонечко» відповідачем як розпорядником інформації оприлюднено у формі відкритих даних на веб-сайті Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області у форматі файлу .pdf 25 січня 2021 року о 16 год. 37 хв., тобто з порушенням 5 денного терміну.
Посилання відповідача на іншу дату оприлюднення - 16 листопада 2020 року є неприйнятними, оскільки спростовано дослідженими судом доказами (в тому числі інформацією на офіційному веб-сайті відповідача), які підтверджують те, що у вказаний день на офіційному веб-сайті відповідача було лише опубліковано заголовок: «Розпорядження № 119 від 16.11.2020 року "Про тимчасове призупинення прийому дітей до Андріївського закладу дошкільної освіти «Сонечко», під яким написано: «Дата: 16.11.2020 11:34», при цьому сам текст розпорядження до вказаного заголовку в цей день додано не було.
Інших доказів щодо своєчасного оприлюднення вказаного розпорядження відповідачем не надано.
Отже, недотримання відповідачем як розпорядником інформації вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації», що стало підставою для звернення до суду з даним позовом, мало місце і призвело до порушення права позивача на своєчасний доступ до публічної інформації у формі відкритих даних, яке включає право будь-якої особи вільно копіювати, публікувати, поширювати, використовувати, у тому числі в комерційних цілях, у поєднанні з іншою інформацією або шляхом включення до складу власного продукту, публічну інформацію у формі відкритих даних з обов'язковим посиланням на джерело отримання такої інформації (ч. 2 ст. 101 Закону України «Про доступ до публічної інформації»).
Враховуючи наведені положення ч. 2 ст. 101 Закону України «Про доступ до публічної інформації» (право будь-якої особи) посилання відповідача на те, що позивач не проживає на території Андріївської територіальної громади і не є її членом є неприйнятними.
Посилання відповідача на постанову Верховного Суду від 13 березня 2019 року в справі № 712/8985/17 є безпідставними, оскільки в ній розглядалося питання процесуального строку звернення до суду з адміністративним позовом про оскарження нормативно-правового акту, а не питання застосування норм матеріального права, які є спірними в даній справі.
Вирішуючи спір та обираючи спосіб захисту судом враховані правові висновки, що викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19 березня 2019 року в справі № 800/369/17, де зазначено, що право особи на доступ до публічної інформації включає в себе не тільки право на отримання відповідної інформації, а й право на своєчасність її отримання.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Приймачи до уваги наведене в сукупності, позов ОСОБА_1 до Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області про визнання бездіяльності протиправною, підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що на час винесення судового рішення позивачем не подано доказів, необхідних для вирішення клопотання щодо стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - суб'єкта владних повноважень витрат на професійну правничу допомогу (яке заявлялася позивачем), тому дане питання не вирішується. Однак воно може бути вирішено шляхом ухвалення додаткового рішення за умови подання позивачем відповідних доказів з цього питання протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду (ч. 7 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України).
Оскільки позивач як інвалід першої групи звільнений від сплати судового збору, підстави для його розподілу - відсутні.
На підставі викладеного, керуючись нормами Конституції України та Кодексу адміністративного судочинства, суд, -
Позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області(місцезнаходження: вул. Миру, 7б, с. Андріївка, Донецька область, 84191, код ЄДРПОУ 2702016330) про визнання бездіяльності протиправною - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області щодо не оприлюднення у формі відкритих даних розпорядження сільського голови Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області № 119 від 16.11.2020 року «Про тимчасове призупинення прийому дітей до Андріївського закладу дошкільної освіти «Сонечко» на веб-сайті Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області у встановлений законодавством строк.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.В. Лазарєв