Копія
08 червня 2021 року Справа № 160/5731/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Златіна Станіслава Вікторовича
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Громадської організації "Люстраційна Антикорупційна рада Придніпров'я" до Комунального підприємства "Теплоенерго" Дніпровської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
14.04.2021 року Громадської організації "Люстраційна Антикорупційна рада Придніпров'я" звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства "Теплоенерго" Дніпровської міської ради, в якому просить:
- визнати відмову у наданні запитуваної публічної інформації незаконною і зобов'язати Комунальне підприємство «Теплоенерго» Дніпровської міської ради надати Громадській організації «Люстраційна Антикорупційна рада Придніпров'я» наступну публічну інформацію: відомості стосовно всіх транспортних засобів, якими на праві власності, оренди тощо користується комунальне підприємство «Теплоенерго», а саме: № з/п/ марка та модель транспортного засобу/ рік випуску/ державний номер/ VIN-код, дата останньої реєстрації.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 29.01.2021 року позивач звернувся до відповідача з інформаційним запитом за вх. № 01/29/02 щодо надання відомостей стосовно всіх транспортних засобів, якими на праві власності, оренди тощо користується комунальне підприємство «Теплоенерго», а саме: № з/п/ марка та модель транспортного засобу/ рік випуску/ державний номер/ VIN-код, дата останньої реєстрації. Відповідачем 03.02.2021 надано відповідь за вих. № 302, в якій повідомлено про відмову у наданні такої інформації, оскільки запитувана інформація не є такою, що пов'язана з використанням бюджетних коштів та відноситься до публічної, в розумінні ЗУ «Про доступ до публічної інформації» . Позивач вважає, що дана відповідь надана відповідачем з порушенням вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації», чим було порушено право позивача на доступ до публічної інформації.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.04.2021 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
18.05.2021 представником відповідача надано до суду письмовий відзив на позов, в якому останній проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що порядок надання запитуваної інформації встановлено спеціальними нормами чинного законодавства України, відповідно до яких така інформація перебуває у окремому Реєстрі, доступ до якого є лише у вичерпних суб'єктів - користувачів, визначених п.1 Порядку. При тому, що до переліку спеціально визначених користувачів Реєстру, КП «Теплоенерго» не входить. У відповідача відсутній будь який документ, в якому би містились всі запитувані Позивачем відомості (№ з/п/марка, модель транспортного засобу/рік випуску/державний номер/VIN-код, дату останньої реєстрації транспортних засобів, які КП «Теплоенерго» використовує у своїй діяльності. Адже інвентарні відомості відповідача містять лише перелік всіх основних засобів, які перебувають у його віданні, а не виключно транспортних. При тому, що такі детальні характеристики транспортних засобів, які запитує позивач, у ній відсутні та в силу положень чинного законодавства України бути не повинні. Відповідач зазначає, що інформація, яку позивач просить надати не відноситься до інформації визначеної пунктами 2, 4 частини 1 статті 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації», а саме: не стосується використання бюджетних коштів та/або умов постачання товарів і послуг та цін на них.
25.05.2021 на адресу суду від позивача надійшла письмова відповідь на відзив, в якій було підтримано позицію, викладену в позовній заяві, та зазначено, що відзив відповідача є законодавчо необґрунтованим та таким, що не спростовує доводи, викладені в позовній заяві як підстави для задоволення позову.
Дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, суд встановив такі обставини справи.
29.01.2021 року Громадська організація "Люстраційна Антикорупційна рада Придніпров'я" звернулася до комунального підприємства «Теплоенерго» Дніпропетровської міської ради з інформаційний запит ви..№ 01/29/02 в якому, просила надати наступну публічну інформацію:
- відомості стосовно всіх транспортних засобів, якими на праві власності, оренди тощо користується комунальне підприємство «Теплоенерго», а саме: № з/п/ марка та модель транспортного засобу/ рік випуску/ державний номер/ VIN-код, дата останньої реєстрації.
Відповідачем на вищезазначений запит була надана відповідь від 03.02.2021 за №302
Так, з наданої відповіді зазначено, що КП «Теплоенерго» Дніпропетровської міської ради є розпорядником виключно тієї інформації в розумінні Закону України «Про доступ до публічної інформації», яка стосується використання бюджетних коштів та умов постачання товарів, послуг та цін на них. Таким чином, інформації щодо даних всіх транспортних засобів, якими на праві власності, оренди тощо, користується КП «Теплоенерго» із зазначенням: № з/п/ марка та модель транспортного засобу/ рік випуску/ державний номер/ VIN-код, дата останньої реєстрації, не відноситься до публічної інформації , в розумінні Закону України «Про доступ до публічної інформації». Адже така інформація не стосується ані використання бюджетних коштів, ні умов постачання товарів, послуг та цін на них, розпорядником яких в межах вказаного Закону є підприємство. Будь-яке строкове користування підприємством орендованими транспортними засобами здійснюється з метою забезпечення ведення своєї господарської діяльності, у зв'язку з чим покривається не за рахунок бюджетних коштів, а за рахунок коштів, отриманих безпосередньо від господарської діяльності.
Позивач вважає, що його право на отримання інформації було порушено відповідачем, що і стало підставою для звернення із означеним позовом.
Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Так, порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, визначає Закон України «Про доступ до публічної інформації» (далі Закон. № 2939-VI).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації», публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Статтею 3 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначені гарантії забезпечення права на доступ до публічної інформації, відповідно до яких право на доступ до публічної інформації гарантується: обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє; максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації; доступом до засідань колегіальних суб'єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством; здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації; юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.
Відповідно до частини другої статті 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Такі випадки встановлені частиною першою статті 6 цього Закону, згідно з якою публічною інформацією з обмеженим доступом, є: 1)конфіденційна інформація; 2)таємна інформація; 3)службова інформація.
Згідно матеріалів справи, відповідачем відмовлено ГО "Люстраційна Антикорупційна рада Придніпров'я" наданні інформації у зв'язку із тим, що КП "Теплоенерго" в розумінні статті 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» є розпорядниками публічної інформації лише в частині інформації щодо використання бюджетних коштів.
Види та порядок обмеження доступу до інформації передбачено статтею 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації", в частині п'ятій якої встановлено, що не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно. При дотриманні вимог, передбачених частиною другою цієї статті, зазначене положення не поширюється на випадки, коли оприлюднення або надання такої інформації може завдати шкоди інтересам національної безпеки, оборони, розслідуванню чи запобіганню злочину.
Згідно зі ст. 12 Закону № 2939-VI, суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Відповідно до ст. 13 вищезазначеного Закону розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: 1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання; 2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; 3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків; 4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.
Так, згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації», запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
З Статуту Комунального підприємства «Теплоенерго» Дніпровської міської ради видно, що комунальне підприємства «Теплоенерго» Дніпропетровської міської ради є комунальним унітарним комерційним підприємством (п. 1.1. Статуту). Метою створення і діяльності підприємства є господарська діяльність для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою отримання прибутку (п. 2.1. Статуту). Майно комунального підприємства знаходиться в комунальній власності і закріплюється за підприємством на праві господарського відання (п. 3.1. Статуту). Джерелами формування майна підприємства є: майно, передане підприємству власником; доходи, отримані від господарської діяльності; кредити банків та інших кредиторів; придбане, згідно з чинним законодавством України, майно інших підприємств, організацій; амортизаційні відрахування; прибуток від позареалізаційних операцій; кошти, отримані з міського бюджету на виконання державних або комунальних програм, затверджених міською радою; інші джерела, не заборонені чинним законодавством України (п. 3.5. Статуту). Основним узагальнюючим показником фінансових результатів господарської діяльності підприємства є прибуток (п. 5.1. Статуту).
Відповідно до статті 327 Цивільного кодексу України, у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
За змістом пункту 3 статті 8 Господарського кодексу України, господарська компетенція органів державної влади та органів місцевого самоврядування реалізується від імені відповідної державної чи комунальної установи.
Пунктом 7 статті 78 Господарського кодексу України визначено, що органами управління комунального унітарного підприємства є, зокрема, керівник підприємства, який призначається (обирається) органом, до сфери управління якого належить підприємство, або наглядовою радою цього підприємства (у разі її утворення) і є підзвітним органу, який його призначив (обрав).
Судом встановлено, що власником Комунального підприємства «Теплоенерго» Дніпровської міської ради є територіальна громада міста Дніпра, в особі Дніпровської міської ради. Метою створення і діяльності цього підприємства є господарська діяльність для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою отримання прибутку.
Отже, суд доходить висновку, що комунальні підприємства створені органом місцевого самоврядування на основі комунального майна та здійснюють свою діяльність від імені територіальної громади, а тому всі прибутки, які отримано комунальними підприємствами від своєї діяльності є також власністю територіальної громади, тобто є бюджетними коштами (комунальним майном).
Таким чином, суд вважає, що комунальне підприємство «Теплоенерго» Дніпровської міської ради є розпорядником інформації щодо використання бюджетних коштів, а відповідно до пункту 5 статті 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постановах від 14.03.2018 р. по справі № 815/1216/16 та від 19.09.2019 р. по справі 804/4781/17.
Суд зазначає, що запит позивача є запитом на отримання публічної інформації, оскільки запитувані відомості про транспортні засоби, якими на праві власності, оренди тощо користується комунальне підприємство «Теплоенерго», оскільки відповідач здійснює закупку, ремонт та утримання транспортних засобів за бюджетні кошти.
Проте, замість надання повної та достовірної інформації на запит позивача, відповідач в порушення означених вище положень Закону України «Про доступ до публічної інформації», обмежив доступ до такої інформації.
Таким чином, суд вважає, що КП "Теплоенерго" Дніпровської міської ради у відповіді від 03.02.2021 № 302 безпідставно не надано доступ до публічної інформації, яку просила повідомити Громадська організація "Люстраційна Антикорупційна рада Придніпров'я" у запиті від 29.01.2021 року №01/24/02
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву Громадської організації "Люстраційна Антикорупційна рада Придніпров'я" (вул. Каруни,3, м. Дніпро, 49081, код ЄДРПОУ 39344758) до Комунального підприємства «Теплоенерго» Дніпровської міської ради ( пр.Слобожанський, б.29, оф. 504 ,м. Дніпро, 49081, код ЄДРПОУ 32688148) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Комунального підприємства «Теплоенерго» Дніпровської міської ради у наданні запитуваної публічної на запит на доступ до публічної інформації Громадської організації "Люстраційна Антикорупційна рада Придніпров'я" від 29.01.2021 року № 01/29/02.
Зобов'язати Комунальне підприємство «Теплоенерго» Дніпровської міської ради (код ЄДРПОУ 32688148) Комунального підприємства «Теплоенерго» Дніпровської міської ради надати Громадській організації "Люстраційна Антикорупційна рада Придніпров'я" наступну публічну інформацію: відомості стосовно всіх транспортних засобів, якими на праві власності, оренди тощо користується комунальне підприємство «Теплоенерго», а саме: № з/п/ марка та модель транспортного засобу/ рік випуску/ державний номер/ VIN-код, дата останньої реєстрації.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Комунального підприємства "Теплоенерго" Дніпровської міської радина користь Громадської організації "Люстраційна Антикорупційна рада Придніпров'я" судові витрати за сплату судового збору у розмірі 2 270,00
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) С.В. Златін
Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду
Помічник судді Лісна А.М.
Рішення не набрало законної сили станом на 08.06.2021 року
Помічник судді Лісна А.М.