Рішення від 04.06.2021 по справі 140/2519/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2021 року ЛуцькСправа № 140/2519/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправними дій відповідача та скасування рішення від 25 листопада 2020 року №16665-16647/В-02/8-0300 щодо відмови у перерахунку додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 25 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до статті 51 Закону України від 28 лютого 1991 року №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон №796-XII) з 01 січня 2010 року; зобов'язання здійснити з 01 січня 2010 року перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до статті 51 вказаного Закону в розмірі 25 відсотків від мінімальної пенсії за віком, встановленої законом на 1 січня відповідного року, та зобов'язання виплатити різницю між належною до сплати пенсією та фактично виплаченою пенсією з 01 січня 2010 року до моменту здійснення перерахунку, а заборговану суму виплатити разовою сумою без застосування постанови Кабінету Міністрів України від 28 серпня 2018 року №649 та без застосування будь-яких обмежень щодо виплати заборгованості, в тому числі поетапної чи часткової.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є особою, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи (категорія 3); перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області. Позивач вказала, що має право на отримання додаткової пенсії, визначеної статтею 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у розмірі 25 відсотків мінімальної пенсії за віком, однак відповідач нарахування та виплату додаткової пенсії протиправно проводить в розмірі 113,88 грн. На звернення про перерахунок та виплату пенсії у повному обсязі відповідач листом від 25 листопада 2020 року №16665-16647/В-02/8-0300 повідомив про відсутність підстав для такого перерахунку.

ОСОБА_1 з такими діями відповідача не погоджується та вважає, що виплата додаткової пенсії у розмірі, встановленому постановами Кабінетом Міністрів України, а не статтею 51 Закону №796-XII, суперечить Конституції України та рішенню Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008.

З наведених підстав позивач просила позов задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2021 року повернуто позивачу позовну заяву в частині позовних вимог, які стосуються оскарження дій щодо перерахунку та виплати додаткової пенсії у розмірі 25 відсотків від мінімальної пенсії за віком відповідно до статті 51 Закону №796-XII (з урахуванням виплачених сум) за період з 01 січня 2010 року по 11 вересня 2020 року.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2021 року позовну заяву в решті позовних вимог (за період з 12 вересня 2020 року) прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

У відзиві на позов відповідач позовні вимоги не визнав та просив відмовити у їх задоволенні (а.с.43-47). В обґрунтування цієї позиції вказав, що відповідно до статті 51 Закону №796-ХІІ (зі змінами) з 01 січня 2015 року особам, віднесеним до категорії 3, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Порядок №1210) визначено розміри виплат щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю. Ці положення Закону №796-ХІІ та Порядку №1210 є чинними та підлягають застосуванню. Позивачу додаткова пенсія, передбачена статтею 51 Закону №796-ХІІ, виплачується у розмірі 113,88 грн та підстав для її виплати в іншому розмірі немає.

Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від сторін не надходило.

Дослідивши письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

Позивач ОСОБА_1 має статус особи, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи (категорія 3), що підтверджується посвідченням серії № НОМЕР_1 (а.с.13); перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та з 11 грудня 2006 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що констатовано листом відповідача від 25 листопада 2020 року №16665-16647/В-02/8-0300/20 (а.с.10).

На звернення позивача щодо перерахунку та виплати з 01 січня 2010 року додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю внаслідок Чорнобильської катастрофи, у розмірі 25 відсотків мінімальної пенсії за віком (а.с.7-9), ГУ ПФУ у Волинській області листом від 25 листопада 2020 року №16665-16647/В-02/8-0300/20 роз'яснило, що пунктом 13 постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 було визначено, що додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону №796-XII, зокрема, для осіб, які потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 3), з 01 січня 2012 року виплачується в розмірі 10 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Відповідно до змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2014 року №112, виплата щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю виплачується особам, які належать до 3 категорії, виплачується в розмірі 113,88 грн. Виплата додаткової пенсії проводиться у вказаному розмірі та підстави для її виплати у розмірі 25 відсотків мінімальної пенсії за віком відсутні (а.с.10).

Незгода позивача із розміром виплаченої їй додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю внаслідок Чорнобильської катастрофи, стала підставою для звернення до суду із цим позовом.

При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, соціального захисту потерпілого населення визначено в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (Закон №796-XII).

Згідно із статтею 49 Закону №796-ХІІ пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Після 1 січня 2015 року додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 4, не встановлюється.

Відносини з приводу виплати додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорій 2, 3, 4, врегульовані нормами статті 51 Закону №796-ХІІ. При цьому суд зазначає, що до статті 51 вказаного Закону неодноразово вносились зміни.

Так Законом України від 28 грудня 2014 року №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (чинний з 01 січня 2015 року) текст статті 51 Закону №796-ХІІ викладено у такій редакції: "Особам, віднесеним до категорій 2, 3, 4 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України".

Згідно із підпунктом 2 пункту 13 Порядку №1210 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2014 року №112 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань пенсійного забезпечення") щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону №796-XII виплачується у таких розмірах: 2) особам, що належать до категорій 2-4: особам, що належать до категорії 2, - 170,82 гривні; особам, що належать до категорії 3, - 113,88 гривні; особам, що належать до категорії 4, - 56,94 гривні.

Отже, розмір щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, право на отримання якої позивач має відповідно до положень статті 51 Закону №796-ХІІ, визначений саме Порядком №1210, та він становить 113,88 грн. Суд не бере до уваги покликання позивача на попередню редакцію статті 51 Закону №796-ХІІ, яка передбачала призначення особам, віднесеним до категорії 3, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 25 процентів мінімальної пенсії за віком, оскільки позивачем не було враховано, що правове регулювання розміру зазначеної соціальної виплати зазнало змін.

З урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України суд дійшов до висновку про безпідставність позовних вимог ОСОБА_1 про визнання протиправними дій та рішення щодо відмови у нарахуванні та виплати їй додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 25 відсотків мінімальної пенсії за віком та взаємопов'язаної вимоги про перерахунок щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до статті 51 Закону №796-ХІІ у зазначеному розмірі з виплатою різниці між перерахованою та виплаченою сумою пенсії з 12 вересня 2020 року. Також суд зауважує, що лист відповідача від 25 листопада 2020 року №16665-16647/В-02/8-0300 не є рішенням - актом індивідуальної дії у розумінні пункту 19 статті 4 КАС України. Таким чином, у задоволенні позову належить відмовити повністю.

У зв'язку із відмовою у задоволенні позовних вимог судові витрати позивачу відшкодуванню не підлягають.

Керуючись статтями 2, 72-77, 244-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ж.В. Каленюк