Рішення від 19.05.2021 по справі 752/3347/20

Справа № 752/3347/20

Провадження № 2/752/1895/21

РІШЕННЯ

Іменем України

19.05.2021 року Голосіївський районний суд міста Києва

у складі: головуючого судді - Мазур Ю.Ю.,

секретаря - Воробйова І.О.,

за участі сторін:

позивача - ОСОБА_1 ,

представника відповідача - Максименка О.П. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Київської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Головне управління земельних ресурсів про визнання права на підготовку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, -

ВСТАНОВИВ:

В лютому 2020 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Київської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Головне управління земельних ресурсів про визнання права на підготовку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 29.10.2019 ОСОБА_1 було подано клопотання до Київської міської ради про безоплатне надання йому у приватну власність земельної ділянки, що знаходяться на АДРЕСА_1 . Однак, відповідач всупереч вимогам земельного законодавства України у місячний строк не надала дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або вмотивованої відмови в його наданні. Позивач вважає, що бездіяльність Київської міської ради порушує права позивача на безоплатне отримання земельної ділянки для будівництва індивідуального гаража.

Враховуючи викладене, позивач просить суд визнати за ним право на підготовку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на АДРЕСА_1 , розміром 0,01 га за цільовим призначенням «Для будівництва індивідуального гаражу».

Ухвалою судді Голосіївського районного суду м. Києва від 17.02.2020 відкрито провадження по справі та постановлено проводити розгляд справи в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.

Ухвалою Голосіївського районного суду м. Києва від 17.02.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Позивач в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

В судове засідання відповідач не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені в установленому законом порядку, надали відзив до суду, в якому просили відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

В судове засідання з'явився представник третьої особи, який заперечив проти задоволення позовних вимог, на підставі доводів викладених в письмових поясненнях.

Суд, дослідивши матеріали цивільної справи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає необхідним у задоволенні позовних вимог відмовити, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 29.10.2019 було подано клопотання (реєстраційний номер НОМЕР_1 ) до Київської міської ради про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,01 га за адресою: АДРЕСА_1 для експлуатації та обслуговування гаражу.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 14 Конституції України гарантує право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Законом, який регулює земельні правовідносини, є Земельного Кодексу України, а також прийняті відповідно до Конституції України та цього Кодексу нормативно-правові акти.

Відповідно до пункту б) частин першої статті 81 Земельного Кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

Відповідно до частин першої-третьої статті 116 Земельного Кодексу України громадяни … набувають права власності … земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами … здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться, зокрема, у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (п. в) частина третя статті 116 Земельного Кодексу України).

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами України визначено у статті 118 Земельного Кодексу України. Відповідно до положень частини шостої статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для … ведення особистого селянського господарства … у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

У частині сьомій статті 118 Земельного Кодексу України зазначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

У цій же частині статті 118 Земельного Кодексу України наведено два альтернативні варіанти правомірної поведінки органу, у разі звернення до нього особи з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою: а) надати дозвіл; б) надати мотивовану відмову у наданні дозволу.

Листом Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 17.12.2019 № 05702-02/123768 повідомлено ОСОБА_1 про те, що подальша підготовка проекту рішення Київської міської ради про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, після усунення зауважень, а саме надання документів, що передбачені Порядком набуття прав на землю із земель комунальної власності у місті Києві, затвердженим рішенням Київської міської ради від 20.04.2017 № 241/2463: посвідчені в установленому копії правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці; копії матеріалів технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна.

Відповідно до ст. 22 Закону України «Про землеустрій» землеустрій здійснюється на підставі: рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою; укладених договорів між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою; судових рішень.

Таким чином, підставою для розробки проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, окрім рішення про надання дозволу, може бути договір або судове рішення.

Не надання відповідним органом місцевого самоврядування дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або вмотивованої відмови у його наданні не перешкоджає розробці проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, оскільки особа має право користування.

Законний інтерес особи полягає не в отриманні дозволу, а в отриманні земельної ділянки у власність чи користування в цілому. Отже, захисту підлягає саме право на отримання земельної ділянки у власність чи користування.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про те, що права, свободи та інтереси ОСОБА_1 не порушено, а відтак відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог у зв'язку із необґрунтованістю та недоведеністю.

Крім того, відповідно до ст.ст. 133, 141 ЦПК України судові витрати з відповідача на користь позивача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 263-265 ЦПК України, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Київської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Головне управління земельних ресурсів про визнання права на підготовку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Голосіївський районний суд м.Києва протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано, або після перегляду рішення в апеляційному порядку, якщо його не скасовано.

Суддя: Ю.Ю. Мазур