07.06.2021
Справа № 696/344/21
Провадження № 3/696/319/21
іменем України
07.06.2021 року м. Кам'янка
Суддя Кам'янського районного суду Черкаської області Ніколенко О.Є., розглянувши матеріали, які надійшли з СПД №2 (м. Кам'янка) ВП №2 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , непрацюючого, за вчинення правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 44-3 КУпАП,
встановив:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР 18 №517853 від 12.04.2021 року, вбачається, що 12.04.2021 року в м.Кам'янка, вул. Героїв Майдану, близько 16 год. 20 хв., поблизу магазину «Захист рослин» ОСОБА_1 , знаходився без документів, що посвідчують особу, чим порушив п.3 п.п.2 Постанови КМУ від 09.12.2020 року №1236.
Постановою Кам'янського районного суду Черкаської області від 11.05.2021 року справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 44-3 КУпАП було повернуто до СПД №2 (м. Кам'янка) ВП №2 Черкаського РУП ГУНП для доопрацювання, у зв'язку з неможливістю виклику в судове засідання особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, для наданя поясненнь у судовому засіданні, відсутністю свідків чи будь-яких доказів, які б могли підтвердити чи спростувати провину ОСОБА_1
19.05.2021 року, після доопрацювання, матеріали повернулися з СПД №2 (м. Кам'янка) ВП №2 Черкаського РУП ГУНП, з приміткою - що в СПД №2 (м. Кам'янка) ВП №2 Черкаського РУП ГУНП відсутні будь-які матеріали відносно ОСОБА_1 за вченення адміністративного правопорушення, передбаченого за ч.1 ст.44-3 КУпАП.
Завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення відповідно до вимог статті 245 КУпАП, крім іншого, є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до статті 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно до ст. 256 КУпАП в протоколі про адміністративні правопорушення повинні бути вказані: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення адміністративного правопорушення, суть адміністративного правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, інші відомості для вирішення справи.
Зі змісту ч. 1, 2 ст. 251 КУпАП, значиться, що саме є доказами у справі про адміністративне правопорушення. А також зазначено про обов'язок щодо збирання доказів, який покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
У своїх рішеннях Європейський суд з прав людини неодноразово посилався на те, що провадження у справах про адміністративне правопорушення, за гарантіями може прирівнюватися з кримінальним для цілей застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (п.39 рішення «Лучанінова проти України» від 09.09.2011 року (заява №16347/02), п.1 резолютивної частини рішення «Швидка проти України від 30.10.2014 року (заява №17888/12)), обґрунтовуючи їх, зокрема, як характером законодавчого положення, яке порушувалося (КУпАП), так і профілактичною та каральною метою стягнень, передбачених цим положенням. Як вбачається із санкції статті 44-3 КУпАП, яка ставиться у провину ОСОБА_1 , відповідальність за вчинення даного правопорушення передбачає 1000 неоподаткованих мінімумів громадян, що за тяжкістю може прирівнюватися до покарання, яке передбачене кримінальним кодексом України.
Відповідно до ст.62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Із врахуванням положень і тлумачень ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя.
У випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Таким чином, суд зобов'язаний розглядати справу в межах тверджень про вчинення адміністративного правопорушення, вказаного стосовно особи у протоколі про адміністративне правопорушення.
Із матеріалів адміністративної справи вбачається, що пояснення у судовому засіданні особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, надати не може, оскільки останній відсутній за вказаною адресою, в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено свідків, які б могли підтвердити чи спростувати обставини, що ставляться в провину ОСОБА_1 , а також відсутні будь-які докази такої провини.
Відповідно до пункту 1 статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи, що працівниками поліції не надано доказів на підтвердження провини ОСОБА_1 , та у матеріалах справи відсутні будь-які докази, які б могли підтвердити вказану провину, також враховуючи неможливість виклику особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, суддя об'єктивно дослідивши всі обставини справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, оцінивши за власним переконанням матеріали справи, приходить до висновку, що відсутня подія та склад адміністративного правопорушення, відтак провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю.
Керуючись статтями 44-3, 247, 251, 283, 284, 285 КУпАП, суддя,
постановив:
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 44-3 КУпАП закрити, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді набирає чинності після закінчення строку подання скарги.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, його законним представником, захисником через Кам'янський районний суд до Черкаського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: О.Є. Ніколенко