г Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області
Справа № 213/1507/21
Номер провадження 3/213/589/21
07 червня 2021 року м. Кривий Ріг
Суддя Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Князєва Н.В., розглянувши протокол, що надійшов з Департаменту стратегічних розслідувань управління стратегічних розслідувань у Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Кривого Рогу Дніпропетровської області, освіта вища, не одружений, депутата Інгулецької районної в місті ради, проживає в АДРЕСА_1
за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП,
Відповідно до протоколу першого пленарного засідання І сесії VІІ скликання від 07.12.2015 оголошено список обраних депутатів Інгулецької районної у місті Кривому Розі ради та визнано повноваження депутатів цієї ради VІІ скликання.
Інгулецькою районною у місті Кривому Розі виборчою комісією прийнята постановою № 60 від 25.06.2018 «Про обрання депутатом районної ради», обраним депутатом Інгулецької районної у місті Кривому Розі ради VІІ скликання визнаний наступний за черговістю кандидат ОСОБА_1 .
Відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання.
Таким чином ОСОБА_1 , будучи депутатом Інгулецької районної у місті Кривому Розі ради, згідно п. п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією.
Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону Україні «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначено у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративн6у, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Пунктом першим статті 18 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» передбачено, що депутати місцевих рад зобов'язані додержуватися Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, регламенту ради та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок діяльності ради та її органів.
Відповідно до частини 3 ст. 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», частин 1, 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частити першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до пункту 2 Розділу 8 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» до початку роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цього Закону декларацій осіб, уповноважених виконання функцій держави або місцевого самоврядування, суб'єкти декларування подають декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру в порядку, встановленому Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції». Про початок роботи системи подання та оприлюднення відповідно до Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевих самоврядувань, приймається рішення Національного агентства з питань запобігання корупції.
Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 2 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» зі змінами від 18.08.2016 визначено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу, зокрема з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх інших суб'єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбаченим Законом. Зазначені у пункті 1 цього рішення декларації (повідомлення) подаються згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» та Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню короновірусної хвороби (COVІD-19)» від 17.03.2020, яким Розділ ХІІІ Прикінцеві положення Закону України «Про запобігання корупції» доповнено новим пунктом 21, відповідно до якого строк подачі декларації подовжено до 01.06.2020.
Таким чином ОСОБА_1 будучи депутатом Інгулецької районної у місті ради, був зобов'язаний у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2020 до 00 годин 00 хвилин 01 червня 2020 року подати до Єдиного державного або місцевого самоврядування щорічну декларацію за 2019 рік.
Згідно інформації з Єдиним державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав щорічну декларацію за 2019 рік лише 13.04.2021 року.
Будь-які поважні причини несвоєчасного подання декларації відсутні.
Таким чином, ОСОБА_1 будучи депутатом Інгулецької районної у місті ради, маючи реальну можливість та достовірно знаючи про обов'язковість подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік в строк до 00 год. 00 хв. 01.06.2020 до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, перебуваючи на території України, без поважних причин подав до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування декларацію за 2019 рік лише 13.04.2021, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме - несвоєчасне подання без поважних причин декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Він же, наступного року після припинення 14.12.2020 повноважень депутата Інгулецької районної у місті Кривому Розі ради, був зобов'язаний в установленому частиною першою цієї статті порядку (тобто у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року) подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2020 рік за типом «після звільнення»
Згідно інформації з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2020 рік після припинення 14.12.2020 повноважень депутата місцевої ради за типом «після звільнення» лише 13.04.2021.
Таким чином, припинивши 14.12.2020 повноваження депутата Інгулецької районної у місті Кривому Розі ради VІІ скликання, являючись відповідно до п. п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, наступного року після припинення такої діяльності, у порушення вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 несвоєчасно та без поважних причин 13.04.2021 року подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2020 рік за типом «після звільнення», чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
ОСОБА_1 винним себе у вчиненні вказаних правопорушень визнав повністю.
Заслухавши ОСОБА_1 , дослідив письмові матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність в його діях адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, що підтверджується письмовими доказами.
При визначенні розміру стягнення суд враховує характер правопорушень, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, щире каяття.
Керуючись ч.1 ст.172-6 КУпАП,
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, у вигляді штрафу в дохід держави в сумі 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в особі Державної судової адміністрації, місце знаходження: вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, ЄДРПОУ 26255795, отримувач коштів: УК в Інгул. р-ні м. Кр. Ріг Інгул. Р-н/ /22030101, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37988155, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача (МФО): 899998, Рахунок отримувача: UA798999980313161206000004641, Код класифікації доходів бюджету: 22030101, у розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Н.В. Князєва