Постанова від 07.06.2021 по справі 699/451/21

Справа № 699/451/21

Номер провадження № 3/699/274/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.06.2021 року м.Корсунь-Шевченківський

Суддя Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області Літвінова Г.М., за участю секретаря судового засідання Сміян А.В., прокурора Корсунь-Шевченківського відділу Смілянської окружної прокуратури Щербини М.Ю., особи, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засідання зі здійсненням фіксування матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, паспорт № НОМЕР_1 , виданий 14.11.2019, орган, що видав 7122, РНОКПП НОМЕР_2 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , місце роботи (на момент вчинення) депутат Набутівської сільської ради, інші дані суду не відомі,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

УСТАНОВИВ:

До Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області від Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, 21.05.2021 надійшов матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП ОСОБА_1 , на підставі протоколу від 06.05.2021 № 181/2021 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією (далі - протокол ).

З проколу вбачається, що ОСОБА_1 , будучи депутатом Набутівської сільської ради Корсунь-Шевченківського району Черкаської області та відповідно до підпункту «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 закону, без поважних причин, несвоєчасно подав до Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік, оскільки граничний термін подання був 00 годин 00 хвилин 01.06.2021, а декларація фактично подана 22.03.2021.

Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

У судове засідання з'явилися особа щодо якої складено протоколи Поляков О.В., а також прокурор Корсунь-Шевченківського відділу Смілянської окружної прокуратури Щербина М.Ю.

У судовому засіданні ОСОБА_1 не заперечував обставин, викладених у протоколі та надав пояснення, з яких вбачається, що він дійсно несвоєчасно подав щорічну декларацію за 2019 рік. Зазначив, що у 2010 році він приватизував дві земельні ділянки, проте всупереч вимогам чинного законодавства уповноважені державні органі не внесли відомості до відповідних реєстрів та до публічної кадастрової карти щодо належності цих ділянок ОСОБА_1 . З метою недопущення подання недостовірних відомостей щодо складу належного йому майна ОСОБА_1 декларацію вчасно не подав.

Прокурор вказував на вівдсутність поважної причини несвоєчасного подання декларації та просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.

Дослідивши письмові матеріали, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора, судом встановлено наступне.

Згідно з рішенням Набутівської сільської ради Корсунь-Шевченківського району Черкаської області № 1-2/VII від 26.12.2016 «Про початок повноважень депутатів Набутівської сільської ради» ОСОБА_1 набув повноважень депутата Набутівської сільської ради Корсунь-Шевченківського району Черкаської області VIІ скликання.

Згідно з рішенням Набутівської сільської ради Корсунь-Шевченківського району Черкаської області № 1-1/VIII від 27.11.2020 «Про початок повноважень депутатів Набутівської сільської ради» ОСОБА_1 склав повноваження депутата Набутівської сільської ради Корсунь-Шевченківського району Черкаської області VII скликання.

Частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у п. 1, п.п. «а» і «в» п. 2 ч. 1 ст. 3 цього закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Підпунктом 1 пункту 5 розділу 2 Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.216 № 3, у редакції наказу Національного агентства з питань запобігання корупції від 12.12.2019 № 168/19, встановлено, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» розділ ХІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» доповнено пунктом 2-1, та встановлено, що декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до ст. 45 закону подаються до 1 квітня, у 2020 році суб'єкти декларування подають до 1 червня.

ОСОБА_1 у період з 2016 по 2020 рік мав статус депутата Набутівської сільської ради Корсунь-Шевченківського району Черкаської області, отже зобов'язаний був подати відповідну щорічну декларацію за 2019 рік. Граничний строк подання щорічної декларації за 2019 рік є 00 годин 00 хвилин 01.06.2020.

ОСОБА_1 , пояснюючи несвоєчасність подання щорічної декларації за 2019 рік посилається на наявність поважних причин. Так, вказує, що у 2010 році приватизував дві земельні ділянки, проте відомості щодо належності йому цих ділянок не включено до публічної кадастрової карти. З метою недопущення включення до декларації недостовірних відомостей щодо складу належного йому нерухомого майна він не подав декларацію вчасно. Суд звертає увагу, що відсутність відомостей у публічній кадастровій карті жодним чином не впливає на наявність права власності на вказані ділянки. Сам ОСОБА_1 уважає приватизовані земельні ділянки своєю власністю, жодна інша особа не ставить під сумнів цей факт. Крім того, у судовому засіданні ОСОБА_1 повідомив, що він не звертався за роз'ясненнями до НАЗК щодо особливостей декларування належного йому майна у випадку відсутності інформації у відповідних державних реєстрах. З огляду на це суд критично ставиться до тверджень ОСОБА_1 про наявність поважних причин порушення строку подання відповідної декларації.

Таким чином, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 не дотримався приписів чинного законодавства, подавши, без поважних причин, щорічну декларацію за 2019 рік з порушенням встановленого строку, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, при цьому, його вина підтверджується:

a. протоколом про адміністративне правопорушення від 06.05.2021 № 181/2021, за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, в якому зафіксовані обставини несвоєчасного подання ОСОБА_1 щорічної декларації;

b. рапортом старшого оперуповноваженого УСР в Черкаській області ДСР НП України лейтенанта поліції Блізнікова В. про виявлення факту можливого вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, а саме несвоєчасного подання декларації;

c. інформацією з ЄДРДО, за якою ОСОБА_1 подав щорічну декларацію 22.03.2021 об 21 год.10 хв.;

e. щорічною декларацію з Єдиного державного реєстру декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, згідно з якою ОСОБА_1 подав щорічну декларацію 22.03.2021 об 21 год. 10 хв., тобто поза межами строку, встановленого законом для подання щорічної декларації.

Суд дійшов висновку, що вказані докази є чіткими, узгоджуються між собою та відсутні об'єктивні підстави ставити під сумнів достовірність наведених доказів і викладених у протоколі обставин.

За несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, без поважних причин передбачена відповідальність за ст. 172-6 КУпАП, яка тягне за собою накладення штрафу у передбачених законом розмірах.

Проте особливістю розгляду справ вказаної категорії є те, що судам потрібно визначити момент як вчинення правопорушення так й момент виявлення правопорушення.

Як вбачається з матеріалів справи, датою вчинення адміністративного правопорушення є 01.06.2020, тобто дата, до якої необхідно було здійснити подання щорічної декларації.

Датою виявлення правопорушення у протоколі вказана дата його складання, а саме 06.05.2021. Втім, з такою датою суд погодитися не може з огляду на наступне.

Системний аналіз норм законодавства свідчить про те, що моментом виявлення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП є не дата складання протоколу, а дата, коли уповноважений суб'єкт дізнався або повинен був дізнатися про факт неподання відповідної декларації.

Частиною 1, 3 ст. 51-1 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що Національне агентство проводить щодо декларацій, поданих суб'єктами декларування, такі види контролю:

1) щодо своєчасності подання;

2) щодо правильності та повноти заповнення;

3) логічний та арифметичний контроль.

Порядок проведення передбачених цієї статтею видів контролю визначається НАЗК.

Відповідно до приписів ст. 51-2 вищевказаного закону державні органи, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, а також юридичні особи публічного права зобов'язані перевіряти факт подання суб'єктами декларування, які в них працюють (працювали або входять чи входили до складу утвореної в органі конкурсної комісії, до складу Громадської ради доброчесності), відповідно до цього Закону декларацій та повідомляти Національне агентство про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій у визначеному ним порядку.

Порядок перевірки факту подання суб'єктами декларування декларацій відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій затверджений рішенням НАЗК від 06.09.2016 №19.

Пунктом 3 цього Порядку передбачено, що перевірка факту подання декларацій та повідомлення Національного агентства про випадки неподання чи несвоєчасного подання декларацій покладаються на уповноважений підрозділ (особу) з питань запобігання та виявлення корупції відповідного органу, або інший структурний підрозділ такого органу, визначений керівником органу.

Керівник відповідного органу, визначає порядок взаємодії відповідального підрозділу (особи) з іншими підрозділами з метою обліку суб'єктів декларування, у яких виник обов'язок подати декларації відповідно до вимог Закону.

Водночас, строки перевірки факту подання декларацій передбачені п. 4 цього ж Порядку. Зокрема в пп. 1 п. 4 визначено, що відповідальний підрозділ (особа) органу, в кому працюють (працювали) суб'єкти декларування, перевіряє факт подання щорічних декларацій суб'єктів декларування протягом 10 робочих днів з граничної дати подання таких декларацій.

Факт подання декларацій перевіряється шляхом пошуку та перегляду інформації в публічній частині Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на офіційному веб-сайті Національного агентства (п. 5 Порядку).

Таким чином, антикорупційним законодавством чітко встановлено обов'язок державного органу (уповноважений підрозділ/особа) перевіряти факт подання щорічних декларацій суб'єктами декларування, які в них працюють протягом 10 робочих днів з граничної дати подання таких декларацій шляхом пошуку та перегляду інформації в публічній частині ЄДР декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Матеріали справи не містять відомостей, чи було уповноваженою особою у встановлений законодавством 10-денний строк перевірено факт подання ОСОБА_1 щорічної декларації. У ході судового розгляду таких відомостей встановити не надалось можливим. Проте суд зазначає, що можливе неналежне виконання уповноваженими особами своїх обов'язків щодо виявлення фактів несвоєчасності подання інформації не може братися до уваги при визначенні дати виявлення адміністративного правопорушення. З огляду на це суд уважає, що несвоєчасність подання ОСОБА_1 щорічної декларації за 2019 рік могла і мала бути виявлена не пізніше 15.06.2020.

Відповідно до ч. 3 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Отже шестимісячний строк з дня виявлення правопорушення сплив 15.12.2020.

Адміністративний матеріал щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за несвоєчасне подання декларації складено 06.05.2021 та він надійшов до суду 21.05.2021, тобто поза межами строків притягнення до адміністративної відповідальності.

Згідно з п. 7 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 38, 172-6, 247, 294 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, паспорт № НОМЕР_1 , виданий 14.11.2019, орган, що видав 7122, РНОКПП НОМЕР_2 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , місце роботи (на момент вчинення) депутат Набутіської сільської ради, інші дані суду не відомі - визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП закрити у зв'язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ст. 38 КУпАП

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Черкаського апеляційного суду через Корсунь-Шевченківський районний суд, протягом 10-ти днів з дня винесення постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя Літвінова Г.М.