Постанова від 07.06.2021 по справі 380/8939/20

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 червня 2021 рокуЛьвівСправа № 380/8939/20 пров. № А/857/6894/21

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Онишкевича Т.В.,

суддів Іщук Л.П., Хобор Р.Б.,

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Виконавчого комітету Львівської міської ради на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2020 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Львівської міської ради, Комісії щодо розгляду заяв про виплату грошової компенсації (адресної допомоги) за належні для отримання жилі приміщення (у тому числі на умовах співфінансування) деяких категорій осіб, які брали участь у Революції Гідності, захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей Виконавчого комітету Львівської міської ради про скасування рішення,

суддя у І інстанції Лунь З.І. ,

час ухвалення рішення не зазначено,

місце ухвалення рішення м. Львів,

дата складення повного тексту рішення 29 грудня 2020 року,

ВСТАНОВИВ:

20 жовтня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до суду із адміністративним позовом, у якому просила скасувати рішення Комісії щодо розгляду заяв про виплату грошової компенсації (адресної допомоги) за належні для отримання жилі приміщення (у тому числі на умовах співфінансування) деяких категорій осіб, які брали участь у Революції Гідності, захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей Виконавчого комітету Львівської міської ради (далі - Комісія) від 06 серпня 2020 року (протокол №12) у частині проведення перерахунку розміру грошової компенсації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи від 06 серпня 2020 року.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2020 року у справі № 380/8939/20 позов було задоволено. При цьому суд першої інстанції дійшов висновку, що рішення Комісії від 06 серпня 2020 року не відповідає критеріям правомірності рішень суб'єкта владних повноважень, а відтак є протиправним.

Виконавчий комітет Львівської міської ради у апеляційній скарзі просив скасувати рішення суду першої інстанції та у задоволенні позову відмовити повністю. На обґрунтування апеляційних вимог посилається на те, що судом першої інстанції проігноровано постанову Кабінету Міністрів України № 320 від 29 квітня 2020 року, відповідно до якої Комісією вірно здійснено перерахунок грошової компенсації.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається у порядку письмового провадження.

Переглянувши судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи із такого.

Як встановлено судом першої інстанції та слідує з матеріалів справи, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , особа з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим 13 жовтня 2017 року Шевченківським відділом соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради.

Відповідно до довідки перебування на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, особи з інвалідністю внаслідок війни або учасника бойових дій з урахуванням членів сім'ї, або члена сім'ї загиблого згідно із Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 20 травня 2019 року № 260310-880, виданої Шевченківським відділом соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, позивачка перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, як особа з інвалідністю внаслідок війни 2 групи відповідно до статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

ОСОБА_1 згідно із витягом з наказу департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради від 06 травня 2019 року № 211 зарахована на квартирний облік (одна) та включена у список для позачергового надання житла згідно з пп.5 п. 46 «Правил….»(особа з інвалідністю внаслідок війни (Революція Гідності).

Відповідно до акту обстеження матеріально-побутових умов членів сімей загиблих військовослужбовців, які брали участь в антитерористичній операції, а також інвалідів І-ІІ групи із числа військовослужбовців, які брали участь у зазначеній операції та потребують поліпшення житлових умов від 20 травня 2019 року № 2035 ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1 , де всього зареєстровані та проживають п'ятеро осіб.

23 травня 2019 року Комісією прийнято рішення про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь в Революції Гідності, а також членів їх сімей у сумі 1 214 120,16 грн (кошти державного бюджету) відповідно до пункту 20 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у Революції Гідності, а також членів їх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 206, з розрахунку на одну особу ОСОБА_1 з урахуванням нормативів 58,57 м2, зазначених у п.п. 19, 21 цього Порядку та опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва за житлово-комунального господарства України від 06 грудня 2018 року № 335.

Раніше ОСОБА_1 житло або грошову компенсацію, як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи - учаснику масових акцій громадянського протесту, що відбулися у період з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року, не надавалися.

23 грудня 2019 року Комісією прийнято рішення про перерахунок розміру грошової компенсації з урахуванням зміни опосередкованої вартості спорудження 1 м2 загальної площі з 01 жовтня 2019 року - 12504,00 грн та призначити грошову компенсацію за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь в Революції Гідності, а також членів їх сімей, у сумі 1 288 193,34 грн (кошти державного бюджету). При цьому сума раніше призначеної грошової компенсації з урахуванням опосередкованої вартості спорудження 1 м2 загальної площі 11785,00 грн становила 1 214 120,16 грн. Сума додаткових коштів згідно із перерахунку з урахуванням зміни розміру грошової компенсації становить 74073,18 грн.

Позивачка звернулася до Виконавчого комітету Львівської міської ради із заявою, в якій просила розглянути питання щодо порядку виплати грошової компенсації для отримання житлової площі і надала необхідний пакет документів.

Рішенням Комісії, оформленим протоколом засідання № 12 від 06 серпня 2020 року, вирішено провести перерахунок розміру грошової компенсації позивачу з урахуванням зміни опосередкованої вартості спорудження 1 м2 загальної площі з 01 квітня 2020 року - 12889,00 грн та нормативів площі 9,57 м2, зазначених у п. 20 цього Порядку. Жила площа, яка перебуває у власниці заявниці, 49,3 м2. Після перерахунку розмір грошової компенсації становить 215 858,53 грн.

Не погоджуючись із проведеним перерахунком розміру грошової компенсації, ОСОБА_1 за захистом своїх прав звернулася до адміністративного суду із позовом, що розглядається.

При наданні правової оцінки правильності вирішення судом першої інстанції цього публічно-правового спору оскаржуваним рішенням та доводам апелянта, що викладені у апеляційній скарзі, суд апеляційної інстанції виходить із такого.

Частиною 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Згідно з приписами частини 3 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Судом встановлено, що позивачка є інвалідом ІІ групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни.

Відповідно до пункту 10 частини 2 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать особи з інвалідністю з числа, зокрема, осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (далі - Революція Гідності), та які звернулися за медичною допомогою у період з 21 листопада 2013 року по 30 квітня 2014 року.

20 лютого 2019 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 206 «Питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які брали участь в Революції Гідності, а також членів їх сімей», якою затвердив Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь в Революції Гідності, а також членів їх сімей та Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь в Революції Гідності, а також членів їх сімей.

Відповідно до пункту 1 Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь в Революції Гідності, а також членів їх сімей (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) ці Порядок та умови визначають механізм надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей осіб, визначених у абзаці чотирнадцятому пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон), для осіб з інвалідністю I-II групи, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі в Революції Гідності, визначених пунктом 10 частини 2 статті 7 Закону, та які потребують поліпшення житлових умов і перебувають на обліку за місцем проживання відповідно до Житлового кодексу Української РСР.

Головним розпорядником субвенції та відповідальним виконавцем бюджетної програми «Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей осіб, визначених у абзаці 14 пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», для осіб з інвалідністю I-II групи, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у Революції Гідності, визначених пунктом 10 частини 2 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та які потребують поліпшення житлових умов» (далі - субвенція) є Мінсоцполітики (пункт 2 Порядку та умов).

Розпорядниками субвенції нижчого рівня є: структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних та Київської міської держадміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення); структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчі органи міських, районних у містах рад (пункт 3 Порядку та умов).

Згідно з п.6 Порядку та умов регіональні органи соціального захисту населення пропорційно здійснюють розподіл субвенції між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчими органами міських, районних у містах рад відповідно до отриманої від них інформації про потребу в наданні грошової компенсації на підставі рішень комісій щодо розгляду заяв членів сімей загиблих (померлих) та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації.

Як слідує з матеріалів справи, 17 травня 2019 року позивачка звернулася до Виконавчого комітету Львівської міської ради із заявою щодо виплати грошової компенсації для отримання житлової площі і надала необхідний пакет документів.

23 травня 2019 року Комісією прийнято рішення про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь в Революції Гідності, а також членів їх сімей у сумі 1 214 120,16 грн (кошти державного бюджету) відповідно до пункту 20 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у Революції Гідності, а також членів їх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 206. з розрахунку на одну особу ОСОБА_1 , з урахуванням нормативів 58,57 м2, зазначених у п.п. 19, 21 цього Порядку, та опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва за житлово-комунального господарства України від 06 грудня 2018 року № 335.

Розмір грошової компенсації (ГК) розраховувався за формулою:

ГК = ((13,65 х Nc) - Вп + 35,22 + (10 х Nn)) х Вг х Км + ПЗ, де Nc - кількість віднесених до однієї категорії членів сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, або кількість членів сім'ї особи з інвалідністю, на яких розраховується грошова компенсація;

Вп - жила площа, яка перебуває у власності заявника (членів його сім'ї, які включені в розрахунок грошової компенсації);

Nn - кількість членів сім'ї заявника, які є особами з інвалідністю або дітьми з інвалідністю і на яких розраховується грошова компенсація з урахуванням додаткових 10 кв. метрів жилої площі на кожного (у тому числі на заявника);

Вг - опосередкована вартість (гривень) 1 кв. м загальної площі житла для населеного пункту, в якому заявник перебуває на обліку як особа, що потребує поліпшення житлових умов, на день звернення за грошовою компенсацією;

Км - коефіцієнт збільшення опосередкованої вартості 1 кв. м загальної площі житла для міст, визначених в абзаці сьомому пункту 19 Порядку;

ПЗ - витрати (гривень), пов'язані з купівлею житла, оформленням права власності на житло та сплатою передбачених законом податків і зборів (обов'язкових платежів).

Постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 320 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 206» змінено Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей. Змінено та доповнено Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей (вказані зміни набули чинності 6 травня 2020 року).

Так, відповідно до пункту 6 Порядку виплати грошової компенсації до повноважень комісії належить: перевірка наявності в отримувача грошової компенсації відповідного статусу; визначення категорії особи як члена сім'ї загиблого (померлого); перевірка складу сім'ї; перевірка наявності документів про взяття на квартирний облік членів сім'ї загиблого (померлого), особи з інвалідністю та членів її сім'ї (для малолітніх за наявності); перевірка факту спільного або роздільного проживання членів сім'ї загиблого (померлого), які мають право на грошову компенсацію; прийняття рішення про призначення або відмову в призначенні грошової компенсації; перегляд рішення про призначення грошової компенсації за нововиявленими обставинами (у разі змін у складі сім'ї, зміни показників опосередкованої вартості спорудження житла тощо); визначення розміру грошової компенсації; перевірка наявності майнових прав на незакінчене будівництвом житло чи права власності на нерухоме майно, в тому числі на житлове приміщення, що відповідає нормі жилої площі, визначеної статтею 47 Житлового кодексу Української РСР, членів сім'ї загиблого (померлого) та особи з інвалідністю, а також всіх членів сім'ї, на яких розраховується грошова компенсація, або відчуження такого майна протягом п'яти років, що передують даті подання заяви про призначення грошової компенсації; перевірка факту про надання раніше отримувачу грошової компенсації житла або виплати грошової компенсації за рахунок коштів субвенції як члену сім'ї загиблого (померлого) або як особі з інвалідністю.

Відповідно до останнього абзацу пункту 20 Порядку виплати грошової компенсації розмір грошової компенсації підлягає перерахунку у зв'язку із зміною складових формули, за якою розраховується грошова компенсація, якщо грошова компенсація не виплачена чи виплачена не в повному обсязі.

Таким чином, оскаржуваним рішенням Комісії від 06 серпня 2020 року здійснено перерахунок розміру грошової компенсації для отримання житлового приміщення осіб (у зв'язку зі зміною опосередкованою вартістю спорудження 1 м2 загальної площі житла) та визначено на рівні 215 858,53 грн.

Враховуючи викладене, апеляційний суд погоджується з доводами апелянта про те, що Комісія у спірних правовідносин діяла у межах та у спосіб, визначений законодавством, у зв'язку з чим оскаржуване рішення є правомірними та не підлягає скасуванню.

Разом з тим апеляційний суд вважає помилковим висновок суду першої інстанції про те, що у цих правовідносинах були звужені права позивача, оскільки із внесенням змін до вказаного Порядку зменшилася сума грошової компенсації для отримання житлового приміщення, виходячи з такого.

Відповідно до пункту 18 частини першої статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам надаються такі пільги, як позачергове забезпечення житлом осіб, які потребують поліпшення житлових умов.

Водночас Порядок Порядку виплати грошової компенсації, як до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 320, так і після внесення таких змін не встановлює будь-яких обмежень для позивача щодо реалізації його права на отримання пільгового житла у відповідності до пункту 18 частини 1 статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Вказаним Порядком передбачено можливість особам, які мають право на пільгове отримання житла, зокрема, відповідно до пункту 18 частини 1 статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», скористатися правом на отримання грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення.

Тобто, законодавством передбачено два альтернативні шляхи щодо позачергового забезпечення житлом певних категорій осіб, які потребують поліпшення житлових умов відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»:

шляхом постановлення на квартирний облік, як осіб які потребують поліпшення житлових умов та отримання такого житла у порядку, визначеному законодавством;

шляхом отримання у порядку черговості грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 206, якою затверджено Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь в Революції Гідності, а також членів їх сімей.

При цьому добровільне подання позивачем заяви на отримання грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення відповідно до Порядку виплати грошової компенсації не позбавляє права останнього до моменту отримання такої грошової компенсації на отримання житла у порядку, визначеному пунктом 18 частини 1 статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та Житлового кодексу Української РСР.

Таким чином, апеляційний суд приходить до висновку, що зміна Кабінетом Міністрів України порядку та умов отримання такої компенсації до моменту її фактичного отримання не може розцінюватися, як звуження змісту права позивача на житло.

До аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у складі у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 15 березня 2021 року при розгляді справи № 480/3499/20, який в силу приписів частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України та частини 6 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» враховуються апеляційним судом під час вирішення цього спору.

Приписами частини 1 статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є:

1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи;

2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими;

3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи;

4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

На переконання апеляційного суду, при вирішенні публічно-правового спору, що розглядається, суд першої інстанції допустив невідповідність висновків, викладених у своєму рішенні, обставинам справи, що призвело до помилкового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 . Тому оскаржуване рішення суду першої інстанції слід скасувати та у задоволенні позову відмовити.

Керуючись статтями 241, 243, 308, 311, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,

ПОСТАНОВИВ :

апеляційну скаргу Виконавчого комітету Львівської міської ради задовольнити.

Скасувати рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2020 року у справі № 380/8939/20 та у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції лише у випадках, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Т. В. Онишкевич

судді Л. П. Іщук

Р. Б. Хобор