Постанова від 26.05.2021 по справі 260/4595/20

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2021 рокуЛьвівСправа № 260/4595/20 пров. № А/857/6452/21

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Іщук Л. П.,

суддів - Обрізка І. М., Онишкевича Т. В.,

за участю секретаря судового засідання - Смолинця А. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2021 року, ухвалене головуючим суддею Рейті С. І. у м. Ужгороді, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, Управління Служби безпеки України в Закарпатській області, про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

28.12.2020 ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, в якому просить:

визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у відмові перерахувати та виплачувати йому пенсію відповідно до довідки, виданої Управлінням Служби безпеки України в Закарпатській області від 08.09.2020 № 226, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704) відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», статті 9 Закону України № 2011-ХІІ від 20.12.1991 «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та правових висновків Великої Палати Верховного Суду у адміністративній справі № 160/8324/19, з 01.04.2019;

зобов'язати відповідача перерахувати та виплачувати йому пенсію відповідно до довідки (оновленої) від 08.09.2020 № 226, виданої Управлінням Служби безпеки України в Закарпатській області, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад - 9455,74 грн, оклад за військовим званням полковник - 1480,00 грн; надбавка за вислугу років - 50 % - 5467,87 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15 % - 1418,36 грн; надбавка за особливості проходження служби - 52 % - 8529,88 грн; - надбавка за почесне звання "Заслужений юрист України" - 10 % - 945,57 грн; премія - 10 % - 945,57 грн, всього: 28242,99 грн, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та правових висновків Великої Палати Верховного Суду у адміністративній справі № 160/8324/19, із врахуванням раніше виплачених сум, з 01.04.2019 року. Перерахунок здійснити виходячи із розміру 90 % відповідних сум грошового забезпечення відповідно до рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 22.04.2020 у справі № 260/394/20, яке набрало законної сили 23.05.2020;

зобов'язати відповідача здійснити на його користь виплату пенсії без обмеження максимального розміру пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум) згідно з пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 № 911-VІІІ.

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 04.02.2021 позов задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, яка полягає у відмові перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію відповідно до довідки, виданої Управлінням Служби безпеки України в Закарпатській області за № 226 від 08.09.2020, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та правових висновків Великої Палати Верховного Суду у адміністративній справі № 160/8324/19, із 01.04.2019; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію відповідно до довідки (оновленої), виданої Управлінням Служби безпеки України в Закарпатській області за № 226 від 08.09.2020, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад - 9455,74 грн; оклад за військовим званням полковник - 1480,00 грн; - надбавка за вислугу років - 50 % - 5467,87 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15 % - 1418,36 грн; надбавка за особливості проходження служби - 52 % - 8529,88 грн; - надбавка за почесне звання "Заслужений юрист України" - 10 % - 945,57 грн; премія - 10 % - 945,57 грн, всього: 28242,99 грн, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та правових висновків Великої Палати Верховного Суду у адміністративній справі № 160/8324/19, із врахуванням раніше виплачених сум, з 01.04.2019, виходячи із розміру 90 % відповідних сум грошового забезпечення; в задоволенні решти позову відмовлено.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області подало апеляційну скаргу, в якій з покликанням на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що довідка, видана Управлінням Служби безпеки України в Закарпатській області та подана до органу Пенсійного фонду, самостійно не породжує право позивача на перерахунок його пенсії, оскільки підставою для здійснення перерахунку пенсії є нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України. Більше того, судом першої інстанції не вжито заходів щодо витребування усіх необхідних доказів та фактично вирішено справу на підставі недопустимих доказів, так як в матеріалах справи відсутні підтвердження того, чи позивач звертався із заявою встановленого зразка до Пенсійного органу, чи подавалась відповідна довідка для перерахунку пенсії особисто позивачем та чи є рішення Пенсійного органу про відмову у здійсненні перерахунку пенсії позивача. Крім цього, суд першої інстанції не надав оцінку правильності складення довідки Управлінням Служби безпеки України в Закарпатській області та не перевірив коректність вказаних у довідці складових грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії позивача.

Позивачем подано до суду відзив на апеляційну скаргу, в якому її заперечує, покликається на законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції, просить залишити його без змін.

В судове засідання на апеляційний розгляд справи учасники справи не прибули, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, а тому відповідно до частини четвертої статті 229, статті 313 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційний суд ухвалив розгляд справи здійснити за відсутності учасників справи та без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши суддю-доповідача, проаналізувавши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, суд вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково з таких підстав.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та з березня 2005 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 90 % відповідних сум грошового забезпечення.

На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103 відповідачем було здійснено перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.01.2018, виходячи з розміру 70% відповідних сум грошового забезпечення, на підставі довідки Управління СБУ в Закарпатській області від 06.04.2018 № 355, яка містить 3 види грошового забезпечення.

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 22.04.2020 визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 90% до 70% сум грошового забезпечення та зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум з 01.01.2018 року.

10.08.2020 позивач звернувся із заявою до начальника Управління СБУ в Закарпатській області, в якій просив повідомити про направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області довідки про його грошове забезпечення станом на 05.03.2019.

Листом Управління СБУ в Закарпатській області від 09.09.2020 № 58/21/Г-313/2837/25 позивача повідомлено про те, що довідка (оновлена) про розмір грошового забезпечення, встановленого за відповідною (аналогічною) посадою на день звільнення зі служби згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» станом на 05.03.2019 для здійснення перерахунку основного розміру пенсії підготовлена та надіслана на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області.

Відповідно до вказаної довідки від 08.09.2020 № 226 розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 становить 28242,99 грн, а саме:

посадовий оклад - 9455,74 грн;

оклад за військовим званням - 1480,00 грн;

надбавка за вислугу років (50%) - 5467,87 грн;

надбавка за особливості проходження служби (52%) - 8529,88 грн;

надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15%) - 1418,36 грн;

надбавка за почесні звання «заслужений» (10 %) - 945,57 грн;

премія (10%) - 945,57 грн.

Разом з тим, листом Управління СБУ в Закарпатській області від 25.09.2020 № 58/21-3065 позивача повідомлено про те, що вказана довідка повернута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області на адресу Управління 21.09.2020 у зв'язку із відсутністю підстав для здійснення відповідного перерахунку.

Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що з 05.03.2019, тобто з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення. Тому з 01.04.2019 позивач має право на пенсію, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, розрахованого згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», відповідно до вимог статей 43 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Натомість, відповідач свій обов'язок щодо перерахунку пенсії позивача не виконав та протиправно повернув надіслану уповноваженим органом довідку без виконання.

Апеляційний суд частково погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 46 Конституції України передбачає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в Прикордонних військах України, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів (ч. 1).

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення (ч. 2).

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (ч. 3).

Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За частинами першою, другою та четвертою статті 63 Закону№2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частини третьої статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» постановлено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах:

з 1 січня 2018 року - 50 відсотків;

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;

з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Пунктом 6 Постанови №103 внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України, зокрема у постанові Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393», а саме пункт 5 викладено в такій редакції: «5. Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням».

Вказаною Постановою також установлено, що у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій зазначаються лише розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою.

Відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.

З огляду на викладені вище норми законодавства, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

В силу приписів статті 63 Закону України № 2262-XII, пункту 4 Порядку № 45, позивач отримав право на перерахунок пенсії у січні 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103. При цьому Кабінет Міністрів України уповноважений визначати порядок проведення такого перерахунку, що й було реалізовано ним у Порядку № 45.

Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі №2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 скасовано.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 (із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103) ця постанова набирає чинності з 01.03.2018.

Постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 в частині внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 та постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 є чинними.

Отже, з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії. Скасування пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №2826/3858/18 не впливає на вказані підстави.

Разом з тим, у зв'язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №2826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.

Отже, з 05.03.2019 пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.

Такого висновку дійшла Велика Палата Верховного Суду в своїй постанові від 11.03.2020 у зразковій справі №160/3586/19.

Отже, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності рішенням суду у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

Матеріалами справи підтверджено, що Управлінням СБУ в Закарпатській області видана довідка від 08.09.2020 № 226 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», відповідно до якої грошове забезпечення останнього складається з: посадовий оклад - 9455,74 грн, оклад за військовим званням (полковник) - 1480 грн, надбавка за вислугу років (50 %) - 5467,87 грн, надбавка за особливості проходження служби (52 %) - 8529,88 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 %) - 1418,36 грн, надбавка за почесне звання «заслужений» - 945,57 грн; премія (10 %) - 945,57 грн. Усього 28242,99 грн.

При цьому, як правильно встановлено судом першої інстанції, вищевказана довідка від 08.09.2020 № 226 є підставою для перерахунку пенсії.

Таким чином, відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Управління СБУ в Закарпатській області від 08.09.2020 № 226 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, є протиправною.

Апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Управління СБУ в Закарпатській області від 08.09.2020 № 226 та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі довідки Управління СБУ в Закарпатській області від 08.09.2020 № 226 з 01.04.2019 з урахуванням виплачених сум.

Разом з тим, судом першої інстанції зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії, виходячи з розміру 90 % відповідних сум грошового забезпечення, однак, не наведено жодних мотивів, з яких суд виходив, задовольняючи таку позовну вимогу.

Що стосується того, чи підлягає пенсія позивача перерахунку та виплаті в розмірі 90 % відповідних сум грошового забезпечення, слід зазначити, що для перерахунку пенсії позивача з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Закарпатській області було скеровано Управлінням СБУ у Закарпатській області довідку від 08.09.2020 № 226, яка не містить відомостей, з якого відсоткового розміру слід виходити при здійсненні перерахунку пенсії, відтак, відповідач ще не відмовляв у задоволенні такої вимоги.

Таким чином, на момент звернення позивача до суду першої інстанції, як і на час винесення судового рішення, яке є предметом оскарження, спору щодо відсоткового розміру сум грошового забезпечення для обчислення пенсії не існувало, а тому вказана позовна вимога ОСОБА_1 задоволенню не підлягає, оскільки метою та завданням адміністративного судочинства є захист та поновлення порушених прав, свобод та охоронюваних законом інтересів особи, яка звернулась з відповідним позовом до суду.

Тобто, захисту підлягає вже порушене право, а не ті права та інтереси, щодо яких існує певна ймовірність порушення їх у майбутньому.

Рішення суду не може бути прийнято на майбутнє та не може ґрунтуватися на припущеннях, домислах, і фактичних обставинах, котрі на момент його ухвалення, хронологічно ще не відбулися, проте ймовірно можуть мати місце у майбутньому, оскільки таке рішення не буде ґрунтуватися на приписах чинного законодавства та буде суперечити законодавчо визначеним принципам і завданням адміністративного судочинства.

Зважаючи на викладене, суд першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення зобов'язаний був дати правову оцінку правовідносинам, що існували на час звернення позивача до суду та розгляду даної справи по відношенню до порушеного права позивача.

Відтак, суд першої інстанції дійшов передчасних висновків стосовно наявності підстав для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, виходячи з розміру 90% відповідних сум грошового забезпечення.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для скасування рішення суду та для відмови в задоволенні позову в цій частині.

Враховуючи викладене, колегія суддів апеляційного суду вважає, що оскаржуване рішення суду не в повній мірі відповідає дійсним обставинам справи та нормам матеріального і процесуального права, а відтак апеляційну скаргу слід задовольнити частково, а рішення суду скасувати в частині задоволення позовних вимог щодо відсоткового розміру сум грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Керуючись статтями 310, 315, 316, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області задовольнити частково.

Рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2021 року у справі № 260/4595/20 в частині задоволення позову ОСОБА_1 щодо встановлення відсоткового розміру сум грошового забезпечення для перерахунку пенсії скасувати та в цій частині в задоволенні позову відмовити.

У решті рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2021 року у справі № 260/4595/20 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Л. П. Іщук

судді І. М. Обрізко

Т. В. Онишкевич

Повне судове рішення складено 07.06.2021