07 червня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/1469/21
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Хом'якової В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо повернення без виконання довідки Управління Служби безпеки України в Херсонській про розмір грошового забезпечення області від 26.01.2021 №71/Г-16/60 та відмови в перерахунку і виплаті пенсії військового пенсіонера ОСОБА_1 з 01.04.2019 згідно довідки Управління Служби безпеки України в Херсонській області від 26.01.2021 №71/Г-16/60;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області прийняти від Управління Служби безпеки України в Херсонській області довідку про розмір грошового забезпечення від 26.01.2021 №71/Г-16/60 та здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії на підставі оновленої довідки Управління Служби Безпеки України в Херсонській області від 26.01.2021 №71/Г-16/1/60, починаючи з 01.04.2019 з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення (з урахуванням раніше виплачених сум);
- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови в перерахунку і виплаті пенсії військового пенсіонера ОСОБА_1 з 01.01.2018 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ), пенсії в період з 01.01.2018 по 31.12.2019 включно з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 (із врахуванням раніше виплачених сум).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУПФУ в Херсонській області та отримує пенсію з 25.10.2005 , призначену на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Позивач зазначає, що 15.02.2021 він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки УСБУ в Херсонській області з урахуванням основних/додаткових складових, однак, пенсійний орган відмовив у перерахунку пенсії, аргументуючи відсутністю правових підстав для такого перерахунку. Також, позивач вважає, що застосування відповідачем п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 щодо встановлення обмежень об'ємів виплати перерахованої пенсії є протиправним, оскільки положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України незалежно від їх оскарження не повинні застосовуватись.
Ухвалою від 12.04.2021 відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
22.04.2021 відповідач надіслав до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог, вказує на те, що з дня набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", встановлено порядок перерахунку та виплати пенсій, призначених згідно із Законом № 2262. Тому ГУ ПФУ в Херсонській області здійснювався перерахунок пенсії, призначеної позивачу, в порядку та в строки, визначені постановою КМУ № 103. Сума перерахованих пенсій для виплати обчислювалась органом Пенсійного фонду України станом на 01.01.2018 та виплачувалась після виділення коштів на їх фінансування з Державного бюджету. Крім того, відповідно до чинного на момент перерахунку пенсії законодавства, виплата різниці перерахованого розміру пенсії здійснювалась поетапно: з 01.01.2018 - 50%, з 01.01.2019 - 75%. Зазначає, що з 01.01.2020 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 №1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян" виплата різниці перерахованого розміру пенсії здійснюється в розмірі 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018. Також, стверджує, що інших нормативно-правових актів, що стосуються перерахунку пенсій, призначених за Законом №2262, Кабінетом Міністрів України до цього моменту не прийнято, відтак підстави для проведення перерахунку пенсії позивача за новою довідкою, за нормами чинними на 05.03.2019 , відсутні. За наведених обставин просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Розглянувши надані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, судом встановлено таке.
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області та йому з 2005 року призначено пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" 09.04.1992 p. № 2262-XII (далі - Закон № 2262).
Позивач звернувся до відповідача із заявою від 16.01.2021 про перерахунок пенсії з 01.01.2018 з урахуванням 100% суми підвищення, посилаючись на незаконне обмеження суми пенсії з 01.01.2018, на що ГУ ПФУ в Херсонській області листом від 02.02.2021 відмовило з посиланням на те, що перерахунок пенсі здійснювався у відповідності до порядку, який був передбачений постановою КМУ № 103, виплата різниці перерахованого розміру пенсії здійснювалась поетапно: з 01.01.2018 - 50%, з 01.01.2019 - 75%. З 01.01.2020 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 №1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян" виплата різниці перерахованого розміру пенсії здійснюється в розмірі 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.
Позивач звернувся до відповідача із заявою 15.02.2021 про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки УСБУ в Херсонській області від 26.01.2021 за № 71/Г-16/1/60 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 в сумі 15403 грн. 30 коп., грошове забезпечення складається з посадового окладу 5360 грн., окладу за військове звання 1340 грн., надбавки за вислугу років 45% 3015 грн., надбавки за особливості проходження служби 42 % - 4080 грн. 30 коп., доплати за оперативно-розшукову діяльність 5 % - 268 грн., надбавку за службу в умовах режимних обмежень 15% - 804 грн., премія 10% - 536 грн. Проте у відповідь листом ГУ ПФУ в Херсонській області повернуло без виконання згадану оновлену довідку та, фактично, відмовило у перерахунку пенсії за відсутністю правових підстав. Позиція ГУ ПФУ в Херсонській області була також і обґрунтована тим, що нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, які передбачають проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, після дати набрання рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року по справі № 826/3858/18, не приймалось.
Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262).
Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 р. № 2011-XII (далі - Закон № 2011) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення (ч.2 ст.9 Закону № 2011).
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (ч.3 ст.9 Закону № 2011).
Статтею 43 Закону № 2262 передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Вказана норма ст.43 Закону міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Аналогічний висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 р. у справі № 826/3858/18.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст.63 Закону № 2262, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Кабінет Міністрів України постановою "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" від 13.02.2008 р. № 45 затвердив Порядок № 45.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 року № 704 (далі - Постанова №704), якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців. Пунктом 2 постанови Кабінету №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Відповідно до пункту 10 Постанови № 704 (із змінами, внесеними згідно з Постановою № 103) ця постанова набирає чинності з 01 березня 2018 року.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року № 103 (далі - Постанова № 103) в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" постановлено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704.
Цією ж постановою КМУ були внесені зміни до Порядку № 45, який також передбачав, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою КМУ № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Позивачу з 01.01.2018 була перерахована пенсія, виходячи з грошового забезпечення, яке складалось з посадового окладу, окладу за військове звання та процентної надбавки за вислугу років. Розмір пенсії (68% грошового забезпечення) становив 6606 грн. 20 коп., сума підвищення пенсії 4387 грн. 83 коп.
Відповідно до пункту 2 Постанови № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01 січня 2018 року у таких розмірах:
з 01 січня 2018 року - 50 відсотків;
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;
з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Тому позивачу в 2018 році пенсія виплачувалась в розмірі 4412 грн. 29 коп. з урахуванням 50% суми підвищення або 2193 грн. 92 коп., в 2019 році пенсія виплачувалась в розмірі 5509 грн. 24 коп. з урахуванням 75% суми підвищення або 3290 грн. 87 коп.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р., залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р., в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними п.п.1, 2 постанови № 103 та зміни до п.5 і додатку 2 Порядку № 45.
Таким чином, зміни внесені постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Таким чином, з 05.03.2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262 та статті 9 Закону № 2011.
Як вбачається з оновленної довідки УСБУ в Херсонської області складові зазначені за нормами, чинними на 05.03.2019.
Суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. № 3-1 (далі - Порядок № 3-1). Відповідно до п.23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, встановленому статтею 63 Закону № 2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п.24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262 уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.
Отже, при надходженні до органу ПФУ нової довідки про розмір грошового забезпечення, у останнього виникає обов'язок перерахувати пенсію відповідно до зміненого розміру грошового забезпечення.
Відповідно до п.4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно із ч.ч.2, 3 ст.51 Закону № 2262 перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Вказані правові висновки викладені у рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 р. у зразковій справі № 160/8324/19.
Отже, враховуючи викладене, суд вважає, що відповідачем неправомірно відмовлено позивачу у перерахунку пенсії за оновленною довідкою роботодавця, оскільки позивачем дотримано всіх законодавчо визначених для цього умов: надано до територіального пенсійного органу заяву з документом (форма, зміст та складові якого відповідають вимогам законодавства та який видано уповноваженим органом), а тому така бездіяльність є протиправною.
Таким чином, позовна вимога щодо зобов'язання Головного управління ПФУ в Херсонській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі наданої довідки УСБУ в Херсонській області від 26.01.2021 за № 71/Г-16/1/60, з урахуванням усіх складових, підлягає задоволенню.
Що стосується вимоги позивача про зобов'язання відповідача виплатити йому 100 суми підвищення пенсії, яка відбулась з 01.03.2018, то суд дійшов наступних виcновків.
Дії відповідач по виплаті не 100 % суми підвищення пенсії з 01.01.2018, а тільки 50% в 2018 році та 75 % в періоді з 01.01.2019 по 01.04.2019 були правомірні, оскільки відповідали діючій в цей період постанові КМУ № 103.
Оскільки 05.03.2019 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанов №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, з 05.03.2019 у відповідача виник обов'язок до виплати 100% суми підвищення пенсії.
Згідно ч.2 ст. 265 Кодексу адміністративного судочинства України нормативно-правовий акт (до якого відноситься і постанова КМУ) втрачає чинність з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду. Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 11.03.2020 у справі №160/3586/19.
Згідно із ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону № 2262 перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Відтак, суд дійшов висновку, що з 01.04.2019 відповідач був зобов'язаний виплачувати позивачу 100 % суми підвищення пенсії, а не 75 %.
Також суд приймає до уваги, що Кабінетом Міністрів України 14.08.2019 прийнято постанову №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" (яка набрала чинності 04.09.2019), згідно якою виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
Отже, з 04.09.2019 КМУ знову обмежив розмір виплати підвищення пенсії 75 % такого підвищення своєю постановою № 804 від 14.08.2109, яка підлягала обов'язковому застосуванню відповідачем у справі. Тому відмова у виплаті позивачу пенсії в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії є безпідставною лише в період з 01.04.2019 по 03.09.2019 (включно).
На момент вирішення даного спору по суті рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.01.2020 у справі №640/19133/19, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.03.2020, визнано постанову Кабінету Міністрів України № 804 протиправною та нечинною, відповідно до приписів частини 2 статті 255 КАС України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.01.2020 у справі № 640/19133/19 набрало законної сили 31.03.2020.
Таким чином, виплата пенсії позивачу у період з 04.09.2019 по 31.12.2019 мала здійснюватися відповідачем у розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян".
З урахуванням викладеного, орган ПФУ має провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.04.2019 по 03.09.2019 (включно) з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.
За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, наявні правові підстави для часткового задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо повернення без виконання довідки Управління Служби безпеки України в Херсонській про розмір грошового забезпечення області від 26.01.2021 №71/Г-16/60 та відмови в перерахунку і виплаті пенсії військового пенсіонера ОСОБА_1 з 01.04.2019 згідно довідки Управління Служби безпеки України в Херсонській області від 26.01.2021 №71/Г-16/60.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057) здійснити з 01.04.2019 перерахунок і виплату ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) пенсії на підставі оновленої довідки Управління Служби Безпеки України в Херсонській області від 26.01.2021 №71/Г-16/1/60 про грошове забезпечення станом на 05.03.2019, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення (з урахуванням раніше виплачених сум).
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області у виплаті пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у період з 01.04.2019 по 03.09.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) пенсії за вислугу років за період з 01.04.2019 по 03.09.2019 включно з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.04.2019 (із врахуванням раніше виплачених сум).
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому, відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.В. Хом'якова
кат. 112010201