Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
07 червня 2021 року № 520/8074/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Зінченко А.В.
розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради (просп. Льва Ландау, буд. 48,м. Харків,61060, код ЄДРПОУ 03196653) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії ,-
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд:
-визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради у встановлені статусу та видачі “Посвідчення члена сім'ї загиблого” відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війні, гарантії їх соціального захисту” ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).
-зобов'язати Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради (61060, м. Харків, проспект Льва Ландау, 48, Код ЄДРПОУ: 03196653) видати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) “Посвідчення члена сім'ї загиблого”.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 01.03.2015 року проживала разом з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , як чоловік та дружина без реєстрації шлюбу.
Мешкали вони в квартирі АДРЕСА_2 разом з сином ОСОБА_2 від першого шлюбу ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який є інвалідом дитинства (ДЦП).
Дитина ОСОБА_3 не бажає спілкуватися зі своєю біологічною матір'ю, яка мешкає за кордоном та не приймає участі у його лікуванні, спілкуванні та утриманні.
25.09.2020 року ОСОБА_2 загинув внаслідок падіння літака Ан-26 ЗС України поблизу м. Чугуїв.
Крім того, згідно довідки від 23.09.2020 р. №1045 ОСОБА_2 дійсно в період з 01.09.2020 брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів у м. Краматорськ, Донецькій області, на території Донецької області, що є підставою для надання статусу учасника бойових дій.
Однак за життя посвідчення учасника бойових дій ОСОБА_2 не було отримано.
Витягом із наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 01.09.2020 року № 166 підтверджується факт перебування у відрядженні прапорщика ОСОБА_4 з 01.09.2020 р.
Відповідно до витягу із наказу Командувача об'єднаних сил (по стройовій частині) від23.09.2020 р. №236/дск прапорщик ОСОБА_2 був залучений до складу сил та засобів здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганських областях та брав безпосередньо участь в операції об'єднаних сил, з метою виконання службових (бойових) завдань.
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 у зв'язку з виконанням службових обов'язків, що підтверджується витягом із наказу Командира військової частини НОМЕР_2 (по особовому складу) від 15.10.2020 №44-РС, а також витягом з протоколу №464 від 15.10.2020 року засідання 12 Регіональної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, порань, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців.
Прапорщика ОСОБА_2 , старшого бортового механіка авіаційного загону пошуково-рятувального забезпечення транспортної авіаційної ескадрильї військової частини НОМЕР_2 у зв'язку зі смертю було виключено зі списків особового складу чистини та всіх видів забезпечення, що підтверджується витягом із наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) №197 від 15.10.2020 року.
Оскільки за життя позивачка не встигла одружитися з загиблим ОСОБА_2 , позивачем було подано позов до Орджонікідзевського районного суду м. Харкова про встановлення факту проживання однією сім'єю як подружжя без реєстрації шлюбу.
Рішенням Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 23.02.2021 року по справі №645/6031/20 було встановлено факт проживання однією сім'єю як чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з березня 2015 року по день смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . Рішення суду набрало чинності.
12.04.2021 року ОСОБА_1 , звернулась до Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради про видачу «Посвідчення члена сім'ї загиблого» відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»
26.04.2021 року позивач отримала від Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради відповідь про розгляд звернення від 12.04.2021 вх.№У-8-201/0/326-21 щодо видачі ОСОБА_1 «Посвідчення члена сім'ї загиблого» відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за вих. № У-8-201/0/326-21-220/0/540-21 від23.04.2021 року .
В даній відповіді було вказано, що Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради не вбачає законних підстав для видачі ОСОБА_1 «Посвідчення члена сім'ї загиблого», з огляду на те, що Позивач та ОСОБА_2 не перебували у шлюбі та не мали статусу подружжя.
Позивач вважає такі дії Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради протиправними, а тому звернулась до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Суд, надаючи правову оцінку вищенаведеному дослідив надані матеріали страви та вважає за необхідним вказати наступне.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Суб'єкти публічного права мають право здійснювати свої повноваження в межах встановлених границь та повноважень.
Правила видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранам війни визначено Положенням про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 № 302 .
Відповідно до п. 2 Положення посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни та інших осіб, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", на підставі якого надаються відповідні пільги і компенсації.
Згідно з п. 4 Положення особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (стаття 10 зазначеного Закону), видаються посвідчення з написом "Посвідчення члена сім'ї загиблого".
Повноваження Управління визначено Положенням про Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради, затвердженим рішенням 1 сесії Харківської міської ради 8 скликання від 09.12.2020 р. №7/20.
Відповідно п. 4.1.34 Положення про Управління, Відповідач встановлює статус ветерана пралі, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасника війни, члена сім'ї загиблого військовослужбовця або померлого ветерана війни, жертви нацистських переслідувань та членів сімей померлих жертв нацистських переслідувань, постраждалого учасника Революції Гідності та видає відповідні посвідчення, засвідчує статус дитини війни згідно з чинним законодавством.
Категорію осіб, які мають право отримати статус особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», визначено в ст. 10 цього Закону.
Згідно з абз. 1 п. 1 ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон) чинність цього Закону поширюється на сім'ї військовослужбовців, партизанів, підпільників, учасників бойових дій на території інших держав, прирівняних до них осіб, зазначених у статтях 6 і 7 цього Закону, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), а також внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби чи на території інших держав під час воєнних дій та конфліктів.
Тобто для застосування абз. 1 п. 1 ст. 10 Закону необхідно наявність однієї із наступних умов: особа загинула (пропала безвісти); особа померла внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків); особа померла внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби чи на території інших держав під час воєнних дій та конфліктів.
Із наданих Позивачем до Управління документів вбачається, що ОСОБА_2 загинув при виконанні обов'язків військової служби, що підтверджується витягом із протоколу засідання 12 Регіональної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців («Травма та причина смерті пов'язані з виконанням обов'язків військової служби»), витягом із наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 15.10.2020 № 197 (зазначено, що прапорщик ОСОБА_2 загинув).
Суд вказує, що у законодавстві України немає чітко визначеного переліку осіб, які відносяться до "членів сім'ї". У тих випадках коли спеціальною нормою не визначено кола осіб, які відносяться до «членів сімей», застосовуються загальні норми, а саме: поняття «сім'я», яке міститься у Сімейному кодексі України.
Однак у даному випадку спеціальна норма, тобто Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», містить чітко визначений перелік осіб, які відносяться до членів сімей загиблих (тих, які пропали безвісти) військовослужбовців, партизанів та інших осіб, зазначених, а відповідно тих, які мають право отримати «Посвідчення члена сім'ї загиблого».
Так відповідно до п. 1 ст. 10 Закону до членів сімей загиблих (тих, які пропали безвісти) військовослужбовців, партизанів та інших осіб, зазначених у цій статті, належать: утриманці загиблого або того, хто пропав безвісти, яким у зв'язку з цим виплачується пенсія; батьки; один з подружжя, який не одружився вдруге, незалежно від того, виплачується йому пенсія чи ні; діти, які не мають (і не мали) своїх сімей; діти, які мають свої сім'ї, але стали особами з інвалідністю до досягнення повноліття; діти, обоє з батьків яких загинули або пропали безвісти.
Тому, при вирішенні даної справи не може бути застосовано ч. 2 ст. З Сімейного кодексу України, на яку посилається Позивач у позові («сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки»), а також рішення Конституційного Суду України від 03.06.1999 № 5-рп/99.
Суд вказує, що відповідно до вищезазначеного рішення, на яке також Позивач посилається у позові, підставою для розгляду справи згідно зі статтею 93 Закону України "Про Конституційний Суд України" є практична необхідність у з'ясуванні або роз'ясненні, офіційній інтерпретації термінів: "член сім'ї" військовослужбовця, працівника міліції, особового складу державної пожежної охорони (пункт 6 статті 12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", частина четверта статті 22 Закону України "Про міліцію", частина шоста статті 22 Закону України "Про пожежну безпеку"), "член сім'ї", який проживає разом з працівником міліції (частина п'ята статті 22 Закону України "Про міліцію"), "член сім'ї", який перебуває на утриманні військовослужбовця (пункт 6 статті 12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей"). У свою чергу Позивач просить установити йому статус на підставі Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», норми якого не були предметом офіційного тлумачення Конституційним Судом України в даному рішенні.
Таким чином, вбачається, що Управління має право видати Позивачу «Посвідчення члена сім'ї загиблого» якщо Позивач є утриманцем загиблого, якому в зв'язку з цим виплачується пенсія або якщо Позивач є один з подружжя, який не одружився вдруге, незалежно від того, виплачується йому пенсія чи ні.
Матеріалами справи підтверджено, що документів, які підтверджують, що Позивач перебував на утримання загиблого, якому в зв'язку з цим виплачується пенсія, до Управління та до суду надано не було.
Стосовно одного з подружжя, який не одружився вдруге, незалежно від того, виплачується йому пенсія чи ні, суд вказує наступне.
Засади шлюбу, особисті немайнові та майнові права і обов'язки подружжя, підстави виникнення, зміст особистих немайнових і майнових прав та обов'язків батьків і дітей, усиновлювачів та усиновлених, інших членів сім'ї та родичів визначено Сімейним кодексом України.
У п. 1 ст. 10 Закону законодавцем було застосовано поняття «подружжя».
Відповідно до ч. 1 ст. 36 Сімейного кодексу України підставою для виникнення прав та обов'язків подружжя є шлюб.
Відповідно до ч. 1,2 ст. 21 Сімейного кодексу України шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану. Проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов'язків подружжя.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що відсутні законні підстави для видачі Позивачу «Посвідчення члена сім'ї загиблого».
З врахуванням вищевикладеного, повно і всебічно з'ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, оцінюючи наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні на предмет належності, допустимості та достовірності кожного доказу окремо, а також достатності та взаємного зв'язку доказів у їх сукупності, як того вимагає процесуальне законодавство, проаналізувавши норми матеріального права, які належить застосувати до спірних правовідносини, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 243, 244, 245, 246 КАС України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради (просп. Льва Ландау, буд. 48,м. Харків,61060, код ЄДРПОУ 03196653) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Зінченко А.В.