07 червня 2021 року Справа №480/3124/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Кунець О.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження без виклику сторін в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу №480/3124/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернулась до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі по тексту - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Сумській області "Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою" від 30.03.2021р. №18-3453/16-21-СГ, яким відмовлено ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2.00 гектара за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Ямненської сільської ради, Великописарівського району Сумської області;
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області надати дозвіл ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2.00 гектара за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Ямненської сільської ради, Великописарівського району, Сумської області.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернулась до відповідача із клопотанням 20.05.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства. Листом від 24.06.2020 № с-19846-449/21-20 позивачу було відмовлено у наданні дозволу. Зазначену відмову позивачем було оскаржено в судовому порядку. Відповідно до рішення Сумського окружного адміністративного суду від 24.02.2021р. у справі №480/4267/20 позовні вимоги було задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність відповідача щодо неприйняття відповідного рішення за наслідками розгляду заяви позивача від 20.05.2020р. та зобов"язано відповідача розглянути заяву подану ОСОБА_1 від 20.05.2020р. про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2.00 гектара за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Ямненської сільської ради Великописарівського району Сумської області та прийняти відповідне рішення по даній заяві, з урахуванням правової оцінки наданої судом у рішенні.
На виконання рішення суду у справі №480/4267/20 відповідачем було прийнято Наказ 30.03.2021р. №18-34523/16-21-СГ (а.с.12) яким позивачу було відмовлено у задоволенні поданої заяви у зв'язку із невідповідністю місця розташування земельної ділянки вимогам законів , прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів відповідно до ч.7 ст.118 Земельного кодексу України, а саме - бажана до відведення земельна ділянка знаходиться в межах території гідрологічного заказника місцевого значення " Ямний ", що суперечить вимогам ст.84 Земельного кодексу України, згідно з якою землі, які є об"єктами природо-заповідного фонду не можуть передаватись у приватну власність.
Представник відповідача подав до суду відзив у якому проти позовних вимог заперечує, просить відмовити в їх задоволенні. Зазначив, що Головне управління Держгеокадастру у Сумській області, розглянувши клопотання позивача від 20.05.2020р. (на виконання рішення суду у справі №480/4267/20), наказом від 30.03.2021 №18-3453/16-21-СГ, повідомило про неможливість задоволення заяви позивача, оскільки бажана до відведення земельна ділянка накладається на гідрологічний заказник місцевого значення " Ямний ", що суперечить вимогам ст.84 Земельного кодексу України, згідно з якою землі, які є об"єктами природо-заповідного фонду не можуть передаватись у приватну власність. Отже, відповідач стверджує про невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів , прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, що згідно ч.7 ст.118 Земельного кодексу України є підставою длля відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою.
Також представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог у формі зобов'язання ГУ Держгеокадастру надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою, оскільки це є виключними повноваженнями ГУ Держгеокадастру і суд не може втручатись у здійснення державним органом своїх дискреційних повноважень.
Судом було відкрито провадження та справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд зазначає наступне:
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулась до відповідача із клопотанням від 20.05.2020р., про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Ямненської сільської ради Великописарівського району Сумської області. Листом від 24.06.2020 № С-19846-449/21-20 позивачу було відмовлено у наданні дозволу. Зазначену відмову позивачем було оскаржено в судовому порядку.
Відповідно до рішення Сумського окружного адміністративного суду від 24.02.2021р. у справі №480/4267/20 позовні вимоги було задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність відповідача щодо неприйняття відповідного рішення за наслідками розгляду заяви та зобов"язано відповідача розглянути заяву подану ОСОБА_1 від 20.05.2020р. про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2.00 гектара за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Ямненської сільської ради Великописарівського району Сумської області та прийняти відповідне рішення по даній заяві, з урахуванням правової оцінки наданої судом у рішенні.
На виконання рішення суду у справі №480/4267/20 відповідачем було повторно розглянуто заяву позивача від 20.05.2020р. та прийнято Наказ 30.03.2021р. №18-3453/16-21-СГ яким позивачу було відмовлено у задоволенні поданої заяви у зв'язку із тим, що бажана до відведення земельна ділянка знаходиться в межах гідрологічного заказника місцевого значення " Ямний ".
Крім цього, підставою для прийняття оскаржуваного Наказу відповідач вказує на невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, що відповідно до ч.7 ст.118 Земельного кодексу України є підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою. Крім цього, у спірному наказі від 30.03.2020р. №18-3459/16-21-СГ відповідач посилається на положення пункту 4 ст. 122 Земельного кодексу згідно якого центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
У в і д з и в і на позовну заяву відповідач зазначає, що відповідно до інформаційної довідки від 16.03.2021р. відділу у Великописарівському районі Головного управління бажане місце розташування земельної ділянки накладається на гідрогеологічний заказник місцевого значення " Ямний " згідно схеми визначення земель які не можуть передаватись у комунальну та приватну власність по Великописарівському району Сумської області розроблену Сумською філією Інституту землеустрою у 1993 році.
Крім цього, відповідач просив суд врахувати, що відповідно до статті 43 та 44 Земельного кодексу України землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об'єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об'єктів природно-заповідного фонду. До земель природно-заповідного фонду включаються природні території та об'єкти (природні заповідники, національні природні парки, біосфери і заповідники, національні природні парки, біосферні заповідники, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища), а також штучно створені об'єкті (ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва.
Вирішуючи спір по суті позовних вимог, суд зазначає наступне.
Особливості безоплатної передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність врегульовані статтею 118 Земельного кодексу України.
Так, частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Згідно з ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Тобто, Земельним кодексом України передбачено вичерпні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб'єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 Земельного кодексу України.
Підстава для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, зазначена в наказі від 30.03.2021 №18-3459/16-21-СГ, не передбачена частиною 7 ст. 118 Земельного кодексу України. При цьому, посилання відповідача на невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів фактично не доведена відповідачем, жодних ґрунтовних доказів на підтвердження даної обставини відповідачем не надано.
Як вбачається з оскаржуваного наказу від 30.03.2021 №18-3459/16-21-СГ відповідач, розглядаючи повторно (на виконання рішення суду у справі №480/4267/20) заяву ОСОБА_1 від 20.05.2020р., повторно повідомив позивача про неможливість задоволення клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, оскільки бажана до відведення земельна ділянка відноситься до земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення. Згідно п. 4 ст. 122 Земельного кодексу центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
У в і д з и в і на позовну заяву відповідач зазначає, що відповідно до інформаційної довідки від 16.03.2021р. відділу у Великописарівському районі Головного управління бажане місце розташування земельної ділянки накладається на гідрогеологічний заказник місцевого значення " Ямний " згідно схеми визначення земель які не можуть передаватись у комунальну та приватну власність по Великописарівському району Сумської області розроблену Сумською філією Інституту землеустрою у 1993 році.
У той же час, у спірному Наказі будь-які посилання відповідача на інформаційну довідку від 16.03.2021р. (про яку йдеться у відзиві на позовну заяву) відсутні. Крім цього, ні в інформаційній довідці від 16.03.2021р., ні оскаржуваному наказі не зазначено, яка саме площа бажаної для позивача земельної ділянки накладається на гідрологічний заказник місцевого значення " Ямний ", відсутня будь-яка інформація із відображенням меж такого заказника, не відображено статус земель.
Слід зазначити, що відповідач в спірному наказі посилається на те, що бажана земельна ділянка знаходиться в межах території гідрологічного заказнику місцевого значення " Ямний ", однак позивачем надано до матеріалів справи лист Департаменту захисту довкілля та енергетики Сумської ОДА від 31.03.2021р. №01-20/314 відповідно до якого вбачається, що межі заказника " Ямний " в натурі )на місцевості) не встановлені, проект створення територій та об"єктів природо-заповідного фонду не розроблений, бажана до відведення земельна ділянка не накладається на "визначену" територію заказника.
Частиною 7 ст. 118 Земельного кодексу України визначений перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за результатами розгляду належним чином оформлених клопотання та додатків до нього, який є вичерпним.
Таким чином, відмовляючи позивачу в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, Головне управління Держгеокадастру у Сумській області діяло не на підставі та не у спосіб, що передбачені ЗК України, висновки є передчасними та такими, що здійснені без з'ясування всіх фактичних обставин, у зв'язку із чим позовні вимоги щодо скасування спірного наказу визнаються судом правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Зазначена позиція суду узгоджується з висновками Другого апеляційного адміністративного суду, викладеними в постанові від 02.12.2020 по справі 480/2448/20.
У спірних правовідносинах відповідач не розглянув клопотання позивача у встановленому порядку. Отже, відповідачем при розгляді клопотання позивача не надана його оцінка на предмет відповідності вимогам ст. 118 Земельного кодексу України, тому вказане клопотання підлягає розгляду повноважним органом на відповідність вимогам закону, а суд на цьому етапі позбавлений процесуальної можливості приймати рішення за умови не перевірки, не надання оцінки та не встановлення певних обставин суб'єктом владних повноважень з цього питання.
Зобов'язання судом відповідача надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може мати місце лише у випадку, якщо судом встановлено відсутність таких підстав для відмови у видачі дозволу, які передбачені законом, а саме: невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів; невідповідність місця розташування об'єкта вимогам прийнятих відповідно до цих законів нормативно-правових актів; невідповідність місця розташування об'єкта вимогам генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
При цьому, суд не уповноважений здійснювати перевірку наявності чи відсутності усіх названих підстав, у випадку, якщо відповідач цього не здійснив, оскільки у такому разі це не входить до предмету судової перевірки. А прийняття судом рішення про зобов'язання відповідача видати дозвіл на розробку проекту землеустрою, без перевірки наявності чи відсутності усіх названих підстав для відмови у видачі дозволу, може бути необґрунтованим та призвести до видачі такого дозволу з порушенням закону.
З урахуванням викладеного, суд зазначає, що такий спосіб захисту, як зобов'язання ГУ Держгеокадастру прийняти конкретне рішення, як і будь-які інші способи захисту застосовується лише за наявності необхідних підстав, з урахуванням фактичних обставин справи. У цій справі з метою захисту порушеного права позивача ефективним та належним, за встановлених обставин, є такий спосіб захисту порушених прав, як зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із дослідженням всіх обставин спірної земельної ділянки.
Зазначена позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними в постанові від 10.10.2019 по справі № 814/1959/17
Також зазначена позиція суду узгоджується із правовою позицією Другого апеляційного адміністративного суду, викладеною в постанові від 19.11.2020 справа №440/792/20.
Враховуючи викладене вище, суд задовольняє позовні вимоги в частині скасування наказу ГУ Держгеокадастру в Сумській області від 30.03.2021р. №18-3453/16-21-СГ про відмову ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Ямненської сільської ради, Великописарівського району, Сумської області.
Зважаючи на те, що відповідачем було прийнято рішення про відмову позивачу надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою без наведення (встановлення) вичерпних підстав для відмови, передбачених ст. 118 Земельного кодексу України, суд, з урахуванням ч. 2 ст. 9 КАС України, з метою ефективного захисту прав позивача вважає необхідним вийти за межі позовних вимог та зобов'язати ГУ Держгеокадастру в Сумській області повторно розглянути клопотання подане ОСОБА_1 від 20.05.2020р. про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Ямненської сільської ради Великописарівського району Сумської області та прийняти рішення по даній заяві з урахуванням правової оцінки, наданої судом.
Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне відшкодувати позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача суму судового збору в розмірі 908,00 грн., сплачену позивачем при зверненні до суду.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 30.03.2021р. №18-3453/16-21-СГ про відмову ОСОБА_1 в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Ямненської сільської ради Великописарівського району Сумської області.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області (40000, м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 25, код ЄДРПОУ 39765885) повторно розглянути заяву подану 20.05.2020р. ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Ямненської сільської ради Великописарівського району Сумської області та прийняти рішення по даній заяві з урахуванням правової оцінки, наданої судом.
У задоволенні інших вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (40000, м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 25, код ЄДРПОУ 39765885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) суму судового збору в розмірі 908,00 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Кунець