02 червня 2021 року Справа №480/1977/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Діски А.Б.,
за участю секретаря судового засідання - Івах Я.А.,
представника позивача - Нежевело В.В.,
представника відповідачів - Фадєєва В.Ю. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/1977/21 за позовом ОСОБА_1 до Сумської міської ради, Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради про визнання протиправними та скасування рішення та відмови, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач), через свого представника - адвоката Нежевело Валентину Вікторівну звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Сумської міської ради (далі - відповідач 1), Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради (далі - відповідач 2), в якому просить:
1. Визнати протиправним та скасувати рішення Сумської міської ради від 06.03.2013 №2180-МР "Про затвердження містобудівної документації "План зонування території міста Суми" в частині віднесення земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 , площею 0,081 га, кадастровий номер 5924788700:01:002:1395, за цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), категорія землі - землі житлової та громадської забудови, до рекреаційної зони обмеженого користування (Р-4).
2. Визнати протиправною та скасувати відмову Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради у видачі будівельного паспорта для забудови земельної ділянки, викладену письмово у листі від 24.09.2020 №224/08.01-13 "Про розгляд заяви".
3. Зобов'язати управління архітектури та містобудування Сумської міської ради видати позивачу будівельний паспорт для забудови земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 , загальною площею 0,081 га, кадастровий номер 5924788700:01:002:1395, цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Ухвалою суду від 24.03.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
До суду від представника відповідачів надійшли відзиви на позовну заяву, в яких просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що на сьогодні чинними є генеральний план м. Суми зі змінами, внесеними рішенням Сумської міської ради від 19.12.2012 № 1943-МР; план зонування території міста Суми (зонінг), затверджений рішенням Сумської міської ради від 06.03.2013 № 2180-МР, який деталізує положення генерального плану міста. Відповідно до плану зонування території міста Суми (зонінг) земельна ділянка з кадастровим номером 5924788700:01:002:1395 знаходиться на території рекреаційної зони обмеженого користування, визначеної для розміщення колективних садів та існуючих дач. А тому позивачка не має права на будівництво садового будиночку. Відтак, вважає, що за вказаних обставин, підстави для визнання протиправними та скасування оскаржуваних рішень в частині, що стосується земельної ділянки позивачки, відсутні.
12.05.2021 до суду від представника позивача надійшла заява про збільшення позовних вимог.
Ухвалою від 21.05.2021 задоволено клопотання позивача про поновлення пропущеного строку звернення до суду, визнано поважною причину пропуску позивачем строку для звернення до суду з позовною вимогою про визнання протиправним та скасування рішення Сумської міської ради від 19.12.2012 №1943-МР "Про затвердження містобудівної документації "Проект внесення змін до генерального плану міста Суми" та внесення змін до генерального плану міста Суми, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 16.10.2002р. №139-МР" в частині, що стосується земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 , площею 0,081 га кадастровий номер 5924788700:01:002:1395 за цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), категорія землі - землі житлової та громадської забудови та поновлено позивачу цей строк, прийнято до розгляду заяву представника позивача про збільшення позовних вимог та призначено у справі судове засідання на 02.02.2021.
В судовому засіданні представник позивача підтримала заявлені позовні вимоги.
Представник відповідачів проти задоволення позову заперечував.
Суд, заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши письмові докази, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
З витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно вбачається, що на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки від 17.08.2018 ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 0,081 га, з кадастровим номером 5924788700:01:002:1395, цільове призначення - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), в АДРЕСА_1 (а.с. 15).
Влітку 2020 року позивачка звернулася до Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради із заявою про видачу їй будівельного паспорту для забудови земельної ділянки по АДРЕСА_1 , надавши при цьому, передбачений Порядком видачі будівельного паспорту забудови земельної ділянки, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2011 №103 (далі - Порядок), пакет документів.
24.09.2020 листом за №224/08.01-13 (а.с.19) Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради повідомило позивача про те, що подану нею заяву з доданим комплектом документів на видачу будівельного паспорту повернуто на доопрацювання. Підставою для повернення заяви стала невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації, а саме невідповідність за функціональним призначенням земельної ділянки Плану зонування території міста Суми, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 06.03.2013 №2180-МР. Так, у листі вказано, що дана земельна ділянка належить до рекреаційної зони обмеженого користування (Р-4), де будівництво житлових будинків не передбачено.
Вважаючи, що вказаною відмовою порушується її право вільно користуватися та розпоряджатися згідно цільового призначення, належною їй на праві власності земельною ділянкою, позивачка звернулася до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини, а також інші юридичні факти.
Статтею 328 цього Кодексу визначено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право приватної власності є непорушним.
У відповідності до статті 321 Цивільного кодексу України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Згідно положень статті 316 цього Кодексу правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
За приписами статті 319 Кодексу власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Частинами 1, 2 ст. 375 Цивільного кодексу України визначено, що власник земельної ділянки має право зводити на ній будівлі та споруди, створювати закриті водойми, здійснювати перебудову, а також дозволяти будівництво на своїй ділянці іншим особам. Власник земельної ділянки набуває право власності на зведені ним будівлі, споруди та інше нерухоме майно.
У відповідності до ч. 4 ст. 373 Цивільного кодексу України, власник земельної ділянки має право використовувати її на свій розсуд відповідно до її цільового призначення.
Згідно зі ст. 78 Земельного кодексу України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками.
У статті 90 Земельного кодексу України встановлені права власників земельних ділянок, згідно якої власники земельних ділянок мають право, зокрема, продавати або іншим шляхом відчужувати земельну ділянку, передавати її в оренду, заставу, спадщину; споруджувати жилі будинки, виробничі та інші будівлі і споруди; самостійно господарювати на землі та ін.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно державного акту серії IV-СМ № 036809 на підставі рішення виконкому Червоненської сільської ради народних депутатів від 27.02.1998 №12 ОСОБА_2 було передано у приватну власність земельну ділянку площею 0,08 га на території АДРЕСА_2 , для індивідуального житлового будівництва (а.с. 16).
ОСОБА_1 за договором купівлі-продажу земельної ділянки від 17.08.2018 придбала у ОСОБА_3 земельну ділянку розміром 0,081, кадастровий номер 5924788700:01:002:1395, цільове призначення - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), в АДРЕСА_1 (а.с. 13-14).
Проте, рішенням Сумської міської ради від 19.12.2012 № 1943-МР "Про внесення змін до Генерального плану міста Суми", затверджена містобудівна документація, згідно якої належна позивачці земельна ділянка позначена, як територія колективних садів, а рішенням Сумської міської ради від 06.03.2013 № 2180-МР про затвердження "Плану зонування території міста Суми" цю земельну ділянку віднесено до рекреаційної зони обмеженого користування (Р-4) (а.с. 65, 81).
Варто зазначити, що належна позивачці земельна ділянка була включена до території міста Суми на підставі Постанови Верховної Ради України від 15.09.2015 № 681-VIII «Про зміну і встановлення меж міста Суми і Сумського району Сумської області, тобто лише у 2015 році.
У відповідності до ст. 38 Земельного кодексу України до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування.
Згідно ст. 3 Закону України "Про Державний земельний кадастр", одним із основних принципів ведення державного земельного кадастру є об'єктивність, достовірність та повнота відомостей у Державному земельному кадастрі.
Стаття 20 вказаного Закону встановлює статус відомостей Державного земельного кадастру. У відповідності до цієї статті, відомості Державного земельного кадастру є офіційними. Внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру є обов'язковим.
За ст. ст. 18-20 Земельного кодексу України цільове призначення земельної ділянки визначається у відповідності до категорії земель, серед яких виділяють, у тому числі, землі житлової та громадської забудови, землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення.
При цьому згідно ч. 2 ст. 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства.
Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки, яка належать позивачці, вона має цільове призначення - для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (а.с.20).
За приписами ст. 16 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" містобудівна документація на місцевому рівні розробляється з урахуванням даних державного земельного кадастру на актуалізованій картографічній основі в цифровій формі як просторово орієнтована інформація в державній системі координат на паперових і електронних носіях.
У даному випадку містобудівна документація "Схема зонування території" не відповідає відомостям Державного земельного кадастру.
Згідно частин 2, 3 ст. 18 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", план зонування території встановлює функціональне призначення, вимоги до забудови окремих територій (функціональних зон) населеного пункту, їх ландшафтної організації. Зонування території здійснюється, зокрема, з урахуванням попередніх рішень щодо планування і забудови території.
Відтак, виходячи із вимог Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", зміни до генерального плану міста, повинні вноситися за умови повного врахування попереднього генерального плану та іншої містобудівної документації, що була розроблена з урахуванням функціонального призначення окремої території, існуючої інфраструктури, потреб населення та інших факторів.
Суд зазначає, що віднесення належної ОСОБА_1 на праві приватної власності земельної ділянки до рекреаційної зони обмеженого користування (Р-4), що забороняє капітальне будівництво, порушує її право приватної власності на землю щодо володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою на власний розсуд, зокрема, будувати житловий будинок та інші будівлі і споруди, самостійно господарювати на землі, тобто, використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення.
З урахуванням викладеного, суд доходить висновку про те, що відповідач, при розробленні змін до Генерального плану міста Суми, який був затверджений рішенням Сумської міської ради від 19.12.2012 № 1943-МР, та прийнятті рішення Сумської міської ради від 06.03.2013 № 2180, не мав повноважень відносити земельну ділянку, приєднану до м. Суми 15.09.2015 до рекреаційної зони обмеженого користування (Р-4).
Посилання представника відповідача на те, що при внесенні змін до Генерального плану м.Суми, у відповідності до вимог законодавства, Управлінням архітектури та містобудування Сумської міської ради було проведено процедуру громадських слухань щодо врахування громадських інтересів при внесенні змін до Генерального плану міста Суми, суд вважає необґрунтованими, оскільки відповідачем не зазначено яким чином під час вказаних громадських слухань були враховані інтереси власника земельної ділянки у той час, коли така земельна ділянка не входила до меж міста Суми.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на вищевикладене, відповідач не довів правомірності своїх рішень в оскаржуваних частинах.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Слід зазначити, що оскаржувані рішення Сумської міської ради, в частині, що стосуються земельної ділянки позивача, не відповідають критеріям, визначеним ч. 2 ст. 2 КАС України, зокрема, прийняті необгрунтовано, без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, у зв'язку з чим, позовні вимоги про визнання протиправними та скасування рішення Сумської міської ради від 19.12.2012 № 1943-МР "Про затвердження містобудівної документації "Проект внесення змін до генерального плану міста Суми" та внесення змін до генерального плану міста Суми, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 16.10.2002 №139-МР" в частині, що стосується земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 , площею 0,081 га кадастровий номер 5924788700:01:002:1395 та рішення Сумської міської ради від 06.03.2013 №2180-МР "Про затвердження містобудівної документації "План зонування території міста Суми" в частині віднесення земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 , площею 0,081 га, кадастровий номер 5924788700:01:002:1395, за цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), до рекреаційної зони обмеженого користування підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог про визнання протиправною та скасування відмови Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради у видачі будівельного паспорта для забудови земельної ділянки та зобов'язання відповідача видати позивачу будівельний паспорт для забудови земельної ділянки, суд зазначає наступне.
Відповідно до вимог ч. 1, 2 ст. 27 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки. Будівельний паспорт складається з текстових та графічних матеріалів. За наявності плану зонування території розроблення будівельного паспорта здійснюється на його підставі.
Надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Згідно з п.2.3, 2.4 Порядку уповноважений орган містобудування та архітектури на підставі отриманих документів визначає відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.
Пакет документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього повертається уповноваженим органом містобудування та архітектури замовнику з таких підстав: неподання повного пакета документів, визначених пунктом 2.1 або 2.2 цього розділу; невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.
Зважаючи на визнання протиправними та скасування судом рішень Сумської міської ради в частині належної позивачці земельної ділянки, як підстави для прийняття рішення Управлінням архітектури та містобудування Сумської міської ради, скасуванню також підлягає рішення Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради про повернення заяви про видачу будівельного паспорта для забудови земельної ділянки, викладене у листі від 24.09.2020 №224/08.01-13 "Про розгляд заяви".
При цьому з огляду на те, що видача будівельного паспорта є повноваженням Управління, втручання у яке не відповідатиме завданням адміністративного судочинства, суд вважає за необхідне застосувати належний спосіб захисту прав позивача та вийти за межі позовних вимог для повного захисту порушеного права у відповідності до вимог ст. 9 КАС України та зобов'язати Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про отримання будівельного паспорту для забудови земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 5924788700:01:002:1395.
Частиною 1 ст. 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Суд зазначає, що позивачем було заявлено дві позовні вимоги до Сумської міської ради про скасування рішень в частині, які суд вважає пов'язаними, а тому підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Сумської міської ради судові витрати по сплаті судового збору в сумі 908 грн., сплачені відповідно до квитанції №64220 від 10.03.2021 (а.с. 8).
Так само позивачем заявлено дві позовні вимоги до Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради, які також, на думку суду, є пов'язаними, у зв'язку з чим підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради судові витрати по сплаті судового збору в сумі 908 грн., сплачені відповідно до квитанції 0.0.2061922183.1 від 22.03.2021 (а.с. 43).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Сумської міської ради, Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради про визнання протиправними та скасування рішення та відмови, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Сумської міської ради від 19.12.2012 № 1943-МР "Про затвердження містобудівної документації "Проект внесення змін до генерального плану міста Суми" та внесення змін до генерального плану міста Суми, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 16.10.2002 №139-МР" в частині, що стосується земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 , площею 0,081 га кадастровий номер 5924788700:01:002:1395 за цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Визнати протиправним та скасувати рішення Сумської міської ради від 06.03.2013 №2180-МР "Про затвердження містобудівної документації "План зонування території міста Суми" в частині віднесення земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 , площею 0,081 га, кадастровий номер 5924788700:01:002:1395, за цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), до рекреаційної зони обмеженого користування.
Скасувати рішення Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради про повернення заяви про видачу будівельного паспорта для забудови земельної ділянки, викладене у листі від 24.09.2020 №224/08.01-13 "Про розгляд заяви".
Зобов'язати Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про отримання будівельного паспорту для забудови земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 5924788700:01:002:1395.
У задоволенні інших вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ), витрати зі сплати судового збору в сумі 908 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Сумської міської ради (майдан Незалежності, 2, м. Суми, Сумська область, 40030, код ЄДРПОУ 23823253).
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ), витрати зі сплати судового збору в сумі 908 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради (вул. Воскресенська, 8-А, м. Суми, Сумська область, 40000, код ЄДРПОУ 40462253).
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 07.06.2021.
Суддя А.Б. Діска