04 червня 2021 року м. ПолтаваСправа №440/7477/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Петрової Л.М., за правилами загального позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кобеляцької міської ради, Підгорянської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
15.12.2020 ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Кобеляцької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, а саме просить:
- скасувати рішення Підгорянської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області від 11.07.2019 про відмову ОСОБА_1 у наданні дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки розміром 4,26 га на території Підгорянської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області у зв'язку з відсутністю на території Підгорянської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області вільних земельних ділянок із земель запасу і резерву та невитребуваних земельних часток (паїв) і не розподілених земельних ділянок із земель колишньої колективної власності, не обтяжених правами інших фізичних та юридичних осіб;
- зобов'язати Кобеляцьку міську раду Кобеляцького району Полтавської області розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки розміром 4,26 га на території Підгорянської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області із земель запасу, а саме із земельної ділянки з кадастровим номером: 5321885800:00:003:0034.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що з метою реєстрації права власності на земельну ділянку ОСОБА_1 звернувся до Підгорянської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області із заявою про надання дозволу на складання проекту землеустрою, однак, Підгорянська сільська рада Кобеляцького району Полтавської області листом повідомила, що заява задоволенню не підлягає, оскільки на території сільської ради відсутні вільні земельні ділянки із земель запасу, які не передані у власність або користування. Позивач вважає, що мотиви оскаржуваного рішення від 11.07.2019 не узгоджуються з положеннями Земельного кодексу України.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11 січня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, залучено до участі у справі у якості другого відповідача Підгорянську сільську раду Кобеляцького району Полтавської області.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 16.04.2021 вирішено перейти до розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 19.05.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті після закриття підготовчого судового засідання; з огляду на явку сторін та враховуючи їх клопотання постановлено здійснювати подальший розгляд справи у порядку письмового провадження.
Відповідач Підгорянська сільська рада Кобеляцького району Полтавської області відзив на позов не надав, згідно відомостей витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 15.03.2021 до реєстру внесено запис про припинення юридичної особи Підгорянської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області в результаті її організації. У графі "Дані про юридичних осіб-правонаступників" значиться Кобеляцька міська рада /а.с. 60-64/.
Відповідач Кобеляцька міська рада відзив на позов не надав, у листі від 09.02.2021 зазначив, що після посвідчення Кобеляцькою міською радою права комунальної власності на земельну ділянку з кадастровим номером 5321885800:00:003:0034 та після ухвали суду, питання розгляду заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки розміром 4,26 га із земель запасу із вказаним кадастровим номером буде винесено на розгляд сесії Кобеляцької міської ради /а.с. 47/ .
Частиною першою статті 205 згаданого Кодексу передбачено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно з пунктом першим частини третьої цієї статті, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
При цьому, у силу частини дев'ятої статті 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на викладене, суд визнав за можливе розглядати справу у порядку письмового провадження.
З матеріалів справи вбачається, що 25.02.2020 ОСОБА_1 звернувся до Підгорянської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Листом від 27.03.2020 №07-12/25 Підгорянська сільська рада Кобеляцького району Полтавської області повідомила ОСОБА_1 про неможливість надання дозволу у зв'язку з тим, що бажана земельна ділянка перебуває в оренді ФОП ОСОБА_2 /а.с. 23/.
Крім того, позивачем залучено до матеріалів позовної заяви копію виписки з протоколу тридцять другої сесії Підгорянської сільської ради сьомого скликання від 11.07.2019, зі змісту якого встановлено, що ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки розміром 4,26 га на території Підгорянської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області у зв'язку з відсутністю на території Підгорянської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області вільних земельних ділянок із земель запасу і резерву та невитребуваних земельних часток (паїв) і не розподілених земельних ділянок із земель колишньої колективної власності, не обтяжених правами інших фізичних та юридичних осіб /а.с. 16/.
Позивач не погодився із рішенням про відмову у наданні дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовані вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначено Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР).
Відповідно до частини третьої статті 24 Закону №280/97-ВР, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Відповідно до пункту 34 частини першої статті 26 Закону №280/97-ВР, до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад віднесено вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до частини першої, другої статті 59 Закону, рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Згідно з частиною п'ятою статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки (частина одинадцята статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки надається відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування. При цьому, чинним законодавством передбачено, що рішення про надання дозволу або відмову у наданні такого дозволу орган місцевого самоврядування приймає виключно на пленарних засіданнях відповідної ради.
Разом з тим, відповідачем на вимогу ухвали суду від 16.04.2021 про витребування завіреної належним чином копії рішення Підгорянської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області від 11.07.2019 про відмову ОСОБА_1 у наданні дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки розміром 4,26 га на території Підгорянської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області, Кобеляцькою міською радою надано архівний витяг з протоколу тридцять другої сесії Підгорянської сільської ради сьомого скликання від 11.07.2019 та відомість поіменного голосування по питанню надання ОСОБА_1 дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки розміром 4,26 га на території Підгорянської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області.
Водночас, рішення Підгорянської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області від 11.07.2019 про відмову ОСОБА_1 у наданні дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки розміром 4,26 га Кобеляцькою міською радою не надано.
Разом з тим, суд зазначає, що витяг з протоколу сесії та відомість поіменного голосування не є актом у формі рішення у розумінні частин першої, другої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Відомості про оприлюднення рішення Підгорянської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області від 11.07.2019 у матеріалах справи також відсутні та відповідачем не надані.
З огляду на викладене, судом не встановлено, а відповідачем не доведено факту прийняття рішення Підгорянської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області від 11.07.2019.
Відповідно, відсутні підстави для скасування рішення Підгорянської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області від 11.07.2019, прийняття якого за наслідками сесії судом не встановлено.
Таким чином, в цій частині позовних вимог необхідно відмовити.
Разом з тим, суд приходить до висновку, що заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки розміром 4,26 га на території Підгорянської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області належним чином не розглянуто.
Отже, у даному випадку має місце допущення протиправної бездіяльності щодо неприйняття рішення по заяві ОСОБА_1 про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки розміром 4,26 га на території Підгорянської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області.
З огляду на викладене, суд вважає за необхідне згідно з частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України з метою ефективного захисту прав позивача вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність Кобеляцької міської ради (як правонаступника Підгорянської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області) щодо неприйняття рішення по заяві ОСОБА_1 про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки розміром 4,26 га на території Підгорянської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області.
Позовна вимога про зобов'язання Кобеляцької міської ради Кобеляцького району Полтавської області розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки розміром 4,26 га на території Підгорянської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області із земель запасу, а саме із земельної ділянки з кадастровим номером: 5321885800:00:003:0034 є похідною та підлягає задоволенню.
Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Згідно з частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Водночас, як визначено частиною восьмою цієї статті, у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Оскільки спір у даній справі виник внаслідок неправомірних дій (бездіяльності) відповідача щодо не прийняття рішення за заявою позивача, суд вважає за можливе на підставі частини восьмої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України покласти на відповідача судові витрати позивача повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як визначено пунктом 6 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України, бюджетне асигнування - повноваження розпорядника бюджетних коштів, надане відповідно до бюджетного призначення, на взяття бюджетного зобов'язання та здійснення платежів, яке має кількісні, часові та цільові обмеження.
При зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн /а.с. 32/.
Суд вважає за необхідне покласти на відповідача Кобеляцьку міську раду судові витрати у сумі 840,80 грн.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Кобеляцької міської ради (вул. Касьяна, 9, м. Кобеляки, Полтавська область, код ЄДРПОУ 21051562), Підгорянської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Кобеляцької міської ради Кобеляцького району Полтавської області (як правонаступника Підгорянської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області) щодо неприйняття рішення по заяві ОСОБА_1 про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки розміром 4,26 га на території Підгорянської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області.
Зобов'язати Кобеляцьку міську раду Кобеляцького району Полтавської області розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки розміром 4,26 га на території Підгорянської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області із земель запасу, а саме із земельної ділянки з кадастровим номером: 5321885800:00:003:0034.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Кобеляцької міської ради Кобеляцького району Полтавської області (вул. Касьяна, 9, м. Кобеляки, Полтавська область, код ЄДРПОУ 21051562) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору в розмірі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Л.М. Петрова