Рішення від 07.06.2021 по справі 440/2751/21

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 червня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/2751/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Костенко Г.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення до Товариства з обмеженою відповідальністю "Останній бастіон" про анулювання ліцензії на мовлення,

ВСТАНОВИВ:

26.03.2021 Національна рада України з питань телебачення та радіомовлення (надалі також - Національна рада, позивач) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Останній бастіон" (надалі - ТОВ "Останній бастіон", відповідач) про анулювання ліцензії на мовлення НР №01458-м від 09.01.2019, видану ТОВ "Останній бастіон".

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Національна рада є компетентним державним органом у сфері регулювання діяльності телебачення і радіомовлення. За результатами моніторингу радіомовлення ТОВ "Останній бастіон" було встановлено відсутність супутникового мовлення за параметрами, вказаними в ліцензії на мовлення НР №01458-м від 09.01.2019, у зв'язку з чим, рішенням від 30.07.2020 №887 призначено позапланову безвиїзну перевірку відповідача. Пунктом 3 додатка до рішення Національної ради від 10.12.2020 №1610 ТОВ "Останній бастіон" зобов'язано надати до 30.12.2020 необхідні для перевірки документи. У встановлений строк відповідач не надав запитувані документи, що є відмовою ліцензіата у проведенні перевірки, відповідно до пункту 15 розділу ІІІ Інструкції про порядок здійснення перевірок телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги, оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення та про порушення законодавства про рекламу, яка затверджена рішенням Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення від 08.02.2012 №115 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 24.02.2012 №313/20626. Відповідно до п. г ч. 5 ст. 37 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" Національна рада може звертатися до суду про анулювання ліцензії на мовлення на підставі факту відмови ліцензіата у проведенні працівниками Національної ради перевірки його діяльності відповідно до вимог законодавства України.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 31.03.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідач не скористався своїм правом надати відзив на позовну заяву, копію ухвали суду від 31.03.2021 отримав 05.04.2021 (а.с.45).

У період із 17.05.2021 по 04.06.2021 включно суддя Костенко Г.В. перебувала у відпустці, внаслідок чого дана справа розглянута 07.06.2021.

Справу за вказаним позовом розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем видано ТОВ "Останній бастіон" ліцензію на мовлення серії НР №01458-м від 09.01.2019 (а.с.7).

За результатами моніторингу мовлення ТОВ "Останній бастіон", за період з 15.06.2020 по 18.06.2020 зафіксовано відсутність супутникового мовлення за параметрами вказаними в ліцензії на мовлення НР №01458-м від 09.01.2019, за програмною концепцією 24 год./добу, логотип: "Останній бастіон", що є ознакою порушення умов ліцензії та вимог ч. 7 ст. 27 Закону України "Про телебачення і радіомовлення".

Рішенням Національної ради від 30.07.2020 №877 (із змінами, внесеними рішенням Національної ради від 10.12.2020 №1601) призначено позапланову безвиїзну перевірку ТОВ "Останній бастіон" (а.с.15-17).

Пунктом 3 додатка до рішення Національної ради від 10.12.2020 №1601 зобов'язано ТОВ "Останній бастіон" надати до 30.12.2020 представнику Національної ради у Полтавській області Миронович Л.М. шляхом надсилання на адресу: пров.Шкільний, 6, каб.4, м.Полтава, 36003, документи та матеріали, необхідні для проведення перевірки, а саме: фотокопію (ксерокопію) журналу обліку передач за 15.06.2020, 16.06.2020, 17.06.2020, 18.06.2020, завірену підписом керівника та печаткою телекомпанії; завірену керівником копію договору (з додатками) з оператором телекомунікацій про надання послуг розповсюдження програм.

Наказом голови Національної ради від 11.12.2020 №5а/254 доручено провідному спеціалісту секретаріату представнику Національної ради у Полтавській області Воробйову Я.О., у період з 24.12.2020 по 14.01.2021, провести позапланову безвиїзну перевірку діяльності ТОВ "Останній бастіон" (а.с.18).

Листом Національної ради від 14.12.2020 №17/1708 відповідача повідомлено, що у період з 24.12.2020 по 14.01.2021 буде проведено позапланова безвиїзна перевірка діяльності ТОВ "Останній бастіон" (а.с.19).

Вказаний лист відповідач отримав 16.12.2020 (а.с.20-21).

30.12.2020 відповідач надіслав Національній раді листа від 30.12.2020 №94, у якому повідомив, що немає можливості у строк до 30.12.2020 надати запитувані документи у зв'язку з перебуванням працівників, відповідальних за зберігання та ведення документації, на самоізоляції через підозру на COVID-19. Крім того зазначив, що запитувані документи будуть надані в порядку визначеному чинним законодавством (а.с.22).

14.01.2021 позивачем складено Акт про відмову в проведенні перевірки телерадіоорганізації (а.с.25-26).

25.02.2021 Національною радою у зв'язку із відмовою ліцензіата від проведення перевірки на підставі п. г ч. 5 ст. 37 Закону України №Про телебачення і радіомовлення" прийнято рішення №200 (протокол №6) щодо звернення до суду про анулювання ліцензії на мовлення ТОВ "Останній бастіон" НР №01458-м від 09.01.2019 (а.с.27-28).

На підставі рішення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення №200 від 25.02.2021, Національна рада звернулася із даним позовом до суду.

Вирішуючи адміністративний спір по суті, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Спеціальним Законом, що регулює відносини, що виникають у сфері телевізійного та радіомовлення на території України є Закону України "Про телебачення і радіомовлення" 21.12.1993 №3759-XII (далі - Закон №3759-XII).

За приписами ч. 1 ст. 23 Закону №3759-XII, ліцензування мовлення здійснюється виключно Національною радою відповідно до порядку та вимог, встановлених цим Законом та Законом України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення" від 23.09.1997 №538/97-ВР (далі - Закон №538/97-ВР).

Статтею 1 Закону №538/97-ВР встановлено, що Національна рада є конституційним, постійно діючим колегіальним органом, метою діяльності якого є нагляд за дотриманням законів України у сфері телерадіомовлення, а також здійснення регуляторних повноважень, передбачених цими законами

Відповідно до ст. 18 Закону №538/97-ВР ліцензування телерадіомовлення здійснює Національна рада. Ліцензія Національної ради на телерадіомовлення є єдиним і достатнім документом дозвільного характеру, що надає право ліцензіату вести телерадіомовлення. Порядок ліцензування телерадіомовлення визначається Законом України "Про телебачення і радіомовлення".

Відповідно до абз.1, 11 ч.1 ст.13 №538/97-ВР Національна рада здійснює: нагляд за дотриманням телерадіоорганізаціями та провайдерами програмної послуги вимог законодавства у галузі телерадіомовлення; застосування в межах своїх повноважень санкцій відповідно до закону.

Згідно ч.1 ст. 70 Закону №3759-XII Національна рада здійснює контроль за дотриманням та забезпечує виконання вимог: законодавства України у сфері телебачення і радіомовлення

Таким чином, суд приходить до висновку, що до повноважень Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення відноситься здійснення нагляду за дотриманням законодавства у галузі телерадіомовлення та у разі виявлення порушень - застосування в межах своїх повноважень санкцій відповідно до закону.

Статтею 1 Закону №3759-XII встановлено, що ліцензія на мовлення - документ державного зразка, який видається Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення та засвідчує право ліцензіата відповідно до умов ліцензії здійснювати мовлення, використовувати канали мовлення, мережі мовлення, канали багатоканальних телемереж.

Статтею 27 Закону №3759-XII визначено, що ліцензія на мовлення видається не пізніше ніж у десятиденний строк після прийняття Національною радою рішення про видачу ліцензії за умови сплати ліцензійного збору і є єдиною законною підставою на право мовлення.

Форма ліцензії на мовлення встановлюється Національною радою відповідно до вимог цього Закону.

У ліцензії на мовлення вказуються: а) назва телерадіоорганізації, її реквізити та інші вихідні дані (логотип, позивні, емблема тощо); б) місцезнаходження організації; в) вид мовлення та територія розповсюдження програм згідно з додатком до ліцензії; г) загальні характеристики каналу мовлення, мережі мовлення, багатоканальної телемережі (для багатоканальних телемереж вказується оператор телекомунікацій); ґ) періодичність, час, обсяги та сітка мовлення; е) дата набрання ліцензією чинності; є) строк дії ліцензії.

Обов'язковими додатками до ліцензії на мовлення є: програмна концепція мовлення; організаційно-технічні, фінансові, інвестиційні зобов'язання, взяті організацією-ліцензіатом під час конкурсного відбору або під час розгляду її заяви Національною радою при отриманні ліцензії на позаконкурсних засадах; докладні характеристики каналу мовлення, мережі мовлення, багатоканальної телемережі: частота (частоти), місцезнаходження та потужність передавача (передавачів), територія розповсюдження програм, місцезнаходження головної станції багатоканальної телемережі, максимальна кількість каналів (ресурс) багатоканальної телемережі, територія розташування (прийому) багатоканальної мережі; відомості про засновника (співзасновників), власника (співвласників) телерадіоорганізації-ліцензіата та пов'язаних осіб, які були зазначені у заяві про видачу (продовження строку дії) ліцензії на мовлення; відомості про склад управлінських та/або наглядових органів телерадіоорганізації-ліцензіата: керівника організації, склад ради директорів, склад наглядової ради тощо (для кожної з осіб - прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, громадянство, адреса, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку в паспорті).

Визначені ліцензією на мовлення та додатками до ліцензії організаційні, технологічні та змістовні характеристики мовлення, а також організаційно-технічні, фінансові, інвестиційні зобов'язання ліцензіата становлять умови ліцензії на мовлення.

Умови ліцензії визначаються Національною радою за погодженням з претендентами на отримання ліцензії в порядку, визначеному цим Законом, та затверджуються рішенням Національної ради.

Ліцензіат зобов'язаний виконувати умови ліцензії. Національна рада контролює виконання ліцензіатами умов ліцензій, а в разі їх порушення - застосовує штрафні санкції відповідно до вимог цього Закону.

Реалізація Національною радою своїх наглядових повноважень здійснюється відповідно до вимог Інструкції про порядок здійснення моніторингу телерадіопрограм, проведення перевірок телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги, оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення (затвердженої рішенням Національної ради від 08 лютого 2012 року за № 115, у редакції рішення Національної ради № 2127 від 09 листопада 2017 року (із змінами), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05 грудня 2017 року за № 1468/31336 та 05 грудня 2018 року за № 1468/31336 (надалі - Інструкція).

Пунктом 3 розділу III даної Інструкції чітко визначені підстави для здійснення позапланових перевірок, серед яких, зокрема, виявлення Національною радою під час проведення моніторингу телерадіопрограм, а також програм, що надаються у складі програмної послуги, ознак порушення ліцензіатом вимог законодавства та/або умов ліцензії.

З наявних в матеріалах справи доказів судом було встановлено, що моніторинг ефіру ТОВ "Останній бастіон" за 15.06.2020, 16.06.2020, 17.06.2020, 18.06.2020 було здійснено головним спеціалістом відділу моніторингу Національної ради Павленко І.В., за допомогою спеціалізованого технологічного обладнання для приймання, запису і зберігання телерадіопрограм в Моніторинговому центрі Національної ради за адресою: м. Київ, вул. Прорізна, 2.

Суд звертає увагу, що Моніторинг - комплекс заходів, спрямованих на фіксацію і аналіз мовлення або програмної послуги, який здійснюється шляхом запису, перегляду (прослуховування) телерадіопрограм, що розповсюджуються ліцензіатами; Акт моніторингу - службовий документ, складений уповноваженою особою Національної ради, в якому відображаються результати моніторингу.

Таким чином, виходячи з вищевикладеного суд приходить до висновку, що акт моніторингу ефіру позивача за 15.06.2020, 16.06.2020, 17.06.2020, 18.06.2020 було складено уповноваженою особою Національної ради у передбачений законом спосіб, а тому враховуючи викладене, виявлення ознак порушення під час здійснення моніторингу є законною підставою для здійснення позапланової перевірки, а також передусім для призначення позапланової перевірки.

Планові та позапланові перевірки проводяться на підставі рішення Національної ради. У рішенні Національної ради про призначення позапланової перевірки зазначають найменування або прізвище, ім'я, по батькові ліцензіата, щодо якого буде проводитися перевірка, підстава для призначення перевірки та предмет перевірки /пункт 5 розділу III Інструкції/.

На підставі рішення Національної ради про призначення перевірки видається наказ про призначення перевірки, в якому зазначають найменування або прізвище, ім'я, по батькові ліцензіата, щодо якого буде проводитися перевірка, підстави для призначення перевірки та предмет перевірки. Наказ підписує голова Національної ради (особа, яка виконує його обов'язки) /пункт 6 розділу III Інструкції/.

Суд зазначає, що рішення Національної ради від 30.07.2020 №877 (із змінами, внесеними рішенням Національної ради від 10.12.2020 №1601), яким призначено позапланову безвиїзну перевірку ТОВ "Останній бастіон", відповідає вимогам пункту 5 розділу III Інструкції.

Також, наказ голови Національної ради від 11.12.2020 №5а/254 містить всі необхідні реквізити, що обумовлені пунктом 6 розділу III Інструкції.

Доказів оскарження вказаного наказу сторонами не надано.

Копії рішення Національної ради від 30.07.2020 №877 (із змінами, внесеними рішенням Національної ради від 10.12.2020 №1601) та наказу голови Національної ради від 11.12.2020 №5а/254 відповідач отримав 16.12.2020.

Пунктом 15 розділу III Інструкції передбачено, що відмова ліцензіата у проведенні уповноваженими особами Національної ради перевірки його діяльності відповідно до вимог законодавства є підставою для звернення до суду про анулювання ліцензії відповідно до пункту "г" частини п'ятої статті 37 Закону України "Про телебачення і радіомовлення".

Відмовою ліцензіата у проведенні перевірки вважається: ненадання у повному обсязі запитуваних документів, необхідних для здійснення перевірки.

У разі настання однієї або більше обставин, передбачених цим пунктом, складається акт про відмову в проведенні перевірки телерадіоорганізації/ провайдера програмної послуги (додаток 1).

Як встановлено судом, пунктом 3 додатка до рішення Національної ради від 10.12.2020 №1601 зобов'язано ТОВ "Останній бастіон" надати до 30.12.2020 представнику Національної ради у Полтавській області Миронович Л.М. шляхом надсилання на адресу: пров.Шкільний, 6, каб.4, м.Полтава, 36003, документів та матеріалів, необхідних для проведення перевірки, а саме: фотокопію (ксерокопію) журналу обліку передач за 15.06.2020, 16.06.2020, 17.06.2020, 18.06.2020, завірену підписом керівника та печаткою телекомпанії; завірену керівником копію договору (з додатками) з оператором телекомунікацій про надання послуг розповсюдження програм.

Натомість, 30.12.2020 відповідач надіслав Національній раді листа від 30.12.2020 №94, у якому повідомив, що немає можливості у строк до 30.12.2020 надати запитувані документи у зв'язку з перебуванням працівників, відповідальних за зберігання та ведення документації, на самоізоляції через підозру на COVID-19.

Оскільки, станом на 14.01.2021 (день складання акта), відповідач не надав представнику Національної ради у Полтавській області документів, що належать до предмету перевірки, у термін, встановлений рішення Національної ради від 10.12.2020 №1610, позивачем складено Акт про відмову в проведенні перевірки телерадіоорганізації від 14.01.2021.

Отже, у зв'язку із ненаданням ТОВ "Останній бастіон" запитуваних документів, необхідних для здійснення перевірки, Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення правомірно звернулася до суду із позовом про анулювання ліцензії.

Порядок анулювання ліцензії на мовлення визначений статтею 37 Закону №3759-XII.

Відповідно до п. г ч. 5 ст. 37 Закону №3759-XII Національна рада може звертатися до суду про анулювання ліцензії на мовлення на підставі: факту відмови ліцензіата у проведенні працівниками Національної ради перевірки його діяльності відповідно до вимог законодавства України.

Таким чином, оскільки ТОВ "Останній бастіон" без належних на те підстав не надав запитуваних Національною радою документів, необхідних для здійснення позапланової перевірки, позивач в силу пункту 15 розділу III Інструкції правомірно звернення до суду про анулювання ліцензії відповідно до пункту "г" частини п'ятої статті 37 Закону України "Про телебачення і радіомовлення".

Виходячи з системного аналізу законодавства, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Позов Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення (вул. Прорізна, буд. 2, м. Київ, код ЄДРПОУ 00063928) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Останній бастіон" (вул. 8-й проїзд, буд. 28/17, м.Полтава, Полтавська область, код ЄДРПОУ 39203699) про анулювання ліцензії на мовлення задовольнити.

Анулювати ліцензію на мовлення НР №01458-м від 09.01.2019, видану Товариству з обмеженою відповідальністю "Останній бастіон".

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Г.В. Костенко