Справа № 420/5196/21
07 червня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Миколаївської селищної ради Миколаївського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
До суду звернулася ОСОБА_1 з позовною заявою до Миколаївської селищної ради Миколаївського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення №171-VІІІ VІ сесії VІІІ скликання Миколаївської селищної ради Миколаївського району Одеської області від 05 березня 2021 року «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок ОСОБА_1 і ОСОБА_2 у власність для ведення особистого селянського господарства за адресою: Одеська область, Миколаївський район, Миколаївська селищна рада (за межами населеного пункту) із зміною цільового призначення земельних ділянок, зобов'язання відповідача затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 5123555100:01:001:0346) ОСОБА_1 у власність для ведення особистого селянського господарства за адресою: Одеська область, Миколаївський район, Миколаївська селищна рада (за межами населеного пункту) із зміною цільового призначення земельних ділянок.
До суду звернулася ОСОБА_2 з позовною заявою до Миколаївської селищної ради Миколаївського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення №171-VІІІ VІ сесії VІІІ скликання Миколаївської селищної ради Миколаївського району Одеської області від 05 березня 2021 року «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок ОСОБА_1 і ОСОБА_2 у власність для ведення особистого селянського господарства за адресою: Одеська область, Миколаївський район, Миколаївська селищна рада (за межами населеного пункту) із зміною цільового призначення земельних ділянок, зобов'язання відповідача затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 5123555100:01:001:0347) ОСОБА_2 у власність для ведення особистого селянського господарства за адресою: Одеська область, Миколаївський район, Миколаївська селищна рада (за межами населеного пункту) із зміною цільового призначення земельних ділянок.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачам - відповідей на відзив.
Позов обґрунтований позивачами тим, що наказами ГУ Держгеокадастру в Одеській області від 14.04.2020 року №15-7008/13-20-СГ, 14.04.2020 року №15-7009/13-20-СГ позивачам надані дозволи на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населених пунктів на території Миколаївської селищної ради Миколаївського району Одеської області для ведення особистого селянського господарства, орієнтований розмір земельної ділянки 2,00 га кожній. Розроблений проект землеустрою погоджено висновком ГУ Держгеокадастру у Львівській області від 13.11.2020 року №20089/82-20 та здійснено реєстрацію земельних ділянок у Державному земельному кадастрі та присвоєно їм кадастрові номери. 27 січня позивачі звернулися до відповідача із заявами про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність. Проте, рішенням №171-VІІІ VІ сесії VІІІ скликання Миколаївської селищної ради Миколаївського району Одеської області від 05 березня 2021 року позивачам відмовлено у затвердженні зазначеного проекту землеустрою.
Із заперечень на позовну заяву вбачається, що відповідач позов не визнає, зазначає, що рішенням VII сесії VIII скликання Миколаївської селищної ради Миколаївського району Одеської області від 06.04.2021 року №399-VIII «Про резервування земель сільськогосподарського призначення для створення громадських пасовищ» зарезервовано земельні ділянки для подальшого створення громадських пасовищ, у тому числі зарезервовано земельні ділянки за кадастровими номерами 5123555100:01:001:0346, 5123555100:01:001:0347.
Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги позивача, заперечення відповідача, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 02.03.2020 року звернулися до ГУ Держгеокадастру в Одеській області із клопотаннями про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населених пунктів на території Миколаївської селищної ради Миколаївського району Одеської області для ведення особистого селянського господарства, орієнтований розмір земельної ділянки 2,00 га кожній (аркуші справи 26-27).
Наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області №15-7009/13-20-01 від 14.04.2020 року надано ОСОБА_2 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої на території Миколаївської селищної ради Миколаївського району Одеської області (за межами населеного пункту) орієнтований розмір земельної ділянки 2,00 га із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства. Розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає погодженню та затвердженню відповідно до вимог чинного законодавства (аркуш справи 28).
Наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області №15-7008/13-20-01 від 14.04.2020 року надано ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої на території Миколаївської селищної ради Миколаївського району Одеської області (за межами населеного пункту) орієнтований розмір земельної ділянки 2,00 га із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства. Розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає погодженню та затвердженню відповідно до вимог чинного законодавства (аркуш справи 29).
На замовлення позивачів, Товариством з обмеженою відповідальністю «УКЛЕНДКОНСАЛТИНГ» розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства за адресою: Одеська область, Миколаївський район, Миколаївська селищна рада (за межами населеного пункту).
Висновком експерта державної експертизи Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 13.11.2020 року № 20089/82-20 про розгляд документації із землеустрою, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 , гр. ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства за адресою: Одеська область, Миколаївський район, Миколаївська селищна рада (за межами населеного пункту) погоджено (аркуш справи 92).
25.11.2020 року на підставі поданого позивачами проекту землеустрою здійснено державну реєстрацію земельних ділянок, визначено її кадастрові номери 5123555100:01:001:0346, 5123555100:01:001:0347 та сформовані витяги з Державного земельного кадастру про земельні ділянки (аркуші справи 93-98).
27 січня позивачі звернулися до Миколаївської селищної ради Миколаївського району Одеської області із заявами щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок ОСОБА_1 , ОСОБА_2 у власність для ведення особистого селянського господарства за адресою: Одеська область, Миколаївський район, Миколаївська селищна рада (за межами населеного пункту).
Рішенням Миколаївської селищної ради Миколаївського району Одеської області від 05.03.2021 року №171-VІІІ VІ сесії VІІІ скликання «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 і ОСОБА_2 у власність для ведення особистого селянського господарства за адресою: Одеська область, Миколаївський район, Миколаївська селищна рада (за межами населеного пункту) із зміною цільового призначення земельних ділянок відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок ОСОБА_1 і ОСОБА_2 у власність для ведення особистого селянського господарства за адресою: Одеська область, Миколаївський район, Миколаївська селищна рада (за межами населеного пункту) (аркуш справи 17).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 19, ч. 2, 3 ст. 22 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
До земель сільськогосподарського призначення належать: а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель інших категорій, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо). Землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
Згідно із п. «б» ч.1 ст.81, п. «б» ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України визначено, що громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Відповідно до ч. 6, ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, зокрема, для ведення фермерського господарства, у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).
При цьому, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1, 6 ст. 186-1 Земельного кодексу України, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
Також не може бути затверджений проект землеустрою, який не погоджено в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України, а також відсутність обов'язкової державної експертизи у визначених законом випадках та відомостей щодо державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі.
Відповідно до ч. 9, 10 ст. 118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
З аналізу положень ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України слідує, що підставами для відмови у затвердженні проекту землеустрою може бути лише відсутність погодження такого проекту у порядку, встановленому статтею 186-1 ЗК України, та у визначених законом випадках обов'язкової державної експертизи. Інших правових підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою після його погодження та проведення експертизи (у разі необхідності), наведена норма статті 118 ЗК України не містить.
Однак, позивачам рішенням Миколаївської селищної ради Миколаївського району Одеської області від 05.03.2021 року №171-VІІІ VІ сесії VІІІ скликання відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок ОСОБА_1 і ОСОБА_2 у власність для ведення особистого селянського господарства за адресою: Одеська область, Миколаївський район, Миколаївська селищна рада (за межами населеного пункту), у зв'язку із тим, що рішенням VII сесії VIII скликання Миколаївської селищної ради Миколаївського району Одеської області від 06.04.2021 року №399-VIII «Про резервування земель сільськогосподарського призначення для створення громадських пасовищ» зарезервовано земельні ділянки для подальшого створення громадських пасовищ, у тому числі зарезервовано земельні ділянки за кадастровими номерами 5123555100:01:001:0346, 5123555100:01:001:0347.
Суд звертає увагу, що рішення VII сесії VIII скликання Миколаївської селищної ради Миколаївського району Одеської області від 06.04.2021 року №399-VIII «Про резервування земель сільськогосподарського призначення для створення громадських пасовищ», яким зарезервовано земельні ділянки для подальшого створення громадських пасовищ, у тому числі зарезервовано земельні ділянки за кадастровими номерами 5123555100:01:001:0346, 5123555100:01:001:0347 винесено вже після звернення позивачів із заявами про затвердження проекту землеустрою, після видачі наказів Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області №15-7009/13-20-01 від 14.04.2020 року, №15-7008/13-20-01 від 14.04.2020 року про надання позивач дозволів на розроблення проекту землеустрою та після погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність висновком експерта державної експертизи Головного управління Держгеокадастру у Львівській області.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваного рішення №171-VІІІ VІ сесії VІІІ скликання Миколаївської селищної ради Миколаївського району Одеської області від 05 березня 2021 року «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок ОСОБА_1 і ОСОБА_2 у власність для ведення особистого селянського господарства за адресою: Одеська область, Миколаївський район, Миколаївська селищна рада (за межами населеного пункту) із зміною цільового призначення земельних ділянок та його скасування.
Щодо вимоги позивачів про зобов'язання Миколаївської селищної ради Миколаївського району Одеської області затвердити проекти землеустрою про відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства, суд зазначає наступне.
За своєю правовою природою, відповідно до норм чинного законодавства, повноваження відповідача щодо затвердження проекту землеустрою земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства є дискреційним повноваженням та виключною компетенцією уповноваженого органу.
Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.
Отже, дискреційне право органу виконавчої влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування обумовлене певною свободою (тобто вільним, або адміністративним, розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.
Наділивши державні органи та осіб, уповноважених на виконання функцій держави дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави та особам уповноважених на виконання функцій держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.
Згідно Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Аналіз норм Кодексу адміністративного судочинства України свідчить про те, що завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень, оскільки ключовим його завданням є здійснення правосуддя.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги щодо зобов'язання Миколаївської селищної ради Миколаївського району Одеської області затвердити проект землеустрою про відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, з огляду на втручання в дискреційні повноваження відповідача, виходять за межі завдань адміністративного судочинства, а тому задоволенню не підлягають.
При цьому, відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Отже, для повного захисту прав позивачів, суд вважає за необхідне зобов'язати Миколаївську селищну раду Миколаївського району Одеської області, у строк визначений чинним законодавством повторно розглянути заяви позивачів щодо затвердження проекту землеустрою, з урахуванням висновків суду у цьому рішенні.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в частині визнання протиправним та скасування рішення Миколаївської селищної ради Миколаївського району Одеської області №171-VІІІ VІ сесії VІІІ скликання від 05 березня 2021 року «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок ОСОБА_1 і ОСОБА_2 у власність для ведення особистого селянського господарства за адресою: Одеська область, Миколаївський район, Миколаївська селищна рада (за межами населеного пункту) із зміною цільового призначення земельних ділянок та зобов'язання Миколаївської селищної ради Миколаївського району Одеської області, у строк визначений чинним законодавством повторно розглянути заяви позивачів щодо затвердження проекту землеустрою, з урахуванням висновків суду у цьому рішенні.
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 134, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Миколаївської селищної ради Миколаївського району Одеської області (вул. Незалежності, 71, смт. Миколаївка, Миколаївський район, Одеська область, 67000, код ЄДРПОУ 04380146) про визнання протиправним та скасування рішення №171-VІІІ VІ сесії VІІІ скликання Миколаївської селищної ради Миколаївського району Одеської області від 05 березня 2021 року «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок ОСОБА_1 і ОСОБА_2 у власність для ведення особистого селянського господарства за адресою: Одеська область, Миколаївський район, Миколаївська селищна рада (за межами населеного пункту) із зміною цільового призначення земельних ділянок, зобов'язання відповідача затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 5123555100:01:001:0346) ОСОБА_1 у власність для ведення особистого селянського господарства за адресою: Одеська область, Миколаївський район, Миколаївська селищна рада (за межами населеного пункту) із зміною цільового призначення земельних ділянок та проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 5123555100:01:001:0347) ОСОБА_2 у власність для ведення особистого селянського господарства за адресою: Одеська область, Миколаївський район, Миколаївська селищна рада (за межами населеного пункту) із зміною цільового призначення земельних ділянок - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Миколаївської селищної ради Миколаївського району Одеської області №171-VІІІ VІ сесії VІІІ скликання від 05 березня 2021 року «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок ОСОБА_1 і ОСОБА_2 у власність для ведення особистого селянського господарства за адресою: Одеська область, Миколаївський район, Миколаївська селищна рада (за межами населеного пункту) із зміною цільового призначення земельних ділянок.
Зобов'язати Миколаївську селищну раду Миколаївського району Одеської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27 січня 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 5123555100:01:001:0346) ОСОБА_1 у власність для ведення особистого селянського господарства за адресою: Одеська область, Миколаївський район, Миколаївська селищна рада (за межами населеного пункту) з урахуванням висновків суду у цьому рішенні.
Зобов'язати Миколаївську селищну раду Миколаївського району Одеської області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 27 січня 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 5123555100:01:001:0347) ОСОБА_2 у власність для ведення особистого селянського господарства за адресою: Одеська область, Миколаївський район, Миколаївська селищна рада (за межами населеного пункту) з урахуванням висновків суду у цьому рішенні.
В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 , ОСОБА_2 - відмовити.
Стягнути з Миколаївської селищної ради Миколаївського району Одеської області (вул. Незалежності, 71, смт. Миколаївка, Миколаївський район, Одеська область, 67000, код ЄДРПОУ 04380146) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 908 грн.
Стягнути з Миколаївської селищної ради Миколаївського району Одеської області (вул. Незалежності, 71, смт. Миколаївка, Миколаївський район, Одеська область, 67000, код ЄДРПОУ 04380146) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) у розмірі 908 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л.І. Свида