Рішення від 26.05.2021 по справі 818/211/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

26.05.2021 Справа № 818/211/18

м. Суми

Господарський суд Сумської області у складі судді Жерьобкіної Є.А.,

за участю секретаря судового засідання Гребенюк С.В.,

Розглянувши в порядку загального позовного провадження справу № 818/211/18

за позовом Державного підприємства "Дослідне господарство "ІСКРА" Інституту сільського господарства Північного сходу Національної академії аграрних наук України" (42074, Сумська обл., Роменський р-н, село Кашпури, вулиця Нова, будинок 6),

до відповідача Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (40000, Сумська обл., місто Суми, вулиця Герасима Кондратьєва, будинок 25),

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "ДОВІРА 2008" (42140, Сумська область, Недригайлівський район, с. Коровинці, вул. Київська, буд. 113),

про визнання протиправним та скасування наказу № 432 від 09.08.2017,

представники учасників справи:

від позивача - Сивенко В.М. (у судове засідання 26.05.2021 на оголошення вступної та резолютивної частин рішення суду - не з'явився);

від відповідача - Малікова В.І.;

від третьої особи - Власенкова Т.В.;

24.01.2018 Державне підприємство "Дослідне господарство "Іскра" Інституту сільського господарства Північного сходу Національної академії аграрних наук України" (далі - позивач, ДП "ДГ "Іскра" ІСГ ПС НААН") звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Сумській області (далі - відповідач, ГУ Держгеокадастру у Сумській області), в якому просить: визнати протиправним та скасувати наказ від 09.08.2017 за №432 "Про внесення змін до наказу "Про визначення переліку земельних ділянок" від 09.04.2014 №23" в частині включення до переліку земельних ділянок, права на які буде виставлено на земельні торги, земельних ділянок загальною орієнтовною площею 2584,3942 га, які розташовані на території Перехрестівської сільської ради Роменського району Сумської області, та щодо яких ДП "ДГ "Іскра" ІСГ ПС НААН" були подані клопотання про надання дозволів на розробку проектів землеустрою.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 19.06.2018, яке залишено без змін постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 11.12.2018, позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано наказ від 09.08.2017 за №432 "Про внесення змін до наказу "Про визначення переліку земельних ділянок" від 09.04.2014 №23" в частині включення до переліку земельних ділянок, права на які буде виставлено на земельні торги, земельних ділянок, зазначених у пункті 58-90 Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які можуть бути продані на земельних торгах, загальною орієнтовною площею 2584,3942 га, які розташовані на території Перехрестівської сільської ради Роменського району Сумської області.

Постановою від 08 грудня 2020 року у справі № 818/211/18 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду скасував рішення Сумського окружного адміністративного суду від 19 червня 2018 року та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2018 року у справі № 818/211/18, закрив провадження у справі № 818/211/18. Державному підприємству "Дослідне господарство "Іскра" Інституту сільського господарства Північного Сходу Національної академії аграрних наук України" Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду роз'яснив, що розгляд цієї справи віднесено до юрисдикції господарського суду та що позивач вправі протягом десяти днів з дня отримання відповідної постанови звернутися до суду із заявою про направлення справи за встановленою юрисдикцією.

Ухвалою від 15.01.2021 у справі № 818/211/18 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, на підставі частини 3 статті 354 КАС України, задовольнив заяву Державного підприємства "Дослідне господарство "Іскра" Інституту сільського господарства Північного Сходу Національної академії аграрних наук України" про направлення за встановленою юрисдикцією справи №818/211/18 за позовом Державного підприємства "Дослідне господарство "Іскра" Інституту сільського господарства Північного Сходу Національної академії аграрних наук України" до Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Сумській області про визнання протиправним та скасування наказу до Господарського суду Сумської області.

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20.01.2021 справу призначено до розгляду судді Жерьобкіній Є.А.

Ухвалою від 25.01.2021 господарський суд відкрив провадження у справі № 818/211/18 за правилами господарського судочинства в порядку загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання з повідомленням сторін; призначив підготовче засідання на 22.02.2021, 11:30; відповідачу надав п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву відповідно до ст. 165 ГПК України; позивачу надав семиденний строк з дня отримання відзиву на позовну заяву для подання відповіді на відзив відповідно до ст. 166 ГПК України; відповідачу надав семиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення відповідно до ст. 167 ГПК України.

19.02.2021 відповідач подав відзив на позовну заяву (вх. №1809 від 19.02.2021), в якому зазначає, що земельні ділянки, включені до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права оренди на які можуть бути продані на земельних торгах, були вільними та не перебували у власності чи користуванні інших осіб, в тому числі і позивача, тому наказ Головного управління від 09.08.2017 за № 432 "Про внесення змін до наказу "Про визначення переліку земельних ділянок" від 09.04.2014 № 23" не порушував права та охоронювані законом інтереси ДП "ДГ "Іскра". У позивача відсутнє право користування спірними земельними ділянками. Оскаржуваний наказ прийнятий відповідачем в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

19.02.2021 Товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Довіра 2008" подало заяву про вступ у справу як третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

22.02.2021 позивач подав заяву про зміну підстав позову шляхом викладення позову у новій редакції. В обґрунтування позовної заяви, з урахуванням зміни підстав позову, позивач посилається на те, що у нього в постійному користуванні знаходяться землі загальною площею 3111,3749 га, з них на території Перехрестівської сільської ради Роменського району Сумської області всього 2941,6749 га земель, з них, зокрема, ріллі 2638,2347 га. 03.08.2017 підприємство звернулося до Головного управління Держгеокадастру Сумській області з клопотанням за № 186 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в постійне користування для дослідних і навчальних цілей. Відповідач у листі від 06.09.2017 за № 18-03-10863/2-17 зазначив, що не має правових підстав для вирішення питання, яке порушене у клопотанні позивача, оскільки останньому необхідно подати клопотання на виготовлення проекту землеустрою на кожну земельну ділянку окремо. Позивач повторно звернувся до відповідача з клопотаннями від 20.11.2017 за №№ 255 - 293 про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у постійне користування для дослідних і навчальних цілей із земель сільськогосподарського призначення державної власності розташованих на території Перехрестівської сільської ради Роменського району Сумської області. Відповідач повідомив, що не має правових підстав для вирішення питання, що порушене у клопотаннях позивача, оскільки наказом ГУ Держгеокадастр від 09.08.2017 за № 432 "Про внесення змін до наказу "Про визначення переліку земельних ділянок" від 09.04.2014 № 23", до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які можуть бути продані на земельних торгах, були включені землі, за рахунок яких планується відведення земельних ділянок. Разом з цим, до Переліку може бути включено земельну ділянку тільки за умови присвоєння їй кадастрового номеру, тобто сформовану земельну ділянку, оскільки об'єктом продажу на аукціоні може бути земельна ділянка, яка є об'єктом цивільних прав. Перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги, серед іншого, в обов'язковому порядку має містити кадастровий номер відповідної земельної ділянки. Фактично, формуванню переліку земельної ділянки передує процедура підготовки лоту до торгів, в межах якої організатор торгів, зокрема здійснює відведення такої земельної ділянки та державну реєстрацію останньої із присвоєнням відповідного кадастрового номеру. В оскаржуваному наказі, а саме додатку до нього, де визначений безпосередньо Перелік земельних ділянок за порядковими номерами з 1 по 90, відсутні кадастрові номери земельних ділянок, Держгеокадастром вказано лише номер кадастрової зони та номер кадастрового кварталу, а зазначення чотиризначного номеру земельної ділянки в межах кадастрового кварталу відсутнє. Відповідач здійснив включення земельних ділянок до Переліку після отримання від позивача клопотання № 186 від 03.08.2017. Отже, оскаржуваний наказ Держгеокадастру порушує права та охоронювані законом інтереси підприємства щодо використання земельних ділянок та оформлення на них документів на право постійного користування.

У судовому засіданні 22.02.2021 суд постановив протокольну ухвалу про прийняття до розгляду заяви про зміну підстав позову вх. № 953к від 22.02.2021, надання відповідачу семиденного строку з дня отримання заяви для подання відзиву, оголошення перерви в судовому засіданні до 09.03.2021, 09 год. 15 хв.

05.03.2021 позивач подав заперечення на заяву ТОВ "Агрофірма "Довіра 2008" про вступ у справу.

05.03.2021 відповідач подав відзив на уточнений позов (вх. № 2344 від 05.03.2021), в якому зазначає, що оскаржуваний наказ відповідач прийняв у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України. Земельні ділянки, що включено до переліку, лише пропонуються до продажу, що свідчить про початок процедури виставлення земельної ділянки на торги. Присвоєння кадастрового номера земельній ділянці здійснюється під час державної реєстрації земельної ділянки, який і є одним із етапів підготовки лотів до проведення земельних торгів, що передбачений підпунктом б) частини 4 статті 136 Земельного кодексу України. До наказу Головного управління Держгеокадастру у Сумській області №432 від 09.08.2017 було внесено зміни та виключено значну частину земельних ділянок з переліку земельних ділянок, права на які можуть бути продані на земельних торгах, з подальшим відчуженням земельних ділянок фізичним особам в порядку безоплатної приватизації. Відповідно, громадянами України зареєстровано право власності на земельні ділянки в реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Ухвалою від 09.03.2021 господарський суд відмовив у задоволенні заяви товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Довіра 2008" про вступ у справу в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору (вх. №936к від 19.02.2021); продовжив строк підготовчого провадження на тридцять днів до 25.04.2021, відклав підготовче засідання з повідомленням сторін на 01.04.2021, 10:30.

Судове засідання 01.04.2021 не відбулось, у зв'язку з перебуванням судді Жерьобкіної Є.А. у відпустці з 19.03.2021 по 02.04.2021.

Ухвалою від 06.04.2021 господарський суд призначив підготовче засідання у справі з повідомленням сторін на 15.04.2021, 10:30.

01.04.2021 Товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Довіра 2008" подало заяву про вступ у справу як третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача (вх. №1521к від 01.04.2021).

Ухвалою від 15.04.2021 господарський суд відповідно до ст. 50 Господарського процесуального кодексу України залучив до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "ДОВІРА 2008"; відклав підготовче засідання з повідомленням сторін на 26.04.2021, 12:30; зобов'язав позивача та відповідача направити третій особі позовну заяву, відзив на позовну заяву, заяви по суті справи, докази надсилання подати суду; надав Товариству з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "ДОВІРА 2008" п'ятиденний строк з дня отримання заяв по суті справи для подання пояснень третьої особи щодо позову та відзиву відповідно до ст. 168 ГПК України.

22.04.2021 третя особа подала письмове пояснення по справі (вх. №4041 від 22.04.2021), в якому просить суд відмовити у задоволенні позову. ТОВ "Агрофірма "ДОВІРА 2008" зазначає, що відповідач згідно чинного законодавства України наділений повноваженнями визначати перелік земельних ділянок державної власності або прав на них, які виставляються на земельні торги. На момент включення до оскаржуваного наказу, спірні земельні ділянки були вільними та не перебували у власності чи користуванні інших осіб, в тому числі і позивача. Таким чином, виданням оскаржуваного наказу не порушено прав та охоронюваних законом інтересів позивача. Оскаржуваний наказ виданий відповідачем у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України. Безпідставними є посилання позивача на відсутність у відповідача права на включення спірних земельних ділянок в оскаржуваний наказ у зв'язку з відсутністю кадастрових номерів. Так, із змісту оскаржуваного наказу не вбачається констатація факту виставлення земельних ділянок на земельні торги окремими лотами, а лише вбачається визначення переліку вільних земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які можуть бути продані на земельних торгах. Оскаржуваний наказ є лише початком процедури виставлення земельної ділянки на торги. І відсутність в оскаржуваному наказі повних кадастрових номерів станом на дату його видання є підтвердженням того, що попереду передбачалося здійснення організатором торгів передбаченої законом процедури підготовки лотів до земельних торгів, в тому числі і присвоєння кадастрових номерів під час державної реєстрації земельних ділянок як об'єктів цивільних прав. Присвоєння кадастрового номера земельній ділянці здійснюється під час державної реєстрації земельної ділянки, який і є одним із етапів підготовки лотів до проведення земельних торгів, що передбачений п.п. б ч. 4 ст. 136 Земельного кодексу України. Оскаржуваний наказ не порушує права та охоронювані законом інтереси позивача щодо використання земельних ділянок та оформлення на них документів на право постійного користування ними, оскільки у позивача відсутнє право постійного користування спірними земельними ділянками.

Ухвалою від 26.04.2021 господарський суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 26.05.2021, 11:30.

Враховуючи достатність часу, наданого сторонам для подання доказів в обґрунтування своїх позицій по справі, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, господарський суд, в межах наданих йому повноважень, створив належні умови для реалізації учасниками процесу своїх прав.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.

Як зазначає позивач, у нього в постійному користуванні знаходяться землі загальною площею 3111, 3749 га, з них на території Перехрестійвської сільської ради Роменського району Сумської області всього 2941, 6749 га земель, з них ріллі - 2638, 2347 га.

З матеріалів справи суд встановив, що 03.08.2017 позивач звернувся до ГУ Держгеокадастру у Сумській області з клопотанням за №186 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в постійне користування для дослідних і навчальних цілей за рахунок земель сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2904,7749 га на території Перехрестівської сільської ради Роменського району Сумської області та орієнтовною площею 18,60 га на території Пустовійтівської сільської ради Роменського району Сумської області.

За результатами розгляду вказаного клопотання ГУ Держгеокадастру у Сумській області на адресу позивача направило листа від 06.09.2017 за № 18-03-10863/2-17, у якому зазначило, з посиланням на приписи ст. 123 Земельного кодексу України, що позивачу необхідно подати до Головного управління клопотання про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою на кожну земельну ділянку окремо.

20.11.2017 позивач звернувся до ГУ Держгеокадастру у Сумській області із клопотаннями за №255-293 про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у постійне користування для дослідних і навчальних цілей із земель сільськогосподарського призначення державної власності розташованих на території Перехрестівської сільської ради Роменського району Сумської області орієнтовною площею: 14,6850 га; 18,2794 га; 170,7936 га; 31,0260 га; 148,7826 га; 30,6563 га; 58,3817 га; 21,2728 га; 47,9983 га; 81,1528 га; 6,3868 га; 15,1682 га; 52,8161 га; 30,7724 га; 84,5804 га; 49,8648 га; 101,4002 га; 70,7974 га; 74,2897 га; 65,2252 га; 16,8482 га; 30,5527 га;145,7292 га; 14,7789 га; 62,3279 га; 29,7043 га; 51,0575 га; 39,2281 га; 98,15 га; 127,3598 га; 49,6110 га; 22,3015 га; 95,9363 га; 150,2354 га; 53,4989 га; 95,2464 га; 97,3568 га; 68,3291 га; 161,8125 га (рілля).

За результатами розгляду клопотань, ГУ Держгеокадастру у Сумській області направило на адресу позивача листи від 19.12.2017 за №№ 8-18-0.332-15152/2-17, 8-18-0.332-15162/2-17, 8-18-0.6-15163/2-17; 8-18-0.6-15166/2-17, 8-18-0.3-15167/2-17, 8-18-0.6- 15168/2-17, 8-18-0.6-15175/2-17,8-18-0.332-15176/2-17, 8-18-0.6-15178/2-17, 8-18-0.6-15186/2- 17, 8-18-0.3-15187/2-17, 8-18-0.6-15189/2-17, 8-18-0.3-15190/2-17, 8-18-0.6-15191/2-17, в яких зазначено, що у ГУ Держгеокадастру у Сумській області немає правових підстав для вирішення питань, що порушені у клопотаннях з посиланням на ч. 3 ст. 136 Земельного кодексу України, оскільки наказом ГУ Держгеокадастру від 09.08.2017 за № 432 "Про внесення змін до наказу "Про визначення переліку земельних ділянок" від 09.04.2014 № 23", до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які можуть бути продані на земельних торгах, були включені землі, за рахунок яких планується відведення земельних ділянок орієнтовною площею: 14,6850 га; 18,2794 га; 170,7936 га; 31,0260 га; 148,7826 га; 30,6563 га; 58,3817 га; 21,2728 га; 47,9983 га; 81,1528 га; 6,3868 га; 15,1682 га; 52,8161 га; 30,7724 га; 84,5804 га; 49,8648 га; 101,4002 га; 70,7974 га; 74,2897 га; 65,2252 га; 16,8482 га; 30,5527 га; 145,7292 га; 14,7789 га; 62,3279 га; 29,7043 га; 51,0575 га; 39,2281 га; 98.15 га; 127,3598 га; 49,6110 га; 22,3015 га; 95.9363 га; 150,2354 га; 53,4989 га; 95,2464 га; 97,3568 га; 68,3291 га; 161,8125 га на території Перехрестівської сільської ради Роменського району Сумської області .

Наказом ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 09.08.2017 №432 "Про внесення змін до наказу "Про визначення переліку земельних ділянок" від 09.04.2014 № 23" (далі - наказ від 09.08.2017 №432) внесено зміни у додаток 1 до наказу Головного управління від 09.04.2014 № 23, а саме, включено до переліку земельних ділянок права, на які можуть бути продані на земельних торгах 90 земельних ділянок, які розташовані на території Перехрестівської сільської ради Роменського району Сумської області.

Позивач просить визнати протиправним та скасувати наказ відповідача в частині включення до переліку земельних ділянок, права на які буде виставлено на земельні торги, земельних ділянок загальною орієнтовною площею 2584,3942 га, які розташовані на території Перехрестівської сільської ради Роменського району Сумської області, та щодо яких ДП "ДГ "Іскра" ІСГ ПС НААН були подані клопотання про надання дозволів на розробку проектів землеустрою, вказуючи на порушення відповідачем прав та охоронюваних законом інтересів позивача на використання земельних ділянок та оформлення на них документів на право постійного користування.

Відповідно до ст. 4 Господарського процесуального кодексу України, право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом.

Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Таким чином, обов'язковою передумовою для реалізації права на судовий захист у порядку господарського судочинства є наявність у позивача суб'єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, які порушуються, не визнаються або оспорюються іншими особами - відповідачами, та на захист якого спрямоване звернення до суду з позовом.

Частиною першою статті 2 ГПК України встановлено, що завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Вирішуючи спір по суті, суд повинен установити наявність у особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист якого подано позов.

Лише встановивши наявність у особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист яких подано позов, суд з'ясовує наявність чи відсутність факту порушення або оспорення і, відповідно, приймає рішення про захист порушеного права або відмовляє позивачу в захисті, встановивши безпідставність та необґрунтованість заявлених вимог.

Земельні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно зі статтями 13, 41 Конституції України, від імені українського народу права власника, зокрема, на землю здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.

Акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.

Згідно зі статтею 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси. Суд визнає незаконним та скасовує нормативно-правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Таким чином, обов'язковою умовою визнання акта незаконним та його скасування є порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.

Позивач стверджує про наявність у нього права постійного користування спірними земельними ділянками на території Перехрестійвської сільської ради Роменського району Сумської області, яке було порушене прийняттям оспорюваного наказу. Відповідач таке право позивача заперечує та зазначає, що земельні ділянки включені до Переліку були вільними та не перебували у власності чи користуванні інших осіб, в тому числі і позивача.

На підтвердження права постійного користування земельними ділянками позивачем подано: копію постанови Президії ВР Української РСР № 1370-ХІІ від 29.07.1991 «Про статус Української академії аграрних наук», якою постановлено, що Українська академія аграрних наук є самоврядною організацією, яка входить до складу агропромислового комплексу республіки та закріплено за Академією землю, всі основні фонди та інше державне майно, що знаходяться у розпорядженні її установ; копію наказу Української академії аграрних наук № 103 від 15.04.1992 «Про використання основних та обігових фондів наукових установ, господарств, підприємств та організацій, що входять до складу Української академії аграрних наук», згідно з яким за науковими установами, господарствами, підприємствами і організаціями закріплено землю, будівлі, споруди, обладнання, транспортні засоби, техніку та інші основні засоби станом на 01.01.1992 згідно з додатком; витяг з наказу № 103 від 15.04.1992; лист Національної академії аграрних наук від 17.07.2017 № 10.2-21/418, в якому повідомляється, що відповідно до бухгалтерської та фінансової звітності ДП «ДГ «Іскра» станом на 01.01.1997 у постійному користуванні господарства перебувало всього 3299 га землі, з неї сільськогосподарських угідь - 2993, 0 га, в тому числі ріллі - 2848 га; копію статуту Державного підприємства "Дослідне господарство "Іскра" Інституту сільського господарства Північного Сходу Національної академії аграрних наук України", затвердженого Президентом Національної академії аграрних наук України 15.12.2016; копію довідки управління Держгеокадастру у Роменському районі Сумської області від 23.01.2017 за № 8-28-02-55/2-17, в якій зазначається, що згідно державної статистичної звітності з кількісного обліку земель ф.№6 зем. станом на 01.01.2016 у постійному користуванні ДП «Дослідне господарство «Іскра» знаходиться 3111,3749 га земель, в тому числі на території Перехрестівської сільської ради 2941,6749 га, на території Пустовійтівської сільської ради - 169,7 га земель. Також позивачем подані копія рішення виконавчого комітету Сумської обласної ради трудящих № 347 від 21.06.1976, прийнятого на виконання постанови Ради Міністрів Української РСР № 273 від 05.06.1976, про перетворення колгоспу «Іскра» Роменського району в радгосп та приєднання його до насінницького радгоспу імені Леніна; копія акту від 01.08.1976 про передачу радгоспу імені Леніна Сумській державній сільськогосподарській дослідній станції земель (загальна площа землекористування 2380 га) та громадського майна, належного колгоспу «Іскра» на підставі постанови Ради Міністрів СРСР та ЦК ЦПРС № 495 від 03.05.1957, постанови Ради Міністрів УРСР і ЦК КП України № 450 від 09.05.1957; копію наказу Сумського науково-виробничого об'єднання «Еліта» № 552 від 30.08.1984 «Про розукрупнення елітно-насіннєвого радгоспу ім. Леніна Роменського району», згідно з яким розукрупнено даний радгосп на два господарства: елітно-насіннєвий радгосп ім. Леніна (с. Перехрестівка) з площею сільгоспугідь 4367 га та елітно-насіннєвий радгосп «Іскра» (с. Кашпури та с. Зюзюки) з площею сільгоспугідь 3125 га (а.с. 101-111, том 1, 117-123, том 3).

Відповідно до Статуту Державного підприємства "Дослідне господарство "Іскра" Інституту сільського господарства Північного Сходу Національної академії аграрних наук України", затвердженого Президентом Національної академії аграрних наук України 15.12.2016, підприємство засноване на основі державної власності, перебуває у віданні Національної академії аграрних наук України, як органу управління державним майном, а також є правонаступником в частині майна, землі, майнових та немайнових прав і зобов'язань Державного підприємства "Дослідне господарство "Іскра" Національної академії аграрних наук України" (п.п.1.1, 1.4 Статуту).

Підприємство створене наказом Української академії аграрних наук (далі - УААН) від 13.12.1991 №303.

Згідно з наказом УААН від 05.10.2001 №87 встановлено найменування підприємства позивача, як Державне підприємство "Дослідне господарство "Іскра" Сумського інституту агропромислового виробництва Української академії аграрних наук".

В подальшому найменування змінювалося на: Державне підприємство "Дослідне господарство "Іскра" Сумського інституту агропромислового виробництва Української академії аграрних наук" (наказ УААН від 29.12.2003 №128); Державне підприємство "Дослідне господарство "Іскра" Сумського інституту агропромислового виробництва Української академії аграрних наук" (наказ від 03.11.2006 №117); Державне підприємство "Дослідне господарство "Іскра" Сумського інституту агропромислового виробництва Національної академії аграрних наук України" (наказ від 07.09.2010 №69); Державне підприємство "Дослідне господарство "Іскра" Національної академії аграрних наук України" (наказ від 23.02.2011 №59); Державне підприємство "Дослідне господарство "Іскра" Інституту сільського господарства Північного Сходу Національної академії аграрних наук України" (наказ від 23.12.2013 №204).

Відповідно до ст. ст. 5, 17 Земельного кодексу Української PCP в редакції, чинній на час створення позивача (далі за текстом - ЗК УРСР) розпоряджаються землею Ради народних депутатів, які в межах своєї компетенції надають земельні ділянки у володіння або користування та вилучають їх. Надання земельних ділянок у володіння або користування здійснюється в порядку відведення. Відведення земельних ділянок провадиться на підставі рішення відповідної Ради народних депутатів. У рішеннях про надання земельних ділянок у володіння або користування зазначається мета, для якої вони відводяться.

За змістом ст. ст. 22, 23 ЗК УРСР право володіння або право користування наданою земельною ділянкою виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж цієї ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує це право. Приступати до використання наданої земельної ділянки (в тому числі і на умовах оренди) до встановлення меж цієї ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує право володіння або право користування землею, забороняється. Право володіння або право постійного користування землею посвідчується державними актами, які видаються і реєструються сільськими, селищними, районними, міськими Радами народних депутатів.

Відповідно до ст. 92 чинного Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.

Згідно зі ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Відповідно до ст.125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно зі статтею 126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Пунктом 1 частини 1 статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено: державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Тобто, факт оформлення права власності чи користування на земельну ділянку підтверджується внесенням відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, а також отриманням документу, що підтверджує проведення державної реєстрації права на земельну ділянку.

Згідно зі ст. 21 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», документом, який підтверджує факт виникнення права при здійсненні державної реєстрації прав на нерухоме майно є витяг з Державного реєстру речових прав.

Суд встановив, що в матеріалах справи відсутній державний акт, який засвідчує право постійного користування позивача чи юридичних осіб, правонаступником яких він є на земельні ділянки орієнтовною площею 2584,3942 га, які розташовані на території Перехрестівської сільської ради Роменського району Сумської області.

Доказів реєстрації речових прав на спірні земельні ділянки та внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно матеріали справи також не містять.

Надані позивачем докази, за відсутності державного акта, доказів реєстрації речових прав на спірні земельні ділянки, не є належними на підтвердження факту перебування у позивача на праві постійного користування земель загальною орієнтовною площею 2584,3942 га на території Перехрестівської сільської ради Роменського району Сумської області.

Суд зауважує, що до копії наказу № 103 від 15.04.1992 не додано додаток, передбачений пунктом 2 цього наказу, з якого можна було б встановити, які саме землі перейшли у користування Української академії агарних наук. З витягу до наказу № 103 від 15.04.1992, що є додатком до листа Національної академії аграрних наук від 17.07.2017 № 10.2-21/418 також не можливо встановити, про які саме землі у ньому йде мова. У листі Національної академії аграрних наук від 17.07.2017 № 10.2-21/418 вказано про надання Академією інформації про наявність землі, майна згідно з додатком на 22-х аркушах, який суду не поданий, крім витягу з наказу № 103 від 15.04.1992 (а.с. 122-123, том 3).

Копію довідки управління Держгеокадастру у Роменському районі Сумської області від 23.01.2017 за № 8-28-02-55/2-17, в якій зазначається, що згідно державної статистичної звітності з кількісного обліку земель ф.№6 зем. станом на 01.01.2016 в постійному користуванні ДП «Дослідне господарство «Іскра» знаходиться 3111,3749 га земель, в тому числі на території Перехрестівської сільської ради - 2941,6749 га, на території Пустовійтівської сільської ради - 169,7 га земель, суд не приймає в якості належного доказу на підтвердження права постійного користування, з огляду на приписи ст. ст. 22, 23 ЗК УРСР та ст. 125 Земельного кодексу України, за відсутності державного акта про право постійного користування землею, доказів державної реєстрації права постійного користування.

При цьому, суд зауважує, що 01.01.2016 наказ Державного комітету статистики України від 05.11.1998 №377 "Про затвердження форм державної статистичної звітності з земельних ресурсів та Інструкції з заповнення", яким затверджена форма №6зем, втратив чинність на підставі наказу Державної служби статистики №190 від 19.08.2015.

За приписами статті 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Згідно з частиною четвертою статті 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Підпунктом 31 пункту 4 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року № 15 визначено, що Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи.

Стаття 123 Земельного кодексу України визначає порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування.

Так, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).

Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр», право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.

Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.

Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Водночас, відповідно до частини першої статті 134 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Частиною другою 134 ЗК України визначено випадки, коли земельні ділянки державної або комунальної власності не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах).

Відповідно до статті 136 ЗК України організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення.

У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.

Добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об'єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.

Земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.

Аналіз приписів статті 136 Земельного кодексу України дає підстави для висновку, що в разі віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах є підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.

Суд встановив, що позивач звернувся до ГУ Держгеокадастру у Сумській області про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в постійне користування для дослідних і навчальних цілей за рахунок земель сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2904,7749 га на території Перехрестівської сільської ради Роменського району Сумської області з клопотанням за №186 від 03.08.2017, яке було зареєстроване в Управлінні Держгеокадастру 07.08.2017.

Листом від 06.09.2017 за № 18-03-10863/2-17 відповідач повідомив позивачу, що з доданих підприємством графічних матеріалів неможливо визначити місце розташування земельних ділянок, які бажає отримати підприємство, їх кількість та розмір, та про необхідність подання до Головного управління клопотання на виготовлення проекту землеустрою на кожну земельну ділянку окремо відповідно до ст. 123 Земельного кодексу України.

Разом з цим, наказом ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 09.08.2017 №432 включено до переліку земельних ділянок, права на які можуть бути продані на земельних торгах, 90 земельних ділянок, які розташовані на території Перехрестівської сільської ради Роменського району Сумської області, враховуючи протокол засідання комісії з добору земельних ділянок та/або прав на них, які можуть виставлятися на земельні торги окремими лотами від 04.08.2017 № 6.

Саме за результатами засідання комісії з добору земельних ділянок та/або прав на них, які можуть виставлятися на земельні торги окремими лотами, оформленого протоколом від 04.08.2017 № 6, було рекомендовано керівнику Головного управління внести зміни до наказу № 23 від 09.04.2014 «Про визначення переліку земельних ділянок» шляхом включення до переліку 90 земельних ділянок орієнтовною площею 5866,2347 га, що розташовані на території Перехрестівської сільської ради Роменського району Сумської області згідно з додатком № 1 до протоколу (перелік вільних земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які можуть бути продані на земельних торгах). На дату таких рекомендацій, клопотань позивача про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок не було зареєстровано в ГУ Держгеокадастру у Сумській області.

Разом з цим, позивач звернувся до ГУ Держгеокадастру у Сумській області з окремими клопотаннями про надання дозволу на розробку проектів землеустрою на окремі земельні ділянки з графічними матеріалами, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір кожної земельної ділянки відповідно до ст. 123 Земельного кодексу України тільки 20.11.2017.

Земельні ділянки орієнтовною площею: 14,6850 га; 18,2794 га; 170,7936 га; 31,0260 га; 148,7826 га; 30,6563 га; 58,3817 га; 21,2728 га; 47,9983 га; 81,1528 га; 6,3868 га; 15,1682 га; 52,8161 га; 30,7724 га; 84,5804 га; 49,8648 га; 101,4002 га; 70,7974 га; 74,2897 га; 65,2252 га; 16,8482 га; 30,5527 га;145,7292 га; 14,7789 га; 62,3279 га; 29,7043 га; 51,0575 га; 39,2281 га; 98,15 га; 127,3598 га; 49,6110 га; 22,3015 га; 95,9363 га; 150,2354 га; 53,4989 га; 95,2464 га; 97,3568 га; 68,3291 га; 161,8125 га (рілля), які розташовані на території Перехрестівської сільської ради Роменського району Сумської області, вже були включені до переліку земельних ділянок, права на які буде виставлено на земельні торги згідно з наказом ГУ Держгеокадастру від 09.08.2017 за № 432, тому твердження позивача про порушення відповідним наказом його прав на отримання в користування земельних ділянок за клопотаннями про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою, що подані після включення земельних ділянок до переліку, суд вважає необґрунтованими.

За цих обставин, оскільки позивачем не доведено факту перебування спірних земельних ділянок у позивача на праві постійного користування на дату звернення з клопотаннями про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою, позивачем не спростовано, що на момент включення земельних ділянок до переліку вони були вільними та не перебували у власності чи користуванні позивача, судом не встановлено факту порушення у зв'язку з прийняттям наказу від 09.08.2017 за №432 "Про внесення змін до наказу "Про визначення переліку земельних ділянок" від 09.04.2014 №23" прав чи охоронюваних законом інтересів позивача, тому суд відмовляє у задоволенні позову.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст.129 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.

Керуючись ст. ст. 2, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову відмовити.

2. Відповідно до ст. ст. 241, 256, 257 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Північного апеляційного господарського суду, з урахуванням пп. 17.5. п. 17 Розділу XI Перехідних положень ГПК України.

Повне рішення складене 07.06.2021.

Суддя Є.А. Жерьобкіна