Рішення від 28.05.2021 по справі 916/588/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"28" травня 2021 р.м. Одеса Справа № 916/588/21

Господарський суд Одеської області у складі судді Петренко Н.Д.,

за участю секретаря судового засідання Потребенко О.М.

розглянувши справу № 916/588/21 в порядку загального позовного провадження

за позовом: першого заступника керівника Одеської місцевої прокуратури № 3 /ЄДРПОУ відсутній, адреса - 65062, м. Одеса, вул. Черняховського, 6, 10, e-mail: prokuratura3@od.gp.gov.ua/ в інтересах держави в особі Державної служби з безпеки на транспорті /ЄДРПОУ 39816845, адреса - 01135, м. Київ, просп. Перемоги, 14, e-mail: contact@dsbt.gov.ua/

до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю "Автомагістраль-Південь" /ЄДРПОУ 34252469, адреса - 65058, м. Одеса, вул. Романа Кармена, 21/

про стягнення коштів у розмірі 25 085,29 грн.

за участю представників:

від прокуратури: Кривельова Тетяна Михайлівна, посвідчення № 059098 від 11.01.2021 року;

від позивача: Соломеїн Дмитро Романович, в порядку самопредставництва за довіреністю від 09.03.2021 року та посвідченням № 2124 від 04.02.2021;

від відповідача: Алексєєнко Олексій Анатолійович, ордер № ОД 432317 від 19.04.2021 року.

ВСТАНОВИВ:

05.03.2021 року перший заступник керівника Одеської місцевої прокуратури № 3 / в інтересах держави в особі Державної служби з безпеки на транспорті звернувся до Господарського суду Одеської області з позовною заявою /вх. № 610/21/ до товариства з обмеженою відповідальністю "Автомагістраль-Південь" про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри, яких перевищують нормативні у сумі 25 085,29 грн.

В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що Державною службою з безпеки на транспорті не здійснюються заходи щодо стягнення нарахованої відповідачу плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри, яких перевищують нормативні.

Позов пред'явлено на підставі ст.ст. 8,131-1 Конституції України, ст. 29 Бюджетного Кодексу України, Закону України "Про прокуратуру", Закону України "Про дорожній рух", Закону України "Про автомобільний транспорт", Закону України "Про автомобільні дороги", Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 08.11.2006 року № 1567, Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільним дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 27.06.2007 року № 879, Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету міністрів України від 18.01.2001 року № 30, Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету міністрів України від 10.10.2001 року № 1306 з відповідними змінами та доповненнями.

Ухвалою суду від 10.03.2021 року залишено без руху позовну заяву першого заступника керівника Одеської місцевої прокуратури № 3 в інтересах держави в особі Державної служби з безпеки на транспорті вх. № 610/21 від 05.03.2021року; зобов'язано прокурора надати суду у десятиденний строк з дня отримання ухвали суду, заяву про усунення недоліків, встановлених при поданні позовної заяви.

Згідно повернутого на адресу суду 18.03.2021 року за вх. № 8018/21 рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення прокурор отримав копію ухвали 15.03.2021 року.

25.03.2021 року на адресу суду надійшла заява прокурора /вх. № 8283/21/ про усунення недоліків на виконання ухвали суду від 10.03.2021 року.

Ухвалою суду від 30.03.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 916/588/21; постановлено справу розглядати за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 21.04.2021 р. о 14:00 год.

20.04.2021 року на адресу суду надійшов відзив /вх. № 11045/21/, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. В обґрунтування своїх заперечень відповідач посилається на те, що акт та розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, складений до нього, є необгрунтованими, протиправними та такими, що прийняті в супереч приписам чинного законодавства України, а тому підлягають скасуванню.

Відповідач вказує, що відповідно до п. 22 Порядку № 879 у разі виявлення на стаціонарних або пересувних чи автоматичних пунктах габаритно-вагового контролю порушення правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів такий транспортний засіб тимчасово затримується згідно із статтею 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідач зауважує, що встановивши перевищення нормативно допустимих вагових параметрів, водіям, перевізникові або власникові транспортних засобів з боку посадових осіб Укртрансбезпеки не пропонувалось привести габаритно-вагові параметри у відповідність з установленими нормативами, транспортні засоби не були тимчасово затримані, протоколи про адміністративне правопорушення не складалися.

Після проведення рейдової перевірки перевізника не було притягнуто до відповідальності за відсутність документа про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів або дозволу.

Відповідач зазначає, що зі змісту актів, а саме з розділу «дата і час перевірки» вбачається тільки те, о котрій годині вона була розпочата, але не відомо о котрій вона закінчилася, хоча зазначена норма регламентує чіткий проміжок часу в одну годину, тому і в Актах повинна міститись інформація спливу цієї години, в іншому випадку це є грубим порушенням.

За словами відповідача, тимчасове затримання транспортних засобів не здійснювалося, протоколи про адміністративне правопорушення не складалися, перевізник не притягувався до відповідальності за відсутність документа про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів або дозволу, тому прийняті на підставі таких складених з порушеннями актів розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування є протиправними та підлягають скасуванню.

У відзиві відповідач посилається та надає оцінку акту № 0015984 від 17.07.2019 року та довідці № 029036, які не є предметом дослідження у даній справі, оскільки в позовній заяві прокурор посилається на акт № 0015631 від 24.10.2019 року про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, довідку № 047656 від 24.10.2019 року про результати здійснення габаритно-вагового контролю, розрахунок № 0015631 від 24.10.2019 року плати за проїзд великовагових та (або) великогарабитних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту від 24.10.2019 року за № 0015631 (на підставі постанови КМУ від 27.06.2007 № 879) та акт № 173653 від 24.10.2019 року проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.

У підготовчому судовому засіданні 21.04.2021 року судом оголошено протокольну ухвалу про відкладення судового засідання на 12.05.2021 року на 12:00 год.

19.05.2021 року на адресу суду надійшла відповідь на відзив /вх. № 13616/21/, в яких прокурор вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

У підготовчому судовому засіданні 12.05.2021 року судом оголошено перерву на 19.05.2021 року на 15:00 год.

У підготовчому судовому засіданні 19.05.2021 року судом оголошено протокольну ухвалу про відкладення судового засідання на 28.05.2021 року на 11:30 год.

У підготовчому судовому засіданні 28.05.2021 року судом оголошено протокольну ухвалу про закриття підготовчого провадження та перехід до розгляду справи по суті.

У судовому засіданні прокурор позов підтримала та просила задовольнити.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позов прокурора та просив його задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову з підстав, викладених у відзиві.

Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, вислухавши учасників справи, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення заявлених позовних вимог у повному обсязі, виходячи з наступного.

Як встановлено у судовому засіданні при безпосередньому дослідженні доказів, 24.10.2019 року Управлінням Укртрансбезпеки Дніпропетровській області під час здійснення перевірки на автомобільній ділянці М04, Дніпропетровська обл., 185 км. /пересувний пункт ГВК/ було проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки Ford Cargo 4135DDC, реєстраційний номер НОМЕР_1 , власником якого є товариство з обмеженою відповідальністю «Белогві» (код ЄДРПОУ 30748070). Відповідно до товарно-транспортної накладної № 4 перевізником було товариство з обмеженою відповідальністю «Автомагістраль-Південь» (відповідач по справі).

За результатами проведення габаритно-вагового контролю 24.10.2019 року складено акт № 173653 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт та довідку № 047656 про результати здійснення габаритно-вагового контролю, згідно яких зафіксовано навантаження на осі: 1) 8,800 тонн; 2) 9,110 тонн 3) 15,805 тонн; 4) 16,730 тонн. Фактична повна маса транспортного засобу склала 50,445 тонн при нормативно допустимій масі 40,00 тонн.

До акту від 24.10.2019 № 173653 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт цього ж дня, а саме 24.10.2019 року, складено розрахунок № 0015631 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, згідно з яким плата за проїзд великовагового транспортного засобу склала 906,00 євро, що у відповідності до офіційного курсу НБУ станом на час вчинення правопорушення (24.10.2019 р.) становить 25 085,29 гривень.

Частиною 2 ст. 29 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів.

Відповідно до положень ст. 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.

Пунктом 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженому постановою Кабінету міністрів України від 08.11.2006 № 1567, передбачено, що державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок.

Згідно з п. 3 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 27.06.2007 № 879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» (далі - Порядок № 879), габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюються Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Відповідно до п.п. 4 п. 2 Порядку № 879, габаритно-ваговий контроль - це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Відповідно до п. 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України під 18.01.2001 № 30, транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

У свою чергу, положенням п. 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306, визначено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 тон (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь -11т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т, здвоєнні осі - 18 т, строєні - т), або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш на 2 м осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними перевищує 2,5 м. Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 тонн, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Частиною 3 ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт" передбачено, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом (окрім зазначених у ч. 2 даної статті) є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Згідно зі ст. 33 Закону України «Про автомобільні дороги» передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 № 198, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.

Із положень пункту 4 Правил № 30 випливає, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, видані перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Пунктом 27 Порядку № 879 передбачено, що плата за проїзд справляється з транспортних засобів вітчизняних та іноземних власників в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.

Згідно з п. 28 Порядку № 879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками, виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Статтею 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що автомобільний перевізник - це фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення вантажів чи (та) пасажирів транспортними засобами. Згідно зі ст. 48 цього ж Закону документом для здійснення перевезень вантажів, зокрема для автомобільного перевізника, є документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах та інші документи, передбачені законодавством. Водій зобов'язаний пред'явити посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортні накладні або інший визначений законодавством документ на вантаж.

Тому, Управлінням Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області 24.10.2019 було складено акт № 173653 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт, відповідно до якого перевіркою виявлені порушення ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: здійснення внутрішніх перевезень вантажів для власних потреб без оформлення документів (дозволу, який надає право на рух автомобільними дорогами України з перевищенням вагових обмежень). Установлено, що порушення вчинено саме Товариством з обмеженою відповідальністю «Автомагістраль-Південь». Цього ж дня відповідачу зроблено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування на загальну суму 906,00 євро.

Відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України станом на 24.10.2019 року, курс гривні до євро складає 24,892526 гривень. Таким чином, нарахована плата у розмірі 906,00 євро становить 25 085,029 гривень.

Проте, в порушення п. 31-1 Порядку (перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки, за даними Управління у визначений вище термін платником ТОВ «Автомагістраль-Південь») - кошти добровільно не було сплачено.

За таких обставин, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Суд не приймає до уваги заперечень відповідача, викладених у відзиві на позов, про те, що тимчасове затримання транспортних засобів не здійснювалося, протоколи про адміністративне правопорушення не складалися та перевізник (ТОВ „Автомагістраль-Південь") не притягувався до відповідальності за відсутність документа про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів або дозволу, оскільки плата за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, в даному випадку, не є правопорушенням за яке передбачена відповідальність нормами Кодексу України про адміністративні правопорушення і обов'язок здійснення такої плати перевізником - не залежить від того чи притягувалась особа до адміністративної відповідальності за перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень без відповідного дозволу на рух автомобільними дорогами України, виданого компетентними уповноваженими органами.

Також, обов'язок оплати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування - не залежить від наявності або відсутності вини перевізника, оскільки підставою для оплати є сам факт проїзду (руху) великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, що мало місце в даному випадку.

У ході розгляду справи судом не виявлено норм права, на які посилався позивач, що не підлягають застосуванню до даних правовідносин.

За правилами ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Матеріали справи не містять доказів, які були б відхилені судом.

Положеннями ч. 1 ст. 14 ГПК України визначено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненнями особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Проаналізувавши встановлені обставини в їх сукупності, господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги першого заступника керівника Одеської місцевої прокуратури № 3 в інтересах держави в особі Державної служби з безпеки на транспорті підлягають задоволенню у повному обсязі, так як обґрунтовані та доведені. При цьому заперечення відповідача не знайшли свого підтвердження у ході розгляду справи.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Прокурор при пред'явленні позову сплатив судовий збір у розмірі 2 270,00 грн., що вбачається із платіжного доручення № 167 від 18.02.2021 року (а.с. 13).

Таким чином, враховуючи висновок суду про задоволення позовних вимог першого заступника керівника Одеської місцевої прокуратури № 3 в інтересах держави в особі Державної служби з безпеки на транспорті у повному обсязі, судовий збір у розмірі 2 270,00 грн. підлягає стягненню з відповідача товариства з обмеженою відповідальністю "Автомагістраль-Південь".

Керуючись ст. ст. 4, 5, 74-75, 129, 237-241 Господарського процесуального кодексу України суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги першого заступника керівника Одеської місцевої прокуратури № 3 в інтересах держави в особі Державної служби з безпеки на транспорті - задовольнити у повному обсязі.

2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Автомагістраль-Південь" /ЄДРПОУ 34252469, адреса - 65058, м. Одеса, вул. Романа Кармена, 21/ на користь Державної служби з безпеки на транспорті /ЄДРПОУ 39816845, адреса - 01135, м. Київ, просп. Перемоги, 14, e-mail: contact@dsbt.gov.ua/ плату за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри, яких перевищують нормативні у сумі 25 085,29 грн. /двадцять п'ять тисяч вісімдесят п'ять гривень 29 копійок/.

3. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Автомагістраль-Південь" /ЄДРПОУ 34252469, адреса - 65058, м. Одеса, вул. Романа Кармена, 21/ на користь Одеської обласної прокуратури (отримувач коштів - Одеська обласна прокуратура (неприбуткова організація) юридична та поштова адреса - 65026, м. Одеса, вул. Пушкінська, 3, тел. 7319800. Код отримувача (ЄДРПОУ 03528552). Рахунок отримувача: № UA 808201720343100002000000564 в ДКСУ м. Київ МФО 820172. Код класифікації доходів бюджету 22030101) судовий збір у розмірі 2 270,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Повний текст складено 07 червня 2021 р.

Суддя Н.Д. Петренко