ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
28 жовтня 2019 року м. Київ № 826/7963/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Донця В.А., секретар судового засідання Новаковська І.Ю., розглянув у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства "Укртрансгаз" до Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
за участю представників:
позивача - адвокат Цулаія Г.З.;
відповідача - Чміль А.А.
Публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом про:
- визнання протиправною бездіяльності Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві, яка виразилась у ненаданні до органу Казначейства висновку про повернення ПАТ "Укртрансгаз" надмірно сплаченого податку на прибуток в сумі 676.480,91 грн.;
- зобов'язання Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві підготувати та надати до органу казначейства висновок про повернення ПАТ "Укртрансгаз" суму надмірно сплаченого податку на прибуток в розмірі 676.480,91 грн.
Ухвалою суду від 30.05.2016 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено судовий розгляд. На підставі розпорядження про повторний автоматичний розподіл, протоколу автоматичного розподілу - справу передано судді Донцю В.А. Ухвалою суду від 25.03.2019 постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, надано сторонам строк для подання заяв по суті, доказів та клопотань з процесуальних питань. Ухвалою суду від 16.09.2019 р. постановлено замінити відповідача - Державну податкову інспекцію у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві (ідентифікаційний код 39669867), на правонаступника - Головне управління ДФС у м. Києві (ідентифікаційний код 39439980). Ухвалою суду від 28.10.2019 р. постановлено замінити позивача - Публічне акціонерне товариство «Укртрансгаз» на правонаступника Акціонерне товариство «Укртрансгаз».
Позовну заяву обґрунтовано тим, що на неодноразові звернення позивача про повернення переплати з податку на прибуток, у визначені Податковим кодексом України строки, відповідач не вчинив дії по підготовці висновку про повернення відповідних сум.
Представником відповідача подано відзив, в якому позовні вимоги не визнаються. Підставами заперечень зазначено, що позивач та його філія знаходились на податковому обліку у різних територіальних органах ДФС, а тому перерахування суми переплати з податку на прибуток по відокремленому підрозділу на рахунок податку на прибуток головного підприємства має бути вирішено за місцезнаходженням головного підприємства АТ «Укртрансгаз».
Під час судового розгляду справи представник позивача позов підтримав, представник відповідача підтримав підстави заперечень, викладені у відзиві.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд установив.
АТ «Укртрансгаз» перебувало на податковому обліку як платник податків у МГУ ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників.
За рахунок філії «Об'єднане диспетчерське управління ПАТ «Укртрансгаз» (04873989), яка у ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві, у позивача утворилась переплата з податку на прибуток у розмірі 676480,91 грн., яка складається з сум сплати авансових внесків з податку на прибуток за періоди з січня 2013 року по лютий 2014 року у розмірі 644406,00 грн. та переплати у сумі 32074,91 грн.
З метою повернення зазначеної переплати АТ «Укртрансгаз» звернулось до ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві з заявою від 11.04.2016 р. №5543/9-011.
ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві листом від 25.04.2016 р. №17079/10/26-55-12-05 залишено без виконання заяву позивача про повернення переплати з податку на прибуток.
Вважаючи таку бездіяльність протиправною ПАТ «Укртрансгаз» звернулось з відповідним позовом до суду.
Вирішуючи спір, суд виходить з такого.
Відносини щодо повернення помилково та надміру сплачених платежів урегульовані Податковим кодексом України, Порядком повернення коштів, помилково та /або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 N 787.
Підпунктом 14.1.115 пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України визначено, що надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату
Відповідно до п. п. 17.1.10 п. 17.1 ст. 17 Податкового кодексу України, платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів в порядку, встановленому ним Кодексом.
Статтею 43 Податкового кодексу України передбачено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, та крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
У разі повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на додану вартість такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.
Відповідно до п. 102.5 ст. 102 Податкового кодексу України, заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 р. N 787 затверджено Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 р. N 1650/24182. (в подальшому - Порядок).
Згідно із п. 3 та п. 5 Порядку, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.
Повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.
Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою з найменуванням та ідентифікаційним кодом установи (у разі наявності), з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
Пунктом 10 Порядку передбачено, що органи Казначейства приймають подання від органів, які контролюють справляння надходжень бюджету або які здійснюють облік заборгованості в розрізі позичальників, у строки, визначені нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів.
Відповідно до п. 12 Порядку, органи Казначейства здійснюють процедури із забезпечення виконання документів, зазначених у пунктах 5 - 8 цього розділу, в такому порядку:
1) за наявності поточних надходжень на відповідних рахунках за надходженнями орган Казначейства протягом п'яти робочих днів після дня отримання подання (заяви та подання) перераховує кошти на рахунок одержувача одноразово на загальну суму або частковими сумами;
2) у разі недостатності або відсутності поточних надходжень на відповідних рахунках за надходженнями для здійснення повернення відповідний орган Казначейства не пізніше ніж через п'ять робочих днів після дня отримання подання (заяви та подання) надсилає звернення для підкріплення коштами цих рахунків: за платежами, що належать державному бюджету, - до Казначейства України.
Згідно пунктів 4, 5, 7, 8, 9 Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 15.12.2015 р. N 1146, повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, до якого такі кошти були зараховані.
Повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом ДФС на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення.
Після реєстрації в органі ДФС заява платника про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань (крім грошових зобов'язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів) передається на розгляд до структурних підрозділів, що виконують функції з адміністрування відповідних податків і зборів та погашення заборгованостей. Не пізніше другого робочого дня, наступного за днем реєстрації, заява з відміткою вказаних підрозділів щодо правомірності повернення передається до структурного підрозділу, на який покладено функцію з підготовки висновку.
Заява платника про повернення помилково або надміру сплачених грошових зобов'язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, після реєстрації передається до структурного підрозділу митниці ДФС, на який покладено функцію з підготовки висновку.
У разі якщо вказана у заяві платника сума (її частина) за даними інформаційних систем обліковується як помилково та/або надміру сплачена, орган ДФС готує висновок на повернення такої суми (її частини) за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Орган ДФС не пізніше наступного робочого дня від дати отримання висновку, погодженого місцевим фінансовим органом або відповідним органом, визначеним відповідно до частини першої статті 67- 2 глави 11 розділу III Бюджетного кодексу України, передає його згідно з реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу Казначейства.
Орган ДФС несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі висновку органу Казначейства для виконання.
Аналіз зазначених норм податкового законодавства вказує, що повернення надмірно сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток та ПДВ здійснюється за таких умов: в разі відсутності у платника податків податкової заборгованості, подання ним заяви про повернення надмірно перерахованих коштів, подання органом державної податкової служби висновку про повернення відповідних сум коштів до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Пунктом 5 Порядку, передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Таким чином, обов'язковими умовами для повернення сум грошового зобов'язання є: подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення надміру сплаченої суми, але за умови наявності надміру сплачених грошових зобов'язань та відсутності податкового боргу.
Судом встановлено, що наявна переплата у позивача утворилась з податку на прибуток у розмірі 676480,91 грн. з сум сплаченого авансового внеску з податку на прибуток за періоди з січня 2013 року по лютий 2014 року у розмірі 644406,00 грн. та переплати у сумі 32074,91 грн.
З матеріалів справи вбачається, що згідно довідки Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників від 11.04.2016 №7740/10/28-10-17-02-26 ПАТ «Укртрансгаз» станом на 11.04.2016 не мало заборгованості зі сплати податків та зборів. Як було встановлено судом та не спростовано відповідачем, зазначена довідка була долучена до заяви ПАТ «Укртрансгаз» про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань.
За результатами розгляду заяви позивача від 11.04.2016 р. №5543/9-011 ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві не було підготовлено та направлено до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві висновок про повернення надмірно сплаченої позивачем суми податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 676480,91 грн. по філії «Об'єднане диспетчерське управління ПАТ «Укртрансгаз».
Разом з тим, відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що станом на 17.10.2019 року було здійснено повернення коштів на рахунок подку на прибуток позивача у розмірі 633119,00 грн.
Позивач відповіддю на відзив підтвердив отримання від відповідача 633119,00 грн. в рахунок повернення надмірно сплаченої суми податку на прибуток.
Таким чином, суд приходить до висновку, що розмір надмірно сплаченої позивачем суми податку на прибуток яка підлягає поверненню становить 43361,51 грн. (676480,91 грн. - 633119,00 грн. = 43361,51 грн.).
Оцінивши наявні в справі докази в їх сукупності, суд доходить висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини третьої статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі в розмірі 2756,00 грн. (платіжне доручення від 17.05.2016 р.) №6031.
З урахуванням часткового задоволення позовних вимог на користь позивача підлягає присудженню 1378,00 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у м. Києві.
Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у м. Києві щодо ненадання до територіального органу Державної казначейської служби України висновку про повернення Акціонерному товариству "Укртрансгаз" надміру сплаченого податку на прибуток у розмірі 43361,51 грн. (сорок три тисячі триста шістдесят одна гривня 51 копійка).
Зобов'язати Головне управління ДФС у м. Києві підготувати та надати до територіального органу Державної казначейської служби України висновок про повернення Акціонерному товариству "Укртрансгаз" надміру сплаченого податку на прибуток у розмірі 43361,51 грн. (сорок три тисячі триста шістдесят одна гривня 51 копійка).
У задоволенні решти позову відмовити.
Стягнути на користь Акціонерного товариства "Укртрансгаз" судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1378,00 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у м. Києві.
Позивач - Акціонерне товариство "Укртрансгаз" (ідентифікаційний код 30019801, місцезнаходження: 01021, місто Київ, Кловський узвіз, 9/1).
Відповідач - Головне управління ДФС у м. Києві (ідентифікаційний код 39439980, місцезнаходження: 04116, місто Київ, вулиця Шолуденка, будинок 33/19).
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Закону України від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Повний текст рішення складено 02 червня 2021 року.
Суддя В.А. Донець