14 квітня 2021 року справа № 580/137/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаращенка В.В.,
за участю:
секретаря судового засідання Галасун А.О.,
представника позивача: Підгорного М.О. - за довіреністю,
представника відповідача: Слинька М.Г. - за довіреністю,
представника третьої особи: не з'явився;
розглянувши за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Управлінська компанія «Нова якість» «Благоустрій» до Черкаської міської ради, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - виконавчий комітет Черкаської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, -
Товариство з обмеженою відповідальністю «Управлінська компанія «Нова якість» Благоустрій» звернулось до суду з адміністративним позовом до Черкаської міської ради, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Черкаської міської ради від 13.12.2019 №2-5355 «Про скасування рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 27.06.2019 №726».
Ухвалою суду від 03.02.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження, також ухвалою від 03.02.2020 залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - виконавчий комітет Черкаської міської ради.
Ухвалою суду від 03.04.2020 відкладено підготовче засідання у справі до відміни карантину та обмежувальних протиепідемічних заходів.
Ухвалою суду від 03.01.2020 в справі №580/4/20 заяву про забезпечення позову задоволено та зупинено дію рішення Черкаської міської ради від 13.12.2019 №2-5355 «Про скасування рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 27.06.2019 №726», яким скасовано рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 27.06.2019 №726 «Про встановлення тарифів на послугу з вивезення, знешкодження та захоронення побутових відходів (ремонтних та великогабаритних)» до набрання законної сили рішенням у справі №580/137/20.
Протокольною ухвалою суду від 24.03.2021 суд відмовив в задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі.
Клопотання про закриття провадження у справі мотивоване тим, що даний спір має приватноправовий характер, оскільки позивач фактично намагається захистити свої майнові права та інтереси, що полягають у здійсненні господарської діяльності по виконанню договору про надання послуг з вивезення великогабаритних побутових відходів, тобто позивач захищає цивільні права і до даних правовідносин слід застосовувати норми господарського судочинства.
Суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Особливістю правовідносин, що виникають, є їх публічно-правовий характер та пов'язаність із сферою реалізації публічної влади.
Необхідною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.
Якщо суб'єкт у спірних правовідносинах не здійснює зазначених владних управлінських функцій, то такий суб'єкт не перебуває «при здійсненні управлінських функцій» і не має встановлених нормами Кодексу адміністративного судочинства України ознак суб'єкта владних повноважень, тому спір за участю останнього повинен вирішуватися, зокрема господарським судом.
В даному випадку слід звернути увагу, що відповідно до повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» належать встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на теплову енергію (у тому числі її виробництво, транспортування та постачання), тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, на інші комунальні послуги (крім тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, тарифів на комунальні послуги, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), побутові, транспортні та інші послуги.
Також до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» належить визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють у межах певної території збирання та перевезення побутових відходів спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.
Отже, у відповідності до норм вказаного закону виконавчі комітети, сільські, селищні, міські ради наділені управлінською функцією створити умови для набуття юридичними особами права здійснювати певну господарську діяльність, зокрема щодо вивезення побутових відходів. Реалізація такого права вчиняється на підставі укладено договору для надання послуг на території громади, після встановлення тарифів за таку послугу, якщо інше не передбачено рішенням виконавчого комітету.
Предметом спору в даній справі є визнання протиправним та скасування рішення Черкаської міської ради від 13.12.2019 №2-5355 «Про скасування рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 27.06.2019 №726», яким встановлено тарифи на послугу з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних), тобто спірним рішення не врегульовано, а прийнято протилежне рішення щодо умов набутого на конкурсних засадах права здійснювати певну господарську діяльність.
Статтею 20 Господарського процесуального кодексу України визначено справи, що відносяться до юрисдикції господарських судів.
Згідно з п. 10, 15 ч. 1 ст. 20 Господарського процесуального кодексу України справи у спорах щодо оскарження актів (рішень) суб'єктів господарювання та їх органів, посадових та службових осіб у сфері організації та здійснення господарської діяльності, крім актів (рішень) суб'єктів владних повноважень, прийнятих на виконання їхніх владних управлінських функцій, та спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем; інші справи у спорах між суб'єктами господарювання.
Також у відповідності до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема скасування актів виконавчих органів ради, які не відповідають Конституції чи законам України, іншим актам законодавства, рішенням відповідної ради, прийнятим у межах її повноважень Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Отже, виходячи, що встановлення тарифів на послугу з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) належить до управлінських функцій виконкомів місцевих рад, як передбачено Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», то рішення Черкаської міської ради від 13.12.2019 №2-5355 «Про скасування рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 27.06.2019 №726», яким встановлено тарифи на послугу з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних), є також реалізацією владних управлінських функцій міською радою.
Захист майнових прав та інтересів, а також виконання договору про надання послуг з вивезення великогабаритних побутових відходів за умов встановлених тарифів, як невід'ємної складової з надання послуги, є похідними від набутого права отриманого на конкурсних умовах.
Одночасно суд, звертає увагу, що оскаржене рішення жодним чином не регулює питання укладення, зміни чи розірвання договору між позивачем та Черкаською міською радою щодо вивезення твердих побутових відходів.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що заявлені позивачем вимоги до відповідача є публічно-правовими, оскільки останній у спірних правовідносинах реалізував владні управлінські функції щодо скасування складової частини набутого права, як основи для здійсненні господарської діяльності, що в свою чергу виключає можливість розгляду даного спору в порядку господарського судочинства.
Протокольною ухвалою суду від 30.03.2021 закрито підготовче провадження та призначено удове засідання для розгляду справи по суті.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що законодавство прямо передбачає допустимість запровадження окремої послуги щодо поводження з побутовими відходами залежно від їх виду, у тому числі щодо проведення окремого конкурсу на вивезення побутових відходів (ремонтних та великогабаритних) та встановлення на них тарифу.
Процедура щодо проведення конкурсу та встановлення тарифу, дотримано, зокрема інформація про намір встановлення тарифу на послугу з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних), що надається ТОВ «Сантехбудконструкція» опублікована в Черкаському друкованому тижневику « 7 днів Черкаси» № 24 від 12.06.2019.
Крім того, на думку позивача, відповідачем порушено процедуру скасування встановленого тарифу на надання комунальних послуг, оскільки законодавством встановлений інший спосіб його регулювання шляхом зміни, перегляду, коригування.
На підставі наведеного позивач вважає, що оскаржуване рішення суперечить вимогам чинного законодавства України, а тому підлягає скасуванню.
Заперечуючи проти позову, відповідач подав до суду відзив, в якому зазначив, що 27.06.2019 виконавчим комітетом Черкаської міської ради прийнято рішення №726 «Про встановлення тарифів на послугу з вивезення, знешкодження та захоронення побутових відходів (ремонтних та великогабаритних), що надаються ТОВ «Сантехбудконструкція», цим же рішенням затверджено тариф для однієї особи за місяць у розмірі 13,20 грн. з ПДВ.
13.12.2019 Черкаська міська рада рішенням №2-5355 вирішила скасувати рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 27.06.2019 №726.
Таке право передбачено ч. 9 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування». Рішення виконавчого комітету ради з питань, віднесених до власної компетенції виконавчих органів ради, можуть бути скасовані відповідною радою, тому відповідач вважає, що оскаржене рішення прийнято в межах повноважень та у спосіб передбачений чинним законодавством. При цьому скасувати акти виконавчих органів ради, можливо якщо вони не відповідають Конституції чи законам України, іншим актам законодавства, рішенням відповідної ради, прийнятим у межах її повноважень.
Відповідач просив звернути увагу, що конкурсом визначено переможця лише щодо послуги з вивезення відходів, тоді як, рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради від 27.06.2019 №726 встановлено тарифи на послугу з вивезення, а також по знешкодженню та захороненню побутових відходів. Тобто вбачається, що конкурс оголошувався на один вид послуг - вивезення побутових відходів, а до вартості тарифу включено такі види послуг як знешкодження та захоронення побутових відходів, що не відповідає умовам конкурсу.
Також тариф на надання послуги з вивезення побутових відходів має бути економічно обґрунтованим, проте, як вбачається з планової калькуляції, наданої ТОВ «Управляюча компанія «Нова якість «Благоустрій», в даній калькуляції закладена собівартість послуги, а не економічно-обґрунтований тариф, що є різними за своєю суттю правовими поняттями.
На підставі наведеного відповідач вважає, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Представником позивача подано відповідь на відзив де зазначено, що підставами для прийняття Черкаською міською радою оскаржуваного рішення стали лише дві обставини: встановлення окремого тарифу на складову послуги з поводження з побутовими відходами та недотриманні вимоги щодо інформування споживачів про намір ведення такого тарифу.
При цьому відділом загально-правових питань юридичного управління Черкаської міської ради викладено свої зауваження до проекту оскарженого рішення, що було озвучено 13.12.2019 на пленарному засіданні Черкаської міської ради її депутатам.
Отже, оскаржене рішення Черкаська міська рада прийняла без врахування висновку профільного відділу та з чітко визначеними підставами для його скасування, інших підстав для прийняття оскаржуваного рішення не було, на відміну від тих, що наводяться у відзиві на позовну заяву.
Позивач стверджує, що ТОВ «Управлінська компанія «Нова якість» Благоустрій», як суб'єкт господарської діяльності, який за результатами проведеного конкурсу, у відповідності до положень діючого законодавства та виконання умов договору, послугу з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території м. Черкаси зобов'язаний передавати такі відходи суб'єктам господарювання, які знешкоджують та утилізують відходи за плату, що встановлена для такого виду послуги. Така витрата на знешкодження та захоронення відходів відповідно впливає на встановлення тарифу на послугу зі збору таких відходів, оскільки процес знешкодження та захоронення є завершальним процесом поводження з відходами.
Спеціалізованими суб'єктами на надання послуг зі знешкодження та утилізації є: КП «Черкаська служба чистоти», приватне підприємство «Зелена країна», фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , ТОВ «Добробут Еко-Україні» з якими укладено відповідні договори, оскільки процес знешкодження та захоронення є завершальним процесом поводження з відходами.
В собівартості послуг з вивезення великогабаритних відходів в місті Черкаси на 2019 рік, закладено витрати на захоронення відходів з урахування ціни на таку послугу спеціалізованих суб'єктів.
Наведене на думку позивача спростовує викладені у відзиві доводи відповідача.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та наполягав на їх задоволенні.
Представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, пояснень щодо позову не подав, просив розглянути справу без його участі.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Згідно відомостей, які містяться в матеріалах справи, рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради від 19.08.2014 №2-61 визначено послугу з вивезення побутових відходів, як окрему комунальну послугу, право на яку виборюється на конкурсних засадах.
Організатором конкурсу визначено виконавчий комітет Черкаської міської ради, якого зобов'язано організувати та провести відповідний конкурс.
Рішенням конкурсної комісії щодо визначення переможцем надання послуг з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території м. Черкаси, оформленого протоколом від 15.04.2019 №1, визначено переможцем конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території м. Черкаси - товариство з обмеженою відповідальністю «Сантехбудконструкція».
Виконавчим комітетом Черкаської міської ради прийнято рішення від 17.04.2019 №414 «Про введення в дію рішення конкурсної комісії щодо визначення переможцем конкурсу надання послуг з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території м. Черкаси».
Рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради від 26.04.2019 №482 внесено зміни до рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 17.04.2019 №414 «Про введення в дію рішення конкурсної комісії щодо визначення переможцем конкурсу надання послуг з вивезення побут побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території м. Черкаси».
26.04.2019 між виконавчим комітетом Черкаської міської ради та товариством з обмеженою відповідальністю «Сантехбудконструкція» укладено договір про надання послуг з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території м. Черкаси №1-26/04/19.
Рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради від 27.06.2019 №726 встановлено тарифи на послугу з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних), що надаються товариством з обмеженою відповідальністю «Сантехбудконструкція» згідно з додатком, який, зокрема, становить для населення та приватного сектору м. Черкаси 13 грн. 20 коп. з однієї особи на місяць.
Судом встановлено що, товариство з обмеженою відповідальністю «Управлінська компанія «Нова якість» Благоустрій», створено шляхом виділу з товариства з обмеженою відповідальністю «Сантехбудконструкція» (код ЄДРПОУ 34726071) та є його правонаступником з усіма правами та обов'язками згідно Договору №1-26/04/19 на надання послуг з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території міста Черкаси від 26 квітня 2019 року, укладеного на підставі рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 17.04.2019 № 414 «Про введення в дію рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) та території м. Черкаси» та всіх інших юридично значущих дій, що стосуються надання послуг з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території міста Черкаси.
В підтвердження правонаступництва, 25.09.2019 між виконавчим комітетом Черкаської міської ради та товариством з обмеженою відповідальністю «Управлінська компанія «Нова якість» Благоустрій» укладено додаткову угоду до договору про надання послуг з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території м. Черкаси від 26.04.2019 №1-26/04/19, оскільки шляхом виділу з товариства з обмеженою відповідальністю «Сантехбудконструкція» створено товариство з обмеженою відповідальністю «Управлінська компанія «Нова якість» Благоустрій» в питаннях надання послуг з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території м. Черкаси.
07.10.2019 виконавчим комітетом Черкаської міської ради прийнято рішення №1119, яким внесено зміни до рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 17.04.2019 №414 «Про введення в дію рішення конкурсної комісії щодо визначення переможцем конкурсу надання послуг з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території м. Черкаси».
Виконавчим комітетом Черкаської міської ради прийнято рішення від 19.11.2019 №1345, яким внесено зміни до рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 17.04.2019 №414 та визнано таким, що втратило чинність рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 07.10.2019 №1119.
Враховуючи викладене товариство з обмеженою відповідальністю «Управлінська компанія «Нова якість» Благоустрій» намагається шляхом звернення до адміністративного суду захистити свої законні інтереси, оскільки рішенням Черкаської міської ради від 13.12.2019 №2-5355 скасовано рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 27.06.2019 №726 «Про встановлення тарифів на послугу з вивезення, знешкодження та захоронення побутових відходів (ремонтних та великогабаритних)».
Не погоджуючись із рішенням Черкаської міської ради від 13.12.2019 №2-5355 позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи питання про правомірність оскарженого рішення, суд виходить з того, що відповідно до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад (підпункт 2 пункту «а» статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні») та їх відання належать встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на теплову енергію (у тому числі її виробництво, транспортування та постачання), тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, на інші комунальні послуги (крім тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, тарифів на комунальні послуги, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), побутові, транспортні та інші послуги.
Також за пп. 23 п. «а» ч. 1 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють у межах певної території збирання та перевезення побутових відходів спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.
Згідно ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово - комунальних послуг належать: житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком: комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водо відведення, і поводження з побутовими відходами.
Частиною 8 ст. 35-1 Закону України «Про відходи» від 05.03.1998 №187/98-ВР визначено, що великогабаритні та ремонтні відходи у складі побутових відходів мають збиратися окремо від інших видів побутових відходів.
В розумінні п. 1 Правил надання послуг з поводження з побутовими відходами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2008 №1070 (далі - Правила №1070), великогабаритні відходи - тверді відходи, розміри яких перевищують 50 x 50 x 50 сантиметрів, що не дає змоги розмістити їх у контейнерах об'ємом до 1,1 куб. метра; небезпечні відходи у складі побутових відходів - відходи, що утворюються в процесі життя і діяльності людини в житлових та нежитлових будинках і мають такі фізичні, хімічні, біологічні чи інші небезпечні властивості, які створюють або можуть створити значну небезпеку для навколишнього природного середовища або здоров'я людини та які потребують спеціальних методів і засобів поводження з ними; ремонтні відходи - залишки речовин, матеріалів, предметів, виробів, що утворилися під час проведення у житловому будинку, окремій квартирі, будинку громадського призначення капітального та поточного ремонту, перепланування, переобладнання, прибудови тощо.
Виходячи з положень п. 9 Правил №1070 плата за надані послуги нараховується щомісяця відповідно до умов договору і тарифів, що формуються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 2006 року №1010 «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами».
Згідно п. 1 Порядку формування тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами, що визначає механізм формування тарифів па послуги з поводження з побутовими відходами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2006 №1010 (далі - Порядок №1010, у редакції станом на час виникнення спірних правовідносин), до послуг належать операції поводження з побутовими відходами (збирання, зберігання, перевезення, перероблення, утилізація, знешкодження та захоронення), що здійснюються у населеному пункті згідно з правилами благоустрою, розробленими з урахуванням схеми санітарного очищення населеного пункту та затвердженими органом місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 8 Порядку №1010 тарифи на послуги визначаються окремо за кожною послугою поводження з побутовими відходами та за видами побутових відходів (тверді, великогабаритні, ремонтні, рідкі, небезпечні).
Зі змісту вищенаведених законодавчих приписів слідує висновок, що ними передбачено можливість запровадження окремої послуги з поводження з побутовими відходами та визначення окремо кожної послуги поводження з побутовими відходами за видами побутових відходів, зокрема великогабаритними та ремонтними відходами.
Суд також звертає увагу, що спірне рішення Черкаської міської ради від 13.12.2019 №2-5355 прийнято на підставі поданого проекту рішення депутатом ОСОБА_2 .
У доданих до проекту рішення поясненнях депутат ОСОБА_2 вказав на одну з підстав для скасування рішення - встановлення рішенням виконкому від 27.06.2019 №726 тарифу на окрему складову послуги поводження з побутовими відходами.
Враховуючи, що законодавством передбачено можливість визначення окремо кожної послуги поводження з побутовими відходами за видами побутових відходів, суд вважає неправомірним скасування Черкаською міською радою рішення від 27.06.2019 №726 з цих підстав.
Окрім цього, суд вважає за необхідне звернути увагу, що відповідно до абз. 2 п. 8. Порядку №1010 тарифи на послуги з поводження з побутовими відходами є сумою тарифів на послуги з вивезення, перероблення та захоронення побутових відходів.
З наведеного вбачається, що обов'язковою умовою встановлення тарифу на поводження з відходами є включення до нього вартості вивезення, перероблення та захоронення відходів. Тобто, послуга вивезення побутових відходів не може існувати самостійно та окремо від послуг з перероблення чи захоронення відходів.
Як вбачається з наданої позивачем калькуляції до собівартості послуги з вивезення великогабаритних відходів у м. Черкаси включено вартість витрат на захоронення відходів.
В свою чергу, позивач уклав договори про надання послуг зі знешкодження та захоронення відходів з КП «Черкаська служба чистоти», Приватне підприємство «Зелена країна», фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 , ТОВ «Добробут Еко-Україна», які досліджені в судовому засіданні.
Приєднаною до матеріалів справи бухгалтерською довідкою від 14.04.2021 та відповідними платіжними дорученнями позивач підтвердив здійснення оплати ним вартості послуг зі знешкодження та захоронення відходів.
З огляду на викладене, суд відхиляє доводи відповідача, що під час формування тарифу на вивезення відходів мало місце порушення законодавства, що регулює правовідносини щодо поводження з відходами, оскільки в будь-якому випадку витрати зі знешкодження та захоронення відходів покладаються на кінцевого споживача даних послуг.
Крім того, враховуючи обставини викладені у відзиві, що конкурсом визначено переможця лише з послуги по вивезення відходів, тоді як, рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради від 27.06.2019 №726 встановлено тарифи на послугу з вивезення, а також по знешкодженню та захороненню побутових відходів, то суд звертає увагу, що на відміну від назви рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 27.06.2019 №726, відповідно до п. 1 вказаного рішення, вирішено встановити тарифи на послугу з вивезення побутових відходів (будівельних та великогабаритних), що надаються ТОВ «Сантехбудконструкція» згідно з додатком.
Отже, доводи відповідача про порушенням умов конкурсу щодо поводження з великогабаритними та ремонтними відходами по їх знешкодженню та захороненню, суд вважає непереконливими, органи місцевого самоврядування повинні уникати надмірного формалізму під час вирішення питання відповідно до їх компетенції.
Крім того, відповідач не надав доказів, що питання порушення умов конкурсу обговорювалось та досліджувалось під час сесії та прийняття оскарженого рішення.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Окремо слід звернути увагу, рішення рад має бути законним та обґрунтованим, проте спірне рішення Черкаської міської ради від 13.12.2019 №2-5355 взагалі не містить відомостей про підстави його прийняття, натомість в ньому вказано лише посилання на загальні норми ст. 144 Конституції України та ст. ст. 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Невиконання суб'єктом владних повноважень законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 04 грудня 2018 року у справі № 821/1173/17.
Щодо неналежного інформування споживачів про намір введення тарифу на окрему послугу, суд зазначає, що наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства України від 05.06.2018 №130 затверджено Порядок інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності (далі - Порядок №130).
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання вимог Порядку №130 інформація про намір встановлення тарифу на послугу з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних), що надається ТОВ «Сантехбудконструкція», опублікована в Черкаському друкованому тижневику « 7 днів Черкаси» від 12.06.2019 №24.
Рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради №726 про встановлення тарифу на послугу прийнято 27.06.2019, тобто через 14 календарних днів з дати повідомлення про намір зміни тарифу.
У зв'язку з наведеним, виконавчим комітетом при прийнятті рішення №726 дотримано вимоги щодо інформування споживачів про намір встановити тариф на послуги з вивезення великогабаритних та ремонтних побутових відходів.
Окремо слід звернути увагу, міська рада на пленарному засіданні може скасувати акт виконавчого органу ради, який не відповідає Конституції чи законам України, іншим актам законодавства, рішенням відповідної ради, прийнятим у межах її повноважень, проте відповідачем не доведено, що рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради №726 не відповідає Конституції чи законам України.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема пропорційно, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Черкаська міська рада приймаючи рішення від 13.12.2019 №2-5355 ніяким чиним не врахувала та не врегулювала наслідки для прав, свобод та інтересів громади м. Черкаси щодо подальшого поводження з великогабаритними та ремонтними побутовими відходами.
На підставі вищевикладених обставин суд дійшов висновку, що рішення Черкаської міської ради від 13.08.2020 №2-5987, яким скасовано рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 27.06.2019 №726 «Про встановлення тарифів на послугу з вивезення, знешкодження та захоронення побутових відходів (ремонтних та великогабаритних)», прийнято не обґрунтовано, тому є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо решти доводів сторін суд застосовує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), «Проніна проти України» (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v.) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачені позивачем судові витрати слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 12, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Черкаської міської ради від 13.12.2019 №2-5355 «Про скасування рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 27.06.2019 №726».
Стягнути з Черкаської міської ради (18001 м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького, 36, код ЄДРПОУ 25212542) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Управлінська компанія «Нова якість» «Благоустрій» (18036 м. Черкаси, вул. Смілянська, 145, код ЄДРПОУ 43157848) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2102 (дві тисячі сто дві) грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана з врахуванням особливостей закріплених п. 15.5 Перехідні положення та п. 3 Прикінцеві положення КАС України протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 28 травня 2021 року.
Суддя В.В. Гаращенко