Постанова від 28.05.2021 по справі 754/4583/21

Номер провадження 3/754/2000/21

Справа №754/4583/21

ПОСТАНОВА

Іменем України

28 травня 2021 року м.Київ

Суддя Деснянського районного суду міста Києва Бабко В.В., розглянувши матеріали, що надійшли з Управління патрульної поліції у місті Києві притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,

проживаючого за адресою: АДРЕСА_1

за ч. 1 ст. 130 КУпАП

ВСТАНОВИВ:

В протоколі про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №107635 від 01.03.2021 зазначено, що 01.03.2021 ОСОБА_1 керував автомобілем «Skoda», номерний знак НОМЕР_1 по вулиці Лифаря, 2, в місті Києві з ознаками наркотичного сп'яніння, чим порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху та вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст. 130 КпАП України.

ОСОБА_1 в судовому засіданні 28 травня 2021 року зазначив, що 01.03.2021 ОСОБА_1 забрав пасажира, так як працює в службі таксі. Рухався в сторону проспекту Маяковського, там його зупинили працівники поліції. ОСОБА_1 запитав причину зупинки, поліцейський зазначив, що відсутній ремінь безпеки. Однак, ОСОБА_1 зазначив, що дуже сумнівна причина зупинки, оскільки автомобіль поліції рухався позаду автомобіля ОСОБА_1 та не могли побачити відсутність ременя безпеки. На пояснення ОСОБА_1 поліцейські змінили причину зупинки та зазначили, що у водія червоні очі. Поліцейський запропонував пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння, ОСОБА_1 погодився, сів в машину до поліцейських, щоб їхати до лікаря та пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння. ОСОБА_1 зазначив, що йому потрібно бути дома о 07:00год., оскільки дружині потрібно на роботу, і не буде з ким залишити дитину. Однак, поліцейські проігнорували його пояснення та поїхали в сторону Північного мосту, хоча лікар знаходиться на Петра Запорожця. Потім поліцейські приїхали на АДРЕСА_2 та висадили ОСОБА_1 зазначенням, що у поліцейських закінчилась зміна. У зв'язку з викладеним ОСОБА_1 просить суд закрити провадження відносно нього за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до такого висновку.

Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідальність за статтею 130 КУпАП настає виключно за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції

У відповідності до Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 № 1452/735 огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.

Ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.

Відповідно до пункту 6 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції зазначено, що поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).

Згідно із пунктів 8, 12 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, передбачених Наказами Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України №1452/735 від 09.11.2015 року, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я. Форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, наведена в додатку 1 до цієї Інструкції.

Аналіз вищевказаних нормативних актів свідчить про те, що оформлення працівниками поліції направлення на медичний огляд до відповідного закладу охорони здоров'я у випадку відмови водія від проведення огляду з метою виявлення стану сп'яніння є обов'язковим. Якщо після оформлення направлення, водій транспортного засобу відмовляється від проведення медичного огляду і в закладі охорони здоров'я, поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.

В матеріалах справи є направлення ОСОБА_1 , який керував транспортним засобом «Skoda», номерний знак НОМЕР_1 на огляд з метою виявлення стану наркотичного сп'яніння.

Однак, в судовому засіданні, особою, що притягується до адміністративної відповідальності, були надані послідовні та логічні пояснення, що не викликають сумніву щодо їх достовірності, тому суд бере їх до уваги, а саме, що ОСОБА_1 не заперечував проти проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння, навіть поїхав з поліцейськими до лікаря, щоб довести, що він не вживав наркотичних речовин. Однак, поліцейські не довезли ОСОБА_1 до лікаря для проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння, оскільки закінчилась зміна у поліцейських. ОСОБА_1 на виконання інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції самостійно пройшов огляд на стан наркотичного сп'яніння, що підтверджується висновком Київської міської наркологічної клінічної лікарні «Соціотерапія».

Згідно висновку Київської міської наркологічної клінічної лікарні «Соціотерапія» у ОСОБА_1 не виявлено ознак сп'яніння.

Також, суд викликав на судові засідання поліцейських ОСОБА_2 та ОСОБА_3 для надання особистих пояснень по справі та встановлення обставин зазначених в протоколі серії ДПР18№107635.

Поліцейські повідомлені про день, місце та час судового засідання належним чином, про що свідчить відмітка про отримання листа-повістки.

Однак, проігнорували суд, не надали жодних пояснень, доказів, заперечень та підтверджень правомірності дій поліцейських щодо винесення протоколу серії ДПР18№107635.

Крім того переглядаючи диск DVD-R з відео із боді-камери поліцейських, який доданий до адміністративного матеріалу, судом не встановлено перерахованих ознак наркотичного сп'яніння, які зазначені поліцейськими в протоколі про адміністративне правопорушення. Відсутня і подія про відмову від проходження на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку, відсутня дія щодо відсторонення водії від керування, лише прослідковуються пояснення поліцейських про складений протокол про адміністративне правопорушення та роз'яснення в якому суді буде розглядатися справа.

Відповідно до вимог ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Згідно із ст. 9 КпАП України адміністративним правопорушенням визнається протиправна винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Крім того, відповідно до ст.1 Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що Національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку. Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.

При складанні протоколу інспектором УПП повинно бути з'ясовано всі обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, але встановлені при дослідженні справи обставини свідчать про неналежне з'ясування всіх обставин інспектором, що призвело до прийняття неправильного рішення по справі.

Також, працівники Національної поліції повинні не забувати, що їх завданням є надання поліцейських послуг у сферах: 1) забезпечення публічної безпеки і порядку; 2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; 3) протидії злочинності; 4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги (ст.2 Закону України «Про Національну поліцію»), а ні виконувати лише тільки функцію карального органу, необхідно працювати на довіру громадян України.

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Згідно із ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

У відповідності до п.43 рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) від 14.02.2008 у справі «Кобець проти України» (з відсиланням на первісне визначення цього принципу у справі «Авшар проти Туреччини» (Avsar v. Turkey, п. 282) доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість особи доведено поза розумним сумнівом.

Стаття 19 Конституції України, передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється лише щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення, відповідно до статей 7, 254, 279 КУпАП.

Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи викладене, беручи до уваги DVD-R диск, висновок Київської міської наркологічної клінічної лікарні «Соціотерапія», відсутність виконання працівниками поліції приписів Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд дотримуючись його завдань вважає за необхідне закрити справу за відсутністю у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП.

Керуючись статтями 7, 9, 130, 251, 245, 247, 266, 283, 284 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Закрити провадження відносно ОСОБА_1 за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Деснянський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя В.В. Бабко