Справа № 727/3339/21
Провадження № 2-а/727/44/21
04 червня 2021 року Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі головуючого судді Смотрицького В.Г., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Снятинського відділення поліції Косівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, -
встановив:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, посилаючись на те, що 06.04.2021 року відносно нього винесено постанову серії БАБ №966100 і накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510 грн. за вчинення порушення, передбаченого ч.2 ст.122 КУпАП.
У постанові зазначено, що він 06.04.2021 року о 19.47 год. по вулиці Шевченка м. Снятин, дорога Н10, керував транспортним засобом марки «Форд», д.н.з. НОМЕР_1 , та порушив правило обгону, здійснив обгін транспортного засобу, який рухався в попутному напрямку на пішохідному переході та на перехресті, чим порушив вимоги п.14.6. Правил дорожнього руху України.
Вважав постанову незаконною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки він Правила дорожнього руху України не порушував.
Він 06.04.2021 року рухався у правій смузі по вулиці Шевченка м. Снятин на своєму автомобілі, дотримуючись Правил дорожнього руху України. Пізніше його автомобіль зупинив інспектор поліції за нібито здійснення обгону на пішохідному переході, однак він пояснив інспектору, що рухався правою смугою і обгін не здійснював, оскільки обгін та випередження це два різні поняття.
Крім того, він показав інспектору розмітку 1.5, яка позначає межі двох смуг для руху в одному напрямку, однак інспектор виніс постанову.
А тому просив визнати протиправними дії та визнати порушення законодавства поліцейським при винесення постанови, скасувати постанову серії БАБ №966100 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.122 КУпАП, стягнути з відповідача на його користь понесені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 454 грн.
Позивач в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи в його відсутності, в якій позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених в позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином судовою повісткою, про причини неявки суду не повідомив.
Відповідно до ч.3 ст.194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Згідно з ч.9 ст.205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши письмові докази у справі, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.
Судом встановлено, що постановою серії БАБ №966100 від 06.04.2021 року (а.с.7) позивача було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.122 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 510 грн. за те, що він 06.04.2021 року о 19.47 год. по вулиці Шевченка м. Снятин, дорога Н10, керував транспортним засобом марки «Форд», д.н.з. НОМЕР_1 , та порушив правило обгону, здійснив обгін транспортного засобу, який рухався в попутному напрямку на пішохідному переході та на перехресті, чим порушив вимоги п.14.6. Правил дорожнього руху України.
Згідно з пунктом 10 розділу III Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України від 07.11.2015 №1395, при розгляді справи про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху поліцейський оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до положень ст.222 КУпАП органи Національної поліції розглядають справи про адміністративні правопорушення про порушення Правил дорожнього руху (частини перша, друга і третя статті 122).
Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Суд вважає, що дії старшого сержанта СРПП Снятинського ВП Косівського ВП ГУНП в Івано-Франківській області Прокопіва І.Я. щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 є правомірними, а тому в цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч.2 ст.122 КУпАП, порушення правил проїзду перехресть, зупинок транспортних засобів загального користування, проїзд на заборонний сигнал світлофора або жест регулювальника, порушення правил обгону і зустрічного роз'їзду, безпечної дистанції або інтервалу, розташування транспортних засобів на проїзній частині, порушення правил руху автомагістралями, користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку, використання цих приладів та їх переобладнання з порушенням вимог відповідних стандартів, користування під час руху транспортного засобу засобами зв'язку, не обладнаними технічними пристроями, що дозволяють вести перемови без допомоги рук (за винятком водіїв оперативних транспортних засобів під час виконання ними невідкладного службового завдання), а так само порушення правил навчальної їзди, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч. 5 ст.14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам, виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.
Порядок дорожнього руху на території України відповідно до Закону України «Про дорожній рух» встановлюють Правила дорожнього руху, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10.01.2001 року №1306. Особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Пунктом 1.3 Правил дорожнього руху України передбачено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
Відповідно до п.14.6. Правил дорожнього руху України, обгін заборонено: а) на перехресті; б) на залізничних переїздах і ближче ніж за 100 м. перед ними; в) ближче ніж за 50 м. перед пішохідним переходом у населеному пункті і 100 м. поза населеним пунктом; г) у кінці підйому, на мостах, естакадах, шляхопроводах, крутих поворотах та інших ділянках доріг з обмеженою оглядовістю чи в умовах недостатньої видимості; ґ) транспортного засобу, який здійснює обгін або об'їзд; д) у тунелях; е) на дорогах, що мають дві і більше смуги для руху в одному напрямку; є) колони транспортних засобів, позаду якої рухається транспортний засіб з увімкненим проблисковим маячком (крім оранжевого).
Згідно з п.1.10. Правил дорожнього руху України, випередження - рух транспортного засобу із швидкістю, що перевищує швидкість попутного транспортного засобу, що рухається поряд по суміжній смузі; обгін - випередження одного або кількох транспортних засобів, пов'язане з виїздом на смугу зустрічного руху.
Як вбачається з фотографії (а.с.8), на автомобільній дорозі, якою рухався позивач, наявні дві смуги для руху в одному напрямку. Позивач рухався по правій смузі руху та не здійснював виїзд на ліву смугу руху, а тому не здійснював обгін.
Статтями 283 і 284 КУпАП визначено форму й передбачено основні вимоги щодо змісту як постанови про накладення адміністративного стягнення, так і рішення, що постановляється в конкретній адміністративній справі.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами:1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватись на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд вважає, що відповідачем не надано жодних доказів на підтвердження правомірності складання відносно позивача оскаржуваної постанови про адміністративне правопорушення за ч.2 ст.122 КУпАП, зокрема не надано доказів того, що позивач здійснював обгін з виїздом на смугу зустрічного руху.
Згідно зі ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
Відповідно до ч.3 ст.286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, з Снятинського відділення поліції Косівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області необхідно стягнути на користь позивача суму сплаченого судового збору в сумі 454 грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.
На підставі викладеного та керуючись ст.62 Конституції України, ст.ст. 122, 222, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст. 9, 72, 77, 90, 139, 241-246, 250-251, 286 КАС України, суд, -
Ухвалив:
Позов задовольнити частково.
Скасувати постанову старшого сержанта СРПП Снятинського відділення поліції Косівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області Прокопіва Івана Ярославовича серії БАБ №966100 від 06 квітня 2021 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.122 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510 гривень.
Справу про адміністративне правопорушення закрити.
Стягнути з Снятинського відділення поліції Косівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області за рахунок бюджетних асигнувань судові витрати по сплаті судового збору в сумі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційну скаргу може бути подано через Шевченківський районний суд м. Чернівці.
Суддя: