Рішення від 31.05.2021 по справі 311/2051/21

311/2051/21

2-о/311/63/2021

31.05.2021

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2021 року Василівський районний суд Запорізької області

у складі: головуючого - судді : Сидоренко Ю.В.,

при секретарі: Рекуненко І.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Василівка цивільну справу за заявою ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ), заінтересована особа: Василівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Дніпро) (місцезнаходження: 71600, Запорізька область м.Василівка бул.Центральний буд.1) про встановлення факту смерті,

ВСТАНОВИВ:

26 травня 2021 року до Василівського районного суду Запорізької області надійшла заява ОСОБА_1 , яка в подальшому була уточнена в редакції від 27 травня 2021 року та пред'явлена до суду представником заявника - адвокатом Луценко С.М., про встановлення факту смерті.

В обґрунтування поданої та в подальшому уточненої заяви заявник ОСОБА_1 вказує про те, що вона є дружиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, уродженця м.Харцизьк, Донецької області, який був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 та який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в м.Макіївка, Совєтського району, с.Кринична Донецької області.

Заявник вказує, що отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки смерть чоловіка ОСОБА_2 трапилась на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати відповідні документи державного зразка, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів - цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану». Встановлення факту смерті необхідно для реєстрації смерті та подання заяви до органів нотаріату України про прийняття спадщини.

Враховуючи наведені обставини, заявник просить встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, уродженця м.Харцизьк, Донецької області, який був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в м.Макіївка Совєтського району с.Кринична Донецької області, Україна.

Ухвалою Василівського районного суду Запорізької області від 26 травня 2021 року провадження у даній справі відкрито та визначено проведення судового розгляду в порядку окремого провадження.

В судове засідання заявник ОСОБА_1 та її представник в особі адвоката Луценка С.М. не з'явилися, про день та час розгляд справи були повідомлені судом своєчасно та належним чином, проте на адресу суду представником заявника ОСОБА_3 подано письмову заяву, в якій представник просить заяву про встановлення факту смерті розглянути у його відсутність та без участі його довірителя ОСОБА_1 . На задоволенні заявлених вимог наполягає та просить вимоги задовольнити у повному обсязі за обставинами, викладеними у заяві (а.с.14).

В судове засідання представник заінтересованої особи: Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) не з'явився, про день та час розгляду справи був повідомлений судом належним чином та у встановленому законом порядку, що підтверджується розпискою в отриманні судової повістки, проте на адресу суду подано заяву про розгляд справи у відсутність їх представника, з вирішенням вимог заявника ОСОБА_1 на розсуд суду (а.с.18).

У відповідності до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Відповідно до вимог ч.5 ст.268 ЦПК України, датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутністю учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Повно та всебічно дослідивши докази по справі, суд вважає заяву ОСОБА_1 такою, що підлягає задоволенню за наступних підстав.

У відповідності до п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Підставою для встановлення факту смерті є підтверджені доказами обставини, які достовірно свідчать про смерть громадянина в певний час і за певних обставин.

На обґрунтування заявлених та в подальшому уточнених заявником ОСОБА_1 вимог, представником заявника адвокатом Луценко С.М. надані суду наступні матеріали, а саме: копію паспорту громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого 20 жовтня 2004 року Совєтським РВ УМВС України в м. Макіївці Донецької області на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому місце реєстрації заявника зазначено: АДРЕСА_1 (а.с.3); копія свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 від 02 серпня 2004 року за актовим записом № 10, відповідно до якого 03.08.2004 року був укладений шлюб між ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прізвище дружині після реєстрації шлюбу змінено на « ОСОБА_1 » (а.с.4); копія довідки про причини смерті № 991 від 29.04.2021 року, виданої на ім'я « ОСОБА_2 » (рос.), який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.5); копія свідоцтва про смерть « ОСОБА_2 » (рос.), ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , видане 30.04.2021 року Совєтським відділом запису актів громадського стану Макіївського міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки, актовий запис про смерть №360, місце смерті зазначено: місто Макіївка Совєтський район смт.Кринична Донецької Народної Республіки (а.с.6); копію паспорту громадянина України серії НОМЕР_3 , виданого 17 грудня 1999 року Совєтським РВ УМВС України в м.Макіївці Донецької області на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому місцем реєстрації ОСОБА_2 зазначено: АДРЕСА_1 (а.с.7).

Відповідно до роз'яснення Касаційного цивільного суду Верховного суду від 22.04.2021 року, щодо питань з практики розгляду судами справ про встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території України, зазначається, що положення чинного цивільного процесуального закону не вимагають від особи, які звертаються із заявою до суду про встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території України, подання до суду письмової відмови органу реєстрації актів цивільного стану у здійсненні реєстрації таких фактів (а.с.9-10).

Відповідно до ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію акті цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Згідно зі ст.18 вказаного Закону України громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Відповідно до ст.17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.

За таких обставин, встановлення факту смерті породжує юридичні наслідки, тобто від нього залежить виникнення особистих чи майнових прав заявника; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення. Заявник не має іншої можливості одержати документ, який посвідчує факт смерті, що має юридичне значення.

Разом з тим, оцінюючи надані заявником докази, суд виходить з того, що смерть особи є юридичним фактом, що має наслідком припинення, зміну та виникнення багатьох правовідносин, а тому має безпосереднє значення для реалізації різними особами своїх прав.

Відповідно до ст.ст.3,8,9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21.06.1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».

Європейський суд з прав людини послідовно розвиває цей принцип у своїй практиці. Так, якщо у справі «Лоізіду проти Туречиини» (Loizidou v.Turkey, 18.12.1996, §45) ЄСПЛ обмежився коротким посиланням на відповідний пункт названого висновку Міжнародного суду, то у справах «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v.the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016) він приділив значну увагу аналізу цього висновку та подальшої міжнародної практики. При цьому ЄСПЛ констатував, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим [ЄСПЛ]. Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать» (Cyprus v.Turkey, 10.05.2001, §96). При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу (Cyprus v.Turkey, 10.05.2001, §92). Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ у справі «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» наголосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою]» (Mozer v.the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016, §142).

Таким чином, суд вважає за можливе застосувати названі загальні принципи («Намібійські винятки»), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини, в контексті оцінки документів про смерть особи, виданих закладами, що знаходяться на окупованій території, як доказів, оскільки суд розуміє, що можливості збору доказів смерті особи на окупованій території можуть бути істотно обмеженими, у той час як встановлення цього факту має істотне значення для реалізації цілої низки прав людини, включаючи право на отримання допомоги, призначення соціальних виплат, тощо.

Відповідно до п.1 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» №5 від 31.03.1995 року, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.

У відповідності з ч.ч.3,4 ст.49 ЦК України, державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.4 ст.317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Аналізуючи досліджені в судовому засіданні докази, суд вважає, що юридичний факт, який просить встановити заявник, знайшов своє повне підтвердження та його об'єктивність не викликає сумніву у суду.

А тому, враховуючи зазначені вище обставини та положення діючого законодавства, приймаючи до уваги, що встановлення даного факту має для заявника юридичне значення, суд, дослідивши в судовому засіданні надані заявником докази, давши їм оцінку, приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту смерті є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

На підставі вищезазначеного, повно та всебічно вивчивши надані суду докази, давши їм належну оцінку у сукупності з дослідженими матеріалами справи, суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту смерті ОСОБА_2 підлягає задоволенню у повному обсязі, оскільки вимоги належним чином обґрунтовані, також з тих підстав, що ОСОБА_1 немає іншої можливості, окрім в судовому порядку, встановити факт смерті чоловіка ОСОБА_2 , тому заявник ОСОБА_1 вимушена звернутися до суду з даною заявою в порядку окремого провадження, та на підставі викладеного вище, суд вважає необхідним подану представником заявника адвокатом Луценко С.М., який діє в інтересах ОСОБА_1 , заяву задовольнити та встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, уродженця м.Харцизьк Донецької області, який був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , та який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 . м.Макіївка Совєтського району с.Кринична Донецької області, Україна.

Керуючись ст.ст. 259, 263-265, 273, 293, 294, 315, 317, 319 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Василівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро), про встановлення факту смерті - задовольнити.

Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, уродженця м.Харцизьк Донецької області, який був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в м.Макіївка Совєтського району с.Кринична Донецької області, Україна.

Рішення суду підлягає негайному виконанню.

Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Запорізького апеляційного суду через Василівський районний суд Запорізької області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене в день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Суддя

Василівського районного суду

Запорізької області Ю.В. СИДОРЕНКО