Справа №: 716/798/21
04.06.2021 суддя Заставнівського районного суду Чернівецької області Пухарєва О.В., розглянувши матеріали, які надійшли від віділення поліції №3 (м.Заставна) Чернівецького районного управління поліції ГУНП в Чернівецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої в АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення за ч.1 ст.44-3 КУпАП,-
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №603243 від 08.03.2021, ОСОБА_2 , будучи власником кафе-бару « ІНФОРМАЦІЯ_2 » , що в АДРЕСА_2 не припинила роботу даного закладу та прийому відвідувачів, чим порушила пп.9 п.3 Постанови КМУ №104 від 26.02.2021. Згідно протоколу дії ОСОБА_2 кваліфіковані за ч.1 ст. 44-3 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_2 своєї вини у вчиненні порушення правил карантину не визнала. Суду пояснила, що вказаний заклад працював , виготовляючи замовлення на винос, а особи, які перебували в приміщенні закладу в той час, коли зайшли працівники поліції, очікували на своє замовлення (піцу).
Заслухавши пояснення особи, відносно якої складено адміністративний протокол, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до наступного висновку.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно вимог ч.1 ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ч.1 ст.251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, крім іншого, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, висновком експерта та показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису.
Як слідує зі змісту ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Адміністративна відповідальність за ч.1 ст.44-3 КУпАП настає у разі порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Відповідно до пп.9 п.3 Постанови КМУ №104 від 17.02.2021( в редакції, чинній на час складання адміністративного протоколу), з 24 лютого 2021 р. на території України встановлюється “жовтий” рівень епідемічної небезпеки, відповідно до якого забороняється проведення дискотек, робота розважальних закладів (нічних клубів), діяльність закладів громадського харчування (ресторанів, кафе, барів, закусочних, їдалень, кафетеріїв, буфетів тощо) з організацією дозвілля, у тому числі проведення святкових заходів, банкетів, майстер-класів, публічних подій тощо.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 603243 від 08.03.2021, було виявлено, що ОСОБА_2 , будучи власником кафе-бару « ІНФОРМАЦІЯ_2 » , що в АДРЕСА_2 не припинила роботу даного закладу та прийому відвідувачів, чим порушила пп.9 п.3 Постанови КМУ №104 від 26.02.2021.
Частиною 2 ст.251 КУпАП передбачено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Так, до даного протоколу на доведеність вини ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 44-3 КУпАП, додано письмові пояснення ОСОБА_2 із яких вбачаєть, що кафе-бар « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що в АДРЕСА_2 працює, виготовляючи замовлення на винос та після 20:00 год. зачиняється; диск із відеофіксацією на якому зафіксовано відео з невизначеного технічного засобу, із якої вбачається, що поліцейський зайшов у приміщення закладу, де перебувало декілька осіб, один чоловік стояв, очікуючи. Із вказаного відеозапису не вбачається, що в закладі здійснювалися заходи дозвілля. Від осіб, які перебували в закладі не відібиралися пояснення в якості свідків, інших доказів, вчинення інкримінованого правопорушення щодо порушення заборон встановлених пп.9 п.3 Постанови КМУ № 104 від 26.02.2021 не надано.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за обставин відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене, вважаю, що в матеріалах справи відсутні, а в суді не здобуто належні та допустимі докази на підтвердження факту порушення ОСОБА_2 пп.9 п.3 Постанови КМУ №104 від 17.02.2021, а саме діяльність закладу громадського харчування з організацією дозвілля, за яке передбачено адміністративне стягнення за ч.1 ст. 44-1 КУпАП, а тому провадження в справі про притягнення її до адміністративної відповідальності за вказаною статтею слід закрити за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене, керуючись ст.245, п.1 ч.1 ст.247, 251, 276, 283, 284 КУпАП, суддя-
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт серії НОМЕР_1 ), жительки АДРЕСА_3 за ч.1 ст.44-3 КУпАП закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку із відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Чернівецького апеляційного суду через Заставнівський районний суд особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя О. Пухарєва