04 червня 2021 року
Київ
справа №9901/210/21
адміністративне провадження №П/9901/210/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Жука А.В.,
суддів: Білак М.В., Губської О.А., Єресько Л.О., Мартинюк Н.М.,
перевіривши матеріали позовної заяви судді Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області ОСОБА_1 до Вищої ради правосуддя про скасування рішення, ВСТАНОВИВ:
31 травня 2021 року до Верховного Суду як суду першої інстанції надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Вищої ради правосуддя про скасування рішення.
Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що рішення Вищої ради правосуддя від 08 квітня 2021 року №799/0/15-21, яким залишено без змін рішення Третьої Дисциплінарної палати від 24 лютого 2021 року №451/3дп/15-21, може бути оскаржено та скасовано з тих підстав, що воно не містить посилань на визначені законом підстави дисциплінарної відповідальності судді та мотиви, з яких відповідач дійшов відповідних висновків.
Вважаючи, що певні обставини на засіданні та в оскаржуваному рішенні відповідача не стали предметом дослідження і не були обґрунтовані у мотивувальній частині цього рішення, ОСОБА_1 просить скасувати рішення Вищої ради правосуддя від 08 квітня 2021 року №799/0/15-21.
Розглянувши матеріали адміністративного позову, колегія суддів встановила, що матеріали позовної заяви підлягають передачі для подальшого розгляду та вирішення до Великої Палати Верховного Суду з огляду на наступне.
Відповідно до частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до частини першої статті 266 КАС України правила цієї статті поширюються на розгляд адміністративних справ щодо: 1) законності (крім конституційності) постанов Верховної Ради України, указів і розпоряджень Президента України; 2) законності дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів; 3) законності актів Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів; 4) законності рішень Вищої ради правосуддя, ухвалених за результатами розгляду скарг на рішення її Дисциплінарних палат.
У відповідності до пункту 3 частини першої статті 131 Конституції України в Україні діє Вища рада правосуддя, яка розглядає скарги на рішення відповідного органу про притягнення до дисциплінарної відповідальності судді чи прокурора.
Аналогічне положення закріплено у пункту 5 частини першої статті 3 Закону України «Про Вищу раду правосуддя».
Главою 5 Розділу ІІ Закону України «Про Вищу раду правосуддя» врегульовано розгляд скарг на рішення про притягнення до дисциплінарної відповідальності судді чи прокурора.
Так, частинами першою-третьою статті 51 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» передбачено, що суддя, щодо якого ухвалено відповідне рішення у дисциплінарній справі, має право оскаржити таке рішення до Вищої ради правосуддя. Така скарга подається не пізніше 10 днів з дня його ухвалення і повинна бути подана виключно до Вищої ради правосуддя.
Відповідно до частини другої статті 52 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» право на оскарження до суду рішення Вищої ради правосуддя, ухваленого за результатами розгляду скарги на рішення Дисциплінарної палати, має суддя, щодо якого було ухвалено відповідне рішення, та скаржник, якщо рішення Вищої ради правосуддя ухвалене за його скаргою.
Згідно із частиною другою статті 26 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» для розгляду справ щодо дисциплінарної відповідальності суддів Вища рада правосуддя утворює Дисциплінарні палати з числа членів Вищої ради правосуддя.
Відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» дисциплінарні провадження щодо суддів здійснюють Дисциплінарні палати Вищої ради правосуддя.
У відповідності до частини другої статті 50 Закону «Про Вищу раду правосуддя» за результатами розгляду дисциплінарної справи Дисциплінарна палата ухвалює рішення про притягнення до дисциплінарної відповідальності судді або про відмову у притягненні до дисциплінарної відповідальності судді.
При цьому, за приписами частини четвертої статті 35 цього Закону оскаржити таке рішення Дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя скаржник може лише до Вищої ради правосуддя.
Частиною другою статті 37 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачено, що у складі Верховного Суду дій діють:1) Велика Палата Верховного Суду; 2) Касаційний адміністративний суд; 3) Касаційний господарський суд; 4) Касаційний кримінальний суд; 5) Касаційний цивільний суд.
Положеннями статті 266 КАС України розмежовано повноваження Великої Палати Верховного Суду та Касаційного адміністративного суду.
Відповідно до пункту 9.1 Регламенту Вищої ради України, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 24 січня 2017 року №52/0/15-17, окрім іншого передбачено, що результатом розгляду питань діяльності Ради та її органів, віднесених Законом до їх компетенції, а також вирішення питань організаційної діяльності Ради є рішення, які ухвалюють у таких формах: а) рішення; б) ухвала; в) протокольна ухвала. Розгляд питання (справи) закінчується ухваленням рішення. Питання, пов'язані з відкриттям справи, зупиненням провадження у справі, залишенням заяви без розгляду та її поверненням, поверненням дисциплінарної скарги, а також в інших випадках, визначених цим Регламентом, вирішуються шляхом постановлення ухвал.
Як вбачається з матеріалів справи та зі змісту спірного рішення, до Вищої ради правосуддя 10 березня 2021 року (вх. №1153/0/6-21) надійшла скарга судді Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області Жигуліна С.М. на рішення Третьої Дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя від 24 лютого 2021 року №451/3дп/15-21 про притягнення його до дисциплінарної відповідальності та застосування дисциплінарного стягнення у виді попередження.
За результатами розгляду скарги позивача, рішенням Вищої ради правосуддя від 08 квітня 2021 року №799/0/15-21 залишено без змін рішення Третьої Дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя від 24 лютого 2021 року №451/3дп/15-21 про притягнення судді Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності.
Тобто предметом оскарження у даній справі є рішення Вищої ради правосуддя, прийняте за результатами розгляду скарги на рішення її Дисциплінарної палати.
Відповідно до частини сьомої статті 266 КАС України на рішення Вищої ради правосуддя, ухвалене за результатами розгляду скарги на рішення її Дисциплінарної палати, може бути подана скарга до Великої Палати Верховного Суду. Така скарга розглядається за правилами касаційного провадження, встановленими цим Кодексом.
Враховуючи вищевикладене, матеріали позовної заяви судді Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області ОСОБА_1 до Вищої ради правосуддя про скасування рішення Вищої ради правосуддя, яким залишено без змін рішення Третьої Дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя від 24 лютого 2021 року №451/3дп/15-21 про притягнення судді Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності слід передати для подальшого розгляду та вирішення до Великої Палати Верховного Суду.
Керуючись статтями 12, 19, 22, 241-243, 266 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд -
Передати матеріали позовної заяви судді Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області ОСОБА_1 до Вищої ради правосуддя про скасування рішення на розгляд до Великої Палати Верховного Суду.
Ухвала може бути оскаржена до Великої Палати Верховного Суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її прийняття та набирає законної сили після її перегляду в апеляційному порядку або після закінчення строку на апеляційне оскарження.
...........................
...........................
...........................
...........................
...........................
А.В. Жук
М.В. Білак
О.А. Губська
Л.О. Єресько
Н.М. Мартинюк ,
Судді Верховного Суду