04 червня 2021 р. Справа № 520/18796/2020
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Спаскіна О.А.,
Суддів: Любчич Л.В. , П'янової Я.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23.02.2021 року, головуючий суддя І інстанції: Заічко О.В., майдан Свободи, 6, м. Харків, 61022, по справі № 520/18796/2020
за позовом ОСОБА_1
до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання" Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області",
треті особи - Національна поліція України в особі Головного управління Національної поліції в Харківській області, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії ,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з позовом до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання" Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" (далі - відповідач), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив:
- визнати протиправними дії відповідача Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області» щодо відмови позивачу у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавка, доплат, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії позивача;
- зобов'язати відповідача Державну установу «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області» підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивачу, станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-ХІІ від 20.12.1991 року та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей посадовий оклад - 3000,00 грн., оклад за спеціальним званням - 2200,00 грн., надбавка за службу в поліції (50%) - 2600,00 грн., надбавка за збільшення грошового забезпечення в розмірі (100%) 7800,00 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби (60%) - 4680,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) 450,00 грн., індексація 1069,94 грн., премія (24%) 720,00 грн., для проведення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру пенсії;
- зобов'язати відповідача Державну установу «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області» надати звіт про виконання судового рішення.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 26.02.2021 у задоволенні позову відмовлено.
Позивач, не погодившись з даним рішенням суду, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що приймаючи зазначене рішення суд першої інстанції дійшов до помилкових висновків, які призвели до неправильного вирішення справи, неповно з'ясував всі обставини справи, що мають значення при вирішенні спору, невірно застосував до спірних правовідносин вимоги матеріального та процесуального права. Зокрема вказує, що після скасування в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103, його пенсія підлягає перерахунку з урахування усіх видів грошового забезпечення позивача, які були на момент призначення пенсії відповідно до вимог п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45. Вважає, що відповідачем протиправно не включено до довідки додаткові види його грошового забезпечення, які він отримував перед звільненням на постійні основі.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Суд апеляційної інстанції розглянув справу в межах доводів та вимог апеляційної скарги відповідно до вимог ст.308 КАС України та керуючись ст.311 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи та вимоги апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судовим розглядом встановлено, що позивач є пенсіонером за вислугою років органів внутрішніх справ, відповідно до посвідчення № НОМЕР_1 від 15.03.2006, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугою років, згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідач відмовив листом № 33/41-З-244зі від 20.08.2020 на звернення позивача щодо виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з підстав, що з моменту прийняття постанови № 988 і до теперішнього часу Кабінетом Міністрів України не приймалось рішень щодо підвищення розміру грошового забезпечення поліцейських. Розміри посадових окладів, окладів за спеціальним званням та надбавки за стаж служби в поліції, які визначені Постановою № 988, не збільшувались та будь-які нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення не вводилися, після визнання судами положень постанови №103 протиправними та нечинними Урядом не прийнято жодної іншої постанови, яка б визначала умови, порядок та розміри перерахунку пенсій.
Позивач вважаючи таку відмову відповідача протиправною звернувся до суду з цим позовом.
Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції виходив суд першої інстанції виходив із відсутності у відповідача правових підстав для підготовки та надання до Головного управління ПФУ в Харківській області нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 за № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечена військової служби, та деяких інших осіб", положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" із обов'язковим значенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з наступних підстав.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 за № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців є положення ч. 3 ст. 43 та ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII.
Відповідно до ч. ч. 1, 2, 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за № 45 (далі - Порядок № 45).
Пунктом 1 Порядку № 45 визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку дає підстави для висновку, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведеного на підставі рішення Кабінету Міністрів України, позаяк саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри грошового забезпечення військовослужбовців для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу, з якого пенсіонер звільнився зі служби, відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.
24.02.2018 набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі - Постанова № 103), якою було внесено зміни, зокрема до п. 1 Порядку № 45, який викладено у новій редакції, а саме: "Пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України".
Пунктом 1 Постанови № 103 було вирішено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 704).
При цьому, у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), а також премії.
Отже, Постановою № 103 та Порядком № 45 встановлено однакові складові грошового забезпечення, які мають враховуватися при здійсненні перерахунку пенсії "військовим" пенсіонерам, а саме: оклад за посадою, оклад за військовим званням, відсоткова надбавка за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа обіймала на дату звільнення зі служби, а порядок проведення перерахунку пенсії не передбачав подання уповноваженими органами довідки, в якій, крім основних видів, мало бути зазначено про додаткові види грошового забезпечення, які передбачені в складі грошового забезпечення, визначеного Постановою № 704.
Крім того, пунктом 3 Постанови № 103 встановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Згідно з п. 5 Постанови № 103, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
З системного аналізу норм Постанови № 103 можна дійти висновку, що вказаним нормативно - правовим актом передбачено різний порядок перерахунку пенсії: окремо для осіб, які звільнені з посад військовослужбовців, грошове забезпечення яких за аналогічною посадою визначається Постановою № 704 (п. 1, 2 Постанови № 103), та окремо визначений порядок перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським, грошове забезпечення яких встановлено Постановою № 988 (п. 3 Постанови № 103).
Вказані механізми перерахунку пенсій відрізняються датою проведення перерахунку пенсій, формою довідки для перерахунку пенсії згідно Додатку 2 до Порядку № 45 та складовими грошового забезпечення, які враховуються для перерахунку пенсій, які визначаються в першому випадку Постановою № 704, а в другому - Постановою № 988.
Судовим розглядом установлено, що у 2018 пенсію позивача перераховано відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ та п. 3 Постанови № 103 з урахуванням посадового окладу, окладу за звання, надбавка за стаж служби, премії, відповідно до Постанови № 988 на підставі довідки, виданої уповноваженим органом.
В подальшому, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року у адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Таким чином, зміни внесені Постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін та до якої входили не тільки посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років, але й інші додаткові види грошового забезпечення, які визначені Постановою № 704.
Саме із наведеною обставиною позивач пов'язує обов'язок відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 для проведення перерахунку основного розміру призначеної пенсії.
Щодо зазначеного, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що визнання нечинними п. п. 1, 2 Постанови № 103 не є підставою для виникнення обов'язку у Міністерства внутрішніх справ України та органів Пенсійного фонду повторно проводити перерахунок пенсій позивача, оскільки наведені положення стосуються питань здійснення перерахунку пенсій військовослужбовців у відставці, зокрема пенсіонерів за лінією Міністерства оборони України, Служби безпеки України та інших силових структур, які набули право на перерахунок розміру раніше призначеної пенсії із урахуванням Постанови № 704.
В свою чергу, позивач отримує пенсію, яка призначена згідно із Законом № 2262-ХІІ як особа начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), грошове забезпечення якої встановлено Постановою № 988 та механізм перерахунку яких передбачений пунктом 3 Постанови № 103, який станом на момент виникнення спірних правовідносин (05.03.2019) був чинний.
Натомість, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано п. 3 Постанови № 103.
Отже, оскільки п. 3 Постанови № 103, що стосується перерахунку розміру грошового забезпечення особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), визнано нечинним за рішенням суду, яке набрало законної сили 19.11.2019, то саме з цієї дати пенсіонери за лінією Міністерства внутрішніх України мають право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 988 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ.
В той же час позивач, звертаючись до МВС України та до суду із вимогою про надання нової довідки, мотивував підстави звернення до суду такою обставиною як скасування в судовому порядку п. п. 1, 2 Постанови № 103 та необхідністю зазначення в довідці складових грошового забезпечення, які передбачені Постановою № 704.
Відповідно, з урахуванням наведеного вище, підстави відмови в надані нової довідки правомірно обґрунтовані тим, що скасування в судовому порядку п. 1 та п. 2 Постанови № 103 не зумовлюють у відповідача обов'язок надання нової довідки для перерахунку пенсії позивача станом на 05.03.2019 та тим, що грошове забезпечення за аналогічною посадою визначається Постановою № 988, а не Постановою № 704.
Також, із матеріалів справи встановлено та не спростовано позивачем обставин того, що позивач до відповідача, який уповноважений видавати довідки про складові грошового забезпечення для перерахунку пенсії (ДУ "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області" та до Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України) із заявою про складання нової довідки з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, визначених Постановою № 988 станом на 19.11.2019 не звертався.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції щодо відсутності у відповідача підстав для підготовки та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 відповідно до вимог статей 43 та 63 Закону № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та Постанови № 704.
Наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду першої інстанції не спростовують.
Разом з тим, колегія суддів зазначає, що зазначене не позбавляє позивача в окремому судовому провадженні ініціювати спір з урахуванням іншого предмета та підстав позову, зокрема про надання довідки про розмір грошового забезпечення, визначеного Постановою № 988 станом на 19.11.2019.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Згідно зі статтею 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому оскаржуване рішення слід залишити без змін.
З урахуванням висновків суду апеляційної інстанції у справі відсутні підстави для зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати в установлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Ураховуючи приписи статті 139 КАС України, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 229, 238, 241, 243, 250, 308, 311, 315, 316, 322, 325, 327-329 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23.02.2021 по справі № 520/18796/2020 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя О.А. Спаскін
Судді Л.В. Любчич Я.В. П'янова