Постанова від 04.06.2021 по справі 440/7577/20

Головуючий І інстанції: С.О. Удовіченко

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2021 р. Справа № 440/7577/20

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді Катунова В.В.,

Суддів: Ральченка І.М. , Чалого І.С. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Державної податкової служби у Полтавській області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 15.02.2021, вул. Пушкарівська, 9/26, м. Полтава, 36039 по справі № 440/7577/20

за позовом Фермерського господарства "Яромир-Агро"

до Державної податкової служби України , Головного управління ДПС у Полтавській області

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Фермерське господарство "Яромир-Агро" (далі по тексту - ФГ "Яромир-Агро", позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Полтавській області, Державної податкової служби України, в якому просив суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Полтавській області від 03.12.2020 № 66280/43455521/2 про відмову у реєстрації податкової накладної від 03.11.2020 № 1 в Єдиному реєстрі податкових накладних, поданої ФГ "Яромир-Агро",

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 03.11.2020 № 1 подану ФГ "Яромир-Агро".

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 15.02.2021 адміністративний позов ФГ "Яромир-Агро" задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Комісії ГУ ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 2168808/43455521 від 25.11.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 03.11.2020, складеної та поданої на реєстрацію в ЄРПН ФГ "Яромир-Агро".

Зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 03.11.2020, подану ФГ "Яромир-Агро" датою її фактичного подання.

В решті позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Головне управління ДПС у Полтавській області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, стверджує, що суд першої інстанції невірно застосував приписи п. 201.10, 201.16 ст. 201 ПК України, постанови Кабінету Міністрів України № 1165 від 11.12.2019 року «Про затвердження Порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», наказу Міністерства Фінансів України № 520 від 12.12.2019 «Про затвердження Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

Також відповідачем заявлено клопотання про заміну відповідача.

Колегія суддів, з урахуванням положень ст. 52 КАС України вважає необхідним здійснити заміну відповідача - Головне управління ДПС у Полтавській області (код ЄДРПОУ 43142831) на належного - Головне управління ДПС у Полтавській області (код ЄДРПОУ ВП 44057192).

На підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що ФГ "Яромир-Агро" (код ЄДРПОУ 43455521) зареєстровано як юридична особа 17.01.2020 номер запису 15601020000001070.

Основний вид діяльності 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.

Відповідно до вимог п. 201.10. ст. 201 Податкового кодексу України ТОВ «ВВКР» за результатами виконання договору надання послуг від 03.11.2020, укладеного з ТОВ "Українське зерно" позивачем 03.11.2020 була виписана та 14.07.2020 направлена засобами електронного зв'язку для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкова накладна № 1 на загальну суму 919 820,02 грн. в тому числі ПДВ 153 303,34 грн.

Платником податку отримано квитанцію, де зазначено, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1005, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості операцій.

На виконання п.п. 201.16.2. п. 201.16. ст. 201 ПК України, позивачем сформовано та направлено 26.10.2020 до контролюючого органу Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено № 1.

Рішенням Комісії ГУ ДПС України в Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 25.11.2020 № 2168808/43455521 відмовлено ФГ "Яромир-Агро" у реєстрації податкової накладної № 1 від 03.11.2020 у зв'язку із ненаданням платником копій розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.

Позивач не погоджуючись із рішенням № 2168808/43455521 від 25.11.2020 подав скаргу.

Рішенням за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 66280/43455521/2 від 03.12.2019 скаргу ФГ "Яромир-Агро" залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладно/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.

Не погодившись з вказаним рішенням позивач звернувся із зазначеним позовом до суду.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що наявність передбачених законодавством первинних документів, які підтверджують здійснення господарської операції між позивачем та контрагентом, а також надання цих документів разом із повідомленням контролюючому органу свідчить про відсутність підстав для прийняття рішення Комісії ГУ ДПС у Полтавській області від 25.11.2020 № 2168808/43455521.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з наступних підстав.

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Так, згідно п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Згідно з п. 201.16. ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

За змістом пунктів 6, 7, 8, 10, 11 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 № 520 (далі по тексту - Порядок № 520).

Відповідно до пунктів 2, 3, 4, 5, 7, 9, 11 Порядку № 520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому ст. 42 Податкового кодексу України.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у п. 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Як встановлено колегією суддів, квитанція, якою зупинено реєстрацію спірних податкових накладних ФГ "Яромир-Агро", квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної не було зазначено перелік документів, необхідних для її реєстрації, що ускладнює можливість їх надання позивачем.

При цьому, в ході судового розгляду справи, судом досліджено надані позивачем документи та встановлено їх достатність для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.

Так матеріали справи містять надані позивачем, на підтвердження здійснення господарської операції, за якою складено податкову накладну, первинні документи, які свідчать про наступне.

03.11.2020 між ТОВ "Українське зерно" (покупець) та ФГ "Яромир-Агро" (постачальник) укладено договір поставки № 02ГК-УЗ.

За умовами договору постачальник зобов'язується передати у власність покупцеві кукурудзу, а покупець зобов'язується прийняти товар і оплатити його на умовах, передбачених договором.

03.11.2020 ФГ "Яромир-Агро" виписано накладну накладну № 2 на відвантаження ТОВ "Українське зерно" кукурудзи кількістю 130,10 тон на загальну суму 919 820,02 грн. з ПДВ, а також рахунок-фактуру № 4.

Платіжним дорученням № 8207 від 04.11.2020 ТОВ "Українське зерно" здійснено оплату за товар.

ФГ "Яромир-Агро" складено податкову накладну від 03.11.2020 № 1 на загальну суму 919 820,02 грн. в т.ч. ПДВ 153 303,34 грн.

На підтвердження фактичного здійснення спірних господарських операцій та наявності реалізованого товару, ФГ "Яромир-Агро" надано товарно-транспортні накладні № 000001 від 09.10.2020, № 000004, № 000007, № 000006 від 10.10.2020, № 000003 від 29.10.2020, рахунок на оплату № 3 від 13.10.2020, складські квитанції на зерно, рахунки на оплату № 1 від 04.05.2020, № 10664 від 10.03.2020, платіжні доручення № 41091500 від 16.10.2020, № 11 від 06.05.2020, лист № 1 від 13.10.2020, платіжне доручення № 3 від 10.03.2020 договори про надання послуг від 01.08.2020 № ФОП-03/2020, № ФОП-02/2020, № ФОП-01/2020, договір поставки № 01 ГК-УЗ від 07.10.2020, договір підряду № 09-10/20 на виконання робіт по виготовленню продукції від 09.10.2020, договір поставки № 1430/20/37 від 19.02.2020, свідоцтво на насіння, договір № 1 про надання послуг пов'язаних з виробництвом сільськогосподарської продукції від 02.03.2020, довіреність на отримання товару, видаткову накладну № 33294 від 28.04.2020, акт приймання-передачі № ЛК300000001 від 13.10.2020, накладну № 1 від 13.10.2020, акти виконаних робіт від 15.10.2020 № 3 - № 5, акт № 2 приймання-передачі наданих послуг від 15.10.2020, звіт посівів площі сільськогосподарських культур.

Зазначені первинні документи, підтверджують виконання господарської операції позивача та правомірність складання податкової накладної від 03.11.2020 № 1.

Враховуючи наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про здійснення господарської операції між позивачем та контрагентом, колегія суддів вважає, що у податкового органу відсутні правові підстави для відмови у реєстрації спірних податкових накладних та Комісія обмежилась лише формальними підставами для відмови у реєстрації ПН.

На підставі викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що спірне рішення про відмову у реєстрації податкової накладної є протиправним та підлягає скасуванню із зобов'язанням ДПС України зареєструвати такі податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання.

Судом апеляційної інстанції враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Таким чином, судова колегія приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а викладені в апеляційній скарзі доводи позицію суду першої інстанції не спростовують.

Відповідно ч. 1 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що оскаржуване рішення суду першої інстанції відповідає вимогам ч. 1 ст. 242 КАС України, а тому відсутні підстави для його скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта, відповідача у справі.

Згідно ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. ст. 243, 250, 311, 315, 316, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у Полтавській області - залишити без задоволення.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 15.02.2021 по справі № 440/7577/20 залишити без змін .

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя-доповідач В.В. Катунов

Судді І.М. Ральченко І.С. Чалий