Апеляційне провадження № 22-ц/824/9735/2021 Доповідач - Кулікова С.В.
м. Київ Справа № 382/1198/19
04 червня 2021 року Київський апеляційний суд у складі судді судової палати з розгляду цивільних справ Кулікової С.В., перевіривши виконання вимог ст. 354, ст. 356 ЦПК України апеляційної скарги Державної казначейської служби України на рішення Яготинського районного суду Київської області від 01 квітня 2021 року, ухваленого під головуванням судді Литвин Л.І., у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Державної казначейської служби України, Київської обласної прокуратури про відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування та прокуратури, -
Рішенням Яготинського районного суду Київської області від 01 квітня 2021 року позов ОСОБА_1 до Державної казначейської служби України, Київської обласної прокуратури про відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування та прокуратури - задоволено частково.
Стягнуто із Державної казначейської служби України за рахунок коштів державного бюджету України, шляхом списання коштів з Єдиного казначейського рахунку Державної казначейської служби України на користь ОСОБА_1 моральну шкоду у розмірі 150 000,00 грн. та витрати на правничу допомогу у розмірі 19 085,92 грн.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Повний текст рішення виготовлено 09 квітня 2021 року.
Не погоджуючись із вказаним рішенням суду, 21 травня 2021 року Державна казначейська служба України надіслала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати рішення Яготинського районного суду Київської області від 01 квітня 2021 року та постановити нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Також, в апеляційній скарзі клопотала про поновлення строку на апеляційне оскарження вказаного рішення суду, посилаючись на те, що копію повного тексту рішення суду першої інстанції Казначейством отримано 30 квітня 2021 року, що підтверджується відміткою на супровідному листі.
З огляду на зазначене просила поновити пропущений строк на апеляційне оскарження рішення суду.
Крім того, клопотала про звільнення від сплати судового збору за подання апеляційної скарги, посилаючись на те, що позов фактично заявлено до Держави Україна, в особі Державної казначейської служби України. Тоді як платниками судового збору відповідно до закону є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалено судове рішення передбачене цим Законом. Зазначала, що Казначейство є виключно представником держави у даній справі, а Держава Україна, що діє через Казначейство, не є платником судового збору. Крім того, у поданому клопотанні посилалась на п. 13 ч. 2 ст. 3 Закону України «Про судовий збір».
Дослідивши матеріали справи, перевіривши відповідність поданої апеляційної скарги вимогам ст.ст. 354, 356 ЦПК України, вивчивши доводи клопотання про поновлення процесуального строку на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції, приходжу до наступних висновків.
Стаття 354 ЦПК України передбачає, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відповідно до ст. 127 ЦПК України, суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
З матеріалів справи вбачається, що 01 квітня 2021 року у судовому засіданні було проголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено 09 квітня 2021 року.
Згідно супровідного листа Яготинського районного суду Київської області від 12 квітня 2021 року учасникам справи було направлено копію рішення суду від 01 квітня 2021 року (а.с. 200), проте відомості про отримання чи неотримання копії рішення суду у матеріалах справи відсутні.
Згідно відмітки на супровідному листі суду першої інстанції від 12 квітня 2021 року Державна казначейська служба України отримала копію повного тексту оскаржуваного рішення 30 квітня 2021 року (а.с. 227).
Апеляційну скаргу надіслано 21 травня 2021 року, тобто в межах тридцятиденного строку, з моменту отримання повного тексту рішення суду.
Враховуючи вказані обставини, положення ст. 129 Конституції України про забезпечення права на апеляційний перегляд справи, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та відповідно до ч. 1 ст. 127 ЦПК України приходжу до висновку про поважність причин пропуску строку на апеляційне оскарження рішення суду, а тому вважаю, що строк підлягає поновленню.
Щодо клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання апеляційної скарги.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
У даній справі скаржник є юридичною особою, а Закон України «Про судовий збір» не передбачає можливості звільнення від сплати судового збору юридичних осіб.
Відповідно до п. 13 ч. 2 ст. 3 Закону України «Про судовий збір» судовий збір не справляється за подання позовної заяви про відшкодування шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їх посадовою або службовою особою, а так само незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури або суду.
Таким чином, твердження апелянта про звільнення від сплати судового збору на підставі п. 13 ч. 2 ст. 3 Закону України «Про судовий збір» є безпідставними, оскільки Державна казначейська служба є відповідачем у даній справі, а не позивачем, тому не може бути звільнена від сплати судового збору за подання апеляційної скарги з цих підстав.
Враховуючи вищезазначене, наведені у клопотанні підстави для звільнення Державної казначейської служби України від сплати судового збору за подання апеляційної скарги за наведених обставин - відсутні.
Відповідно до ч. 2 ст. 357 ЦПК України, до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 356 цього Кодексу, застосовуються положення статті 185 цього Кодексу.
Стаття 185 ЦПК України передбачає, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Частина 4 ст. 356 ЦПК України встановлює, що до апеляційної скарги додається, зокрема, документ, що підтверджує сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Так, відповідно до підпункту 6 пункту 1 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір», за подання до суду апеляційної скарги на рішення суду судовий збір сплачується в розмірі 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Таким чином, розмір судового збору, який підлягає сплаті при поданні апеляційної скарги, обраховується виходячи з тієї суми судового збору, яка підлягала сплаті при поданні відповідного позову.
При зверненні до суду з даним позовом сума судового збору, яка підлягала сплаті, складала 2 536,29 грн.
Отже, судовий збір за подання апеляційної скарги на рішення Яготинського районного суду Київської області від 01 квітня 2021 року становитиме 3 804,43 грн. (2 536,29 грн. * 150 %).
За наведених обставин, суд пропонує апелянту усунути зазначені недоліки апеляційної скарги шляхом подання на адресу Київського апеляційного суду оригіналу документу про сплату судового збору на суму 3 804,43 грн. за реквізитами: одержувач - ГУК у м. Києві/Соломян.р-н/22030101, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), рахунок отримувача: UA548999980313101206080026010, МФО банку: 899998 , код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783, код класифікації доходів бюджету: 22030101.
Керуючись ст.ст. 127, 185, 354, 356, 357 ЦПК України суд, -
Поновити Державній казначейській службі України строк на апеляційне оскарження рішення Яготинського районного суду Київської області від 01 квітня 2021 року.
У задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання апеляційної скарги - відмовити.
Апеляційну скаргу Державної казначейської служби України на рішення Яготинського районного суду Київської області від 01 квітня 2021 року, ухваленого під головуванням судді Литвин Л.І., у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Державної казначейської служби України, Київської обласної прокуратури про відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування та прокуратури - залишити без руху.
Надати строк для усунення недоліків апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання копії даної ухвали.
Роз'яснити, що у разі не виконання вимог даної ухвали, апеляційна скарга буде вважатись неподаною та повернута.
Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення та не підлягає оскарженню в касаційному порядку.
Суддя: