ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
03 червня 2021 року м. Київ № 640/3030/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О., розглянув в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в м.Києві
про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії
Прийняв до уваги наступне
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з даним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про:
- визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві, викладене в листі №2600-8/111984 від 11.08.2020, яке прийняте за результатами розгляду зареєстрованої 24.07.2020 за №27273/8 заяви від 16.07.2020, про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (код ЄДРПОУ 42098368, адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16) здійснити з 13.12.2019 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ), без обмеження її граничним розміром з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, зазначеної в довідці прокуратури Львівської області №18-1044вих-20 від 23.04.2020, з урахуванням раніше проведених виплат;
- визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві, викладене в листі №2600-8/180609 від 18.12.2020 про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (код ЄДРПОУ 42098368, адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16) здійснити з 01.10.2020 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, зазначеної в довідці Львівської обласної прокуратури №21-1270вих-20 від 21.10.2020, без обмеження максимального розміру пенсії та заробітної плати, з урахуванням раніше проведених виплат;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (код ЄДРПОУ 42098368, адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16) здійснити ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) виплату різниці суми пенсії між нарахованою після перерахунку та фактично отриманою пенсією разово та однією сумою.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з прийняттям Конституційним Судом України рішення від 13 грудня 2019 року №7-р(II)/2019 та рішення від 26 березня 2020 року № 6-р/2020 у нього виникло право на перерахунок та виплату пенсії за вислугою років згідно з довідками, відповідно до вимог статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 1789-ХП та частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» в первинній редакції, з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, зазначеної в довідці Прокуратури Львівської області, без обмеження граничного розміру пенсії, проте відповідачем протиправно відмовлено у здійсненні перерахунку.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.02.2021 відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Представник відповідача надав відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти задоволення позовних вимог з огляду на те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1155, яка прийнята до ухвалення рішення Конституційним судом України від 13 грудня 2019 року, передбачено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, які призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру».
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
Як слідує з матеріалів справи, ОСОБА_1 є пенсіонером та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у місті Києві), з 2016 року позивачу призначено пенсію за вислугою років довічно, відповідно до вимог статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ у діючій на час призначення пенсії редакції вказаного Закону у розмірі 90% від суми заробітної плати без обмеження її розміру.
16.07.2020 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві з письмовою заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугу років на підставі Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розміру 90% від суми місячного заробітку, без обмеження його граничним розміром, обчисленого за останні 60 календарних місяців роботи. До заяви додав необхідні документи, зокрема, оригінал виданої прокуратурою Львівської області довідки про розмір заробітної плати № 18-1044вих-20 від 23.04.2020.
11.08.2020 Головним управлінням Пенсійного фонду України у місті Києві прийнято рішення у формі листа №2600-0305-8/111984 про відмову у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугою років.
У подальшому, 15.12.2020 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві через ВЕБ-портал з заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугу років на підставі Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розміру 90% від суми місячного заробітку, без обмеження його граничним розміром, яка була зареєстрована за №15194, до якої додав необхідні документи, зокрема, видану прокуратурою Львівської області довідку про розмір заробітної плати №21 -1270вих-20 від 21.10.2020.
Підставою для даного звернення до відповідача стало те, 08.09.2020 Генеральний прокурор підписав наказ №414 «Про день початку роботи обласних прокуратур» Зокрема, у відповідності до вказаного наказу з 11.09.2020 змінилися умови праці працівників обласних прокуратур, які були приведені у відповідність з діючою статтею 81 Закону України «Про прокуратуру» на виконання прийнятого 26.03.2020 Конституційним Судом України у справі №1-223/2018 (2840/18) і оприлюдненого Рішення щодо статті 81 Закону України «Про прокуратуру», яка регулює грошове забезпечення прокурорів.
18.12.2020 Головним управлінням Пенсійного фонду України у місті Києві надано відповідь за №2600-0306-8/180609, (рішення у формі листа) про відмову у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугою років, у зв'язку з недоцільністю проведення перерахунку пенсії, так як пенсія мені перерахована на підставі рішення суду без обмеження максимального розміру, а саме - при перерахунку відповідач встановить обмеження існуючого розміру пенсії з 01.10.2020 до 17120 грн.
Не погоджуючись з вказаними рішеннями, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір по суті суд вказує на наступне.
Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За змістом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих станом на час призначення позивачу пенсії було визначено статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ (далі - Закон України № 1789-ХІІ).
Згідно з частинами 1, 2 статті 50-1 Закону України № 1789-ХІІ, у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку. Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Частиною 12 статті 50-1 Закону України № 1789-ХІІ визначено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з частиною 17 статті 50-1 Закону України № 1789-ХІІ, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Отже, на момент призначення позивачу пенсії порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів були визначені частинами 12 та 17 статті 50-1 Закону України № 1789-ХІІ.
В подальшому, до статті 50-1 Закону України № 1789-ХІІ вносилися зміни Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року № 3668-VI (далі - Закон України № 3668-VI), унаслідок яких наведена вище частина 17 статті 50-1 Закону України № 3668-VI з 01 жовтня 2011 року стала вісімнадцятою, - тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.
14 жовтня 2014 року прийнято новий Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ (далі Закон України № 1697-VІІ), який набрав чинності з 15 липня 2015 року.
Відповідно до частини 20 статті 86 Закону України № 1697-VІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
Отже, первісна редакція частини 20 статті 86 Закону України № 1697-VІІ та частина 17 (з 01 жовтня 2011 року - частина 18) статті 50-1 Закону України № 1789-ХІІ містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.
Розділ XII Прикінцеві положення Закону України № 1697-VІІ щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у т.ч. стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15 липня 2015 року. Водночас, з 15 липня 2015 року втратив чинність Закон України № 1789-XII (крім пункту 8 частини 1 статті 15, частини 4 статті 16, абзацу 1 частини 2 статті 46-2, статті 47, частини 1 статті 49, частини 5 статті 50, частин 3, 4, 6 та 11 статті 50-1, частини 3 статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).
01 січня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VIII (далі - Закон України № 76-VIII), яким, зокрема, внесено наступні зміни:
частину 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ (діяла до 15 липня 2015 року) викладено в такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України»;
частину 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ (набрала чинності 15 липня 2015 року) викладено у такій редакції: « 20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
Отже, починаючи з 1 січня 2015 року в Україні жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України «Про прокуратуру». Законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.
Водночас, Кабінетом Міністрів України відповідного нормативно-правового акту, який визначав би умови та порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури впродовж 2015-2019 років прийнято не було.
Така бездіяльність Кабінету Міністрів України була предметом розгляду у судах.
Так, постановою Верховного Суду від 24 квітня 2019 року у справі № 826/8546/18 залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 листопада 2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 31 січня 2019 року, якими визнано протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України в частині неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури та зобов'язано Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та прийняти рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
При цьому, Верховний Суд звернув увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом покладено саме на Уряд.
Неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акта, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для відмови пенсіонеру у такому перерахунку, оскільки це порушує вимоги статті 22 Конституції України.
Проте, рішення суду фактично Кабінетом Міністрів України не виконано.
Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовило неможливість проведення органами Пенсійного фонду України перерахунку зазначених пенсій, у тому числі, пенсії позивача.
Крім того, Конституційним Судом України прийнято рішення від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 у справі № 3-209/2018(2413/18, 2807/19), яким: визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України; положення частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Відповідно до частини 2 статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Пунктом 3 зазначеного рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(ІІ)/2019 встановлено такий порядок його виконання:
- частина 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення;
- частина 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: « 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
В рішенні від 13 грудня 2019 року №7-р(ІІ)/2019 Конституційний Суд України зазначив, що працівник прокуратури, який досяг передбаченого законом віку для припинення повноважень після здійснення професійної діяльності протягом визначеного строку, набуває право на отримання пенсії. Пенсійне забезпечення таких працівників здійснюється відповідно до статті 86 Закону. Частина 20 статті 86 Закону в первинній редакції передбачала низку підстав для перерахунку призначених пенсій. Проте згідно з чинною редакцією оспорюваного положення Закону умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури вже не врегульовуються Законом, а повноваження щодо їх визначення делеговано Кабінету Міністрів України.
Враховуючи міжнародні стандарти діяльності органів прокуратури та юридичні позиції Конституційного Суду України, метою нормативного регулювання, зокрема питань соціального захисту працівників прокуратури, є уникнення втручання інших органів влади в діяльність прокуратури з метою додержання принципу поділу влади та закріплення виключно на рівні закону питань пенсійного забезпечення працівників прокуратури.
До повноважень Кабінету Міністрів України законодавець відніс право визначати умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури без закріплення на законодавчому рівні відповідних критеріїв, чим поставив у залежність фінансування пенсійного забезпечення прокурорів від виконавчої влади. Таке нормативне регулювання призводить до втручання виконавчої влади в діяльність органів прокуратури, а також до недотримання конституційної вимоги щодо здійснення органами державної влади своїх повноважень у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.
Конституційний Суд України констатував, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.
Зазначене рішення Конституційного Суду України стало підставою для звернення пенсіонерів, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру», за отриманням актуальних довідок про заробітну плату та згодом до органів Пенсійного фонду України із заявами про перерахунок пенсії.
Відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якою особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.
При цьому, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.
Як встановлено судом вище, із заявою щодо перерахунку пенсії за вислугу років позивач звернувся до відповідача 11.08.2020 на підставі довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 23.04.2020 № 18-1044вих-20, виданої прокуратурою Львівської області.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1155 «Про умови оплати праці прокурорів», оскільки право позивача на перерахунок пенсії виникло у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», а тому положення постанови № 1155 не застосовуються до спірних правовідносин.
При цьому, слід звернути увагу, що постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 657 є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування, оскільки ця постанова уряду є рішенням про «підвищення заробітної плати прокурорським працівникам».
Вирішуючи питання щодо порядку перерахунку пенсії за вислугу років колишнього працівника прокуратури суд враховує, що: перерахунок пенсії проводиться за заявою особи, до якої додаються необхідні документи на підтвердження умов, що зумовлюють перерахунок пенсії; відповідно до частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Таким чином, положеннями Закону України «Про прокуратуру», який є спеціальним в межах спірних правовідносин, не передбачено для пенсіонера органів прокуратури обов'язку надавати органам пенсійного фонду виключно довідку встановленої форми про заробітну плату для перерахунку пенсії, а тому суд вважає, що заява позивача та додані документи, у тому числі довідка про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 23.04.2020 №18-1044вих-20, видана прокуратурою Львівської області, є достатніми підставами для перерахунку пенсії.
Зважаючи на викладене вище, оскільки положення частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII набрали чинності з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення, на думку суду, ефективним способом відновлення порушених прав позивача є зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу з 13 грудня 2019 року.
Таким чином, суд приходить до висновку про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві щодо відмови в перерахунку пенсії за вислугу років позивачу, викладеного в листі від 11.08.2020 № 2600-0305-8/111984.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача здійснити з 13.12.2019 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ), без обмеження її граничним розміром з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, зазначеної в довідці прокуратури Львівської області №18-1044вих-20 від 23.04.2020, з урахуванням раніше проведених виплат, суд зазначає наступне.
Як вже зазначалось судом та не заперечується сторонами, позивач перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та з 2016 року отримує пенсію за вислугу років згідно із Законом України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ із розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати за рішенням суду.
Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Львівської області від 23.04.2020 № 18-1044вих-20.
Як зазначалося вище, 15.12.2020 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві через ВЕБ-портал з заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугу років на підставі Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розміру 90% від суми місячного заробітку, без обмеження його граничним розміром, яка була зареєстрована за №15194, до якої додав необхідні документи, зокрема, видану прокуратурою Львівської області довідку про розмір заробітної плати №21 -1270вих-20 від 21.10.2020.
Підставою для даного звернення до відповідача стало те, 08.09.2020 Генеральний прокурор підписав наказ №414 «Про день початку роботи обласних прокуратур» Зокрема, у відповідності до вказаного наказу з 11.09.2020 змінилися умови праці працівників обласних прокуратур, які були приведені у відповідність з діючою статтею 81 Закону України «Про прокуратуру» на виконання прийнятого 26.03.2020 Конституційним Судом України у справі №1-223/2018 (2840/18) і оприлюдненого Рішення щодо статті 81 Закону України «Про прокуратуру», яка регулює грошове забезпечення прокурорів.
18.12.2020 Головним управлінням Пенсійного фонду України у місті Києві надано відповідь за №2600-0306-8/180609, (рішення у формі листа) про відмову у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугою років, у зв'язку з недоцільністю проведення перерахунку пенсії, так як пенсія мені перерахована на підставі рішення суду без обмеження максимального розміру, а саме - при перерахунку відповідач встановить обмеження існуючого розміру пенсії з 01.10.2020 до 17120 грн.
Натомість підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.
Суд враховує, що наказом Генерального прокурора від 08.09.2020 №414 «Про день початку роботи обласних прокуратур» 11.09.2020 визначено днем початку роботи обласних прокуратур. З зазначеної дати здійснюється оплата праці прокурорів обласних прокуратур та спеціалізованих прокуратур у військовій та оборонній сфері (на правах обласних прокуратур) відповідно до статті 81 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-IV та надаються довідки про заробітну плату для перерахунку пенсій. Перерахунок пенсії прокурорам обласних прокуратур здійснюється з 01.10.2020 на підставі наданих довідок про заробітну плату.
Надана позивачем довідка Львівської обласної прокуратури від 21.10.2020 №21-1270вих-20 складена на бланку органу прокуратури, містить обов'язкові реквізити (дату та вихідний номер), підписана посадовими особами, підпис яких скріплений гербовою печаткою. Отже, відповідна довідка є належним та достатнім доказом розміру заробітної плати працівника прокуратури за аналогічною посадою та саме на її підставі має бути проведений перерахунок пенсії позивача.
Крім того, суд враховує, що підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача відповідно до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ наразі відсутні, оскільки дана норма втратила чинність з 15.07.2015. Натомість, у спірних правовідносинах мають застосовуватись саме приписи частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII з урахуванням рішення Конституційного Суду України №7-р(ІІ)/2019.
З огляду на викладене, а також керуючись частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд, з метою належного захисту порушених прав позивача, дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог ОСОБА_1 шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві, викладене в листі №2600-8/180609 від 18.12.2020 про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років; та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити з 01.10.2020 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, зазначеної в довідці Львівської обласної прокуратури №21-1270вих-20 від 21.10.2020, без обмеження максимального розміру пенсії та заробітної плати, з урахуванням раніше проведених виплат.
В той же час, стосовно позовних вимог в частині щодо зобов'язання відповідача виплатити різницю, що виникне внаслідок такого перерахунку, суд дійшов висновку про їх передчасність, оскільки виплаті такої заборгованості передує саме проведення перерахунку, який станом на день розгляду даної адміністративної справи по суті відповідачем ще не проведений.
Згідно з частиною першою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем у порушення частини другої статті 77 КАС України не доведено, а позивачем та наявною у матеріалах справи сукупністю належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів спростовано неправомірність відмови у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії на підставі довідки від 04.11.2020 №21-56вих-20, а відтак, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення даного позову.
Відповідно до частин першої, третьої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 908,00 грн.
Керуючись статтями 139, 243 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві, викладене в листі №2600-8/111984 від 11.08.2020 про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити з 13.12.2019 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , без обмеження її граничним розміром з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, зазначеної в довідці прокуратури Львівської області №18-1044вих-20 від 23.04.2020, з урахуванням раніше проведених виплат.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві, викладене в листі №2600-8/180609 від 18.12.2020 про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити з 01.10.2020 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, зазначеної в довідці Львівської обласної прокуратури №21-1270вих-20 від 21.10.2020, без обмеження максимального розміру пенсії та заробітної плати, з урахуванням раніше проведених виплат.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )
Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (код ЄДРПОУ 42098368, адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16)
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Окружний адміністративний суд міста Києва.
Суддя Р.О. Арсірій