ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про повернення позовної заяви
"04" червня 2021 р. Справа № 300/2160/21
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Матуляк Я.П., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу від 30.11.2020 за № 244 в частині та зобов'язання до вчинення дій, -
07.05.2021 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до військової частини НОМЕР_1 , згідно якого просив суд:
- визнати протиправною відмову військової частини НОМЕР_1 нарахувати та виплатити грошову компенсацію замість неотриманого речового майна;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити грошову компенсацію замість неотриманого під час проходження військової служби речового майна;
- визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 30.11.2020 № 244 в частині виключення ОСОБА_1 зі списків особового складу та зняття зі всіх видів забезпечення з 29.11.2020;
- зобов'язати командира військової частини НОМЕР_1 видати наказ, яким виключити ОСОБА_1 зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та зняти зі всіх видів забезпечення в день остаточного розрахунку по виплаті вихідної допомоги при звільненні з військової служби, передбаченої ст. 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей";
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суму середнього грошового забезпечення за час затримки розрахунку при звільненні з лав Збройних Сил України у запас та виключенням із списків особового складу військової частини по день остаточного розрахунку, виходячи з розміру середньоденного грошового забезпечення, за кожний день затримки розрахунку при звільненні.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.05.2021 дану позовну заяву залишено без руху з підстав, встановлених частиною 1 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України та у зв'язку з невідповідністю даної позовної заяви вимогам статтей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України. Позивачу надано десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків шляхом: зазначення ціни позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується; подання до суду документа про сплату судового збору, у встановленому законом порядку та розмірі та заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду разом з доказами поважності причин його пропуску в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 30.11.2020 № 244 щодо виключення ОСОБА_1 зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення та зобов'язання командира військової частини НОМЕР_1 видати наказ, яким виключити ОСОБА_1 зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та зняти зі всіх видів забезпечення в день остаточного розрахунку по виплаті вихідної допомоги при звільненні з військової служби, передбаченої ст. 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
На виконання вимог ухвали суду, 31.05.2021 від ОСОБА_1 на адресу Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшла заява про уточнення позовних вимог від 28.05.2021, згідно якої позивач просить суд:
1. Визнати поважними причини пропуску строку звернення до суду та поновити строк звернення до адміністративного суду щодо визнання протиправним та скасування наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 30.11.2020 № 244 в частині виключення ОСОБА_1 зі списків особового складу та зняття зі всіх видів забезпечення з 29.11.2020 та зобов'язання командира військової частини НОМЕР_1 видати наказ, яким виключити ОСОБА_1 зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та зняти зі всіх видів забезпечення в день остаточного розрахунку по виплаті вихідної допомоги при звільненні з військової служби, передбаченої ст. 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
2. Приєднати до матеріалів справи дану заяву про уточнення позовних вимог.
3. Змінити предмет позову шляхом вилучення позовних вимог щодо нарахування та виплати грошової компенсації замість неотриманого речового майна та зобов'язання військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити грошову компенсацію замість неотриманого під час проходження військової служби речового майна, залишивши позовні вимоги щодо:
- визнання протиправним та скасування наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 30.11.2020 № 244 в частині виключення ОСОБА_1 зі списків особового складу та зняття зі всіх видів забезпечення з 29.11.2020.
- зобов'язання командира військової частини НОМЕР_1 видати наказ, яким виключити ОСОБА_1 зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та зняти зі всіх видів забезпечення в день остаточного розрахунку по виплаті вихідної допомоги при звільненні з військової служби, передбаченої ст. 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
- зобов'язання військової частини НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суму середнього грошового забезпечення за час затримки розрахунку при звільненні з лав Збройних Сил України у запас та виключенням із списків особового складу військової частини по день остаточного розрахунку, виходячи з розміру середньоденного грошового забезпечення, за кожний день затримки розрахунку при звільненні.
У вказаній заяві, серед іншого, зазначено, ціну позову (середній заробіток (грошове забезпечення)) за час затримки розрахунку при звільненні за період з 01.12.2020 по 27.05.2021 включно, що складає 95970,85 грн.
До заяви про уточнення позовних вимог від 28.05.2021 долучено копії довідки про розмір грошового забезпечення від 07.12.2020 за № 256, грошового атестату від 07.12.2020 за № 257 та дублікат квитанції, виданої АТ КБ "ПриватБанк" за № 0.0.2143900684.1 від 29.05.2021 про сплату ОСОБА_1 судового збору в сумі 950,71 грн.
Судом встановлено, що додана позивачем квитанція за № 0.0.2143900684.1 від 29.05.2021, з урахуванням уточнення позовних вимог, свідчить про сплату судового збору в неналежному розмірі.
Так, розмір судового збору за подання до адміністративного суду позову із заявленою ОСОБА_1 позовною вимогою майнового характеру за ставкою, встановленою підпунктом 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" становить 959,71 грн. (із розрахунку ціни позову 95970,85 грн., зазначеної позивачем у заяві про уточнення позовних вимог від 28.05.2021), проте, згідно дубліката квитанції за № 0.0.2143900684.1 від 29.05.2021, позивачем сплачено судовий збір не в повному обсязі, а саме в сумі 950,71 грн.
Також у заяві про уточнення позовних вимог від 28.05.2021 ОСОБА_1 вказано на поважність причин пропуску строку звернення до суду, які мотивовані тим, що позивач об'єктивно не міг знати та бути до кінця впевненим в обґрунтованості своїх вимог, оскільки посадові особи відповідача на протязі значного часу після виключення ОСОБА_1 зі списків військової частини запевняли останнього в правомірності своїх дій щодо невиплати позивачу грошової компенсації за речове майно та вихідної допомоги при звільненні, а позивач, в свою чергу, покладався на представників органу, який в цих правовідносинах виконує функцію держави.
Проте, суд не знаходить підстав для визнання вказаних позивачем причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, оскільки обставини, на які посилається ОСОБА_1 у заяві про уточнення позовних вимог від 28.05.2021, не свідчать про існування будь-яких об'єктивних перешкод у реалізації ним свого права на судовий захист з метою відновлення порушених, на думку позивача, прав, свобод чи законних інтересів у публічно-правових відносинах.
Суд звертає увагу, що поважними причинами пропущення строків звернення до суду визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.
Згідно позиції, висловленої Верховним Судом в постанові від 17.09.2020 у справі № 640/12324/19 , правовий інститут строків звернення до адміністративного суду за захистом свого порушеного права не містить вичерпного, детально описаного переліку причин чи критеріїв їх визначення. Натомість закон запроваджує оцінні, якісні параметри визначення таких причин - вони повинні бути поважними, реальними або, як згадано вище, непереборними і об'єктивно нездоланними на час плину строків звернення до суду. Ці причини (чи фактори об'єктивної дійсності) мають бути несумісними з обставинами, коли суб'єкт звернення до суду знав або не міг не знати про порушене право, ніщо правдиво йому не заважало звернутися до суду, але цього він не зробив і через власну недбалість, легковажність, байдужість, неорганізованість чи інші подібні за суттю ставлення до права на доступ до суду порушив ці строки.
Беручи до уваги наведене, суд зазначає, що незвернення до суду з позовом за захистом своїх прав через неналежне використання особою своїх процесуальних прав не є поважною причиною пропуску строку та не може вважатися об'єктивно непереборною обставиною, що виключала можливість для вчасного звернення до суду з цим позовом в частині позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування наказу від 30.11.2020 № 244 та зобов'язання видати наказ про виключення зі списків особового складу військової частини.
У контексті хронології обставин подання позову, часових меж винесення оскаржуваного наказу та моменту коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про прийняте відносно нього рішення до моменту його оскарження, невчинення вольових дій, спрямованих на своєчасне оскарження спірного рішення, суд дійшов висновку про відсутність причин, які б свідчили про поважність пропуску строку звернення до суду.
Щодо посилань ОСОБА_1 на ту обставину, що військова частина НОМЕР_1 як суб'єкт владних повноважень не тільки на словах завіряла позивача в безпідставності його звернень щодо повноти розрахунку, а і видавала відповідні письмові акти нормативного характеру, які регулювали порядок виключення ОСОБА_1 зі списків військової частини та повноти розрахунку при звільненні (додані до позовної заяви), то суд вказує, що долучені до позовної заяви документи свідчать про вчинення позивачем дій, спрямованих на проведення з ним повного розрахунку при звільненні, при цьому обраний ОСОБА_1 альтернативний спосіб захисту прав не є тією обставиною, що перешкоджала позивачу чи унеможливлювала своєчасно звернутися до суду із даним позовом в частині позовних вимог, що пов'язані з процесом проходження публічної служби.
Як наслідок суд зазначає, що позивачем ані до позовної заяви, ані до заяви про уточнення позовних вимог не додано жодних доказів, які б підтверджували реальні труднощі в реалізації ним свого права на звернення до суду з даним позовом в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування наказу від 30.11.2020 № 244 та зобов'язання видати наказ про виключення зі списків особового складу військової частини, в установлені законом строки.
Таким чином, враховуючи вказані обставини, суд прийшов до висновку, що причини пропущення строку звернення, зазначені позивачем у заяві про уточнення позовних вимог від 28.05.2021, слід визнати неповажними. Інших підстав для поновлення строку позивачем не вказано та судом не встановлено.
За таких обставин, суд вважає, що позов в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 30.11.2020 № 244 щодо виключення ОСОБА_1 зі списків особового складу та зняття зі всіх видів забезпечення з 29.11.2020 та зобов'язання командира військової частини НОМЕР_1 видати наказ, яким виключити ОСОБА_1 зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та зняти зі всіх видів забезпечення в день остаточного розрахунку по виплаті вихідної допомоги при звільненні з військової служби, передбаченої ст. 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", поданий позивачем із пропущенням строків звернення до адміністративного суду, встановлених частиною 5 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, а підстав для поновлення зазначеного процесуального строку немає.
Частиною 1 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву (частина 2 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України).
У відповідності до приписів частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві якщо: позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк (пункту 1); у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу (пункту 9).
Оскільки, ОСОБА_1 подано позов в частині позовних вимог після закінчення строків, встановлених законодавством, а наведені позивачем підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду не визнані судом поважними, та з врахуванням тієї обставини, що вимоги ухвали про залишення позовної заяви без руху від 17.05.2021 виконані позивачем не в повному обсязі, оскільки останнім не додано документа про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, суд прийшов до переконання, що позовна заява підлягає поверненню.
На підставі наведеного, керуючись статтями 122, 123, 169, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу від 30.11.2020 за № 244 в частині та зобов'язання до вчинення дій - повернути позивачу з усіма доданими до неї матеріалами.
Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до Івано-Франківського окружного адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складання в повному обсязі, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Матуляк Я.П.