Рішення від 04.06.2021 по справі 300/1285/21

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" червня 2021 р. справа № 300/1285/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Микитюка Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коломийського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Пвіденно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі також - позивач), 30.03.2021 звернувся до суду з адміністративним позовом до Коломийського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Пвіденно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) (надалі також - відповідач) про визнання протиправними дій, скасування висновку про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану від 12.03.2021 та зобов'язання внести зміни до актового запису цивільного стану про шлюб від 08.01.1994 №1, складеного виконавчим комітетом Торговицької сільської ради Коломийського району Івано-Франківської область, а саме: зазначити громадянство ОСОБА_1 - "громадянин Республіки Білорусь".

Позовні вимоги мотивовані тим, що при прийнятті оскарженого висновку відповідачем не враховано факту надання позивачем вичерпного переліку документів, які підтверджують громадянство позивача, таким чином відмова у внесенні змін до актового запису про шлюб від 08.01.1994 №1 в частині зазначення громадянства позивача є протиправною, у зв'язку з чим є правові підстави у зобов'язанні відповідача внести зміни в зазначений актовий запис.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.04.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін, за наявними у справі матеріалами (а.с.27-28).

На адресу Івано-Франківського окружного адміністративного суду 21.04.2021 надійшов відзив Коломийського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у формі листа №1037/24.17.4-01 від 15.04.2021, в якову відповідач зазначив, що оскільки актовий запис про шлюб позивача складався на підставі пред'явленого ним паспорта НОМЕР_1 , виданого відділом внутрішніх справ Центрального району м. Могильова, Білорусії 24.02.1989, в якому не було визначено громадянство, а паспорт позивача, пред'явлений при подачі заяви про внесення змін до актового запису цивільного стану НОМЕР_2 виданий Міністерством закордонних справ Республіки Білорусь 22.12.2018, підстав для доповнення графи "Громадянство" нареченого - громадянин Республіки Білорусь по висновку відділу немає (а.с.31).

Позивач правом на подання відповіді на відзив не скористався.

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 , з метою доповнення графи "Громадянство" нареченого - громадянин Республіки Білорусь, звернувся до відповідача із заявою про внесення змін до актового запису про шлюб №1 від 08.01.1994 складеного виконавчим комітетом Торговицької сільської ради Коломийського району Івано-Франківської області на ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

Висновком про внесення змін до актового запису цивільного стану Коломийського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 12.03.2021 (а.с.20) проаналізовано наступні подані та зібрані документи:

- ксерокопія та переклад паспорта громадянина Республіки Білорусь тип Р код держави BLR № НОМЕР_3 , виданого Міністерством закордонних справ Республіки Білорусь, 22.12.2018 на ОСОБА_1 (а.с.7-13);

- ксерокопія посвідки на постійне проживання № НОМЕР_4 виданої органом 2601, 06.02.2020 на ОСОБА_1 (а.с.17);

- ксерокопія свідоцтва про шлюб НОМЕР_5 , виданого 04.07.2018, Коломийським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області на ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (а.с.19);

- ксерокопія та переклад свідоцтва про народження НОМЕР_6 , виданого 05.03.1973, Петрушівською сільською радою Куйбишевського району Новосибірської області Російської Федерації, на ОСОБА_1 (а.с.18);

- новий витяг з ДРАЦСГ №00029900615 від 12.03.2021 щодо актового запису про шлюб №1 від 08.01.1994, складеного виконавчим комітетом Торговицької сільської ради Коломийського району Івано-Франківської області на ОСОБА_1 та ОСОБА_2 ;

- ксерокопія актового запису про народження №7 від 05.03.1973, складеного Петрушівською сільською радою Куйбишевського району Новосибірської області Російської Федерації, на ОСОБА_1 ,

та встановлено, що аналіз документів свідчить, що заявник документований паспортом громадянина Республіки Білорусь від 22.12.2018, а державна реєстрація шлюбу 08.01.1994 проведена на підставі паспорта нареченого виданого відділом внутрішніх справ Центрального району м. Могильова Білорусії ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому не було визначено громадянство. В актовому записі про народження №7 від 05.03.1973 складеному Петрушівською сільською радою Куйбишевського району Новосибірської області Російської Федерації, на ОСОБА_1 графа громадянство дитини відсутня, оскільки така графа в актовому записі не передбачена.

З огляду на зазначені обставини відповідачем відмовлено у доповненні графи "Громадянство" нареченого - громадянин Республіки Білорусь в спірному актовому записі.

Вважаючи висновок відповідача протиправним, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду, в якому просить суд скасувати зазначений висновок відповідача та зобов'язати внести відповідні зміни до актового запису.

Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.

Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до статті 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Статтею 2 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 № 2398-VI передбачено, що актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Частинами 1, 2, 4, 5 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 № 2398-VI визначено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.

Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.

Для державної реєстрації актів цивільного стану подається паспорт громадянина України або паспортний документ іноземця заявника та документи, які підтверджують факти, що підлягають державній реєстрації.

Правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.

Відповідно до частини 1 статті 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 № 2398-VI, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року за №96/5 затверджено «Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання» (надалі - Правила).

У відповідності до пункту 1.1 розділу І Правил, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Приписами пункту 1.5 розділу І Правил встановлено, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами, шляхом їх формування та реєстрації за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, на яких заявники за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у них, проставляють власні підписи.

Заяви іноземців, які постійно проживають в Україні, про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, складених органами державної реєстрації України, розглядаються відділом державної реєстрації актів цивільного стану на загальних підставах.

Документи, складені іноземною мовою, подаються для внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання разом з їх перекладами на українську мову, засвідченими в установленому порядку.

Положеннями пункту 2.12 розділу ІІ Правил визначено, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.

З огляду на вищенаведене, беручи до уваги наявність поданих відповідачу беззаперечних доказів належності позивача до громадянства Республіки Білорусь, суд приходить до висновку, що спірний висновок відповідачем зроблений поверхнево, без повного та всебічного розгляду та аналізу поданих документів, а тому підлягає скасуванню.

Так, паспорт нареченого, який був у позивача станом на момент реєстрації шлюбу - 08.01.1994, серії НОМЕР_1 , виданий відділом внутрішніх справ Центрального району м. Могильова, Білорусії від 24.02.1989. Такий документ являвся паспортом громадянина Республіки Білорусь, оскільки виданий відповідним уповноваженим органом на видачу паспортів виключно для громадян цієї країни. Протилежного відповідачем не доведено, окрім цього упущено формулювання паспорт громадянина Респібліки Білорусь вказуючи тільки "паспорт нареченого".

Суд зазначає, що відсутність графи громадянства в паспорті громадянина Республіки Білорусь не позбавляє права позивача на ідентифікацію його громадянства в актах цивільного стану стосовно нього. Суд також звертає увагу, що окрім паспорта, який був наявний у позивача станом на момент укладення шлюбу його приналежність громадянства Республіки Білорусь також підтверджується паспортом громадянина Республіки Білорусь серії НОМЕР_7 , в якому визначене громадянство позивача - Республіки Білорусь (а.с.11, 12), тимчасовою посвідкою серії НОМЕР_8 від 14.05.2010 (а.с.16), посвідкою на постійне проживання № НОМЕР_4 від 26.02.2020 (а.с.17), в яких також за позивачем визначене громадянство Республіки Білорусь. Зміни громадянства чи наявної отриманої інформації про таку зміну, яка б свідчила про відсутність переконливих доказів приналежності позивача до громадянства Республіки Білорусь станом на момент укладення шлюбу - 08.01.1994 відповідачем не надано.

У відповідності до підпункту 2.13.2 пункту 2.13 розділу ІІ Правил, підставою для внесення змін до актових записів цивільного стану є, зокрема, постанова адміністративного суду.

Приписами пункту 2.14 розділу ІІ Правил встановлено, що підставою для внесення відповідних відміток в актові записи цивільного стану, є в тому числі, рішення суду у якому зазначено про необхідність проставлення відмітки у відповідному актовому записі цивільного стану.

Згідно з пунктом 2.16 розділу ІІ Правил, зміни, доповнення, виправлення вносяться в паперові носії актових записів цивільного стану та одночасно до Державного реєстру актів цивільного стану громадян. Підпунктом 2.16.7 цього пункту Правил встановлено, що на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.

Відповідно до частини 4 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті (у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії), суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Таким чином, позивачем доведено свою приналежність до громадянства Республіки Білорусь станом на момент укладення шлюбу 08.01.1994.

З огляду на наведені вище норми матеріального та процесуального права, суд приходить до висновку, що ефективним та вірним способом захисту порушеного пава позивача є, зокрема зобов'язання відповідача внести зміни до актового запису цивільного стану про шлюб від 08.01.1994 №1, складеного виконавчим комітетом Торговицької сільської ради Коломийського району Івано-Франківської область, а саме: зазначити громадянство ОСОБА_1 - "громадянин Республіки Білорусь".

Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень не обґрунтував належним чином обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, та не надав на підтвердження власних доводів жодних доказів. Натомість, вимоги позивача ґрунтуються на приписах чинних правових норм, є у повній мірі обґрунтованими, підтвердженими відповідними доказами.

Таким чином, позовні вимоги є підставними та підлягають задоволенню.

Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі або відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як наслідок, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Коломийського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції підлягає стягненню сплачений судовий збір в розмірі 1816,00 гривень, згідно квитанцій за №5102-25-004/С від 25.03.2021 та №5102-25-003/С від 25.03.2021 (а.с.1).

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_9 , АДРЕСА_1 ) до Коломийського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) (код ЄДРПОУ 43182151, вулиця А. Міцкевича, будинок 2, місто Коломия, Івано-Франківська область, 78200) про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати висновок Коломийського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) (код ЄДРПОУ 43182151, вулиця А. Міцкевича, будинок 2, місто Коломия, Івано-Франківська область, 78200) про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану від 12.03.2021.

Зобов'язати Коломийський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) (код ЄДРПОУ 43182151, вулиця А. Міцкевича, будинок 2, місто Коломия, Івано-Франківська область, 78200) внести зміни до актового запису цивільного стану про шлюб від 08.01.1994 №1, складеного виконавчим комітетом Торговицької сільської ради Коломийського району Івано-Франківської обл., а саме: зазначити громадянство ОСОБА_1 - "громадянин Республіки Білорусь".

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Коломийського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) (код ЄДРПОУ 43182151, вулиця А.Міцкевича, будинок 2, місто Коломия, Івано-Франківська область, 78200) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_9 , АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 1816 (одна тисяча вісімсот шістнадцять) гривень 00 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Микитюк Р.В.