27 травня 2021 рокуСправа № 280/4273/21 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., розглянувши заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову у справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166; код ЄДРПОУ 43143945) про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки), -
27.05.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправною та скасувати вимогу відповідача про сплату боргу (недоїмки) від 12.11.2020 №Ф-18181-13-У на суму 35585,54 грн., визнавши виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню;
- стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача судові витрати, понесені на сплату судового збору;
- виключити суму податкового боргу з облікової картки платника податків позивача.
Крім того, разом з позовною заявою від позивача до суду надійшла заява про забезпечення позову (вх.№30256), в якій позивач просить суд зупинити стягнення на підставі постанови державного виконавця Хортицького районного відділу державної виконавчої служби Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) від 05.03.2021 про арешт коштів боржника.
В обґрунтування заяви заявник посилається на те, що він не погоджується з правомірністю прийняття відповідачем вимоги від 12.11.2020 №Ф-18181-13-У, якою позивача зобов'язано сплатити недоїмку на суму 35585,54 грн., що зумовило звернення до суду. Разом з тим, звернення з позовом до суду не зупиняє дію оскаржуваної постанови, у зв'язку з чим існує гостра необхідність у забезпечення позову шляхом зупинення стягнення на підставі вимоги Головного управління ДПС у Запорізькій області, оскільки невжиття заходів забезпечення позову ускладнить повернення відрахувань, які проведено з заробітної плати, так як вони перераховуються відразу стягувачу і для їх повернення потрібно буде подавати відповідний позов, оскільки повернення виконання за заявою неможливе, адже виконується не судовий, а інший виконавчий документ.
За правилами частини першої статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе розглянути заяву про забезпечення позову без повідомлення учасників справи.
Розглянувши заяву про забезпечення позову та додані до неї письмові докази, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню, з огляду наступне.
Відповідно до частини першої статті 150 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
За приписами частини першої статті 151 КАС України, позов може бути забезпечено:
1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта;
2) забороною відповідачу вчиняти певні дії;
4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;
5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб (частина друга статті 151 КАС України).
Згідно із частиною другою статті 150 КАС України, забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Суд зазначає, що забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до вирішення адміністративної справи визначених законом заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.
Тобто інститут забезпечення адміністративного позову є однією з гарантій захисту прав, свобод та законних інтересів юридичних та фізичних осіб - позивачів в адміністративному процесі, механізмом, який покликаний забезпечити реальне та неухильне виконання судового рішення, прийнятого в адміністративній справі.
Розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд (суддя) має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з'ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам (постанова Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами цивільного процесуального законодавства при розгляді заяв про забезпечення позову» №9 від 22.12.2006).
З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що Головним управлінням ДПС у Запорізькій області пред'явлено до примусового виконання вимогу від 12.11.2020 №Ф-18181-13-У, а постановою державного виконавця Хортицького відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) відкрито виконавче провадження №64651111.
Крім того, в рамках проведення виконавчих дій державним виконавцем винесено постанову про арешт коштів боржника від 05.03.2021.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що проведення виконавчих дій з примусового виконання вимоги від 12.11.2020 №Ф-18181-13-У може призвести до того, що в разі задоволення судом позовних вимог за результатами розгляду даної адміністративної справи, позивачу доведеться докласти значних зусиль та витрат для відновлення порушеного права, у тому числі щодо повернення примусово стягнутих коштів, зокрема шляхом можливого ініціювання інших судових проваджень.
Також, суд дійшов висновку, що за результатами примусового виконання вищевказаного рішення на позивача може бути також покладено додаткові витрати пов'язані з примусовим виконанням виконавчого документа, у вигляді виконавчого збору, витрат виконавчого провадження, тощо.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 34 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі зупинення судом стягнення на підставі виконавчого документа.
За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що належним способом забезпечення адміністративного позову є зупинення стягнення за виконавчим документом вимогою про сплату боргу (недоїмки) 12.11.2020 №Ф-18181-13-У, що видана Головним управлінням ДПС у Запорізькій області.
За таких обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість заяви про забезпечення позову та наявність підстав для її задоволення.
Керуючись статтями 150-157, 241, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову, - задовольнити.
Зупинити стягнення за виконавчим документом вимогою про сплату боргу (недоїмки) №Ф-18181-13-У від 12.11.2020, що видана Головним управлінням ДПС у Запорізькій області, до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі №280/4273/21.
Копію ухвали направити сторонам та до Хортицького відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро).
Ухвала підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження.
Ухвалу про забезпечення позову може бути оскаржено. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки, встановлені статтями 294-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.С. Лазаренко