02 червня 2021 року ЛуцькСправа № 140/2636/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Денисюка Р.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання дій протиправними щодо відмови в перерахунку пенсії відповідно до вимог статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”; зобов'язання зарахувати до страхового та пільгового стажу період роботи листопад -грудень 2010 року та з травня 2019 року по вересень 2020 року на ВП “Шахта № 9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля”; зобов'язати перерахувати і виплачувати пенсію по інвалідності відповідно до статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, з 13.01.2021.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії відповідно до Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, проте ГУ ПФУ у Волинській області відмовило у перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю інформації про сплату страхових внесків роботодавцем ВП «Шахта № 9 «Нововолинська'ДП «Волиньвугілля».
Позивач вважає, що такими діями відповідача порушено його право на отримання пенсійного забезпечення, оскільки в період листопад-грудень 2010 року та з травня 2019 року по вересень 2020 року він працював на ВП «Шахта № 9 «Нововолинська'ДП «Волиньвугілля» та йому була нарахована та сплачена заробітна плата, з якої нарахований єдиний соціальний внесок. З наведених підстав просив позов задовольнити повністю.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 22.03.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У відзиві на позов відповідач його вимог не визнав та просив відмовити в їх задоволенні з тих підстав, що пенсія позивача обчислена відповідно до частини 1 статті 33 Закону № 1058 та статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”. Водночас, при призначенні пенсії по інвалідності йому не зараховано період роботи з червня по грудень 2019 року, оскільки за даними персоніфіковано обліку позивача відсутня інформація про сплату страхових внесків за період його роботи у ВП «Шахта № 9 «Нововолинська'ДП «Волиньвугілля» за цей період. Підстав для зарахування страхового стажу позивача за вказаний період згідно з статтею 114 “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” немає у зв'язку з відсутністю сплати страхових внесків. Вважає, що відповідачем не було допущено порушень норм чинного законодавства, З врахуванням наведеного просить в задоволенні позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності з 25.11.2020.
03.02.2021 позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою, в якій просив призначити пенсію відповідно до статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” та надати інформацію, які періоди роботи та заробітної плати були прийняті до уваги при розрахунку пенсії, а які не були включені до розрахунку.
ГУ ПФУ у Волинській області листом від 22.02.2021 № 1348-983/С-02/8-0300/21 повідомило позивача про те, що ОСОБА_1 з 25.11.2020 призначено пенсію по третій групі інвалідності внаслідок трудового каліцтва відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Розмір пенсії обчислено з урахуванням страхового стажу тривалістю 54 роки 11 днів (з них: 15 років 7 місяців 23 дні - пільговий стаж роботи по списку № 1; 21 рік 2 місяці 3 дні - додатковий стаж) та середньомісячного заробітку 24695,11 грн, який взято за періоди роботи з 01.07.2000 по 30.04.2018 та у травні 2019 року). На даний час розмір пенсійної виплати складає 10178,04 грн., з них: 9878,04 грн - розмір пенсії по третій групі інвалідності (24695,11 грн х 80% х 50%); 300 грн - надбавка на двох неповнолітніх утриманців.
При призначені пенсії до страхового стажу не враховано період роботи з червня по грудень 2019 року на ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» у зв'язку з відсутністю сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Одночасно повідомлено, що відповідно до абзацу 1 частини 4 статті 42 Закону № 1058, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
Абзацом 3 частини 4 статті 42 цього Закону визначено, що у разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
У зв'язку з цим повідомлено, що період роботи з січня по вересень 2020 року, набутий після призначення пенсії буде зараховано до страхового стажу з урахуванням норм статті 42 Закону № 1058.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Так, статтею 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Отже, Законом України “Про підвищення престижності шахтарської праці” передбачено право шахтарів у разі наявності 15 років стажу на підземних роботах за списком №1 на встановлення мінімального розміру пенсії - 80% від заробітної плати.
Згідно із преамбулою Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
За приписами статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом;
персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку;
роботодавець - власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання; фізична особа, яка використовує працю найманих працівників (у тому числі іноземців, які на законних підставах працюють за наймом в Україні); власник розташованого в Україні іноземного підприємства, установи, організації (у тому числі міжнародної), філії та представництва, який використовує працю найманих працівників, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як передбачено частиною другою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 15 Закону №1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Згідно із частиною другою статті 20 Закону №1058-IV обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев'ятою, десятою статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Системний аналіз вказаних вище правових норм дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески.
При цьому, на думку суду, виходячи зі змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи страхові внески не були зараховані на відповідні рахунки.
Крім того, несвоєчасна сплата підприємством страхових внесків, за умови підтвердження роботи особи на такому підприємстві, отримання заробітної плати та утримання з неї єдиного соціального внеску, не повинна порушувати законні права та інтереси позивача як застрахованої особи, зокрема, порушувати його право на належне пенсійне забезпечення, оскільки обов'язок своєчасної сплати страхових внесків до Пенсійного фонду покладено на роботодавця, а тому їх несплата не може позбавляти працівників права на зарахування періоду роботи до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом у постановах від 30 вересня 2019 року у справі №414/736/17, від 20 березня 2019 року у справі №688/947/17, від 27 березня 2018 року у справі №208/6680/16-а.
Як вбачається із матеріалів справи, спір між сторонами виник, зокрема, щодо відмови відповідача у зарахуванні до страхового та пільгового стажу для перерахунку пенсії по інвалідності періоду роботи позивача з травня 2019 року по вересень 2020 року у ВП «Шахта № 9» «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» у зв'язку з відсутністю у відповідача інформації щодо сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Судом встановлено, що відповідно до записів у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_1 та довідки ВП «Шахта № 9» «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» від 09.12.2020 № 345 ОСОБА_1 працював, зокрема, в період з 28.05.2019 по 30.09.2020 у ВП «Шахта № 9» «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» гірником очисного забою.
Як слідує з реєстру застрахованих осіб форми ОК-5 позивачу у період з травня 2019 року по вересень 2020 року у ВП «Шахта № 9» «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески. Водночас, у травні 2019 року страхові внески були сплачені.
Проте, з листа відповідача від 22.02.2021 вбачається, що позивачу не враховано періоди роботи з червня 2019 року по грудень 2019 року у ВП «Шахта № 9» «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» у зв'язку з відсутністю відомостей про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України, та зазначено, що період з січня по вересень 2020 року буде зарахований з урахуванням норм статті 42 Закону № 1058.
З такими твердженнями відповідача суд не погоджується та зазначає, що відсутність за даними системи персоніфікованого обліку відомостей про сплату страхових внесків за період роботи червня по грудень 2019 року у ВП «Шахта № 9» «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» не може бути підставою для не зарахування цих періодів до пільгового, страхового стажу під час перерахунку пенсії позивачу.
Оскільки з наявних у справі письмових доказів вбачається, що у спірний період роботодавцем позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески, тому у відповідача були відсутні підстави не зараховувати до пільгового та страхового стажу позивача вказаного періоду його роботи.
Необхідно звернути увагу, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески.
Виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв'язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені, а у разі їх наявності - сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Суд зазначає, що, фактично, внаслідок невиконання роботодавцем обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.
Таким чином, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу позивача такого періоду роботи.
Відтак, беручи до уваги зібрані та досліджені докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що ГУ ПФУ у Волинській області безпідставно не зарахувало до пільгового та страхового стажу позивача період його роботи з червня по грудень 2019 року у ВП «Шахта № 9» «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» для перерахунку призначеної пенсії у розмірі, передбаченому статтею 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” з мотивів несплати страхувальником страхових внесків, оскільки належними, допустимими, достовірними та достатніми доказами у справі у їх сукупності підтверджується стаж роботи позивача у вказані періоди, виплату йому заробітної плати за ці періоди із відрахуванням страхових внесків.
Щодо не зарахування відповідачем періоду роботи ОСОБА_1 з січня по вересень 2020 року відповідно до норм статті 42 Закону № 1058, то суд зазначає наступне.
Відповідно до абзацу першого частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
Абзацом третім частини четвертої статті 42 цього Закону передбачено, якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Отже, наведені норми визначають право на перерахунок пенсії тим пенсіонерам, які після призначення пенсії продовжують працювати, і такий перерахунок проводиться після набуття ними нового стажу не менш як 24 місяці.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 28.05.2019 прийнятий по переводу гірником очисного забою 5 розряду з повним робочим днем під землею у ВП «Шахта 9 НВ» ДП «Волиньвугілля» та 30.09.2020 - звільнений по п. 3 ст. 38 КЗпП України за власним бажанням. Пенсія по інвалідності 3 групи йому призначена 25.11.2020, тобто після звільнення.
Доказів про те, що ОСОБА_1 після звільнення 30.09.2020 з ВП «Шахта 9 НВ» ДП «Волиньвугілля» продовжував працювати, відповідачем суду не надано.
Відтак враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що відповідач протиправно не врахував при призначенні пенсії по інвалідності і період роботи позивача ВП «Шахта 9 НВ» ДП «Волиньвугілля» з січня по вересень 2020 року.
Разом з тим, у задоволенні позовних вимог зобов'язання відповідача зарахувати до пільгового та страхового стажу період роботи листопад-грудень 2010 року належить відмовити, оскільки з листа-відповіді відповідача вбачається, що позивачу при призначені пенсії по інвалідності не було враховано періоду роботи з червня по грудень 2019 року із відсутністю інформації про сплату страхових внесків ВП “Шахта №9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля” та не враховано період з січня по вересень 2020 року, тобто, питання перерахунку пенсії з урахуванням періоду листопад-грудень 2010 року відповідач не розглядав.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача перерахувати і виплачувати пенсію по інвалідності відповідно до статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” у розмірі 80 % його заробітної плати (доходу) з 13.01.2021, суд зазначає наступне.
Згідно із частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до частини третьої статті 45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
За приписами частини п'ятої статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до підпункту 2 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року №13-1; далі - Порядок №22-1), до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637.
Пунктом 3.3 Порядку № 22-1 передбачено, що орган, що призначає пенсію, надає: роз'яснення підприємствам, установам, організаціям та особам з питань призначення та виплати пенсій; у разі необхідності - бланки документів; допомогу особам щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії; у разі необхідності - допомогу щодо визначення права на пенсію до звільнення особи з посади, яка дає право на її призначення.
За приписами пунктів 4.1, 4.3, 4.7, 4.8 Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію. Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Заява, відомості з відповідних інформаційних систем, скановані копії документів, на підставі яких призначено (перераховано) пенсію та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати, обробляються в складі електронної пенсійної справи, що формується та ведеться відповідно до вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та «Про захист персональних даних». Електронна пенсійна справа зберігається на базі централізованих інформаційних технологій.
Документи, що надійшли у паперовій формі, обробляються, реєструються та зберігаються в органі, що призначає пенсію, за правилами, встановленими постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 року № 55 «Деякі питання документування управлінської діяльності».
Аналізуючи вищевикладені норми законодавства, суд зазначає, що у разі звернення особи до пенсійного органу із заявою про призначення (перерахунку) пенсії, останній зобов'язаний розглянути подану заяву із документами та прийняти відповідне рішення щодо призначення (перерахунку) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач 03.02.2021 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії відповідно до статті 8 України “Про підвищення престижності шахтарської праці” у розмірі 80 % його заробітної плати (доходу) та про надання інформації про зараховані та не зараховані періоди його роботи.
Листом від 22.02.2021 за № 1348-983/С-02/8-0300/21 відповідач надав позивачу інформацію про зараховані та не зараховані періоди його роботи. Однак як слідує з матеріалів справи, жодного рішення про призначення пенсії відповідно до статті 8 України “Про підвищення престижності шахтарської праці” у розмірі 80 % його заробітної плати (доходу) чи про відмову в її призначенні відповідач не прийняв.
Тобто, заява позивача від 03.02.2021 не розглянута відповідачем належним чином та відповідного рішення за результатами її розгляду прийнято не було.
На думку суду, пенсійний орган при розгляді заяви ОСОБА_1 про призначення/перерахунок пенсії в порушення вимог ч.5 ст.45 Закону №1058-IV та п. 4.3 Порядку№ 22-1, рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, не прийняв, чим фактично допустив протиправну бездіяльність.
При цьому, суд звертає увагу на те, що уповноваженим органом для призначення (перерахунку) пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший є Пенсійний фонд, до компетенції якого і входить розгляд документів, в тому числі і нових. Суд не може перебирати компетенцію суб'єктів владних повноважень та досліджувати документи, яким не надана була оцінка, та встановлювати на їх основі наявність чи відсутність права та встановлювати наявний стаж на призначення пенсії.
Завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій суб'єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям, які пред'являються до рішень суб'єктів владних повноважень та закріплені частиною 2 статті 2 КАС України.
Відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно із пунктом 10 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
На думку суду, оскільки при розгляді заяви позивача від 03.02.2021 не було забезпечено дотримання вимог зазначених вище приписів Закону № 1058-IV та Порядку № 22-1, тому, з урахуванням вимог частини другої статті 9, частини другої статті 245 КАС України, суд вважає за необхідне вийти за межі заявлених вимог для ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень та позовні вимоги задовольнити частково шляхом прийняття судом рішення про визнання протиправними дій щодо відмови в зарахуванні до пільгового та страхового стажу періодів роботи з травня 2019 року по вересень 2020 року включно на Відокремленому підрозділі “Шахта №9 “Нововолинська” Державного підприємства “Волиньвугілля”; визнання протиправною бездіяльності щодо не розгляду заяви позивача від 03.02.2021 в частині призначення пенсії відповідно до статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”; зобов'язання відповідача зарахувати позивачу до страхового та пільгового стажу період роботи з травня 2019 року по вересень 2020 року включно на Відокремленому підрозділі “Шахта №9 “Нововолинська” Державного підприємства “Волиньвугілля” та зобов'язання повторно у встановленому законом порядку розглянути заяву ОСОБА_1 від 03.02.2021 про призначення пенсії відповідно до статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”.
Згідно із частинами першою, третьою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 908,00 грн, сплачений згідно з квитанцією від 05.03.2021 № 0.0.2040336796.1 (а. с. 5).
Керуючись статтями 243-246, 250, 262, 295 КАС України, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 в зарахуванні до пільгового та страхового стажу періодів роботи з травня 2019 року по вересень 2020 року у Відокремленому підрозділі “Шахта №9 “Нововолинська” Державного підприємства “Волиньвугілля”.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 03.02.2021 в частині призначення пенсії відповідно до статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати до пільгового та страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з травня 2019 року по вересень 2020 року у Відокремленому підрозділі “Шахта №9 “Нововолинська” Державного підприємства “Волиньвугілля”.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області, повторно, у встановленому законом порядку, розглянути заяву ОСОБА_1 від 03 лютого 2021 року про призначення пенсії відповідно до статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судовий збір в розмірі 908,00 грн. (дев'ятсот вісім гривень 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, код ЄДРПОУ 13358826).
Суддя Р.С. Денисюк