про залишення позовної заяви без руху
м. Вінниця
04 червня 2021 р. Справа № 120/5580/21-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Поліщук Ірина Миколаївна, розглянувши матеріали:
за позовом: ОСОБА_1 ,
до: Староміського відділу державної виконавчої служби у місті Вінниці Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький),
про: визнання дій протиправними, скасування постанови,
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла скарга ОСОБА_1 до Староміського відділу державної виконавчої служби у місті Вінниці Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про визнання дій протиправними, скасування постанови.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з таких підстав.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 4 КАС України, позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.
Згідно із положеннями ч. 1-3 ст. 160 КАС України, у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування. Позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб. Позовна заява може бути складена шляхом заповнення бланка позову, наданого судом.
Таким чином, положеннями КАС України визначено право особи на звернення до адміністративного суду саме із позовною заявою.
В той же час, в даному випадку ОСОБА_1 звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду із скаргою на дії державного виконавця.
Разом із тим, можливість звернення особи до адміністративного суду із такою формою звернення як скарга на дії суб'єкта владних повноважень, положеннями КАС України не передбачена.
З огляду на викладене, позивачу слід усунути відповідний недолік, шляхом надання належним чином оформленої позовної заяви.
Крім того, відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 4 КАС України, відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
В даному ж випадку, в якості відповідача позивачем визначено Староміський відділ державної виконавчої служби у місті Вінниці Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький).
В той же час, як слідує із прохальної частини позовної заяви, предметом оскарження в межах даної справи є дії державного виконавця щодо накладення арешту та постанова про накладення такого арешту від 24.05.2019, яка винесена Центральним відділом державної виконавчої служби м. Вінниці Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області.
Разом із тим, Центральний відділ ДВС м. Вінниці не визначений в якості відповідача за даним позовом.
Окрім того, жодних вимог саме до Староміського відділу державної виконавчої служби у місті Вінниці Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) позивачем також не заявлено.
З огляду на викладене, позивачу слід уточнити склад відповідачів за його позовом чи/або зміст заявлених позовних вимог.
Крім того, відповідно до п. п. 4, 5 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
В даному ж випадку, оскаржуючи дії державного виконавця щодо накладення арешту та постанову від 25.04.2019, позивач лише зазначає, що накладений арешт позбавляє його можливості отримати пай за належні йому земельні ділянки, передані в оренду.
В той же час, позивач не наводить жодних обставин, якими б обґрунтовувалась саме протиправність дій державного виконавця щодо накладення арешту на його майно чи/або постанови від 25.04.2019.
З огляду на викладене, позивачу слід навести належне обґрунтування (в тому числі нормативно-правове) заявлених ним позовних вимог, які стосуються протиправності накладення арешту на його майно.
Крім того, відповідно до пункту 11 частини 5 статті 160 КАС в позовній заяві зазначається власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Однак, у порушення вказаної вимоги позивач письмово не підтвердив про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Також, положеннями ч. 3 ст. 161 КАС України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору визначено Законом України "Про судовий збір".
Так, п. 1 ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру ставка судового збору для фізичної особи становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" станом на 01.01.2021 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб складає 2270 грн.
Таким чином, ставка судового збору за подання адміністративного позову із однією вимогою немайнового характеру становить 908 грн.
Разом із тим, позивачем не надано жодних доказів сплати судового збору.
З огляду на викладене, позивачу слід надати докази сплати судового збору в сумі 908 грн.
Крім того, положеннями ч. 1 ст. 122 КАС України визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч. 1 ст. 287 КАС України, учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Згідно із п. 1 ч. 2 ст. 287 КАС України, позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
В даному ж випадку, оскаржуючи дії державного виконавця щодо накладення арешту, які фактично полягають у винесенні постанови від 25.04.2019, яка також є предметом оскарження, позивач звернувся до суду лише 01.06.2021, тобто із пропуском 10-денного строку звернення до суду, визначеного ст. 287 КАС України.
У разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску (ч. 6 ст. 161 КАС України).
З огляду на викладене, позивачу слід надати обґрунтоване клопотання про поновлення строку звернення до суду з доказами поважності причин його пропуску.
Зазначені вище недоліки свідчать про невідповідність поданої позивачем позовної заяви вимогам, встановленим статтею 160 цього Кодексу.
За правилами, визначеними частиною 1 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до частини 2 статті 169 КАС України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене вважаю, що подану позивачем скаргу необхідно залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків шляхом:
- надання належним чином оформленої позовної заяви;
- уточнення складу відповідачів за позовом чи/або зміст заявлених позовних вимог;
- зазначення належного обґрунтування (в тому числі нормативно-правового) заявлених позовних вимог, які стосуються протиправності накладення арешту на майно ОСОБА_1 ;
- надання власних письмових підтверджень позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав;
- надання доказів сплати судового збору в розмірі 908 грн. за наступними реквізитами: одержувач: ГУК у Він, обл./м.Вінниця/22030101, код ЄДРПОУ: 37979858, банк: Казначейство України (ЕАП), рахунок: UA028999980313181206084002856, призначення платежу: судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Вінницький окружний адміністративний суд;
- надання обґрунтованого клопотання про поновлення строку звернення до суду із доказами поважності причин його пропуску.
Керуючись ст. 169 КАС України, -
1. Скаргу ОСОБА_1 до Староміського відділу державної виконавчої служби у місті Вінниці Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про визнання дій протиправними, скасування постанови, залишити без руху.
2. Запропонувати позивачу у 7-денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки позовної заяви, зазначені в мотивувальній частині ухвали суду, шляхом:
- надання належним чином оформленої позовної заяви;
- уточнення складу відповідачів за позовом чи/або зміст заявлених позовних вимог;
- зазначення належного обґрунтування (в тому числі нормативно-правового) заявлених позовних вимог, які стосуються протиправності накладення арешту на майно ОСОБА_1 ;
- надання власних письмових підтверджень позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав;
- надання доказів сплати судового збору в розмірі 908 грн. за наступними реквізитами: одержувач: ГУК у Він, обл./м.Вінниця/22030101, код ЄДРПОУ: 37979858, банк: Казначейство України (ЕАП), рахунок: UA028999980313181206084002856, призначення платежу: судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Вінницький окружний адміністративний суд;
- надання обґрунтованого клопотання про поновлення строку звернення до суду із доказами поважності причин його пропуску.
3. Дану ухвалу направити позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ч. 3 ст. 293 КАС України, заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Поліщук Ірина Миколаївна