621/1339/20
2/621/100/21
іменем України
04.06.2021 року м. Зміїв
Зміївський районний суд Харківської області в складі:
судді - Бібіка О.В.
з участю секретаря - Горобець Н.М.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою заступника керівника Чугуївської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, Державного агентства лісових ресурсів України, Харківського обласного управління лісового та мисливського господарства, Національного природного парку "Гомільшанські ліси", до Чугуївської районної державної адміністрації, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , третя особа - Департамент екології та природних ресурсів Харківської обласної державної адміністрації про визнання незаконними та скасування розпоряджень, визнання недійсними державного акта на право власності та договору купівлі-продажу, витребування земельної ділянки у власність держави,
Ухвалою Зміївського районного суду Харківської області від 23.07.2020 позовну заяву за позовом заступника керівника Чугуївської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Міністерства енергетики та захисту довкілля України, Державного агентства лісових ресурсів України, Харківського обласного управління лісового та мисливського господарства, Національного природного парку "Гомільшанські ліси", до Зміївської районної державної адміністрації Харківської області, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_6 , третя особа - Департамент екології та природних ресурсів Харківської обласної державної адміністрації про визнання незаконними та скасування розпоряджень, визнання недійсними державного акта на право власності та договору купівлі-продажу, витребування земельної ділянки у власність держави об'єднано в одне провадження з позовом заступника керівника Чугуївської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Міністерства енергетики та захисту довкілля України, Державного агентства лісових ресурсів України, Харківського обласного управління лісового та мисливського господарства, Національного природного парку "Гомільшанські ліси", до Зміївської районної державної адміністрації Харківської області, ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , третя особа - Департамент екології та природних ресурсів Харківської обласної державної адміністрації про визнання незаконними та скасування розпоряджень, визнання недійсними державного акта на право власності та договору купівлі-продажу, витребування земельної ділянки у власність держави (№ 621/1344/20, провадження № 2/621/656/20), позовом заступника керівника Чугуївської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Міністерства енергетики та захисту довкілля України, Державного агентства лісових ресурсів України, Харківського обласного управління лісового та мисливського господарства, Національного природного парку "Гомільшанські ліси", до Зміївської районної державної адміністрації Харківської області, ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_6 , третя особа - Департамент екології та природних ресурсів Харківської обласної державної адміністрації про визнання незаконними та скасування розпоряджень, визнання недійсними державного акта на право власності та договору купівлі-продажу, витребування земельної ділянки у власність держави (справа № 621/1358/20, провадження № 2/621/659/20), з позовом заступника керівника Чугуївської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Міністерства енергетики та захисту довкілля України, Державного агентства лісових ресурсів України, Харківського обласного управління лісового та мисливського господарства, Національного природного парку "Гомільшанські ліси", до Зміївської районної державної адміністрації Харківської області, ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , третя особа - Департамент екології та природних ресурсів Харківської обласної державної адміністрації про визнання незаконними та скасування розпоряджень, визнання недійсними державного акта на право власності та договору купівлі-продажу, витребування земельної ділянки у власність держави.
Ухвалою Зміївського районного суду Харківської області від 18.03.2021 замінено первісного позивача Міністерства енегетики та захисту довкілля України на правонаступника Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, відповідача Зміївську районну державну адміністрацію на правонаступника Чугуївську районну державну адміністрацію.
03.06.201 прокурор Юр'єв І.Д. надав до суду клопотання про долучення письмових доказів, а саме, листа Департаменту екології та природних ресурсів ХОДА № 05.02-16-4897 від 30.09.2014, інформації Департаменту екології та природних ресурсів ХОДА № 04.01-22-647 від 12.02.2020, охоронного зобов'язання ДП "Зміївське лісове господарство", листп НПП "Гомільшанські ліси" від 13.02.2020 № 02-36/75, а також письмові докази у електронному вигляді, підписані за допомогою електронного цифрового підпису, які містяться на лазерному дискі ТМ "MyMedia" CD-R700mb, а саме: документ «Проект Створ НПП Гомольшанские neca.pdf.p7s» - Проект створення Національного природного парку «Гомільшанські ліси» на 116 арк; документ «ПРОЕКТ_финал napK.pdf.p7s» - Проект організації території національного природного парку «Гомільшанські ліси», охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів і об'єктів на 387 арк.; документ «дослідження - основний звіт спеціалістів.pdf.р7s», який містить: Комісійне дослідження спеціалістів за досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні №42019220000000727 від 15.11.2019 р.; лист Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна; постанова процесуального керівника; супровідний лист прокуратури Харківської області на 107 арк.; файл «Карта функцЗонуeaHHIin.jpg» - Функціональне зонування НІШ Гомільшанські ліси на 1 арк.; файл «KapmaKeapmcuiul.jpg» - карта на 1 арк.; файл «KapmaKeapmcuiu2.jpg» - карта на 1 арк.
Представник відповідача ОСОБА_1 - ОСОБА_7 надав заяву про розгляд справи за йогот відсутності, наполягав на задоволенні клопотання про залишення позову без розгляду.
Представник Чугуївської районної державної адміністрації Скупченко І.Ю. надав заяву, в якій просив позов залишити без розгляду, розгляд справи проводити за його відсутності.
Інші учасники справи у судове засідання не з'явилися, паро час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Відповідно до ч. 1 ст. 223 ЦПК, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов наступного висновку.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює, зокрема, представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Положення пункту 3 частини 1 статті 131-1 Конституції України відсилає до спеціального закону, яким мають бути визначені виключні випадки та порядок представництва прокурором інтересів держави в суді. Таким законом є Закон України "Про прокуратуру".
Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною 4 цієї статті (абзаци 1 і 2 частини 3 статті 23 Закону України "Про прокуратуру").
Питання представництва інтересів держави прокурором у суді врегульовано у статті 23 Закону України від 14.10.2014 № 1697-VII "Про прокуратуру", який набрав чинності 15.07.2015. Ця стаття визначає, що представництво прокурором держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом (частина перша). Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження (далі - компетентний орган), а також у разі відсутності такого органу (частина третя). Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень (абзаци перший - третій частини четвертої). У разі встановлення ознак адміністративного чи кримінального правопорушення прокурор зобов'язаний здійснити передбачені законом дії щодо порушення відповідного провадження (частина сьома).
У Рішенні Конституційного Суду України у справі за конституційними поданнями Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України (справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді) від 08.04.1999 № 3-рп/99 Конституційний Суд України, з'ясовуючи поняття "інтереси держави" висловив позицію про те, що інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо (пункт 3 мотивувальної частини).
З урахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах (пункт 4 вказаного Рішення).
Наведене Конституційним Судом України розуміння поняття "інтереси держави" має самостійне значення і може застосовуватися для тлумачення цього ж поняття, вжитого у статті 131-1 Конституції України та статті 23 Закону України "Про прокуратуру".
Таким чином, "інтереси держави" охоплюють широке і водночас чітко не визначене коло законних інтересів, які не піддаються точній класифікації, а тому їх наявність повинна бути предметом самостійної оцінки суду у кожному конкретному випадку звернення прокурора з позовом. Надмірна формалізація "інтересів держави", особливо у сфері публічних правовідносин, може призвести до необґрунтованого обмеження повноважень прокурора на захист суспільно значущих інтересів там, де це дійсно потрібно (аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду від 25.04.2018 зі справи № 806/1000/17, від 26.07.2018 у справі № 926/1111/15, від 08.02.2019 у справі № 915/20/18).
Аналогічна правова позиція міститься у постанові Верховного Суду у справі № 924/1237/17 від 20.09.2018 року, де вказано, що захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні суб'єкти владних повноважень, а не прокурор. Щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює у судовому провадженні відповідного суб'єкта владних повноважень, який всупереч вимог закону не здійснює захисту або робить це неналежно. У кожному такому випадку прокурор повинен навести (а суд перевірити) причини, які перешкоджають захисту інтересів держави належним суб'єктом, і які є підставами для звернення прокурора до суду.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18 наведено такі правові висновки:
"Прокурор, звертаючись до суду з позовом, повинен обґрунтувати та довести бездіяльність компетентного органу. Бездіяльність компетентного органу (нездійснення захисту інтересів держави) означає, що компетентний орган знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, мав повноваження для захисту, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.
Європейський Суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) неодноразово звертав увагу на участь прокурора в суді на боці однієї зі сторін як обставину, що може впливати на дотримання принципу рівності сторін. Оскільки прокурор або посадова особа з аналогічними функціями, пропонуючи задовольнити або відхилити ... скаргу, стає противником або союзником сторін у справі, його участь може викликати в однієї зі сторін відчуття нерівності (рішення у справі "Ф.В. проти Франції" (F.W.v.Fгаnсе) від 31.03.2005, заява 61517/00, пункт 27).
У Рекомендаціях Парламентської Ради Європи від 27.05.2003 року № 1604 (2003) "Про роль прокуратури в демократичному суспільстві, заснованому на верховенстві закону" щодо функцій органів прокуратури, які не відносяться до сфери кримінального права, передбачено важливість забезпечити, щоб повноваження і функції прокурорів обмежувалися сферою переслідування осіб, винних у скоєнні кримінальних правопорушень, і вирішення загальних завдань щодо захисту інтересів держави через систему відправлення кримінального правосуддя, а для виконання будь-яких інших функцій були засновані окремі, належним чином розміщені і ефективні органи.
Судом встановлено, що прокуратурою в порядку ст. 23 ЗУ «Про прокуратуру» до Міністерства енергетики та захисту довкілля України, Державного агентства лісових ресурсів України, Харківського обласного управління лісового та мисливського господарства, Національного природного парку «Гомільшанські ліси» були направлені відповідні повідомлення в порядку ч. 4 ст. 23 ЗУ "Про прокуратуру", датовані 08.05.2020 за вих. № №41/3-4888вих-20, 41/3-4884вих-20, 41/3-4917вих20, 41/3-4885вих 20 (т. 1 а.с. 27, т. 2 а.с. 38, т. 3 а.с. 38, т. 4 а.с. 28)
В той же час, позови до суду було пред'явлено 25.05.2020 та 26.05.2020.
При цьому, докази направлення повідомлення відсутні, відповідно, відсутні докази отримання такого повідомлення на момент подання позову до суду. В сукупності ці обставини свідчать про недотримання позивачем ст. 23 ЗУ «Про прокуратуру», а тому відсутні правові підстави для звернення прокурора до суду з даним позовом.
Надані прокурором додаткові докази суд до уваги не приймає, оскільки вони містять в собі інформацію стосовно повідомлень, направлених прокурором 08.05.2020 в порядку ч. 4 ст. 23 ЗУ "Про прокуратуру"
Відтак, суд, з урахуванням наведених правових норм приходить до висновку про відсутність у заступника прокурора Харківської області повноважень на звернення до суду з даним позовом.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18 сформувала висновок за яким, якщо суд установить відсутність підстав для представництва прокурором інтересів держави вже після відкриття провадження у справі, то позовну заяву прокурора слід вважати такою, що підписана особою, яка не має права її підписувати. І в таких справах виникають підстави для застосування положень пункту 2 частини першої статті 226 ГПК України (залишення позову без розгляду) (пункт 54).
Відповідно до ч. 4 ст. 263 ЦПК України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 257 ЦПК України, суд постановляє ухвалу про залишення позову без розгляду, якщо позовну заяву від імені заінтересованої особи подано особою, яка не має повноважень на ведення справи.
При таких обставинах, суд вважає можливим залишити позовну заяву без розгляду.
Керуючись ст. ст.247, 257 ЦПК України, суд, -
Позовну заяву заступника прокурора Чугуївської місцевої прокуратури Харківської області (місцезнаходження: м. Чугуїв Харківської області, вул. Харківська, 98), поданої в інтересах держави в особі позивачів: Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України (код ЄДРПОУ 43672853, 03035, м. Київ, вул. Митрополита Василя Липківського, 35), Державного агентства лісових ресурсів України (місцезнаходження: м. Київ, вул. Шота Руставелі, 9а), Харківського обласного управління лісового та мисливського господарства (місцезнаходження: м. Харків, вул. Пушкінська, 86), Національного природного парку «Гомільшанські ліси» (місцезнаходження: Харківська область, Зміївський район, с. Коропове, вул. Монастирська, буд.27) до Чугуївської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 04058723, місце знаходження: 63503, Харківська обл., м. Чугуїв, вул. Старонікольська, 29), ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_1 ), ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 ), ОСОБА_6 (місце проживання: АДРЕСА_2 ), ОСОБА_8 (місце проживання: АДРЕСА_3 ), ОСОБА_4 (місце проживання: АДРЕСА_4 ), ОСОБА_3 (місце проживання: АДРЕСА_5 ), третя особа Департамент екології та природних ресурсів Харківської обласної державної адміністрації (м. Харків, м-н Свободи,5 Держпром, 4 підїзд, 7 поверх, кім. 380), про визнання незаконними та скасування наказів ГУ Держгеодастру у Харківській області, скасування запису про проведену державну реєстрацію права власності на земельну ділянку державного реєстратора, зобов'язання особу повернути земельну ділянку - залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга подається до Харківського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення,
У разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручені у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя: