Рішення від 02.06.2021 по справі 639/1282/21

Провадження № 2/639/1091/21 Справа № 639/1282/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 червня 2021 року м. Харків

Жовтневий районний суд м. Харкова у складі:

головуючого судді Марченка В.В.,

за участю секретаря судового засідання Бєлявцевої О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу № 639/1282/21

позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Харків екоресурс» (адреса місцезнаходження: вул. Георгіївська, 27, м. Харків)

відповідачі: ОСОБА_1 (адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ), ОСОБА_2 (адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ), ОСОБА_3 (адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ), ОСОБА_4 (адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ).

про стягнення заборгованості,-

за участю сторін:

представника позивача ОСОБА_5

відповідачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Харків екоресурс" звернулось до Жовтневого районного суду м. Харкова з позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 в якому просить стягнути з відповідачів на користь позивача заборгованість за надання послуг з вивезення побутових відходів за період з 01.12.2017 року по 01.11.2020 року у розмірі 1405 грн. 16 коп. та судовий збір у сумі 2 270, 00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 28.12.2011 № 940 та від 22.04.2020 року № 248 "Про визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів в місті Харкові" виконавцем послуг з вивезення побутових відходів встановлено Товариство з обмеженою відповідальністю «Харків екоресурс». На виконання вимог ст. 35-1 Закону України «Про відходи» від 05.03.1998, ст.ст. 20, 21, Закону України «Про житлово-комунальні послуги» позивачем опубліковано Договір про надання послуг з вивезення побутових відходів від 25.06.2013 року в офіційному друкованому засобі масової інформації Харківської міської ради - газеті «Харьковские известия».

21.06.2013 між Українським державним підприємством поштового зв'язку «Укрпошта» та ТОВ «Харків екоресурс» укладено Договір про надання послуги з доставки рекламної та інформаційної продукції № 28-373 за яким, УДППЗ «Укрпошта» здійснено доставку примірника газети «Харьковские известия», в якому опубліковано Договір про надання послуг з вивезення побутових відходів від 25.06.2013 року, в тому числі, за адресою відповідачів, а саме: АДРЕСА_1 . Договір про надання послуг з вивезення побутових відходів, опублікований 25.06.2013 року у офіційному друкованому засобі масової інформації Харківської міської ради газеті «Харьковские известия», набрав чинності для жителів приватного сектору Новобаварського (Жовтневого) району м. Харкова 01.08.2013 року. До набрання чинності зазначеним договором від ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 не надходило жодних заяв про свою незгоду з умовами опублікованого договору.

Позивач зазначає, що за адресою: АДРЕСА_1 , мешкають ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , які є споживачами послуг з вивезення побутових відходів за особовим рахунком № НОМЕР_1 та невиконання ними пунктів 1,11,13-15 договору про надання послуг з вивезення побутових відходів, опублікованого 25.06.2013 року в газеті «Харьковские известия», представник позивача просить задовольнити позовні вимоги та стягнути на користь позивача заборгованість за надані послуги.

26 березня 2021 року ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , подано до суду відзив на позовну заяву в якому вони просять в задоволені позовних вимог про стягнення з відповідачів на користь позивача коштів за надання послуг з вивезення побутових відходів за період з 01.12.2017 року по 01.11.2020 року в сумі 1405, грн. відмовити.

В обгрунтування свого відзиву відповідачі зазначають, що послугами ТОВ "Харків екоресурс" вони не користувалися, договір не підписували, жодного разу за період з 2013 року сміття не виставляли. Позивачем не надано доказів того, що хочаб один раз вивозив побутові відходи. Також відповідача зазначають, що побутові відходи переробляють самотужки.

Ухвалою Жовтневого районного суду м. Харкова від 16.03.2021 року відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження.

У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_5 позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити в повному обсязі.

В судовому засіданні відповідачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 заперечували проти задоволення позовних вимог.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази в їх сукупності, судом встановлені наступні фактичні обставини.

Відповідно до довідки про зареєстрованих у житловому приміщенні осіб від 17.05.2021 року, відповідачі зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 та є споживачами послуг з вивезення побутових відходів.

Відповідно до рішення виконавчого комітету Харківської міської ради «Про визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів в м. Харкові» від 28.12.2011 року № 940, та від 22.04.2020 року № 248 "Про визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів в місті Харкові" виконавцем таких послуг встановлено ТОВ «Харків екоресурс».

Послуги з вивезення побутових відходів за вищевказаною адресою надаються ТОВ «Харків екоресурс» з 01.08.2013 року на підставі договору на вивезення побутових відходів, опублікованому в офіційному друкованому засобі масової інформації Харківської міської радигазеті «Харьковские известия» № 75/1(2669/1) від 25.06.2013 року.

Отже, на підставі публічного договору «Про надання послуг з вивезення побутових відходів» між ТОВ «Харків екоресурс» та відповідачами склалися фактичні договірні відносини (зобов'язання), щодо послуг з вивезення побутових відходів, оскільки відповідачі отримують ці послуги та відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 .

Відповідачі не здійснюють оплату за надані послуги з 01.12.2017 року по 01.11.2020 року, у зв'язку з чим у відповідачів виникла заборгованість, що становить 1405, 16 грн., з яких 1124,72 грн.- сума основної заборгованості за надання послуг з вивезення побутових відходів, 181,90 грн.- інфляційні витрати, 98,54 грн.- три відсотки річних від простроченої суми.

Відповідно до договору «Про надання послуг з вивезення побутових відходів» виконавець зобов'язується, згідно з графіком, надавати споживачу послуги з вивезення побутових відходів на підставі рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 28.12.2011 року № 940 «Про визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів в м. Харкові» та від 22.04.2020 року № 248 "Про визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів в місті Харкові", а споживач зобов'язується своєчасно оплачувати послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених цим Договором. Оплата послуг здійснюється щомісячно.

Відповідно дост. 35-1 Закону України «Про відходи» та ст. ст. 20, 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» ТОВ «Харків екоресурс» 25.06.2013 опубліковано Договір про надання послуг з вивезення побутових відходів від 25.06.2013 в офіційному друкованому засобі масової інформації Харківської міської ради - газеті «Харьковские известия» № 75/1(2669/1), умови якого відповідають умовам типового договору затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2008 № 1070.

Пунктами 1 та 11 вказаного договору передбачено, що виконавець (ТОВ «Харків екоресурс») зобов'язується згідно з графіком надавати споживачу послуги з вивозу побутових відходів на підставі рішення виконавчого комітету Харківської міської ради № 940 від 28.12.2011 «Про визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів в місті Харкові», та від 22.04.2020 року № 248 "Про визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів в місті Харкові" і відповідно до схеми санітарного очищення, затвердженої рішенням 18 сесії Харківської міської ради 4-го скликання № 284/03 від 24.12.2003 зі змінами та доповненнями, а споживач зобов'язується своєчасно оплачувати послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених цим Договором. Розрахунок обсягу і вартості послуг здійснюється згідно з Правилами надання послуг з вивезення побутових відходів та додатком 1 до цього Договору, який є невід'ємною частиною цього договору. Оплата послуг здійснюється щомісячно. Платежі вносяться не пізніше 15-го числа періоду, що настає за розрахунковим.

За змістом пунктів 3, 5 цього Договору, послуги з вивезення твердих відходів надаються за контейнерною та без контейнерною схемами; в місцях, де не встановлені контейнери, вивезення твердих відходів здійснюється за без контейнерною схемою.

Пунктом 34 вказаного Договору передбачено, що споживач із Правилами надання послуг з вивезення побутових відходів та витягами із законодавства про відходи, санітарними нормами і правилами поводження з побутовими відходами та утримання території населених пунктів ознайомлений, оскільки вищевказані документи публікуються разом із Договором в офіційному друкованому засобі масової інформації Харківської міської ради - газеті «Харьковские известия».

21.06.2013 року між Українським державним підприємством поштового зв'язку «Укрпошта» та ТОВ «Харків екоресурс» було укладено Договір про надання послуги з доставки рекламної та/або інформаційної продукції № 28-373 за яким, УДППЗ «Укрпошта» здійснено доставку відповідачам примірника газети «Харьковские известия» в якому було опубліковано Договір про надання послуг з вивезення побутових відходів від 25.06.2013 року.

Відповідно до ст. 633 ЦК України, публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв'язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Актами цивільного законодавства можуть бути встановлені правила, обов'язкові для сторін при укладенні і виконанні публічного договору.

Згідно з ч. 5 ст. 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», процедура погодження договору відбувається протягом одного місяця з дня внесення проекту договору однією із сторін.

Відповідно дост. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Тобто, укласти договір з виконавцем послуг на вивезення побутових відходів є також обов'язком користувачів житлових будинків (земельних ділянок) приватної власності, яким є відповідачі по справі.

Відповідно до частини третьої статті 29 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» процедура погодження умов договору відбувається протягом одного місяця з дня внесення проекту договору однією із сторін.

Згідно частиною третьоюстатті 205 ЦК України визначено, що у випадках, встановлених договором або законом, воля сторони до вчинення правочину може виражатися її мовчанням.

Таким чином, згідно Договору про надання послуг з вивезення побутових відходів, цей Договір набрав чинності для сторін з 01.08.2013 року та згідно ч. 3 ст. 205, ст.ст .639-643 ЦК України вважається укладеним строком на 3 роки, якщо інше не буде заявлено споживачем у письмовій формі.

Згідно ч. 1 ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Надання позивачем послуг з вивезення побутових відходів за адресою відповідачів підтверджується Графіком планово-подворового вивезення твердих побутових відходів з приватних домоволодінь Новобаварського району м. Харкова.

Отже, судом встановлено, що ТОВ «Харків екоресурс» надає відповідачам послуги з вивезення побутових відходів, а відповідачі їх використовують.

Згідно з пунктом «б» частини першоїстатті 15 Закону України «Про відходи» громадяни України, іноземці та особи без громадянства зобов'язані вносити в установленому порядку плату за користування послугами з вивезення побутових відходів.

Згідно Довідки ТОВ «Харків екоресурс» про рух коштів по особовому рахунку № НОМЕР_1 у відповідачів наявна заборгованість, яка станом на 01 листопада 2020 року становить 1124,72 грн., яка і підлягає стягненню з відповідачів.

Наявність заборгованості з надання послуг з вивезення побутових відходів зумовило звернення ТОВ «Харків екоресурс» до суду з цим позовом. Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг регулюються Цивільним Кодексом України та Законом України «Про житлово-комунальні послуги».

Згідно з ст.ст. 525, 526, 530 ЦК України, зобов'язання мають виконуватися належним чином і в термін передбачений договором, одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається, боржник не звільняється від відповідальності за виконання грошового зобов'язання.

Частиною першоюстатті 509 ЦК Українивстановлено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Відповідно до ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

За змістом ч. 1 ст. 901 ЦК України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Частиною 1 ст. 903 ЦК Українивстановлено, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Суд зазначає, що правовідношення, в якому замовник зобов'язаний оплатити надану послугу в грошах, а виконавець має право вимагати від замовника відповідної оплати, тобто в якому передбачено передачу грошей як предмета договору або сплату їх як ціни договору, є грошовим зобов'язанням.

Таким чином, зважаючи на таку юридичну природу правовідносин сторін, як грошові зобов'язання, на них поширюється дія ч. 2 ст. 625 ЦК України, як спеціальний вид цивільно-правової відповідальності за прострочення виконання зобов'язання.

Виходячи з викладеного, враховуючи надання відповідачем відзиву на позов з відповідними запереченнями, аналізуючи наведені обставини, досліджені докази, встановивши правовідносини, які випливають із з'ясованих обставин, та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги ТОВ «Харків екоресурс» про стягнення з відповідачів заборгованість за надання послуг з вивезення побутових відходів у розмірі 1405, 16 грн., з яких 1124,72 грн.- сума основної заборгованості за надання послуг з вивезення побутових відходів, 181,90 грн.- інфляційні витрати, 98,54 грн.- три відсотки річних від простроченої суми, підлягають задоволенню.

Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до ст. 141 ЦПК України.

Керуючись ст. ст. 4, 10 - 13, 76 - 81, 263 - 265, 268, 273, 280 - 283, 293, 294, ЦПК України, суд-,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Харків екоресурс» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про стягнення заборгованості задовольнити.

Стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Харків екоресурс» заборгованість за надання послуг з вивезення побутових відходів за період з 01.12.2017 року по 01.11.2020 року у розмірі 1 405 (тисяча чотириста п'ять) грн. 16 коп.

Стягнути в рівних частках з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Харків екоресурс» витрати зі сплати судового збору у сумі 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до або через Жовтневий районний суд м. Харкова.

З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Харків екоресурс» (адреса місцезнаходження: вул. Георгіївська, 27, м. Харків, код 35588643).

Відповідач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , код НОМЕР_2 ).

Відповідач: ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , код НОМЕР_3 ).

Відповідач: ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ).

Відповідач: ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , код НОМЕР_4 ).

Повний текст рішення складено 04.06.2021 року.

Суддя В. В. Марченко

Попередній документ
97416242
Наступний документ
97416244
Інформація про рішення:
№ рішення: 97416243
№ справи: 639/1282/21
Дата рішення: 02.06.2021
Дата публікації: 07.06.2021
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Новобаварський районний суд міста Харкова
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них; надання послуг
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Призначено склад суду (25.02.2021)
Дата надходження: 25.02.2021
Предмет позову: про стягнення заборгованості за надання послуг з вивезення побутових відходів
Розклад засідань:
12.04.2021 09:00 Жовтневий районний суд м.Харкова
28.04.2021 09:00 Жовтневий районний суд м.Харкова
17.05.2021 09:00 Жовтневий районний суд м.Харкова
02.06.2021 09:00 Жовтневий районний суд м.Харкова