Справа № 761/9728/21
Провадження № 3/761/3348/2021
13 квітня 2021 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Пономаренко Н.В., розглянувши адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце роботи: військова частина НОМЕР_1 , заступник начальника штабу 2 спеціального батальйону, капітан, адреса: в/ч НОМЕР_1 м. Київ, вул. Дегтярівська, 19а, місце реєстрації: АДРЕСА_1
за ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
до Шевченківського районного суду м. Києва з Військової прокуратури Київського гарнізону надійшли матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 .
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №15, від 12.03.2021 року установлено, що відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 №142 від 23.07.2013 року ОСОБА_2 зарахована до списку особового складу військової частини НОМЕР_1 . Відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 №24 від 01.02.2018 року ОСОБА_2 призначено на посаду командира 4 спеціальної роти 2 спеціального батальйону.
Дія Статуту поширюється на військовослужбовців Служби зовнішньої розвідки України, Служби безпеки України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Управління державної охорони України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів спеціального призначення з правоохоронними функціями.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про правовий режим майна в Збройних Силах України» військове майно - це державне майно, закріплене за військовими частинами, закладами, установами та організаціями Збройних Сил України (далі - військові частини). До військового майна належать будинки, споруди, передавальні пристрої, всі види озброєння, бойова та інша техніка, боєприпаси, пально-мастильні матеріали, продовольство, технічне, аеродромне, шкіперське, речове, культурно-просвітницьке, медичне, ветеринарне, побутове, хімічне, інженерне майно, майно зв'язку тощо.
Відповідно до статті 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України на військовослужбовців покладаються загальні обов'язки, зокрема свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок;
Відповідно до статті 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
Статтею 4 Дисциплінарного Статут Збройних Сил України визначено, що військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця, додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів.
Згідно вимог ст. 45 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України за вчинення адміністративних правопорушень військовослужбовці несуть дисциплінарну відповідальність за цим Статутом, за винятком випадків, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Приписами ст. 15 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) визначено, що військовослужбовці за вчинення військових адміністративних правопорушень несуть відповідальність передбачену главою 13-Б КУпАП, за умови, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.
Статтею 111 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України командир роти (корабля 4 рангу) в мирний і воєнний час відповідає за бойову готовність роти (корабля), за бойову підготовку, виховання, військову дисципліну, морально-психологічний стан особового складу роти (корабля), за підтримання внутрішнього порядку і додержання заходів пожежної безпеки в роті (на кораблі), за стан і збереження озброєння, боєприпасів, техніки та іншого майна роти (корабля), за успішне виконання ротою (кораблем) бойових завдань, за ведення ротного (корабельного) господарства.
Натомість капітан ОСОБА_2 , діючи всупереч інтересам служби та наведеним вимогам Статутів Збройних Сил України, став на шлях вчинення адміністративного правопорушення, яке виразилось у недбалому ставленні до військової служби. Так, з Акту службового розслідування № 293 від 21.01.2021 вбачається, що під час проведення прийому здачі посади командира 4 спеціальної роти 2 спеціального батальйону військової частини НОМЕР_1 капітаном ОСОБА_2 лейтенанту ОСОБА_3 , останнім було виявлено нестачу військового майна служб: речової служби (довідка-розрахунок №17). На суму 56 804,8 грн., продовольчої служби (довідка-розрахунок №1) на суму 316,50 грн., служби РХБ захисту (довідка-розрахунок №2) на суму 13 155,96 грн., інженерної служби (довідка-розрахунок 4) на суму 1 950,27, чим вчинив адміністративне правопорушень, передбачене ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративне правопорушення
В судове засідання ОСОБА_4 не з'явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, 12.04.2021 року надіслав до суду заяву у якій просить проводити судове засідання без його участі обставини вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП КУпАП, які викладені у протоколі визнає, підтверджує свою вину у вчиненому просить суворо не карати.
Так, відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Згідно із ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливим періодом є функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування. Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Водночас, законодавець надає визначення поняття демобілізації як комплексу заходів, спрямованих, серед іншого, на планомірне переведення Збройних Сил України, інших військових формувань на організацію і штати мирного часу (оголошення якої дає підстави для закінчення особливого періоду).
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» рішення про демобілізацію із внесенням його на затвердження Верховною Радою України приймає Президент України. На цей час відповідних рішень Президентом України не приймалось.
Особливий період розпочався з моменту набрання чинності Указом Президента України від 17.03.2014 № 303 та продовжується до оголошення (набрання чинності) окремого рішення Президента України про демобілізацію.
Верховний Суд у постанові від 30 травня 2018 року у справі № 521/12726/16-ц зазначив, що в Україні особливий період розпочався 18 березня 2014 року і триває по теперішній час.
Тобто, дане адміністративне правопорушення вчинено в умовах особливого періоду, що підвищує його суспільну небезпеку.
Вина ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушенні підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення №15 від 12.03.2021 року, актом прийому здачі посади командира 4 спеціальної роти, 2 спеціального батальйону військової частини НОМЕР_1 №2802, від 01.08.2020 року, актом службового розслідування №293 від 21.01.2021 року, рапортом капітана ОСОБА_2 про прийняття посади командира 4 спеціальної роти 2 спеціального батальйону військової частини НОМЕР_1 від 01.02.2018 року, актом технічного стану, інвентаризаційними описами, пояснення капітана ОСОБА_2 .
Відповідно до ст. 172-15 КУпАП недбале ставлення військової службової особи до військової служби -
тягне за собою накладення штрафу від сімдесяти до ста сорока п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк до семи діб. Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене в умовах особливого періоду, -тягне за собою накладення штрафу від ста сорока п'яти до двохсот вісімдесяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від семи до десяти діб.
Таким чином, будучи компандиром 2 спеціальної роти 2 спеціального батальйону військової частини НОМЕР_1 капітан ОСОБА_2 у порушення вимог ст. ст. 11, 16, 120 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України нехтуючи своїми службовими обов'язками, 21.01.2021 року недбало поставився до військової служби в умовах особливого періоду, що виразилось у втраті військового майна на загальну суму 72 227,41 грн., чим вчинив адміністративне правопорушень, передбачене ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративне правопорушення, за що підлягає притягненню до адміністративної відповідальності у виді штрафу.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 38, 40-1, ч. 2 ст. 172-15, 221, 247, 279-280, 283-285 Кодексу України про Адміністративні правопорушення, Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», суд -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення та притягнути до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП у виді штрафу на користь держави в розмірі 145 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 2 465 (дві тисячі чотириста шістдесят п'ять) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 454 гривень.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги до Шевченківського районного суду м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційна скарга не була подана протягом десяти днів. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Строк пред'явлення до виконання даної постанови три місяці з дня набрання постановою законної сили.
Суддя: