Справа № 522/6034/21 3/522/5194/21
01 червня 2021 року суддя Приморського районного суду м.Одеси Іоніді К.В., розглянувши справу про адміністративні правопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 за ч.1 ст.44-3 КУпАП,-
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 14.03.2021р. серії ГП №1496 - 14.03.2021р. о 00 годині 30 хвилин, ОСОБА_1 знаходячись за адресою: м.Одеса, вул.Катерининська, 23 у клубі «Ваніті», де являється директором закладу порушила правила карантину, а саме не зачинила заклад о 24 годині 00 хвилин та продовжила його роботу, чим порушила Постанову КМУ №104 від 17.02.2021р., тобто вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.44-3 КУпАП.
Крім того, згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 16.03.2021р. серії ВАБ №149764 - 16.03.2021р., приблизно о 01 годині 48 хвилин, ОСОБА_1 знаходячись за адресою: м.Одеса, вул.Катерининська, 23 у клубі «Ваніті», де являється директором закладу порушила правила карантину, а саме не зачинила заклад о 24 годині 00 хвилин та продовжила його роботу, чим порушила Постанову КМУ №104 від 17.02.2021р., тобто вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.44-3 КУпАП.
Крім того, згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 20.03.2021р. серії ВАБ №149765 - 20.03.2021р., о 01 годині 00 хвилин, ОСОБА_1 знаходячись за адресою: м.Одеса, вул.Катерининська, 23 у караоке-барі «Ваніті», де являється директором закладу порушила правила карантину, а саме не зачинила заклад о 24 годині 00 хвилин та продовжила його роботу, чим порушила Постанову КМУ №104 від 17.02.2021р., тобто вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.44-3 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, про час та місце розгляду справи повідомлялась у встановленому порядку, а тому вважається своєчасно повідомленою. Клопотань про відкладення розгляду справу від ОСОБА_1 до суду не надходило.
За даних обставин, згідно з положеннями ст. 268 КУпАП, справу розглянуто за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно зі ст.251 КпАП України, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За змістом ст. ст. 279, 280 КУпАП справа про адміністративне правопорушення має розглядатись судом лише у межах тих обставин, які зазначені у протоколі про таке порушення.
Частиною 1 ст. 44-3 КУпАП передбачено відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами
Згідно з ч.ч. 1,4 ст. 29 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб” карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України.
Так, у всіх зазначених протоколах про адміністративне правопорушення зазначено про порушення ОСОБА_1 постанови КМУ «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» №104 від 17.02.2020р.
Проте, зазначена постанова КМУ не підлягала безпосередньому застосуванню, а нею вносилися зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 р. № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».
Крім того, у протоколах відсутнє посилання на конкретну норму (пункт, підпункт) постанови КМУ №104 від 17.02.2021р., яку порушено особою, яка притягається до адміністративної відповідальності.
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Малофєєва проти Росії», серед іншого зазначено, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принцип рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Вказані порушення допущені під час складання протоколу про адміністративні правопорушення позбавляє можливості суд зробити висновок про наявність в діях особи, яка притягується до адміністративної відповідальності складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст.44-3 КУпАП.
Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення не можуть бути розпочаті, а розпочаті підлягають закриттю, зокрема у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.ст. 7, 9, 247, 251, 252, 268, 279, 280, 283, 284 КУпАП, -
Провадження у справі про адміністративні правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч.1 ст.44-3 КУпАП - закрити, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Одеського апеляційного суду через Приморський районний суд м. Одеси.
Суддя К.В. Іоніді