03 червня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/501/21-а
Cуддя Чернівецького окружного адміністративного суду Брезіна Т.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
Описова частина
Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідача
В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд прийняти рішення, яким:
- визнати протиправними та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області №24-2579/ 14-20-СГ від 17.09.2020 р.;
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області затвердити погоджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель державної власності сільськогосподарського призначення з подальшою передачею у власність громадянці ОСОБА_1 земельної ділянки з кадастровим номером 7323088300:02:004:0138 площею 1,9300 га для ведення особистого селянського господарства на території Тарасовецької сільскої ради за межами с.Тарасівці, Новоселицького району, Чернівецької області.
В обґрунтуванні позовних вимог, зазначених у позові позивач зазначає про безпідставність оскаржуваного наказу Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області про відмову в затверджені погодженого проекту землеустрою на підставі ст. 198 ЗК України та вказує на обов'язок Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області затвердити погоджений проект землеустрою.
У відзиві на позов Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області зазначає, що не погоджується із заявленими вимогами та вказує на правомірність прийнятого оскаржуваного наказу про відмову в затверджені проекту землеустрою на підставі ст. 198 ЗК України, якою визначено невідповідність вимогам законів та прийнятих до них нормативно-правових актів. Крім того, відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог зобов'язального характеру та стверджує, що дії із затвердження проекту землеустрою відносяться до дискреційних повноважень Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області.
Рух справи у суді
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 25.02.2021 р. відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без призначення судового засідання та без виклику учасників справи.
Ухвалою суду від 26 травня 2021 року витребувано додаткові докази та інформацію по справі: - щодо передачі земельної ділянки з державної до комунальної власності з кадастровим номером 7323088300:02:004:0138 площею 1,9300 га для ведення особистого селянського господарства на території Тарасовецької сільскої ради за межами с.Тарасівці, Новоселицького району, Чернівецької області; - щодо визначення органу до повноважень якого віднесено вирішення питання затвердження проекту землеустрою на земельну ділянку з кадастровим номером 7323088300:02:004:0138 площею 1,9300 га для ведення особистого селянського господарства на території Тарасовецької сільскої ради за межами с.Тарасівці, Новоселицького району, Чернівецької області.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області від 19.03.2020 р. №24-1223/14-20-сг надано позивачу дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 1,93 га для ведення особистого селянського господарства на території Тарасовецької сільскої ради за межами с.Тарасівці, Новоселицького району, Чернівецької області. (а.с. 8).
На підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області від 19.03.2020 р. №24-1223/14-20-сг ТзОВ "Глобус КО" розроблено технічну документацію із землеустрою (проект землеустрою) щодо відведення у власність позивача із земель державної власності сільськогосподарського призначення земельної ділянки площею 1,93 га для ведення особистого селянського господарства на території Тарасовецької сільскої ради за межами с.Тарасівці, Новоселицького району, Чернівецької області. (а.с. 10-18, 26-51).
Згідно висновку експерта державної експертизи Усенко Я.М. від 25.03.2020 р. №4804/82-20 погоджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1.93 га, із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства. (а.с. 11, 52).
Позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області із заявою про затвердження погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель державної власності сільськогосподарського призначення з подальшою передачею у власність ОСОБА_1 земельної ділянки з кадастровим номером 7323088300:02:004:0138 площею 1,9300 га для ведення особистого селянського господарства на території Тарасовецької сільскої ради за межами с.Тарасівці, Новоселицького району, Чернівецької області. Однак, наказом Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області №24-2579/ 14-20-СГ від 17.09.2020 р. відмовлено позивачу у затвердженні проекту землеустрою, підстав невідповідності положенням ст. 198 ЗК України. (а.с. 9).
Матеріали справи містять наказ Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області від 08.04.2021 р. №24-87-ОТГ про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність Ванчиковецькій сільській раді загальною площею 7,57 га. До акту приймання-передачі земельних ділянок від 08.04.2021 р. включено земельну ділянку з кадастровим номером 7323088300:02:004:0138 площею 1,9300 га для ведення особистого селянського господарства на території Тарасовецької сільскої ради за межами с.Тарасівці, Новоселицького району, Чернівецької області. Також матеріали справи містять поземельну книгу земельної ділянки 323088300:02:004:0138. (а.с. 76-80).
Мотивувальна частина
Згідно положень ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд перевіряє дотримання вказаних критеріїв суб'єктом владних повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення, вчиненні дій чи допущенні бездіяльності.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно з п."а" ч. 3 ст. 22 Земельного кодексу України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
Відповідно до ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Згідно з ч. 8 ст. 118 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Згідно з нормами ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 186-1 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Згідно з ч. 5 ст. 186-1 Земельного кодексу України органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.
Відповідно до ч. 6 та ст. 186-1 Земельного кодексу України підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається замовником або розробником до центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, або його територіального органу для здійснення такої експертизи.
Згідно з ч. 7 ст. 186-1 Земельного кодексу України органам, зазначеним у частинах першій - третій цієї статті, при погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки забороняється вимагати:
- додаткові матеріали та документи, не включені до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до статті 50 Закону України "Про землеустрій";
- надання погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями;
- проведення будь-яких обстежень, експертиз та робіт.
Кожен орган здійснює розгляд та погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки самостійно та незалежно від погодження проекту іншими органами, зазначеними у частинах першій - третій цієї статті, у визначений законом строк.
На підставі аналізу вказаних норм права, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про протиправність відмови Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області, викладену в оскаржуваному наказі, посилаючись на положення ст. 198 ЗК України.
Згідно з ст. 198 ЗК України визначено, що кадастрові зйомки - це комплекс робіт, виконуваних для визначення та відновлення меж земельних ділянок. Кадастрова зйомка включає: а) геодезичне встановлення меж земельної ділянки; б) погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами; в) відновлення меж земельної ділянки на місцевості; г) встановлення меж частин земельної ділянки, які містять обтяження та обмеження щодо використання землі; ґ) виготовлення кадастрового плану.
Водночас відповідач в оскаржуваному наказі не зазначає мотивів та не надає суду доказів правомірності посилання на ст. 198 ЗК України. При цьому відповідач не вказав у чому саме полягає невідповідність розробленого позивачем проекту землеустрою та не прийняв до уваги, що перевірка відповідності проекту землеустрою вимогам чинного законодавства здійснюється на стадії погодження проекту землеустрою, а не на стадії його затвердження.
Суд наголошує, що перелік законних підстав для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає. Отже, у відповідача під час прийняття оскаржуваного наказу були відсутні підстави для відмови у затвердженні проекту землеустрою позивача. Крім того ст. 198 ЗК України, на яку посилається відповідач у оскаржуваному наказі, містить загальні норми визначення кадастрових зйомок та його складових, а не підстави для відмови у затвердженні проекту землеустрою.
У зв'язку із цим, наказ Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області №24-2579/ 14-20-СГ від 17.09.2020 р. є протиправним та підлягає скасуванню.
Однак, суд звертає увагу, що відповідно до пп. 2 та пп. 4 п. 1 постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 №1113 "Деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин" доручено Держгеокадастру забезпечити: передачу з 17.11.2020 земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність відповідно до статті 117 Земельного кодексу України; передачу у комунальну власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, щодо яких надано дозволи на розроблення документації із землеустрою, у разі, коли до 15 грудня 2020 р. документацію із землеустрою не подано на затвердження до територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру відповідно до статті 117 Земельного кодексу України.
Матеріали справи містять наказ Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області від 08.04.2021 р. №24-87-ОТГ про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність Ванчиковецькій сільській раді загальною площею 7,57 га. До акту приймання-передачі земельних ділянок від 08.04.2021 р. включено земельну ділянку з кадастровим номером 7323088300:02:004:0138 площею 1,9300 га для ведення особистого селянського господарства на території Тарасовецької сільскої ради за межами с.Тарасівці, Новоселицького району, Чернівецької області.
Таким чином матеріали справи містять відомості про передачу спірної земельної до комунальної власності.
З вказаних підстав судом встановлено, що Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області неуповноважене з 08.04.2021 р. розглядати питання щодо затвердження погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель державної власності сільськогосподарського призначення з подальшою передачею у власність громадянці ОСОБА_1 земельної ділянки з кадастровим номером 7323088300:02:004:0138 площею 1,9300 га для ведення особистого селянського господарства на території Тарасовецької сільскої ради за межами с.Тарасівці, Новоселицького району, Чернівецької області.
Висновки за результатами розгляду справи
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідачем не доведено правомірність дій щодо винесення оскаржуваного наказу.
Судом встановлено, що з 08.04.2021 р. земельну ділянку з кадастровим номером 7323088300:02:004:0138 площею 1,9300 га для ведення особистого селянського господарства на території Тарасовецької сільскої ради за межами с.Тарасівці, Новоселицького району, Чернівецької області, передано у комунальну власність Ванчиковецькій сільській раді.
Таким чином, на момент прийняття рішення в даній справі Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області неуповноважене розглядати питання щодо затвердження погодженого проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки із земель державної власності сільськогосподарського призначення з подальшою передачею у власність. Уповноваженим органом на вирішення вказаного питання наразі є Ванчиковецька сільська рада.
На підставі вказаного суд дійшов висновку про відмову у задоволені позовних вимог в частині зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області затвердити погоджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель державної власності сільськогосподарського призначення з подальшою передачею у власність громадянці ОСОБА_1 .
Судові витрати
Відповідно до ч.2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки відповідач не поніс вказаних витрат, суд не вирішує питання про їх стягнення.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 72, 73, 77, 90, 241, 250, КАС України, суд -
1. Визнати протиправним протиправними та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області №24-2579/ 14-20-СГ від 17.09.2020 р.
2. В решті позову відмовити.
3. Стягнути з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача судовий збір пропорційно до задоволений позовних вимог згідно квитанції №27620 від 14.01.2021 року у розмірі 454 грн.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його складання.
Найменування сторін:
позивач: ОСОБА_1 (с. Стальнівці, Новоселицький район, Чернівецька область, 60362, РНОКПП НОМЕР_1 ) ;
відповідач: Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області (вул. Героїв Майдану, 194-А, м. Чернівці, 58013, код ЄДРПОУ 39909396).
Суддя Т.М. Брезіна