03 червня 2021 року справа № 580/2347/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тимошенко В.П.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Заступника керівника Черкаської окружної прокуратури в інтересах держави до Чигиринської об'єднаної територіальної громади в особі Чигиринської міської ради Черкаської області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору заклад дошкільної освіти "Сонечко" Чигиринської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
20 квітня 2021 року до Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов Заступника керівника Черкаської окружної прокуратури в інтересах держави до Чигиринської об'єднаної територіальної громади в особі Чигиринської міської ради Черкаської області, в якому просить:
1) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під навчальним закладом "Сонечко" Чигиринської міської ради Черкаської області за адресою: вул. Шевченка, 63, с. Тіньки, Черкаського району, Черкаської області, 20924;
2) зобов'язати відповідача вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під навчальним закладом "Сонечко" Чигиринської міської ради Черкаської області за адресою: вул. Шевченка, 63, с. Тіньки, Черкаського району, Черкаської області, 20924.
В обґрунтування позовних вимог представником позивача зазначено, що Черкаською окружною прокуратурою встановлено, що на земельну ділянку під навчальним закладом "Сонечко" Чигиринської міської ради Черкаської області за адресою: вул. Шевченка, 63, с. Тіньки, Черкаського району, Черкаської області, 20924, відсутні правовстановлюючі документи, що створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування навчального закладу та здійснення учбового процесу, що може призвести до негативних наслідків.
Ухвалою судді Тимошенко В.П. від 26.04.2021 відкрито провадження у справі та постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач надіслав до суду заяву про визнання позову та розгляд справи за відсутності свого представника.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.
Черкаською окружною прокуратурою вивчено стан додержання вимог законодавства органами влади та місцевого самоврядування в частині оформлення правовстановлюючих документів на будівлі та земельні ділянки закладів освіти Черкаського району Черкаської області та встановлено, відповідачем не оформлено правовстановлюючі документи на земельну ділянку під навчальним закладом "Сонечко" Чигиринської міської ради Черкаської області за адресою: вул. Шевченка, 63, с. Тіньки, Черкаського району, Черкаської області, 20924.
Відповідно до Статуту закладу дошкільної освіти «Сонечко» Чигиринської міської ради, затвердженого рішенням Чигиринської міської ради № 48-4/VІІ від 14.03.2019 комунальний заклад дошкільної освіти «Сонечко» Чигиринської міської ради належить до комунальної власності територіальної громади Чигиринської міської ради.
Засновником закладу дошкільної освіти є Чигиринська міська рада, безпосереднє керівництво роботою закладу здійснює його директор.
Головною метою закладу дошкільної освіти є забезпечення реалізації права громадян па здобуття дошкільної освіти, задоволення потреб громадян у нагляді, догляді та оздоровленні дітей, створення умов для їх фізичного, розумового і духовного розвитку.
ЗДО «Сонечко» є юридичною особою, має печатку, штамп встановленого зразка, бланки з власними реквізитами, розрахунковий рахунок в органах Державного казначейства.
Юридична адреса: 20924, Черкаська область, Черкаський район, с. Тільки, вул. Шевченка, 63.
У відповідності до п. 1.3 Статуту ЗДО «Сонечко» засновник здійснює фінансування закладу, його матеріально-технічне забезпечення, надає необхідні будівлі з обладнанням і матеріалами, організовує будівництво і ремонт приміщень, їх господарське обслуговування, харчування та медичне обслуговування.
Відповідно до п. 9.1 Статуту матеріально-технічна база закладу дошкільної освіти включає будівлі, споруди, землю, комунікації, обладнання, транспортні засоби, інші матеріальні цінності, вартість яких відображено у балансі закладу.
Майно закладу є комунальною власністю територіальної громади і належить їй на правах оперативного управління відповідно до чинного законодавства (п. 9.2 Статуту).
Відповідно до п. 9.3 Статуту заклад дошкільної освіти відповідно до чинного законодавства користується землею, іншими природними ресурсами і несе відповідальність за дотримання вимог і норм їх охорони.
Пунктом 9.5 Статуту заклад дошкільної освіти користується на правах оперативного управління земельними ділянками, де розміщені павільйони, ігрові, спортивні споруди, ігровий майданчик, господарські будівлі, тощо.
Відповідно до інформації Чигиринської міської ради Черкаської області, викладеної у листі від 04.03.2021 № 210-02-33/2, встановлено, що ЗДО «Сонечко» користується земельною ділянкою, загальною площею 0,35 га. Правовстановлюючий документ на земельну ділянку відсутній. Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності щодо ЗДО «Сонечко» відсутній.
Крім того, за результатами моніторингу відомостей Публічної кадастрової карта України підтверджено, що наданий час питання щодо розробки земельно- технічної документації на земельну ділянку, що знаходиться за адресою: 20924, Черкаська область, Черкаський район, с. Тіньки, вул. Шевченка, 63 , залишається не вирішеним, правовстановлюючі документи на земельну ділянку не розроблено та не видано.
Разом з тим, відповідно до інформації із Державного реєстру прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна за адресою: 20924, Черкаська область, Черкаський район, с. Тіньки, вул. Шевченка, 63 , відсутні відомості щодо державної реєстрації права власності на об'єкти нерухомості за вказаною адресою.
Таким чином, Черкаською окружною прокуратурою встановлено, що на земельну ділянку ЗДО «Сонечко», яка знаходиться у користуванні вказаного комунального закладу дошкільної освіти, відсутні правовстановлюючі документи, що створює передумови для зловживань щодо розпорядження земельною ділянкою і ризики для нормального функціонування дитячого навчального закладу та здійснення учбового процесу, що може призвести до негативних наслідків.
Враховуючи вищевикладене, Чигиринською міською радою Черкаської області з часу прийняття рішення - №48-4/VІІ від 14.03.2019 «Про зміну засновника, найменування та затвердження Статуту ЗДО «Сонечко»», яким Чигиринську міську раду визначено засновником вказаного закладу дошкільної освіти, не вжито жодних дій, направлених па оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку ЗДО «Сонечко», яка знаходиться у користуванні вказаного закладу дошкільної освіти.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає, що відповідно до ст. 131-1 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави в суді.
Право на звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачене статтями 2, 23 Закону України "Про прокуратуру" та статтею 53 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до вимог статті 23 Закону України "Про прокуратуру" представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави.
Обираючи форму представництва, прокурор визначає, у чому полягає порушення або загроза порушення інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту.
Згідно із частиною четвертою статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
В даному випадку, охоронюваний законом інтерес полягає в реалізації гарантованого державою права на здобуття дошкільної освіти усіма громадянами та доступність дошкільної освіти. Відповідно, у даному випадку порушено інтереси держави у соціальній та освітній галузі. Оскільки відсутній орган, уповноважений відповідно до вимог чинного законодавства України звертатися до суду з позовом про зобов'язання сільської ради здійснити вищевказані дії, є підстави для відповідного звернення до суду прокурора в інтересах держави.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 53 Конституції України визначено, що кожен громадянин має право на освіту. Держава забезпечує розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної освіти.
Згідно статей 124, 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Статтею 92 Земельного кодексу України визначено, що право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.
Кабінетом Міністрів України 17.10.2012 прийнято розпорядження №802-р "Про здійснення протягом 2012 і 2013 років заходів, пов'язаних з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади", яким зобов'язано органи виконавчої влади, у підпорядкуванні яких перебувають дошкільні, загальноосвітні навчальні заклади, здійснити протягом 2012 та 2013 років заходи, пов'язані з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені навчальні заклади.
Отже необхідність оформлення відповідачем правовстановлюючих документів на земельну ділянку під закладом дошкільної освіти "Сонечко" Чигиринської міської ради Черкаської області за адресою: вул. Шевченка, 63, с. Тіньки, Черкаського району, Черкаської області, 20924прямо передбачено розпорядженням КМУ від 17.10.2012 №802-р.
У відповідності до приписів частин 1, 2 ст. 116 Земельного кодексу України юридичні особи набувають права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю юридичними особами здійснюється шляхом надання їх у користування.
Зі змісту ч. 2 ст. 19 Конституції України, ч. 3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, та керуються у своїй у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, кабінету Міністрів України. Статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до ст. 32 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження щодо управління закладами освіти, охорони здоров'я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчими закладами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення.
Статтею 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачені повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері регулювання земельних відносин, зокрема, власні: 1) підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; та делеговані - 1) здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, 8) підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; 9) організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; 10) здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою.
Приписами п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Статтею 12 Земельного кодексу України визначені повноваження сільських, селищних міських рад у галузі земельних відносин, до яких віднесено розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності та інші.
Відповідно до ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для усіх потреб.
Порядок надання земельних ділянок комунальної власності у користування визначений ст. 123 Земельного кодексу України.
Згідно зі ст. 126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Органи місцевого самоврядування здійснюють державну політику в галузі освіти і в межах їх компетенції: забезпечують розвиток мережі навчальних закладів та установ, організацій системи освіти, зміцнення їх матеріальної бази, господарське обслуговування.
Вищевказані норми вказують на те, що земельна ділянка під закладом дошкільної освіти "Сонечко" Чигиринської міської ради Черкаської області за адресою: вул. Шевченка, 63, с. Тіньки, Черкаського району, Черкаської області, 20924має бути належним чином оформлена та використовуватися у порядку, встановленому законодавством, інакше, це призведе до негативних наслідків та порушення прав дітей.
Відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку закладу дошкільної освіти "Сонечко" Чигиринської міської ради Черкаської області за адресою: вул. Шевченка, 63, с. Тіньки, Черкаського району, Черкаської області, 20924, може призвести до надання їх іншим особам, зокрема, для цілей, не пов'язаних із навчально-виховним процесом, що є порушенням ст. ст. 63, 80 Закону України "Про освіту".
З наведеного слідує, що обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність правовстановлюючих документів на земельну ділянку, оформлених у відповідності до вимог закону.
Крім того за визначенням статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 3 цього Закону загальними засадами державної реєстрації прав є гарантування державою об'єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження; обов'язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав; публічність державної реєстрації прав; внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом.
Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону виникають з моменту такої реєстрації.
Відповідно до ст. 5 вказаного Закону у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких не можливо без їх знецінення та зміни призначення, зокрема будівлі, споруди, а також їх окремі частини, житлові та нежитлові приміщення.
Таким чином, відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій знаходиться навчальний заклад, створює передумови до зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування дошкільного закладу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей. У зв'язку із цим, діяльність навчального закладу підлягає приведенню у відповідність до законодавства.
Крім того, наявність акта на право постійного користування земельною ділянкою дозволить покращити роботу дошкільного закладу, привести її до вимог діючого законодавства, тому суд вважає, що відповідачем вчинена бездіяльність щодо не оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під навчальним закладом - "Сонечко" Чигиринської міської ради Черкаської області за адресою: вул. Шевченка, 63, с. Тіньки, Черкаського району, Черкаської області, 20924.
Судом також враховано, що відповідач надіслав до суду заяву про визнання позову, тому у зв'язку із вищевикладеним, суд дійшов висновку про повне задоволення позову.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 9, 14, 189, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Чигиринської об'єднаної територіальної громади в особі Чигиринської міської ради Черкаської області щодо не оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під навчальним закладом "Сонечко" Чигиринської міської ради Черкаської області за адресою: вул. Шевченка, 63, с. Тіньки, Черкаського району, Черкаської області, 20924.
Зобов'язати Чигиринську об'єднану територіальну громаду в особі Чигиринської міської ради Черкаської області вжити заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під навчальним закладом "Сонечко" Чигиринської міської ради Черкаської області за адресою: вул. Шевченка, 63, с. Тіньки, Черкаського району, Черкаської області, 20924.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Повний текст рішення складений 03.06.2021.
Суддя В.П. Тимошенко